Jump to content

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

opet cu ti ponoviti da ne znam o kakvoj politickoj kulturi pricas u zemlji u kojoj su programi iseljavanja stanovnistva (albanci), kolonijalna politika (kosovo, makedonija, crna gora), kompradorska politika kooperacije sa fasizmom (stojadinovic) i, ponovicu jos jednom, antisemitizam bili norma. ta i takva "demokratija" (a to je zaista prostitucija tog termina) nije nestala, poput cehoslovacke, pod dvostrukom okupacijom staljinovih i hitlerovih tenkova vec se urusila u sirokoj narodnoj revoluciji zato sto je ljudi, jednostavno, nisu hteli. stavise, AVNOJ i druga jugoslavija su svoju politicku legitimaciju i crpeli iz tvrdnje da nece biti kao predratna jugoslavija.stavise danasnja buruleskna politicka scena u kojoj politicke partije su gotovo neprepoznatljive po svojim programima i gde je sloboda stampa ona koja ti dozvoljava da na trecoj strani stampas golu cicu iznad vesti o tome da milion stanovnika zivi na ivici gladi i nije neka sloboda. da li ti zaista verujes da mi danas zivimo u necemu sto pametan i obrazovan covek moze nazvati demokratijom?miloglede ta i takva drzava koja je vodila jedan osvajacki i jedan bratoubilacki rat, u kojoj su generali cupkali decu na kolenu i pevali im kako se bombarduju siptarska sela i u kojoj je sustinski kruna krojila kapu politickog zivota a sinjel aleksandra karadjordjevica, fasiste zrtve fasizma, se nadnosio nad celom politickom pozornicom zavrsila se onako kako se i morala zavrsiti u rasizmu i voljnoj kolaboraciji sa fasizmom i ciju je punu sramotu sprecio samo SIS i par nadrkanih generala.dobro je sto je predstavljao diskontinuitet. svo smo videli sta se desilo kada smo svi na ovim prostorima obnovili kontinuitet.edit: ajde da ovo splitujemo.
Iseljavanje Albanaca je valjda nastavljeno u dogovoru sa Turskom i posle rata.Surovanje sa fazismom? Cela Evropa je surovala sa fasizmom. Musolini je bio ljubimac mnogih evropskih konzervativaca, Hitler podnosljiv do odredjenog nivoa.Antisemitizam? Ovaj deo sigurno znas bolje od mene. Imas ogranicenje emigracije u Palestinu, avanturu Joela Branda, nemogucnost da se makar bombarduje pruga do Ausvica, a vidi i zasto je Glennovo prezime bilo Gould.Rasizam? A sta vi radite crncima dole?Da se razumemo, jasno je da je kraljevina bila trula, sto se i vidi iz entuzijazma kojom je branjena od Hitlera. Ali zasto si toliko siguran da nije bila moguca nikakva reforma bez glavne uloge komunista? Edited by anantaram
Link to comment
elem, da se vratimo temi:kada smo se već dotakli prometa nekretnina, Joe Kappa je ipak oteo stan u Strahinjića bana i to svom drugaru Ivanu Ivanoviču Sobolu (Lebedinskom)... tačnije njegovom sinu Slavku Lebedinskom. i to nije bilo tako davno, 80-tih...
ovaj stan?za koga? je l za sebe?
Link to comment
Iseljavanje Albanaca je valjda nastavljeno u dogovoru sa Turskom i posle rata.Surovanje sa fazismom? Cela Evropa je surovala sa fasizmom. Musolini je bio ljubimac mnogih evropskih konzervativaca, Hitler podnosljiv do odredjenog nivoa.Antisemitizam? Ovaj deo sigurno znas bolje od mene. Imas ogranicenje emigracije u Palestinu, avanturu Joela Branda, nemogucnost da se samo bombarduje pruge do Ausvica, a vidi i zasto je Glennovo prezime bilo Gould.Rasizam? A sta vi radite crncima dole?Da se razumemo, jasno je da je kraljevina bila trula, sto se i vidi iz entuzijazma kojom je branjena od Hitlera. Ali zasto si toliko siguran da nije bila moguca nikakva reforma bez glavne uloge komunista?
