Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Devojka donela domace kobasice od porodicno uzgajane svinje (bolje od svih kupovnih prsuta), ruska je tu jos od juce ali u simbolicnoj kolicini, prasetina, pogaca i domaca tursija a jutros je za dorucak su stradale savijace sa sirom i mesom iz peci na drva. Od slatkog su tu dve vocne torte (kivi/banana i malina/breskva/vanila) gomila piva, kisele i koka kole. Sarme preskacem jer sam ih dovoljno konzumirao tokom decembra.Tu su se nasle i neke tortilje sa svim potrepstinama za kesadilje i buritose cisto za slucaj da se prijede i nesto toplo :)

Link to comment
Jel istina da je "rusku" tj. recept doneo neki od vladara sa školovanja u Francuskoj i da ono što mi zovemo ruska oni zovu francuska?
The original version of the salad was invented in the 1860s by Belgian Lucien Olivier, the chef of the Hermitage, one of Moscow's most celebrated restaurants. Olivier's salad quickly became immensely popular with Hermitage regulars, and became the restaurant's signature dish.The exact recipe — particularly that of the dressing — was a jealously guarded secret, but it is known that the salad contained grouse, veal tongue, caviar, lettuce, crayfish tails, capers, and smoked duck, although it is possible that the recipe was varied seasonally.The original Olivier dressing was a type of mayonnaise, made with French wine vinegar, mustard, and Provençal olive oil; its exact recipe, however, remains unknown.
http://en.wikipedia....i/Olivier_saladbaba i mama je zovu salata, ni Olivije ni ruska već samo cалат :D Edited by maheem
Link to comment

Uh valjalo bi probati taj orginalni recept, samo jos treba naci sve sastojke u BGElem zaboravih da ispricam dogodovstinu sa danasnjim uzimanjem prasetine, posto se po prase otislo bas u trenutku kada su ista donosena iz Cacka, umesto da uzmemo neki manji komad tipa plecku i jos malo okolo, vrsilac duznosti odabira pecenja se setio da priupita da li ima mozda neko manje prase, i zaista zena koja radi je iznela jedno malo od svega 5-6kila. I dodje to gajbi, krece da se vec ceprka kozica i gricka meso, naravno uz teoretisanje otkud to da su klali tako malo prase? I bas kada se doslo do morbidne ideje da je mozda umrlo od neke bolesti, zazvonio je telefon i javila se zena iz pecenjare.Sve sto smo mi culi je bilo razgovor sa nase strane koji je zvucao"Da, jeste komsija, mi smo bili malocas po prase. Pa malo smo ga vec naceli. Jel sve u redu? Aha. Hvala."

Ispostavilo se da pecenjaru drze brat i sestra. Brat kolje, pece i salje, a sestra sa muzem prodaje. I tako posle pola sata od kupovine mesa, zove brat i pita :"Kakvo je prasence? Ono malo" "Na sta sestra odgovara da kje super, i da su ga odmah prodali. Da bi joj on objasnio da je to malo specijalno odabrano i spremljeno za nju i muza posto su njih dvoje sami pa im je to otprilike mera.I tako sve u svemu mi dobismo odlicno pecenje kome su rebarca vec stradala :)

Link to comment
ja napravih i zeljanicu, i parojaru i proju
Keva napravila proju od nekog kukurzubog brasna, domaceg, mlevenog na kamenu trt-mrt...Nema onu vristecu zutu boju, vise se mrvi ali je poprilicno ukusnije od standardnog.Ili mi se samo cini...
Link to comment
  • 2 months later...

