Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

  • 1 month later...
Nije licno nego je retko glupo. Sta ce ti to?
pa sta fali? ako se vec ovde pise o vojnickim uspomenama iz sfrj, scg i sr zasto je sada glupo pisati o vojnickim uspomenama iz ratova 90-ih? nije valjda da se precutno misli da je ucestvovanje u ratovima 90-ih nesto sto je tabu tema? :fantom: Edited by Pontijak
Link to comment
pa sta fali? ako se vec ovde pise o vojnickim uspomenama iz sfrj, scg i sr zasto je sada glupo pisati o vojnickim uspomenama iz ratova 90-ih? nije valjda da se precutno misli da je ucestvovanje u ratovima 90-ih nesto sto je tabu tema? :fantom:
Одмах би то syme цинкарио где треба... :fantom:
Link to comment
  • 3 months later...

nije to trol, već lateralna faktografija: povod uspostavljanja tribunala, čitaj, "elite" koje su zaposele tron još od '70ih, a razbaškarile se na istom '80ih, te njihovo povlađivanje najnižim strastima "naroda", jeste razlog gde smojuče sam banalno zborio o ceni jebenog krompira (ee, 220 dinara, ne kupujem srce artičoke...), ali te "sitnice", jesu lakmus i za srbiju, ali i bosnu i hrvatskudenuncirati samo političke klike pak, neispravno je - itekako su imale podršku pučine (simbioza), pa sad, nama koji smo bili manjina, te protivili se divljanju, ali i, ironije li, većini, kud obojci... surova egzistencija ovde, il put_pod_noge, pa u jednako, ako ne i više, ali na drogojačiji način, surovo bitisanje u pečalbi

Link to comment

U stvari, ja sam u nedoumici da li je elita "probudila" te niske strasti ili je postala elita jer je delila te strasti sa narodom.I jedno i drugo može da bude, a ne mora.Ja sam bliži tome da je elita bez ideologije, i da je samo podgrevala strasti za svoje ciljeve, ali, kako slušam ljude, ničim izazvane da pričaju gluposti, uopšte nisam više siguran (kao nekad) da je to baš tako.

Link to comment

Elita je bez ideologije, mislim, ne tvrdim, ili postoji samo jedna a to je lični cilj.Čime će podgrejati i zapaliti masu, pa onim što je najzapaljivije u datom trenutku.No, oni (elita) lako će se prešaltati na drugu ideologiju ali masa i neće baš.

Link to comment

poslednja rečenica, posle zapete, ne slažem seradetova poslednja pak, a pre zareza, full support"elita" ne podrazumeva samo striktno političke činbenike, već korpus za-državu-bitnih, tvoraca javnog mnjenja - od, u našem slučaju, matije & dobrice, preko milića od mačve & olje ivanjicki, ljušića & ekmečića, enrika josifa & dimitrija golemovića, do ajdačića & purića (bivši rektor bu, jul provenijencije)nabrojani, i još nebrojeno kulturnih poslenika, koji su, svesno ili ne, stvarali, i/ili cementirali platformu "srpske potlačenosti" u sfrj (notorna neistina, primer: srbi su u poslednjem sazivu predsedništva, imali četiri člana - jugoslav, branko, bogić i bora jović), su de facto, bili spič rajteri za slobodana i njegovu štetočinsku politiku, te sledstveno, indoktrinaciju građanstva, i podstrek na ratobaveza kao javnih-intelektualaca pak, trebala im je biti dijametralna

Link to comment
poslednja rečenica, posle zapete, ne slažem seradetova poslednja pak, a pre zareza, full support"elita" ne podrazumeva samo striktno političke činbenike, već korpus za-državu-bitnih, tvoraca javnog mnjenja - od, u našem slučaju, matije & dobrice, preko milića od mačve & olje ivanjicki, ljušića & ekmečića, enrika josifa & dimitrija golemovića, do ajdačića & purića (bivši rektor bu, jul provenijencije)nabrojani, i još nebrojeno kulturnih poslenika, koji su, svesno ili ne, stvarali, i/ili cementirali platformu "srpske potlačenosti" u sfrj (notorna neistina, primer: srbi su u poslednjem sazivu predsedništva, imali četiri člana - jugoslav, branko, bogić i bora jović), su de facto, bili spič rajteri za slobodana i njegovu štetočinsku politiku, te sledstveno, indoktrinaciju građanstva, i podstrek na ratobaveza kao javnih-intelektualaca pak, trebala im je biti dijametralna
Upravo. ovo je jako bitno. U suprotnom ispada da nacionalizma, kao ni onog Sofronijevog crvića, nije ni bilo, jer je elita bez ideologije, a narod je zaveden. Zapravo, nije narod spontano nacionalistički, nego je neko godinama formirao javnost u kalupu jedne ideologije, i onda kada su se pojavili politički akteri spremni da program izvedu, narod se bez greške odazvao jer je već bio prepariran.
Link to comment

Ne znam. To mi je malo nategnuta teorija.Opet, iz ličnog iskustva u BiH, to navodnjavanje nacionalizom nije trajalo godinama niti je bilo intezivno.Ili me je mimoišlo.Ako i jeste, kako se ta tvoja (vaša) tvrdnja može primeniti recimo u ideologiji da eu nema alternativu, koja se očigledno primila.Koliko se ona formirala, kalupila?

Edited by wall
Link to comment
Opet, iz ličnog iskustva u BiH, to navodnjavanje nacionalizom nije trajalo godinama niti je bilo intezivno.
BiH glasači su na slavne prve demokratske izbore izašli zaliveni plimom nepovjerenja, podozrivosti i straha, što je bilo više nego dovoljno da se krokto nagomilaju po torovima.Za to nisu bile neophodne godine navodnjavanja. Bilo je dovoljno ispratiti par godina vraćanja nacionalnih dostojanstava po komšilucima i susjedstvima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...