Jump to content
IGNORED

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ako uzmemo u obzir kontekst, tj. kako je Staljin stavljao pod kontrolu svoje ostale istocno-evropske "saveznike", naravno da se tu radilo i o patriotizmu pa cak i elementarnoj slobodi od takve kontrole - ne samo KPJ vec i cele drzave.
U tom trenutku, kako i kapetan kaze, Tito nije oslobadjao SFRJ od jarma niti sprovodio bilo kakve liberalne reforme. Staljin/Tito, u cemu je tada bila razlika?Ili, da li su Causesku i Hodza vece patriote zato sto su smanjili sovjetski vojni uticaj?O patriotizmu i izdaji zemlje se ne moze govoriti bez minimuma demokratkog legitimiteta. Kapetanm kaze da Titov legitimitet proizilazi iz autonomnog i jakog partizanskog pokreta koji je porazio okupatore. Mozda. No, taj pokret je postao vodeci tek onda kada su se spolja dogovorili da ga podrze i tek pred kraj rata. Dakle, njegov uticaj potice pre svega iz spoljasneg priznanja a daleko manjim delom od sveopste narodne podrske. Edited by Budja
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

Ne znam samo kome to vredi objašnjavati. Ljudi sede u udobnim i toplim sobama i pametuju nešto po osnovu toga šta piše u današnjim demokratskim ustavima. Naravno da za njih 3 miliona sovjetskih vojnika nije problem, a komunisti su im se oduvek gadili, pa stoga ta izdaja nije baš izdaja, a život pod sovjetskom čizmom bi, ako bi bio i gori, bio tek možda nešto malo gori. Čak kapiram da je u njihovim glavama vrlo jaka™ konstrukcija da bismo mi, da se to u stvari dogodilo, danas bili miljenik sveta poput Poljske ili Češke i da bismo odavno bili u EU i tome slično.
"Kontekst", Filipenko, "kontekst".Opet se svadjas sa straw man.1948 nismo znali da li cemo zavrsiti herojski otpor mrskom SSSR kao Albanija i Rumunija, ili, srecom, kako smo zavrsili. Siguran sam da bi se 1 Jovo fino snasao i u ovom drugom scenariju Hodzine Albanije.
Link to comment

Ako je neko postovao, izvinjavam se.Negde 1990. Studio B je pozvao Jova Kapicica u emisiju (Lila Radonjic, voditelj) i tu je bilo price o Golom Otoku.Jovo je tada rekao (po mom secanju): "Ma nemojte, da smo ih mi tamo tako mucili i prebijali, ne bi oni danas zdravi i pravi osnivali politicke partije i bili svugde".Mislio (cini mi se) je na Micuna, na Vlada Dapcevica (tada neki "Novi komunisticki pokret" ili tako nesto) pred izbore u Srbiji 1990.Cak su ga pitali da pozovu neke (telefonom) da pricaju sa studijom i sa njime, rekao je , "Ma zovite ih, sta vise da im pricam?" (po mom secanju).I tada je Jovo Kapicic bio star ali me je iznenadilo kako je delovao iskren. Mozda, tada i oduvek, "self-deluded"?