zato sto se ne bavim nagadjanjem. u svakom slucaju nije bila moguca reforma bez komunista. ja samo znam kada bi se bacao novcic na kojoj bi strani bio. sto kaze oskar danon u onoj lordanovoj seriji o titu: svi mi smo studirali u pragu (neka ekipa skojevaca) u njegovo zlatno vreme i sve nam je bilo dostupno. u izlozima su bile knjige trockog, hitlera i drugih. na ulicama su se svaki dan sukobljavali ceski nacionalisti, fasisti, pripadnici nemacke manjine i komunisti. tako da smo mogli da biramo - onda malo pocuti i odlucno kaze - i mi smo izabrali. dakle oni su odabrali tamo gde su imali slobodu da biraju.sorry, mene ova istorijska pipirevka zamara. i btw mislis da bi se 'crnci' nasmejali na tu tvoju tvrdnju? to je bilo sve do ranih sedamdesetih, a mozda delomicno i danas, potpuno validno pitanje. Edited by kim_philby
Link to comment
Pa kad ponoviš stotinak puta probaš sa capslokom.Jasno je na koju tragediju je Milogled mislio. Moram li svaki put da naglašavam da je bilo strašnih stvari da bi pomenuo nešto dobro?
Mene ne zanima šta je Milogled mislio, nego ono šta si ti napisao.U mom selu to se zove relativizacija.Bilo je malo dobro, malo loše, nekom dobro, nekom loše. To što je nekom bilo dobro nije razlog da nekom starcu Jovi gledamo kroz prste što je pljačkao, mučio i zatvarao nevine ljude. On nije zaslužan za to dobro, on je zaslužan za zlo. On je udbaš najgore fele. KOji je direktno odgovoran za smrt nevinih ljudi ma koliko se krio iza formalnosti.I treba da odgovara. SFRJ nema veze sa tim. I svaka glupava apologija zločina koju filbi izvodi svodi se na karakter i "greater good" SFRJ i kako je predratna, korumpirana, partokratska kvazi-demokratija bila јоš gora. I tako 50 strana. A o starcu Jovi niko da pisne. Ne ide. Edited by Utvara
Link to comment
Mene ne zanima šta je Milogled mislio, nego ono šta si ti napisao.U mom selu to se zove relativizacija.Bilo je malo dobro, malo loše, nekom dobro, nekom loše. To što je nekom bilo dobro nije razlog da nekom starcu Jovi gledamo kroz prste što je pljačkao, mučio i zatvarao nevine ljude. On nije zaslužan za to dobro, on je zaslužan za zlo. On je udbaš najgore fele. KOji je direktno odgovoran za smrt nevinih ljudi ma koliko se krio iza formalnosti.I treba da odgovara. SFRJ nema veze sa tim. I svaka glupava apologija zločina koju filbi izvodi svodi se na karakter i "greater good" SFRJ i kako je predratna, korumpirana, partokratska kvazi-demokratija bila јоš gora. I tako 50 strana. A o starcu Jovi niko da pisne. Ne ide.
ako nadjes moju apologiju starca jova kupim ti sampitu. odnosno vama je zasmetalo kada sam ustvrdio da jovo nije nista drugaciji od francuskih padobranskih generala ciji se slucajevi danas otvaraju a koji su nekaznjeno, po naredjenju vrha vlasti, mucili i ubijalihiljade ljudi u prekomorskoj koloniji i cak i na ulicama pariza. kako sada francuska moze da se poredi sa SFRJ a tito sa de golom?ali neeeeeeee... vama treba ajhman i jezov i hitler i staljin. to je lenjost i duha i smrt razmisljanja. cak ni filip ne pravda nekim greater good argumentom vec tvrdi da je starac jovo, uglavnom, nevin. s cime se ja, kao hegelijanac, ne slazem. samo je kamen nevin.a predratna drzava jeste bila jos gora i bila je deo trenda koji je i doveo do drugog svetskog rata. i to je fakat za razliku od mastanja o demokratskm cetnicima.smarate ljudi. Edited by kim_philby
Link to comment
a predratna drzava jeste bila jos gora i bila je deo trenda koji je i doveo do drugog svetskog rata. i to je fakat za razliku od mastanja o demokratskm cetnicima.
Предратна држава је довела до експресног распада у априлском рату, а не до другог светског рата. А до чега је довела СФРЈ ваљда знамо, што нас доводи до питања каква је онда она била држава?