napravi kvrgušu!600gr piletine, bataci i karabataci – oko 1/2 l gušćeg testa za palačinke - 400 g milerama - 50g maslaca - so i biber po ukusuPiletinu koliko je moguce istanjiti, „otvoriti“ batak do kosti, ali ne vaditi kost., posoliti i pobiberiti. Zamesiti testo malo gušće nego za palačinke, recimo ovako: 2 jajeta, 3 dl mleka, 1 dl jogurta, oko 250 grama brašna, prašak za pecivo, prstohvat soli. Podmazati veću tepsiju, dobro zagrejati u rerni i zaliti je sa polovinom testa. Da bude toliko vruća tepsija i ulje da zacvrči testo kad sipaš! Poredjati komade piletine, tako da ne potonu skroz do dna, pa preliti ostatkom. Tepsija veća jer testo ne sme da bude predebelo, bice gnjecavo, znaci oko 1 cm.Peče se na 250 oko 30-40 minuta. Zatim se prelije umućenim mileramom sa biberom pa zapece jos 10-15 minuta.Ako ti je baš frka da li će da ti se ispeče piletina, proprži je prvo u tiganju koliko da porumeni.edit: primeti da je povrća nula :Dmada, nije lose pripržiti sa piletinom i malo praziluka sa biberom, preporučujem.

Edited by aram
Link to comment

ako ti je ovo suvise komplikovano, mozes napraviti i jednostavnu pitu savijacu, onako kako je ja pravim kada me mrzi da se jebavam. apsolutno nije rizicna za pravljenje, najgore sto moze da se dogodi je da malo "uhvati" odozdo, ali veovatno nece.dakle sta se uradi. napravis smesu od recimo 3 jaja, pola kilograma slanog sira i isto toliko praziluka.napravis drugu smesu sa kiselim mlekom i jajima, tipa na 2 kisela mleka isto 3 jaja, to dobro umutis zajedno. uzmes kore. rasiris koru i u nju sipas dve supene kasike prve smese. savijes kao palacinku, pa palacinku savijes u puza, i polozis na podmazan pleh (ili, jos bolje, na podmazanu mat stranu alu folije, ili najbolje na papir za pecenje.napravis tih puz pita koliko moze da stane ili dok imas materijala. bitna stvar: kada savijes puza, treba da ga nafajtas uljem (idealno maslinovim) i vodom, ne sme da testo bude suvo, nikako!kad to naredjas u plek i nafajtas tecnostima, nalij zazore izmedju pita drugom smesom.peci na 180 stepeni oko 45 minuta ili dok ne porumeni odozgo.pleh mora biti na sredini rerne ili cak jedan prag iznad. nikako ispod.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

da, nije losa ideja da se ovde redjaju jednostavni momacki recepti.sta sam juce pravio, priprema 15+45 minuta, jednostavnost nula.5 malih krmenadli (750 grama) malo istukao i namazao prelivom od Delezovog zacina za svinjetinu i ulja.isekao 2 glavice cluka. najbolje je, i najjednostavnije, seci na "mesece"otvorio teglicu tvari koja se vika "Fajita Cooking Sauce", ima po Maksijima.dobro zagrejao gvozdenu serpicu. ispekao krmenadle sa obe strane, po 3 minuta po strani, da lepo zarumeni. sklonio krmenadle, stavio luk. prodinstao ga, dodao pola case crna vina, jos malo muljao luk u tome, dodao Fajita Cooking Sauce, zatvorio serpicu i u rernu na 200 stepeni 45 minuta, za to vreme se luk malo rastopio i lepo zgusnuo sos.ko nema gvozdenu serpicu, neka radi ovo u tiganju, pa preruci u djuvec.zaista banalno za pravljenje, a ukus je odlican.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

nema na ovom topicu stida! ovde se kuva za narod, i umesto Gordona Remzija ovde gazduje menadzer Deleza.evo jedan momacki recept ako neko pozeli seljacki krompir.kupi se mladi beli krupni krompir, sad ga ima u Maksijima, malo mu je jaca cena ali vredi. isece se na krupne ploske.uzme se Delezov "Cajun" zacin (ne brkati ga sa Cayenne biberom!), pomesa se sa maslinovim uljetom i time se namaze krompir. medju krompire se uglave cetvrtine crnog luka i celi cenovi belog luka.na krompir se naredja sitno seckana panceta, bitno je da se stavi na vrh da se otapa u krompir. budzet varijanta pancete je Topolina, opet je ima u Maksijima.pece se oko 1 sat na 220 stepeni (ovo je okvirno vreme, pecite dok se ne ispece), u zatvorenom djuvecu. poslednjih 10 minuta se otvori da se zapece, i na kraju se pospe Delezovim estragonom (tarragon, to je zelena biljcica, lici na persun, a ima jaci i "zeleniji" ukus, isto se kupuje u plasticnim kutijicama tamo gde su one gomile zacina u Maksiju) da sve dobije integritet i kontrast.sluzi se uz beli sir, kao sto je sjenicki, i uz krompir se pije jednostavno a jako vino, kao sto je Vranac, malo rashladjen (na 18 stepeni). salata - idealno ajzberg™.ovo je jednostavan i ukusan quick fix za lenje gurmane. ako ne nadjete Cajun zacin, stavite u ulje slatku papriku i so.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