Link to comment
Umeš ti i bolje, ali si pakostan, pa eto. Iskreno, mene lično taj pojam ne pogađa - pošto, jelte, ne spadam u dotičnu grupu. Ali mi se sere od korišćenja tog pojma u pogrdnom kontekstu i isti se itekako koristi u pežorativnom značenju u današnjoj, finoj i kulturnoj Srbiji kojoj ne smeta nijedan zločin ideološki joj prihvatljivih faktora, bez obzira na magnitudu. Šteta što nisi dovoljno čovek da priznaš sopstvenu nameru, nego sad tu kao foliraš etnološke termine.Inače, to je klasična zamena teza kojom se kompromituju hrabri ljudi i njihova junačka dela. Tipičan primer "Dinarida" koji su "terorisali srpčad" i bili "povlašćena klasa Brozovog zločinačkog sistema" su bili upravo pripadnici 6. ličke, čiju si fotografiju sa prethodne strane bezobrazno okarakterisao kao patkometrisanje. Od 1500 boraca, svega 90 je doživelo kraj rata. Tačnije, 1410 boraca iz originalnog sastava je stradalo. I sada je to za sprdanje i "dinar(o)idisanje", prozivanje, materijal za odurnost/gađenje. Vau, a neki od njih je dobio i stan u Beogradu :o Odvratno. Niko ne gleda što je 4 godine pišao krv, borio se sa nadmoćnim neprijateljem, bio ranjen X puta, gladovao, jadovao, gledao drugove kako ginu oko njega kao muve, razvaljivao se po kojekakvim vukojebinama, šumama i gorama, dok su mu selo uništavali i urnisali, majku, oca, braću, sestre, ženu i dete klali. Počinio je neoprostivo - postrojio domaćine i industrijalce.Najjače od svega je što je ta 6. lička popunjavana odasvud, gde god je prolazila, pa je tako gomila boraca, na opšti užas pobornika pristojnosti i srpskosti, upravo dolazila iz Šumadije. Zato volim i da okačim fotografije iz starih vremena. Lako je drviti o tome po forumima iz udobne, klimatizovane sobe, sa četiri čaše soka, grickalicama i svime ostalim okolo, dok u frižideru čeka 215 vrsta namirnica. Malo je drugačije kada se vidi nešto kako je bilo. Kako je zaista bilo, bez nekih priča i tupljenja. Pa kada se vide bosonogi borci 6. ličke vrlo često se kod "pravednika", "pristojnika", "pobornika ljudskih prava", "poštovaoca žena u crnom" (da, i ja pamtim tvoje rane radove po forumima) i sličnima javi neka odbojnost koja se ne može tek tako definisati - osim što je znak poraza. Tada ih strefi nešto što je prosto fakat samo po sebi, što je priča od hiljadu reči bez potrebe da se ispriča. Razoruža ih/vas totalno. Nema dalje diskusije, nema daljeg elaboriranja, nakon toga samo sledi napad ad hominem i neko dogmatsko kenjanje. Ali mi je drago što im/vam makar na par sekundi presedne, bez obzira na razlog, i bez obzira da li spadate u izvorne poštovaoce ludila Srpskog Pokreta Obmane, ili samo folirate pristojnost i distancu. Pleme "Uzdignuti nosevi".
Iz ovoga što pišeš jasno mi je da nemaš pojma o ratu i realnom životu. Kao tekst propagandnih kursista, ili iz nekog NOB filma.Metode zaraćenih strana 41-45 , govorim o partizanima i četnicima ostale sada neću spominjati, BILE SU POTPUNO ISTE. POTPUNO ISTE- DA NE ZABORAVIŠ. To znam jer sam u familiji imao i jednih i drugih. Potpuno isto se radilo . Četnici su ubijali partizanske porodice, i palili partizanska sela. PARTIZANI SU TAKOĐE, UBIJALI ČETNIČKE PORODICE I PALILI ČETNIČKA SELA. Možda ovo narušava tvoju idealizovanu viziju sveta i rata, ali ja mislim da je uvek bolja istina, kakva god bila. Većina običnih ljudi, iskrenih rodoljuba na obe strane, samo je iskorišćena u borbi za vlast. Da je bilo pameti, ne bi nam se ni desio 27.mart, a 45 bi ionako bili slobodni, kao i Češka, Rumunija i druge zemlje. ,, Antifašistička borba '' koštala nas je milion i kusur života, monstruoznu NDH na plećima, Jasenovac i Jadovno, streljanja sto za jednoga... Jovu i ,, drugove '' je bolelo uvo za stradanje naroda. Znaš li koliko je Krajišnika stradalo spašavajući Broza 44 iz Drvara ?
Link to comment
Znaš li koliko je Krajišnika stradalo spašavajući Broza 44 iz Drvara ?
siguran sam da bi se ti Krajisnici odusevili ovakvom tvojom odbranom isuse.gif
Link to comment

