Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Nisu nužno jedva čekali ali to im je bilo prirodno viđenje, Jugoslavija do prvog ćoška. Da im je bilo stalo do te države na način na kojima Srbima jeste, ne bi ih dve godine Slobinog luđenja oteralo nego bi se potrudili da ga zajedničkim snagama suzbiju i da očuvaju ono do čega im je stalo.

 

Pa upravo o tome pricam, da.

Link to comment

At Hazard

 

Ma nema šanse sad da prepričavamo ovde istoriju Jugoslavije. 

 

Ti si rekao da srpski nacionalizam nije indukovao raspad Jugoslavije. Well, sam za sebe - nije. Ali je itekako učestvovao. I u finalnom razdoblju je bio prvi i vodeći, jer je iza njega legla država. Ustavne reforme su bile već izlobirane i do njih bi došao i Stambolić. Ali ta, Miloševićeva vlast je išla unaokolo i smenjivala rikovodstva na ulici, pod nacionalnom tenzijom i u 1 Crnoj Gori. Ti si ili bio premlad ili nisi bio u Srbiji, nema šanse da ono dvogodišnje luđenje nije ostavilo ama baš nikakvog traga u ostatku SFRJ. I btw, ako ne gledamo državu, nego društvo u celini, ni srpski nacionalizam ne počinje baš 1987. godine, ali ono što mene zanima je kada je nacionalizam postao potpuno state-sponsored. Potpuno aboliranje srpskog nacionalizma od krivice za raspad Jugoslavije nema nikakvog utemeljenja u stvarnosti 80-tih godina, šta je vama?

 

1:

predsedništvo sfrj je '85. jednoglasno usvojilo srpske žalbe na svoju ustavnu poziciju i odnos sa pokrajinama. problem je bio što se dalje od toga nije mrdnulo, i to je bio deo razloga zbog kojih je milošević postao šef ck sks maja 86. na 10. kongresu, kao reprezent 'brže' i prodornije struje koja je to trebala da izboksuje u praksi. stvari se nisu micale ni do posle 8. sednice iako je početkom 87 predsedništvo sfrj iniciralo ustavnu reformu. 

 

dejan jović npr smatra da je prvih godinu dana posle 8. sednice milošević tražio efektivnije izmene unutar institucija, a da je zagušenje toga tj nesprovođenje nekih dogovorenih stvari bilo deo uzroka jogurt revolucije u oktobru 88.i u cg, dakle otvorenog izlaska van institucija.

 

u jugoslovenskom kontekstu srpski nacionalizam unutar srbije je bio manje-više unutrašnja stvar srbije. iz tog konteksta je donekle teško odrediti kada nacionalizam postaje državno sponzorisan, jer milošević postaje van-srbijanski problem u kasnu 88. i početkom 89. u crnoj gori. dalje, milošević je vremenom dezavuisao postojeće institucije a neke ostatke je paralelno ispunajvao nacionalističkim etosom ali i neo-socijalističkim revolucionarnim duhom (što je zapravo osnova anti-birokratske revolucije, da se socijalizmom bori protiv manjkavosti socijalizma), imamo paralelan proces koji bitno otežava lociranje spajanja nacionalizma i državne potpore.

 

imho, '85-'86. su bitnije od 8. sednice, (a treba ih posmatrati kao jedan period, proces) to je bio jedan setting the stage za 8. sednicu koja je bila konsolidacija vlasti ali ne na pukim nacionalističkim osnovama nego i na kvazi-titoističkom (nasleđu tita iz revolucionarne predratne faze). ne treba zaboraviti da je neposredno pred 8. sednicu održana svečana akademija o 50-godišnjici titovog dolaska na čelo partije (1937, iako danas znamo da to nije tačno), da je miloševićev govor bio glavni i da se u tim okolnostima pokušao postaviti kao novi tito (a ko je smeo biti protiv tita?) i da je po sredi zapravo bio širi pokušaj sprečavanja dalje dekadencije partijskog liderstva u društvu putem takvog diskursa gde su problemi srba sa kosova i ustavnog položaja srbije postali zapravo novi i najprominentniji simboli te dekadencije.