gulaš? eh, sad, kad krene svadja :)ja lično stalno izmišljam nešto novo, dodajem razne gluposti, igram se... i uvek to ispadne dobro. bazična varijanta ti je juneći gulaš, meso od plećke, a može i od buta, samo da ima i masnoće i poneku žilicu. kocke oko 1,5-2 cm. recimo da na 800 grama mesa ide dve veće glavice luka. sitno iseckaj luk i baci na kašiku masti ili ulje na tihu vatru da požuti. onda dodaj meso, 1 doobru kašiku tucane paprike, par listova lovora i kašiku pirea od paradajza. stalno pazi da nikako ne zagori, podlivaj ga čim vidiš da nestaje tečnosti. prvo crvenim vinom, oko dva deci, ali postepeno, ne sve odjednom. lepo idu slatkasta vina, a posle nastavi vodom. držiš poklopljeno, ali malo nakrenut poklopac, da tečnost isparava. niska temperatura, tek koliko da brboće, dugo, duuugo, minimum dva sata. taman ćeš za to vreme popiti ono vino što ti ostane u flaši :)onda, kad proceniš da je skoro gotovo, dodaj čen bluka, kašičicu majorana (origano), narendanu koricu od pola limuna i kašičicu blago izmrvljenog kima. ako nemaš avan i tučak, najbolje umotaj kim u neku tanku maramicu i izlupaj malo onom praznom flašom od vina. onda ga ostavi još jedno pola sata, pa dodaj vezicu sitno seckanog peršuna, posoli i namelji nekog lepog bibera i to ti je to.ja ga najviše volim uz kuvani krompir, ali ide i uz testenine, knedle, pirinač, ...stavim nekad i šargarepu, izlistam je nožem za ljuštenje, i par stabljika celera, ali onda izbegavam sladja vina, šargarepa je dovoljno slatka.

Link to comment
bwt ajd dajte onu vašu bUraniju s pavlakom koju svi pravite tako osim mene (oću i ja da probam)
iscekaj cluk, proprži ga malo. kad dobije boju dodaj boraniju (onu žutu, iseckanu na komade dužine 3-4cm) i dinstaj dok ne omekša. dodaj iskecani bluk pri kraju i kad je gotovo umešaj pavlaku i peršun.
Link to comment
današnji ručak je kao stvoren za ovaj topiknenormalno jednostavno, i nenormalno ukusnoelem, rezanci (bilo kakvi, tj testenina, mada ja navjiše volem baš ono prave široke rezance)i onda:klot sa sirom (žutim, belim, mešanim, kako god)u jednu šerpu se stavi narendan sir, kad se skuvaju rezanci ubace se unutra odmah dok su vreli da se sir lepo istopi, promeša se, i uživa sesir + spanaću šerpu se stavi narendan sir i <iseckani ili ne, po želji> listovi mladog spanaća i promeša seskuvani rezanci se ubace unutra pa se sir lepo istopi a spanać taman malo blebne koliko treba (prethodno blanširanje ili bilo šta slično stop), promeša se i :njam:sir + slaninau šerpu se stavi malo ulja i iseckana slanina, i proprži seu to se ubaci sir, a potom i sveže kuvani rezanci, promeša se i :fljp:maku šerpu se ubace mleven mak, šećer i mleko: ja najviše volim na 200g rezanaca oko 100g maka i 40g šećera, a mleka tek da postane kremasto ali ne i tečnopusti se da provri, smanji se, i sačeka se još minut dva da se kuvucne, čisto da se lepo sjedini i homogenizuje i sveu to se ubace skuvani rezanci, promeša se i bude se :piggy:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...