Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Po ovom tekstu SFRJ nije bila pretnja zbog samoupravljanja ni privrede uopste, vec zbog pokreta nesvrstanih cijih je bila perjanica. Malo bi nezgodno bilo da se shaka jada doseti da nije jedina opcija privoljavanje velikima i polukolonijalni status vec da zajedno mogu i oni da budu veliki, a da se nesto pitaju.

 

Pokret nesvrstanih je izgubio je na znacaju istog momenta kada se SSSR raspao, jer je bio najobicnija ispostaja SSSRa i njegovih globalnih interesa. Kuba, Angola, Etiopija, Vijetnam.... sve te zemlje su u vreme SSSRa bili vazali SSSRa, a drugi esalon su cinile zemlje veoma bliske SSSRu zbog zajednickog neprijatelja (Indija). Sama SFRJ se setila da pravi nesvrstane tek kada se pomirila sa SSSRom, a da ne pricamo da je izbacena iz sfere uticaja SSSRa 1948 ne zato sto je to htela, vec zato sto se SSSRu nije svidelo to sto je SFRJ pretendovala da napravi mini SSSR na Balkanu kroz Balkansku federaciju sa Albanijom i Bugarskom.  Pokret nesvrstanih koji se "nesto pita" je zvaka za budale.

Link to comment

Jeste, ispostava SSSR-a koja je ukljucivala Saudijsku Arabiju, Filipine, Maleziju, Indoneziju, Pakistan, Tajland, Singapur, Juznu Afriku, Panamu, Cile...

Link to comment

A srcu su ti blizi Pinoce, Botha, Suharto i Salman bin Abdulaziz Al Saud. Neka se pripremi Pol Pot.

Edited by noskich
Link to comment

Jeste, ispostava SSSR-a koja je ukljucivala Saudijsku Arabiju, Filipine, Maleziju, Indoneziju, Pakistan, Tajland, Singapur, Juznu Afriku, Panamu, Cile...

... i nijednu evropsku zemlju osim nas.

 

To su Slovenci smatrali za lose, pa je bilo "Europa zdaj", a Srbi, iz tvog primera, i dan danas smatraju da je bilo ekstra kul sto smo odlutali u Afriku i Aziju trazeci svoj identitet.

Edited by ObiW
Link to comment

To je bas sustina pokreta nesvrstanih. Da se ti koji su vekovima robovali, nad kojima je cinjen genocid, cija je zemlja sistematski pljackana ujedine i zajednickim snagama sprece da se to desava i dalje. A svi mi u ex-Yu nismo nikoga kolonizovali niti smo sprovodili roblje na plantaze, masovno ubijali milione domorodaca, otimali sta god smo mogli... pa je sasvim prirodno da se udruzimo sa ljudima koji su bili u istom polozaju nego da kao kapoi u koncentracionim logorima budemo veci katolici od pape slaveci sopstveno ropstvo i teseci se u tome da mozemo da maltretiramo druge zatvorenike ispod nas. 

 

Ali ne vredi, zavadi pa vladaj istorija koja se ponavlja.

Edited by noskich
Link to comment

Pa to je bila aspiracija, tj sta je neko mislio da su nesvrstani trebali postati.

 

U realnosti su ideje o zastitnickom karakteru pokreta (i inace slabe, tako razlicite zemlje su imale sasvim malo dodirnih interesnih tacaka) fakticki pale u vodu zbog junskog rata 67 i nemogucnosti i pokreta i UN da sprece tj poniste efekte izraelskog napada. Naser je popizdeo zbog toga i promenio strategiju Egipta/UAR kroz oslanjanje na sovjetsku vojnu pomoc, a kasnije se Sadat oslonio na SAD da napravi dil sa Izraelom. I to se sve videlo u periodu do i na samitu u Lusaki 1970, i posle toga malo ko je gajio politicke iluzije da blok ima kapacitet bezbednosne garancije.

 

Inace postoje koncepti internih kolonizacija, ne moras otici brodom u Afriku i drkati neke crnce.

Link to comment

TA svi mi u ex-Yu nismo nikoga kolonizovali niti smo sprovodili roblje na plantaze, masovno ubijali milione domorodaca, otimali sta god smo mogli... pa je sasvim prirodno da se udruzimo sa ljudima koji su bili u istom polozaju...

... pa i Svedjani, Finci i Svajcarci su bili u istom polozaju kao i mi - nisu nikoga kolonizovali, niti sprovodili roblje na plantaze, a jos su bili politicki i vojno neutralni kao i mi - pa se ipak nismo bratimili sa njima nego sa Sirimavo Bandaranaike, Norodomom Sihanukom i Mengistu Haile Marijamom. 

Link to comment

... pa i Svedjani, Finci i Svajcarci su bili u istom polozaju kao i mi - nisu nikoga kolonizovali, niti sprovodili roblje na plantaze, a jos su bili politicki i vojno neutralni kao i mi - pa se ipak nismo bratimili sa njima nego sa Sirimavo Bandaranaike, Norodomom Sihanukom i Mengistu Haile Marijamom. 

 

Šveđani su imali kolonije u Africi i Americi :fantom: samo nisu bili mnogo uspešni u tome. 

Link to comment

Pa to je bila aspiracija, tj sta je neko mislio da su nesvrstani trebali postati.

 

U realnosti su ideje o zastitnickom karakteru pokreta (i inace slabe, tako razlicite zemlje su imale sasvim malo dodirnih interesnih tacaka) fakticki pale u vodu zbog junskog rata 67 i nemogucnosti i pokreta i UN da sprece tj poniste efekte izraelskog napada. Naser je popizdeo zbog toga i promenio strategiju Egipta/UAR kroz oslanjanje na sovjetsku vojnu pomoc, a kasnije se Sadat oslonio na SAD da napravi dil sa Izraelom. I to se sve videlo u periodu do i na samitu u Lusaki 1970, i posle toga malo ko je gajio politicke iluzije da blok ima kapacitet bezbednosne garancije.

 

Inace postoje koncepti internih kolonizacija, ne moras otici brodom u Afriku i drkati neke crnce.

 

Jeste. Kakvih sve sada vrsta kolonizacija postoje to je za posebnu temu. Kobalt u mobilnim telefonima i kakao u cokoladi su proizvodi rada dece robova.

 

... pa i Svedjani, Finci i Svajcarci su bili u istom polozaju kao i mi - nisu nikoga kolonizovali, niti sprovodili roblje na plantaze, a jos su bili politicki i vojno neutralni kao i mi - pa se ipak nismo bratimili sa njima nego sa Sirimavo Bandaranaike, Norodomom Sihanukom i Mengistu Haile Marijamom. 

 

Apsolutno nisu bili u istom polozaju jer su sve ex-Yu bile kolonije Turske i Austrougarske.

Link to comment

Ok, pretpostavljam da postoji jezička barijera™ pa ti opraštamo ovo za austrougarske i turske kolonije™.

colony
ˈkɒləni/
noun
 
  1. 1.
    a country or area under the full or partial political control of another country and occupied by settlers from that country.
    "Japanese forces overran the French colony of Indo-China"
    synonyms: territorypossessionholdingdependencyprovincedominionprotectorate, satellite (state), settlementoutpostMore
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...