 

2:

creative writing faza opet provejava kroz forum...

Edited by Prospero
Link to comment

Pa da, teoretski mogla je Jugoslavija da pukne i nešto i kasnije i pod potpuno drugim okolnostima tj mirno da je bilo pameti i dobre namere, ali to ne menja činjenicu da je to od starta bila jedna zajednica gde je Srbija trebalo da dobrim ponašanjem i raznim (ustavnim ideološkim) ustupcima praktično kupuje pristanak drugih pre svega zapadnih republika da ostanu sa njom još malo. I trajalo je koliko i ustupci i dobro ponašanje Srbije.

Edited by Dagmar
Link to comment

1:

predsedništvo sfrj je '85. jednoglasno usvojilo srpske žalbe na svoju ustavnu poziciju i odnos sa pokrajinama. problem je bio što se dalje od toga nije mrdnulo, i to je bio deo razloga zbog kojih je milošević postao šef ck sks maja 86. na 10. kongresu, kao reprezent 'brže' i prodornije struje koja je to trebala da izboksuje u praksi. stvari se nisu micale ni do posle 8. sednice iako je početkom 87 predsedništvo sfrj iniciralo ustavnu reformu. 

 

Pa da, drugim rečima, trebalo je nastaviti institucionalnim putem i do 1990-te bi se to verovatno i sprovelo. U svakom slučaju sve je bilo bolje od onoga što je rađeno. A posebno način na koji je rađeno.

Link to comment

Razlog zašto je Jugoslavija postala lako "rasturiva" država je Ustav 1974 i promena opšte međunarodne pozicije država usled kraja Hladnog rata.

 

 

Citao sam pre 7-8 godina intervju Milke Planinc gde ona tvrdi obrnuto - da je Ustav iz 1974. pisan tako da bi zemlja bila spremna za raspad. Ajd sad znaj...

Link to comment

imho, '85-'86. su bitnije od 8. sednice...

+1

 

ostalo mi u secanju da je to kad je predsednistvo sfrj usvojilo zalbe srbije na svoj polozaj i odnos sa pokrajinama, na sledecoj sednici predsednistva usvojena hrvatska i slovenacka inicijativa o promeni armijskih oblasti. po tom predlogu trebalo je da jednu armijsku oblast cine slo i hr, tacno po administrativnim granicama, sto nikad ranije nije bilo slucaj. koliko se secam, nije proslo tad, (bilo cak i nekih mrmljanja o pripremama za cepanje zemlje, izdajstvu i tako to) ali jeste neke '89.

Link to comment

Citao sam pre 7-8 godina intervju Milke Planinc gde ona tvrdi obrnuto - da je Ustav iz 1974. pisan tako da bi zemlja bila spremna za raspad. Ajd sad znaj...

hm, to je zanimljivo

 

meni je pak, to ustavoprekrajanje vazda delovalo baš suprotno - kao ustupak* srpsko-republičke klike spram parcelisanja svog atara a zarad ublažavanja skepse svih ostalih, jer su srbi em najmnogobrojniji, em ih ima svuda po centralnoj sfrj, em je srbija najveća

 

*uz potpunu nenaivnost jerbo je srbija preko noći, utrostručila (ne računajući tada poltronski glas crne gore koji se podrazumevao) svoje prisustvo u predsedništvu (većina ovde i pamti one kreaturne pajace sejda bajramovića i jugoslava kostića)

Link to comment

Citao sam pre 7-8 godina intervju Milke Planinc gde ona tvrdi obrnuto - da je Ustav iz 1974. pisan tako da bi zemlja bila spremna za raspad. Ajd sad znaj...

 

 

Ovo?

 

Je li vam žao što se Jugoslavija raspala?