Link to comment

@KP :D (Do sedamdesetih je bilo i institucionalnog antisemitizma na Zapadu, kad si me vec podsetio. I da li je morao da se desi komunizam da bi se to ispravilo?)Pa, prvi si krenuo da navodis primere zaostalosti kraljevine kao dokaz nemogucnosti da se napravi makar jedan korak napred bez komunizma. Zbog cega isto ne zakljucis i za ostale zemlje? I na kraju, (po meni) glavno pitanje: Od ovih koji brane Jovu i partizane, svi imaju najnize moguce misljenje o ostalim vrstama komunizma (nisam siguran za tebe, posto si ti mozda dosledniji levicar). Ali, da li je bas bilo zadato da ce se Tito podzaftati sa Staljinom 1948-e i stvoriti bas onakav Titoizam kakvog se secamo? Sta bi danas pricali da nije?Ne kapiram kako od partizana pravite heroje koji prvo tokom rata nisu mogli prstom pogresno da mrdnu, a u isto vreme branite Jovu koji je odjednom par godina nakon rata medju tim istim partizanima pronasao desetine hiljada unutrasnjih neprijatelja sa kojima se trebalo najsurovije razracunati? Da prostis, prvi koji su se posrali po antifa borbi su bili Jova, Rankovic, i oni koji su svoje saborce slali na otok.ps. Inace, slazem se da bi normalan covek trebao medju mogucim "opcijama" krajem 1941. da izabere partizane. Ali, to opet nije odgovor na bezbroj drugih pitanja.

Edited by anantaram
Link to comment
ako nadjes moju apologiju starca jova kupim ti sampitu. odnosno vama je zasmetalo kada sam ustvrdio da jovo nije nista drugaciji od francuskih padobranskih generala ciji se slucajevi danas otvaraju a koji su nekaznjeno, po naredjenju vrha vlasti, mucili i ubijalihiljade ljudi u prekomorskoj koloniji i cak i na ulicama pariza. kako sada francuska moze da se poredi sa SFRJ a tito sa de golom?ali neeeeeeee... vama treba ajhman i jezov i hitler i staljin. to je lenjost i duha i smrt razmisljanja. cak ni filip ne pravda nekim greater good argumentom vec tvrdi da je starac jovo, uglavnom, nevin. s cime se ja, kao hegelijanac, ne slazem. samo je kamen nevin.a predratna drzava jeste bila jos gora i bila je deo trenda koji je i doveo do drugog svetskog rata. i to je fakat za razliku od mastanja o demokratskm cetnicima.smarate ljudi.
Pokaj se džukelo. Revidiraj!Hoću da čujem: Kapičiću treba suditi! Bez relativizicje, bez moljenja. Bez obzira na generale, bez obzira na prethodne zasluge.
Link to comment
Предратна држава је довела до експресног распада у априлском рату, а не до другог светског рата. А до чега је довела СФРЈ ваљда знамо, што нас доводи до питања каква је онда она била држава?
citaj pazljivije. drzava koja povladjuje fasistima donoseci antisemitske zakone i praveci koncentracione logore za levicare jeste deo jednog globalnog meskoljenja fasisticke zveri. ili mislis da je to ok? mislim zabraniti jevrejima da rukuju hranom i da se bave medicinom? zasto ti slucajvei nisu ukljuceni u restituciju? ko ce njima nadoknaditi to sto su prodavali kuce i radnje u bescenje raznim starim beogradskim porodicama koje sada to potrazuju kao svoju dedovinu?
Link to comment

Trolček

Odlična ideja, dati Hrvatima apsolutno sve i na šta su imali i na šta nisu imali nikakvo pravo. Pavelić da pozavidi.
A što, sad kao nisu dobili (misim dejtonski)? To što se ono formalno zove BiH ne znači da na terenu to nije hrvacka republika Herceg-Bosna, u kojoj svaki drugi ima i domovnicu i putovnicu.
Sa bilo kojom drugom opcijom koja je bila na raspolaganju (nacionalne, patrijarhalne opcije), žene prava u Jugoslaviji ne bi dobile ni danas.
Kao što ga nisu dobile ni u Grčkoj, Portugalu i fašističkoj Španiji.
:lol: Pa opsesija Banovinom Hrvatskom i jest bila razlog za Tuđmanov pristanak na podjelu BiH.
Govorimo o sto hiljada života, od toga cca sedamdeset hiljada bošnjačkih. U najgorem slučaju, možda bi danas bili Srbi muhamedanske vjere ili cvijet hrvactva, al' bi bili živi.
Kakav nacional-komunizam se ima iščitati iz Mladićeve rečenice: "Došlo vreme da se svetimo Turcima na ovom području"?
Odatle se može iščitati samo činjenica da je u međuvremenu postao neuračunljiv tj. malouman, ako je ikada i bio normalan. Na njega se citat mog posta nikako nije odnosio.
Najviše što se može reći jest to da je nacionalizam iskoristio komunističku infrastrukturu, ali nešto ne vjerujem da se u priči o, recimo, Staljinovim gulazima koristi termin "staljinističko-caristički".
