Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Paaa, i ne baš. Miner je u pravu za sve što je rekao, za Bugare je Makedonija zapadna Bugarska, tu nema prostora za kompromis. Ne priznaju im jezik, crkvu, na narodnost su kao™ pristali ali poprilično nevoljno (paralela mi sa Crnogorcima). Otprilike dobar primer je odnos Crne Gore i Srbije.

Link to comment

Paaa, i ne baš. Miner je u pravu za sve što je rekao, za Bugare je Makedonija zapadna Bugarska, tu nema prostora za kompromis. Ne priznaju im jezik, crkvu, na narodnost su kao™ pristali ali poprilično nevoljno (paralela mi sa Crnogorcima). Otprilike dobar primer je odnos Crne Gore i Srbije.

 

 

Moram priznati da ne razumem paralelu. Sa Crno Gorom više je bio (kratkotrajni) osećaj izdaje, što je sasvim ok kad puca državna zajednica nakon nekih stotinak godina, već par godina kasnije svi su se navikli, i ne vidim nešto neko nepriznavanje bilo čega od strane Srbije. To sa crkvom je opet koliko vidim samo pitanje privatne svojine, postoji i CPC ali SPC ne želi da se odriče svoje privatne svojine u njihovo ime koliko pratim, a ne pratim mnogo.

Link to comment

Paralela je išla u smeru ispoddržavnih odnosa, nije ista situacija, naprotiv. Državna politika Srbije nije da ne priznaje crnogorsku naciju, crkvu i jezik. Ne priznaje je većinska javnost (doduše mnogo štošta jedni drugima ne priznaju ni Crnogorci međusobno). No, suština je u bliskosti koja postoji, Crnogorci su once bili deo srpskog korpusa, Makedonci (manje/više) bugarskog, a i trenutne državne politike manje braće koja te veze kida (izmišljanjem prošlosti).

Link to comment

Није могуће из данашњег искуства причати шта би било да се нешто друго десило у историји. Најбољи пример тога је мапа коју си ставио из 1912 после Првог Балканског рата, она би скоро сигурно значила да не би било Другог Балканског рата, под великим питањом и почетак Првог

A sto bi po toj mapi Srbi bili manjina u svojoj drzavi + dobili na grbacu neprohodne planinske vukojebine bez obradive zemlje? Prosirenje Srbije na delove koje je zauzela vojska 1912 ima smisla koliko i potkivati zabu.

 

Ukljucenje Slovenije i Hrvatske u YU je pak imalo smisla jer su to bili industrijski najrazvijeniji delovi.

 

 

Видим да се позиваш на Вилсона: зашто Унија није понудила Конфедерацији да се изјашњава демократски на референдуму о свом статусу после Грађанског рата?

Jedan narod, jedan jezik, a u to vreme i jedna religija... nidje veze sa Balkanom. 

 

Link to comment

Ukljucenje Slovenije i Hrvatske u YU je pak imalo smisla jer su to bili industrijski najrazvijeniji delovi.

 

Koliko znam, a ispraviće me gospoda istoričari ako grešim, najrazvijenije su u to doba bile Vojvodina i Slavonija.

 

TTjcem

Link to comment

Nemam taj utisak povodom doživljaja Crne Gore od strane srpske javnosti.

Не разумијем како ти је то промакло.

Link to comment

Koliko znam, a ispraviće me gospoda istoričari ako grešim, najrazvijenije su u to doba bile Vojvodina i Slavonija.

 

TTjcem

 

Pa Slavonija je u to vreme Hrvatska tj Hrvatska i Slavonija, ukljuciv i Sr(ij)em. 

 

Ali nije to, nego Lampe je na jednom mestu izneo sto zapazanje sto procenu, da je odvajanje tih najrazvijenijih delova slovenskog austro-ugarskog juga od A-U bilo u interesu i tih samih delova posto su zbog ekonomske politike Beca i Peste poceli ozbiljno da zaostaju tj da gube trzista. 

Link to comment

Pa ja baš imam šaroliko okruženje, nakon onog početnog šoka pre deset godina, ljudi su potpuno iskulirali celu priču. A mislim da su u Srbiji, Beogradu makar, Crnogorce gledali kao poseban narod još dok su Crnogorci mislili/izjašnjavali se masovno kao Srbi.

Link to comment

Ako cemo posteno da pricamo, niko u Srbiji tj malo ko gleda na Crnogorce kao na potpuno poseban narod. Mada im takodje malo ko odrice pravo da imaju sosptvenu drzavu. U principu drzim da je i jedno i drugo ispravno. 

Link to comment

Pa ja baš imam šaroliko okruženje, nakon onog početnog šoka pre deset godina, ljudi su potpuno iskulirali celu priču. A mislim da su u Srbiji, Beogradu makar, Crnogorce gledali kao poseban narod još dok su Crnogorci mislili/izjašnjavali se masovno kao Srbi.

Ma batali to, u Beogradu se i na mene gleda kao na poseban narod™ tj. poseban narod je sve što nije iz Beograda.

 

TTjcem

Link to comment

Ako cemo posteno da pricamo, niko u Srbiji tj malo ko gleda na Crnogorce kao na potpuno poseban narod. Mada im takodje malo ko odrice pravo da imaju sosptvenu drzavu. U principu drzim da je i jedno i drugo ispravno. 

+1

Link to comment

Ako cemo posteno da pricamo, niko u Srbiji tj malo ko gleda na Crnogorce kao na potpuno poseban narod. Mada im takodje malo ko odrice pravo da imaju sosptvenu drzavu. U principu drzim da je i jedno i drugo ispravno. 

 

Aman potpuno poseban narod koji se do pre 20 godina pisao da su u Srbima, pa ne znam na koju foru da ih onda neko doživljava kao Nemce. Ali ovo da jesu (ne potpuno poseban) narod i da imaju svoju državu nikog nisam čula da im negira, ma glupo mi je i da pišem takve banalnosti.

Link to comment

Ma batali to, u Beogradu se i na mene gleda kao na poseban narod™ tj. poseban narod je sve što nije iz Beograda.

 

TTjcem

 

Pa sad, da ne ulazim u tvoja iskustva, ali ja nisam naletala na neku specijalnu vrstu odnosa kad sam se doselila*. Da budem iskrena imala sam prilike i da upoznam jako malo Beograđana koji nisu i sami odnekle u drugom kolenu, pa valjda i to utiče na percepciju.

 

*Bio je samo neki komentar na temu kako je kvalitet škola bolji u unutrašnjosti, što me je potpuno fasciniralo kao izraz, pošto sam odmah shvatila da centralno locirani BG dođe spoljašnjost. Ali čula sam taj izraz tad i nikad više.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...