 

- U jednu ruku jest jer je to bila dobra ideja, ali nije mi žao kada vidim što se dogodilo. Ustav iz 1974. godine radili smo razmišljajući i svjesno i podsvjesno o tome da tu državu treba pripremati za rasap, ali ne onakav krvavi koji je slijedio. Znam što govorim jer sam ja pisala mnoge amandmane i prijedloge za taj Ustav, vodeći računa upravo o tome.

 

 

U neku ruku to i jeste potpuno legitimno ponašanje, ako vidiš da je Jugoslavija oročena međufaza tvoje osnovne države, i treba se pripremiti za (mirni) raspad. Na kraju za poštovanje je da je Hrvatska imala ljude koji i pored pripadnosti komunistima nisu zaboravljali na interes svoje države.

Link to comment

Pa da. Lakše je progledati kroz prste čak i komunistima, ako su pri tom i nacionalno opredeljeni. Ubijte me ako razumem logiku iza toga.

 

Btw, to što ona sad priča, to je sve naknadna pamet. 

Link to comment

za poštovanje je kad rukovodioci jedne zemlje aktivno rade na razmontiravanju i uništavanju te zemlje. izuzetna misao, zaista.

 

edit: preteče me manc.

Edited by ikar
Link to comment

I s tim u vezi - Sloba je nedostižni ideal svih takvih. Primer socijaliste/komuniste koji ne zanemaruje ni nacionalne interese. What's not to like?

Link to comment

Još samo da Milka objasni na koji je tačno način Ustav iz 1974. predstavljao uvod u mirno razdruživanje Jugoslavije. Ta logika po kojoj slaba Srbija = jaka Jugoslavija donekle i ima smisla jedino pod uslovom da se opstanak Jugoslavije ne dovodi u pitanje, u suprotnom je recept za katastrofu, što se na kraju i dogodilo.

Link to comment

I s tim u vezi - Sloba je nedostižni ideal svih takvih. Primer socijaliste/komuniste koji ne zanemaruje ni nacionalne interese. What's not to like?

tačno. mogao bih se zakleti da je dagmar glasala za slobu ili da je, ako je za to premlada, iz okruženja u kojem se glasalo za slobu.

Link to comment

Pa da. Lakše je progledati kroz prste čak i komunistima, ako su pri tom i nacionalno opredeljeni. Ubijte me ako razumem logiku iza toga.

 

Btw, to što ona sad priča, to je sve naknadna pamet. 

 

Nije poenta u nacionalnom opredeljenju nego u patriotizmu. I baš je poenta da komunizam i patriotizam ne moraju nužno da se isključuju (u smislu ako si komunista onda moraš da pretpostavljaš interese bratstva i jedinstva interesu lokalne jedinice, umesto da usklađuješ jedno s drugim). btw, zašto naknadna pamet, Dalmatinci i jesu išli u partizane iz lokal patriotskih razloga, baš kao što su i Srbi iz Hrvatske išli da pobegnu od ustaša, teško da je mnogo ljudi u startu krenulo u to sa idejom da sprovedu socijalnu revoluciju ili sa bilo kojom zajedničkom idejom.

Pritom Jugoslavija jeste bila država, ali više kao zemlja sastavljena u svakom trenutku od  manjih država koje su bile osnovni delovi, a sama Jugoslavija je bila kao neka konstrukcija i ideja koja može ali ne mora da bude okvir u koji se uklapaju te mnogo osnovnije jedinice. Pritom ovo nije nužno rad na rušenju, nego realizacija da u širem okviru koji ti je (bitno) sasvim ok, postoji dobra verovatnoća da će se to prevazići, i obezbeđivanje što bolje startne pozicije da u slučaju da se okvir (koji je ponavljam ok i za koji sasvim korektno odrađuješ činovnički posao) eventualno raspadne. Po čemu je ona to radila na rušenju Jugoslavije?

O Slobi ne bih ovom prilikom, ali ukratko, nema on veze sa Milkinim profilom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...