Jump to content

Jovo Kapicic


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Filipenko

    123

  • kim_philby

    113

  • yolo

    54

  • Pontijak

    45

Što ti ko, ovaj, Srbin :wub: (jel?), digiće spominješ? Jesu ti rod? Ili za svaki slučaj prvo na ploču stavljaš top, umjesto pijuna?
rod, nego shto...i ne secam se da sam se ikada deklarisao ko' srbin... Edited by Takanohana
Link to comment
ne. forumska cirkuzanija je porediti kapicica i ajhmana. na primer ljudi sa vise stila bi povukli paralelu izmedju njega i francuskog generala paul aussaressesa i rasprostranjene torture zarobljenika tokom alzirskog rata i skandala koji je to izazvalo u francuskoj u poslednjih dvadeset godina. ali ne, mora se nivelisati treci rajh i socijalisticka jugoslavija po svaku cenu. kakve veze ima sto cetvrta peta republika koristi ista ili jos gora sredstva u svojim kolonijalnim ratovima kada mozemo lepo izvuci ajhmana namesto de gola?
Bolje je porediti ga s Arnoldom Merijem, mada ima nekoliko bitnih razlika. Edited by Fida'i
Link to comment

Neko će otvoriti šampanjac...

Za koga nema mesta u Srbiji?00687D8F-E9C6-4643-BA21-B13342BF309D_mw800_s.jpgNakon što je brutalno pretučen u Beogardu, bivši general Udbe i narodni heroj Jovo Kapičić odlučio je da napusti Srbiju. Devedesettrogodišnji Kapičić nastaviće da živi u rodnoj Crnoj Gori jer je u većem delu srpske javnosti prokazan, kako zbog uloge u hapšenju četničkog vođe Draže Mihailovića, tako i zbog zalaganja za crnogorsku nezavisnost, i liberalnih i antinacionalističkih stavova. Kapičić je poslednji u nizu onih koji su proteklih decenija napuštali Srbiju kao žrtve političkog progona. Na njih podsećamo i tražimo odgovor na pitanje zašto se i danas traži azil. Nakon političkog i medijskog linča, sa Jovom Kapičićem obračunali su se u Srbiji i fizički. Ovog starca koji gazi devetu deceniju napao je mladić sa kapuljačom u centru Beograda. Posle nekoliko udaraca u glavu, Kapičić se onesvestio, a napadač je pobegao. Teško povređen i ponižen u razgovoru za RSE kaže kako u Srbiji više nema šta da traži.„Imam nameru da se sklonim dolje u taj moj crnogorski kraj da ne dobijam više batine. Moram još malo ovde da se održim zbog lekara koji će me dovesti do normale i idem da živim još ovo malo godina koje su mi ostale, iako sam u Beogradu bio 74 godine, i borio se za taj grad i ovaj narod“, izjavio je Kapičić. Ovaj visoko pozicionirani operativac Udbe i koordinator hapšenja Dragoljuba Draže Mihailovića pre dve godine našao se na žestokom udaru dela političke elite i javnosti koja se zalaže za punu rehabilitaciju četničkog pokreta. Srpskim nacionalistima prethodno se zamerio jer se javno zalagao za nezavisnost Crne Gore. U politički život vratio se nedavno podrškom opozicionom pokretu „Preokret“, koji poziva na promenu politike prema Kosovu i prihvatanje realnosti. To su, kaže Kapičić, osnovni razlozi zbog kojih danas napušta Srbiju.„Čak i da pronađu toga koji me je napao, nije on to uradio zato što mene voli ili mrzi. On je to uradio zato što se u Skupštini Srbije i u svim medijima Jovo Kapičić proglašava čovekom koji je neprijatelj srpskoga naroda. E, onda on tu nađe povod da se zadovolji kao neki srpski patriota, a zapravo je običan uličar. Eto to su te stvari koje meni govore – nemaš ti tu šta da radiš“, rekao je Kapičić.U srpskim medijima već dugo traju napadi na Kapičića zbog veza sa organizacijom Golog otoka i otvoreno ga nazivaju zločincem. Iako mnogi smatraju da odgovor na ovo pitanje treba potražiti pred sudom, drugi deo javnosti u Srbiji upozorava da su napadi posledica ideološke konfuzije i relativizacije antifašističke borbe. Time se ponovo duboko zagazilo u isti onaj nacionalizam, koji je iz zemlje odveo mnoge pre Jove Kapičića, iako se po svom delu i mestu koje će zauzeti u istoriji sa njim ne mogu porediti.
Većini, baš kao što nije odgovarao tada, ne odgovara ni danas jer je, kako će objasniti Vidosav Stevanović, nacionalizam prerastao u hronično stanje.„Onda je bio akutni i režim ga je proizvodio svim sredstvima, a naročito medijima, da bi opravdao rat, poraze, krađu i sve ostalo. Sada je to hronično stanje koje deca uče u osnovnoj školi, u kući i preko svih medija. Vi nemate nijednu jedinu novinu ili televiziju koja razumno i pametno govori protiv nacionalizma na osnovu štete koju je on napravio i koju pravi. Dakle, to je sada postala hronična bolest, očigledno doživotna i samo gledam da me ne pogodi“, napominje Stevanović.
Link to comment
Time se ponovo duboko zagazilo u isti onaj nacionalizam, koji je iz zemlje odveo mnoge pre Jove Kapičića, iako se po svom delu i mestu koje će zauzeti u istoriji sa njim ne mogu porediti
Ovo me podseca na one korporativce koji insistiraju na tome da oni poseduju "track record"... ne pominju samo da li je dobar ili los track record.
Link to comment
Ovo me podseca na one korporativce koji insistiraju na tome da oni poseduju "track record"... ne pominju samo da li je dobar ili los track record.
Baš kao što se kod korporativaca to ne može sa sigurnošću tvrditi (ako su otpustili radnike, uštedeli su pare deoničarima i omogućili firmi da nastavi da postoji i obrnuto), tako se sa sigurnošću ne može tvrditi ni u ovom slučaju (jeste, goli otok je bio ružan, ali staljin još ružniji...)Naravno, podrazumevam da se razmatranju pristupa otvoreno i sa neumivenih stanovišta, a ne iz uglova lišenih realnosti, karakterističnih za hipike i građanske intelektualce.
Link to comment
sa neumivenih stanovišta
:unsure: Nego, ima ona izreka (od nekog ruskog pisca), da parafraziram: "za sve sto je uradio do te i te godine, treba mu podici spomenik! A za ono sto je uradio posle toga - treba ga obesiti o isti."
Link to comment

Jel otišo konačno, da se otvara šampanjac ? :) U svakoj normalnoj državi, nakon svojih javnih ispovesti, dotični ,, narodni heroj '' bi završio na sudu. Ali ovo nije normalna država, jer eto jedan ubica proda desetine hiljada primeraka knjige ( Laušević ), a drugi ubica uživa generalsku penziju i sve privilegije, gostuje na b92, ljubi se sa Čedom... a onda će ovde ljudi doći i kukati kako je mlada izgubljena generacija nasilna. A šta imaju za model ? Mogu da slušaju, gledaju i čitaju ubice, bilo ideološke ubice, bilo ubice iz afekta, svejedno- njima se jasno poručuje da je ubijanje i opravdano, i korisno. I šta se onda bilo čemu čudimo ?

Edited by anomander rejk
Link to comment

ovaj, ti slavis odlazak iz zemlje coveka od 92 godine koji je brutalno pretucen na ulici i zbog toga odlazi iz zemlje. aj nemoj vise nikada nigde da se zalis na nasilje u drustvu, jel vazi?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...