Ne, naprotiv, komunizam je iskoristio latentni nacionalizam u trenutku kad je sve što je vrhuška započela već obećavalo propast, kao poslednju slamku za koju će se uhvatiti da bi se održali još koju godinu na vlasti, dok maršal ne krepa. Kad je krepao, postalo je jasno koliko su nesposobni, a potonji događaji su pokazali koliko nas je ta nesposobnost koštala.I iskreno, kraljevina je bila jedna trula država nastala poludržavnim udarom, majorizacijom tj. preglasavanjem po (č)etničkoj liniji, bila je korumpirana i nefunkcionalna; ali u isto vreme ni ostale države parlamentarne demokratije nisu mogle da se pohvale nekim visokim stepenom funkcionalnosti, efikasnosti i poštovanja prava ljuckih (kontekst). No, takav im je sistem omogućio da dođu tu gde su sad, a nas je narečeni komunizam doveo ovde gde jesmo; koštajući nas stotinak hiljada života u smiraj prošlog veka, u trenutku kad se u ovim prvim državama uveliko trubilo o poštovanju svakojakih ljuckih prava i njihovom uzdizanju na rang maltene sveckoga ustava.Nema tu za mene dileme šta je bolje. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Pa, prvi si krenuo da navodis primere zaostalosti kraljevine kao dokaz nemogucnosti da se napravi makar jedan korak napred bez komunizma. Zbog cega isto ne zakljucis i za ostale zemlje?
SBBKBB mnogi postavljaju to pitanje. Prvo bi se YU raspala, a onda bi dobili u Srbiji diktatora. Nemojte da se poredimo sa skandinavcima i ostalim uredjenim demokratijama, nego pogledajte divan primer Grcke, Spanije, Portugalije...
Link to comment
@KP :D (Do sedamdesetih je bilo i institucionalnog antisemitizma na Zapadu, kad si me vec podsetio. I da li je morao da se desi komunizam da bi se to ispravilo?)Pa, prvi si krenuo da navodis primere zaostalosti kraljevine kao dokaz nemogucnosti da se napravi makar jedan korak napred bez komunizma. Zbog cega isto ne zakljucis i za ostale zemlje? I na kraju, (po meni) glavno pitanje: Od ovih koji brane Jovu i partizane, svi imaju najnize moguce misljenje o ostalim vrstama komunizma (nisam siguran za tebe, posto si ti mozda dosledniji levicar). Ali, da li je bas bilo zadato da ce se Tito podzaftati sa Staljinom 1948-e i stvoriti bas onakav Titoizam kakvog se secamo? Sta bi danas pricali da nije?Ne kapiram kako od partizana pravite heroje koji prvo tokom rata nisu mogli prstom pogresno da mrdnu, a u isto vreme branite Jovu koji je odjednom par godina nakon rata medju tim istim partizanima pronasao desetine hiljada unutrasnjih neprijatelja sa kojima se trebalo najsurovije razracunati?ps. Inace, slazem se da bi normalan covek trebao medju mogucim "opcijama" krajem 1941. da izabere partizane. Ali, to opet nije odgovor na bezbroj drugih pitanja.
pa nisu sve zemlje iste a bogami je u evropi sve vrcalo od komunistickih partija gramsijevskog tipa. a sto se mog odnosa prema titu i jugo-komunizmu tice i ovde govorim o mom, samo mom, ideoloskom odnosu one se moze svesti na onu scenu iz bertolucijevog XX veka kada na kraju filma predstavnici novih vlasti (ukljucujuci i komuniste) razoruzaju seljake a alfredo (de niro) kome je do pre par sekundi pretilo sudjenje samo kaze: padrone lives.e tako padrone je preziveo. i tu je ceo problem danas.
Pokaj se džukelo. Revidiraj!Hoću da čujem: Kapičiću treba suditi! Bez relativizicje, bez moljenja. Bez obzira na generale, bez obzira na prethodne zasluge.
i to sam vec napisao. ja licno smatram da je pravo pitanje ko ima kapacitet da danas sudi kapicicu. u smislu neke aktivne legitimacije. bas kao sto smatram da je rehabilitacije draze mihailovica nepotrebna posto zemlje koja ga je osudila vise nema pa nema ni ko da ga rehabilituje. ova zemlja danas ga je svojim akcijama odavno pomilovala a biti cetnikom ne nosi nikakvu socijalnu stigmu. naprotiv. sudjenje kapicicu bi sustinski bilo danas, u srbiji, sudjenje coveku koji je uhvatio drazu a ne golootockom dzelatu. nasa politika danas ima vise veze sa selom ba nego sa rezolucijom IB.znaci kapicu bi trebalo da sudi jugoslavija. neka. nekad. sve drugo danas bi se ocas posla pretvorilo u naci-karambol.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...