Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Ajde se saberi sa datumima i da se usput odjavim, jebite se.
sta ja imam da se sabiram sa datumima?a da se jebem to cu rado uskoro, al to nije za forumdakle, sta je to bilo tako vazno 87´ a da ne vredi 88´ ili 89´?jedino sto vidim je da tad nema spegelja istaknutog, zasto te to tako pogadja?
Link to comment
Počelo je to puno pre Špegelja. Bili su Albanci i njihova pobuna 1981, pa sve vreme Slovenci i Mladina (koju smo čitali u Beogradu). Ne zaboravimo da nisu prvo tražili da se otcepe, već su prvo hteli pluralizam u okviru socijalizma. To je bio prvi i osnovni faux pas koji nije mogao da prođe kod jagnjećih brigada širom SFRJ, sa sedištem u BG-u. Pa su onda hteli i višestranačje, pa kad im je pokazan srednjak, onda su rekli, "e pa mi ćemo onda lepo da se odcepimo i pravimo našu demokratiju" (kao što su, ljubim im Anju Rupel, i odradili). U međuvremenu je bio škrgut zuba i nekakvi zgazimestani u Srbiji, pa je sad pravi Rašomon pohvatati "čija baba peder" i ko je prvi zaplašio koga, i čiji mediji su više larmali kako oni drugi oštre noževe da im kolju decama. Znači, priča nije samo Špegelj, nego je priča Špegelj i mi.
Sve reko u 6 redova :Hail: Edited by giuseppe
Link to comment
od polemike sa Tarasom Kermanuerom
:lolol: Drago mi je da ga se još uvek neko seća i treba.
+ milion, ali kao što nije bilo nikoga da ga čuje onda, tako je još manje onih koji ga se sete sada... Stvarno, pet bambija za Indija :thumbsup:P.S. Jesu "Pisma srpskom prijatelju" ikad prevedena kod nas u kompletu?
Link to comment

Skroz je bez veze ovo otcepljivanje sa teme o Oluji. Kako priča od događaju iz 1995. ne sme da ode ni bednih 4 godine u prošlost bez da to bude "trolovanje"?Hajde, znam da je hogar hamlet strašni fini momak, i još nije iskusan PPP moderator, ali nemojte ubijati teme zilotskim splitovanjima.

Edited by Indy
Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Peti kongres Kominterne (17. lipnja do 8. srpnja1924.)donio je zaključak da se "opća parola prava naroda na samoodređenje koju ističe KPJ, mora izraziti u formi izdvajanja Hrvatske, Slovenije i Makedonije iz sastava Jugoslavije i stvaranja od njih nezavisnih republika"(Podloga ujedinjena. Kongres ujedinjenja. Prvi kongres KPJ. Istorijski arhiv Komunističke partije Jugoslavije, tom II, Kongresi i zemaljske konferencije KPJ 1919-1937. Istorijskoodeljenje Centralnog komiteta KPJ, Beograd 1949, str. 421.)

Link to comment

I jel ti bilo krivo kada su komunisti iz KPJ uprkos zaključku moćne Kominterne ipak stvorili Jugoslaviju sa Hrvatskom, Slovenijom i Makedonijom u njoj? Razrušava li to vlažne snove da se sve odvija unutar četiri zida među zaverenicima i na raznim okupljanjima po zapuhanim kongresnim salama?

Link to comment
I jel ti bilo krivo kada su komunisti iz KPJ uprkos zaključku moćne Kominterne ipak stvorili Jugoslaviju sa Hrvatskom, Slovenijom i Makedonijom u njoj? Razrušava li to vlažne snove da se sve odvija unutar četiri zida među zaverenicima i na raznim okupljanjima po zapuhanim kongresnim salama?
U njoj ali sa mnogo raspevanijim granicama nego sto je bilo predvidjeno.To su bile samo administrativne granice, nista bitno.
Link to comment
Peti kongres Kominterne (17. lipnja do 8. srpnja1924.)donio je zaključak da se "opća parola prava naroda na samoodređenje koju ističe KPJ, mora izraziti u formi izdvajanja Hrvatske, Slovenije i Makedonije iz sastava Jugoslavije i stvaranja od njih nezavisnih republika"(Podloga ujedinjena. Kongres ujedinjenja. Prvi kongres KPJ. Istorijski arhiv Komunističke partije Jugoslavije, tom II, Kongresi i zemaljske konferencije KPJ 1919-1937. Istorijskoodeljenje Centralnog komiteta KPJ, Beograd 1949, str. 421.)
Ok, znam, posle toga KPJ sledila politiku Kominterne desetak godina o potrebi rastakanja Jugoslavije sve dok cika Koba zbog opasnosti od Hitlera nije okrenuo na narodnofrontovsku vodenicu.Samo, kakve veze ima 5. kongres Kominterne sa raspadom Jugoslavije 1991. godine?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...