Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Ako je Bosna i Hercegovna hrvatska teritorija,zašto se jedan od državotvornih entiteta od kojih je BiH sastavljena naziva Republika Srpska,Zar to nije malo čudno ? 

nisi me razumeo, zato što nisam bio dovoljno precizan. hteo sam da napišem da je za srbe iz hrvatske njihova teritorija hrvatska, jednako kao što je za srbe iz bih ta teritorija bosna i hercegovina. teritorija na kojoj treba da opstanu.

Edited by ikar
Link to comment

Ako je Bosna i Hercegovna hrvatska teritorija,zašto se jedan od državotvornih entiteta od kojih je BiH sastavljena naziva Republika Srpska,Zar to nije malo čudno ? 

Није то рекао, читај боље.

Link to comment

Pa to je tačno, gledano od.septembra 95. Bilo bi najbolje za srbe da su se u maju 90 svu iselili za srbiju ili bosnu i prodali šta su mogli ili barem poneli stvari. Ali u tom.maju 90 su stvari izgledale drugačije i ljudi su hteli da ostanu gde su.

Za Miloševića se sve slažem naravno, ali ne mogu da kažem da Tudjman nije bitno da li je kriv, kada ih je on aktivno ubijao, mučio i proterivao. Da je neko drugi bio na vlasti u hrvatskoj ili da se srugacije ponašao, i pored Miloševića ovde stvar bi bila.drugacina.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

I opet - pricalo se o dogadjajima iz 1985.-1989., dolasku Milosevica, nasilju i prakticnom pokusaju drzavnog udara kroz institucije.

 

Ti odgovaras 1990. i Tudjmanom. Ne moze. Gledamo uzrok i posledicu a kako to funkcionise sa nacionalizmima, znamo.

 

Moras da poredis Hrvatsko rukovodstvo iz vremena kad je Milosevic uveliko vec smenjivao nepodobne po republikama, preuzeo Kosovo oruzanom silom i slao DB ekspedicije sirom SFRJ - recimo u Knin (gde su vec bile pro-cetnicke demonstracije 1989. i Ljubljanu gde im nije uspelo). 

 

To ne znaci da i Tudjman nije zlocinac i da nije kriv za period kad je bio na vlasti od sredine 1990. gde je dosao zahvaljujuci izmedju ostalog i Milosevicu.

 

Ali, za kljucan period pocetka politickog i oruzanog nasilja (1988.-1990). odgovoran je daleko najvise Milosevic i tadasnji vrh Srbije.

Edited by Anduril
Link to comment

Ali, za kljucan period pocetka politickog i oruzanog nasilja (1988.-1990). odgovoran je daleko najvise Milosevic i tadasnji vrh Srbije.

 

A za dolazak Miloševića i ono što je radio odgovorni su savezni vrh i nešto manje republički vrhovi Hrvatske i Slovenije. Pa?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

očito se nismo razumeli. za mene je ta teritorija hrvatska, jednako kao što je to i bosna hercegovina. kad kažem "ostati na svojoj teritoriji" mislim na "ostati u svojim kućama", ne prejudiciram nikakvo posebno teritorijalno uređenje.

 

aha, ok

 

Pa pazi, ja sam stekao utisak da njima od strane (većinski) samih Hrvata nije ponuđeno to o čemu pišeš.

Mislim, situacija u kojoj Srbi u Hrvatskoj većinom glasaju SDP/SKH implicira da je trebalo nešto da se desi pa da ih okrene protiv države u kojoj su živeli. Sad koliko je za to zaslužan Milošević a koliko Tuđman, ne znam a ne bih ni da licitiram.

 

to je sve šbbkbb. bilo bi ponižavanja i šikaniranja tj bilo je, s druge strane, vlast bi se jednom i promenila. Ja ne želim da ulazim u njihovu kožu i da njima govorim šta je trebalo da rade. ja govorim prevashodno o tome šta je država Srbija trebalo da radi. 

Link to comment

Није то рекао, читај боље.

Aha,znači u jugoslovenskoj federaciji teritorije federalnih jedinica su samo njihove tj,nisu jugoslovenske a u slučaju BiH teritorije entieta su bosanskohercegovačke.To nije ništa manja glupost od tvrdnje da je BiH hrvatska teritorija.