A sad tipično u maniru oslobodioca, kreće jedan, drugi, treći... ima vas još ?Znači Česi su ludi što im je stradalo nekoliko hiljada ljudi u WW2, a ,,drugovi'' su pametni što su žrtvovali 1 700 000 ljudi ? Alal vera, za respekt. Krajišnici, Ličani i drugi platili su debelu cenu za Broza i drugove... kako su im oni vratili, videlo se posle rata, kada su ti krajevi zaostajali i postajali sve pasivniji, a ljudi se iseljavali...

Link to comment

Ma ljudi su to isto pisali mnogo pre tebe ali nije imao ko da slusa. Lud narod.plakat74.jpgDa komunjare nisu zaludele narod slatkim obecanjima i da ih ne digose protiv Pavelica, sad bi Krajisnika bilo cetr'es miliona. Eh, zla sudbo.

Edited by ficfiric
Link to comment
I onda mene pitaju gde vidim nedicevce na forumu :rolleyes:
Al ti leogo ovaj jedan. Sad ćete da pričate o karakteru četničkog pokreta. Ako nisi primeto to nije tema topika, niti je povezano s ovom temom. Jovu se pre svega zamera Goli Otok, a pogotovu odnos prema nevinim koji su tamo završili.Ako ti je teško da shvatiš to, dobio si dijagnozu od Miralem. Ako si shvatio onda nemoj da budeš bezobrazan. Prema tome, okan se Nedića, Draže, ... Oni nisu tema ovog topika. Ako su oni zločinci, ne znači da je Jovo nije.Nisi primetio da ovaj za kog si sse uhvatio nije zadovoljan dočekom:
A sad tipično u maniru oslobodioca, kreće jedan, drugi, treći... ima vas još ?
Link to comment
Zato što nisu hteli da rizikuju rat u Evropi koji bi mogao da eskalira u veći sukob? Ne znam, moramo konsultovati arhive SSSR-a. I ne započinju se ratovi zbog takvih stvari, generalno. Plus gomila raznih konflikata. To samo Srbi misle da je dovoljno da kralj/Staljin/Tito/ko god prdne/isuče brk/namršti se pa da se zemlja zatrese.
A zasto je onda doslo do intervencija u Madjarskoj i Cehoslovackoj?
Link to comment
Krajišnici, Ličani i drugi platili su debelu cenu za Broza i drugove...
Ako nisi znao, 27 mart nisu inicirali komunisti, već kraljevski oficiri. To je dovelo do rata, pa do NDH. Da li je ustanak u Krajini, Lici, Kordunu posledica zločina koje je počela da čini NDH, ili su Srbi isprovocirali ustaše?U Srbiji se može reći da su zločini (osim onih nad Jevrejima) bili uzrokovani dizanjem ustanka, u NDH ne. OK?Samo, kao što rekoh, četnici, ustaše, ... nisu bitni za ovaj topik. Ima bar 100 topika na tu temu, pa se jurte tamo. Edited by duma
Link to comment

O čemu ti pričaš ? Kada je NDH već stvorena i ustaše krenule sa pokoljima, naravno da se morao dizati ustanak i braniti goli biološki opstanak.Radi se o tome DA NDH NE BI NI BILO DA SE NIJE DESIO 27.MART. Ne bi se ni mogla instalirati uz pomoć Nemaca i Talijana, jer bi opstala Jugoslavija.A koliko znam, drugovi su svesrdno podržali puč i ustali protiv ,, izdajnika ''. Jel sad jasnije ? I nemoj mi spočitavati ono što nisam mislio ni napisao, jasno sam rekao da je NDH monstruozna tvorevina. A protiv ustaša se nisu borili samo partizani, već i četnici- Ozren, Istočna Bosna, Hercegovina, šire područje oko Knina.

Edited by anomander rejk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...