Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

 

Pero Simić:

IGRANjE S DRŽAVOM

Francuski pisac i političar Andre Malro, koji je u to vreme boravi u Beogradu, ovako je analizirao Titove eksperimente u rešavanju nacionalnog pitanja u Jugoslaviji:

- Nešto se događa u vašoj zemlji, ne baš najbolje, koliko vidim - rekao je on beogradskom intelektualcu Živoradu Stojkoviću:

- Sve su kombinacije sa Albanijom i oko nje moguće. Ona je isključiva, izolovana, ali je, neka vas to ne čudi, nezavisnija zemlja i od vas i od Grka. Na nju računa i istočni i zapadni blok, ali Albanci kojima sve treba, održavaju se bez ičega.

- Tu nasilnu gordost u siromaštvu neće korumpirati ni daleko bolje stanje njihovih sunarodnika u vašoj zemlji.

- Iznenađen sam da vi Jugosloveni ništa ne shvatate. Pa znate li vi da je jedina otvorena granica u Evropi ona između Albanije i Jugoslavije? To je ludost! Između država koje imaju najgore susedske odnose na kontinentu, s jedne teritorije na drugu cirkuliše se kao da granice i nema.

- Nemojte mi reći da je to zato što je vaša zemlja emancipovana. Ne! Vaša zemlja ima jednu nacionalnu politiku koja se igra sa državom.

- Sve evropske države su u osnovi centralističke, sem Jugoslavije. Da li vam to kazuje nešto?

- Toliko razdvajanja na nacionalnoj osnovi ne liči mi na čista posla.

- Netrpeljivosti su pre svega mentalna stanja kolektivnih psihologija. Ako već nisu, onda vaši nacionalizmi mogu biti manipulisani, provocirani, smišljeni da vas učine lomljivim. Najmanja zemlja, Albanija, već se time koristi i to, bojim se, kobno. Šta tek ostaje za veće i najveće sile koje se svuda, u svakoj zemlji, u sve upliću.

- Treba da pogledate u oči tragediji koja vam se približava.

 

114684292.jpg

Edited by slow
Link to comment

Mamula se jeste onako panzionerski izlapelo nalupetao u pomenutom intervjuu, ali ni izdaleka onoliko koliko B92 sa ovakvom interpretacijom.

Osim par detalja i pikanterija nista, a sam nazovi vojni udar pomenut od strane voditelja kao pitanje/mogucnost sa sve Mamulinim slaganjem da je mozda moglo da bude i tako.

Link to comment

E to je postalo ozbiljan problem: citiraš domaće medije i ispadneš glup. Gde ima taj Mamulin intervju (u celosti), zanima me?

Slusao ga, 1. deo, veceras u autu, Antena.

Za iduci petak najavljen nastavak, a za TV verziju prvi put cuo ovde i sada.

Link to comment

 

 

Објавио је следећа дела:
  • „Морнарица на великим и малим морима“. 1975, 1978, 1979. година
  • „Случај Југославија“. Подгорица, 2000.
Link to comment
  • 3 months later...

Frustracije su pre svega proizasle iz raspada Jugoslavije, gde je su svi ostali dobili manje-vise sta su hteli, osim Srba. Raspad Jugoslavije opet nisu indukovali srpski nacionalisti nego neki drugi, a ratni pohodi su dosli kao posledica tog raspada.

 

U wow, ovo nije tačno. Od konstitutivnih naroda tj "naroda" kako se govorilo, nacionalističko ludilo je prvo krenulo upravo kod Srba. 

Edited by MancMellow
Link to comment

nije pitanje kada je prestalo, nego kada je počelo. Na koji način je Miloševićev nacionalizam bio odgovor na hrvatski početkom 1989. recimo? Srpski nacionalizam je itekako "indukovao" ili učestvovao u "indukciji" raspada SFRJ. 

Edited by MancMellow
Link to comment

'77 i posle sam bio prisutan tj nazočan u različitim situacijama, kordun, banija i sl gde mi je bilo jasno da tu nema života, a bio sam malji deca

 

daleko pre miloševića i sličnih, još dok je bog hodao po zemlji, mrzeli su se za sve pare

 

kada je došla '89 bilo je dovoljno srba po hrvatskama koji su se plašili da se istorija ne ponovi, što su vešti ljudi lepo zloupotrebili

 

samo da su manje učili istoriju, mogli su da žive bez straha

 

jbg znanje ubija

Link to comment

Ne, mi ovde pričamo o institucionalnom nacionalizmu, nacionalizmu kao delu režimske ideologije, koji se prilično raspojasao prvo u Srbiji od svih 6 republika. To šta su jedno o drugima mislili po banijskim selima 1977 to savršeno nema veze u ovom kontekstu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...