Link to comment

A za dolazak Miloševića i ono što je radio odgovorni su savezni vrh i nešto manje republički vrhovi Hrvatske i Slovenije. Pa?

 

Ne. Nije. 

 

Niti je za sve Tudjmanove gluposti direktno odgovoran Milošević

Edited by MancMellow
Link to comment

Ali, za kljucan period pocetka politickog i oruzanog nasilja (1988.-1990). odgovoran je daleko najvise Milosevic i tadasnji vrh Srbije.

ma mora da ga je utripovala mira da je novi broz?

 

zabavna je ova raspra ^_^

Link to comment

ok je, stvarno sam to smotano složio :)

Mићко је нови, вјероватно је помислио да си ти неки Роџер. :D

Link to comment

 ja govorim prevashodno o tome šta je država Srbija trebalo da radi. 

 

Pa i to je šbbkbb, država Srbija je svakako pre svega trebalo svoja posla (čitaj: Kosovo) da gleda pa onda sve dalje. Meni s druge strane u celoj toj priči oko hrvatskih Srba provejava  1 Karađorđevo, od početka do kraja.

 

Ne. Nije.

 

Aha, znači suđeno je bilo da se pojavi?

Link to comment

Aha,znači u jugoslovenskoj federaciji teritorije federalnih jedinica su samo njihove tj,nisu jugoslovenske a u slučaju BiH teritorije entieta su bosanskohercegovačke.To nije ništa manja glupost od tvrdnje da je BiH hrvatska teritorija.

 

Јебемгаја, Мићко:

 

nisi me razumeo, zato što nisam bio dovoljno precizan. hteo sam da napišem da je za srbe iz hrvatske njihova teritorija hrvatska, jednako kao što je za srbe iz bih ta teritorija bosna i hercegovina. teritorija na kojoj treba da opstanu.

Edited by Cane Vukic Prebranac
Link to comment

Pa i to je šbbkbb, država Srbija je svakako pre svega trebalo svoja posla (čitaj: Kosovo) da gleda pa onda sve dalje. Meni s druge strane u celoj toj priči oko hrvatskih Srba provejava  1 Karađorđevo, od početka do kraja.

 

 

Aha, znači suđeno je bilo da se pojavi?

 

Ne. Imaš situaciju i odgovor na situaciju. 

Link to comment

I opet - pricalo se o dogadjajima iz 1985.-1989., dolasku Milosevica, nasilju i prakticnom pokusaju drzavnog udara kroz institucije.

 

Ti odgovaras 1990. i Tudjmanom. Ne moze. Gledamo uzrok i posledicu a kako to funkcionise sa nacionalizmima, znamo.

 

Moras da poredis Hrvatsko rukovodstvo iz vremena kad je Milosevic uveliko vec smenjivao nepodobne po republikama, preuzeo Kosovo oruzanom silom i slao DB ekspedicije sirom SFRJ - recimo u Knin (gde su vec bile pro-cetnicke demonstracije 1989. i Ljubljanu gde im nije uspelo). 

 

To ne znaci da i Tudjman nije zlocinac i da nije kriv za period kad je bio na vlasti od sredine 1990. gde je dosao zahvaljujuci izmedju ostalog i Milosevicu.

 

Ali, za kljucan period pocetka politickog i oruzanog nasilja (1988.-1990). odgovoran je daleko najvise Milosevic i tadasnji vrh Srbije.

Osim ako ne ubacimo i recimo maspok u jednadžbu. A tudjman je pobedio na izborima 90 u maju a hdz je osnovan pre gazimestana recimo. Znači, itekako je postojala i uticala na događanja u hrvaskoju to, kako ti kažeš, ključno vreme inače ne bi godinu dana kasnije dobila 40% na izborima

Link to comment

Ne. Imaš situaciju i odgovor na situaciju. 

 

Erm, nije Miloševića dovelo na vlast stanje u Hrvatskoj, dovelo ga je stanje u Srbiji, koje se Tuđmanu ne može pripisivati u krivicu. A i prosto mi je dirljiv argument da je HDZ u Hrvatskoj došao na vlast zbog Miloševića, pogotovo posle proljećnih dešavanja '71-ve i onoga što je tada isticano kao 1 zahtev. Kao da bi inače došao neko drugi, a ne neka desnica sa opt-out strategijom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...