Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

  • 2 months later...

Boljkovac je car. Stari udbaški kadar. Najjače je bilo kada je u emisiji Nedeljom u 2 ostavio Stankovića bez teksta kada ga je ispravio rekavši da se borio za konfederalnu Jugoslaviju, a ne Hrvatsku dok je ovaj postavljao pitanje u stilu "Dobro, vi ste se borili za neovisnu Hrvatsku i bla bla..."

Link to comment
Као други доказ наводи да је Туђманов блиски сарадник, Хрвоје Шаринић током рата код Милошевића био најмање 40 пута.
Jbg, Sluzba sve pamti i snabdeva papirima nove gospodare. Kao Ohrana u revoluciji.Pred bombardovanje '99 salje Tudjman Sarinica i po povratku ga pita kako se drzi Slobo, da li je narod uz njega. :wub: Edited by Yoda
Link to comment
Jbg, Sluzba sve pamti i snabdeva papirima nove gospodare. Kao Ohrana u revoluciji.Pred bombardovanje '99 salje Tudjman Sarinica i po povratku ga pita kako se drzi Slobo, da li je narod uz njega. :wub:
A onda, ili otprilike u to vrijeme, Tuđman izlazi u javnost sa idejom podjele Kosova na sjeverno/srpski i južno/albanski dio.
Link to comment
A onda, ili otprilike u to vrijeme, Tuđman izlazi u javnost sa idejom podjele Kosova na sjeverno/srpski
+ manastiri. Franjo je uvijek bio minuciozan i promišljen. -_-
Link to comment
  • 4 weeks later...
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=06&dd=05&nav_category=206&nav_id=615790
Tuđman i Milošević planirali savezIzvor: NacionalZagreb -- Nekadašnji saradnik Franje Tuđmana Dušan Bilandžić izjavio za Nacional da su Tuđman i Milošević nakon plana o podeli Bosne nameravali da budu saveznici.Akademik Dušan Bilandžić u intervjuu hrtavskom Nacionalu prvi put je otvoreno govorio o ulozi Tuđmana u pokušaju podele BiH, u kojoj je i sam učestvovao. Pregovore su tada, podseća Nacional, vodila dva tima, srpski i hrvatski, a osnovali su predsednici Srbije i Hrvatske Slobodan Milošević i Franjo Tuđman."Nakon sastanka sa Slobodanom Miloševićem u Karađorđevu 25. marta 1991, predsednik Tuđman pozvao me je u kancelariju i rekao da ću biti u timu koji će pregovarati sa Srbima. Srpski pregovarački tim vodio je akademik Kosta Mihajlović. U našem timu Tuđmanove teze najvernije i tvrdo prenosio je profesor s Fakulteta političkih nauka Zvonko Lerotić. Glavni cilj tih pregovora, koji su se, eufemistički, zvali 'pregovori o normalizaciji srpsko-hrvatskih odnosa', bila je, zapravo, podela Bosne i Hercegovine“, kazao je Bilandžić.Na pitanje novinara "Nacionala" šta mu je konkretno Tuđman rekao, on odgovara:"Rekao nam je da se on dogovorio s Miloševićem da ta dva tima rade na normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske. Ali trebalo je sakriti pravi smisao tih pregovora. U tim pregovorima uopšte nije bilo reči o normalizaciji odnosa između Zagreba i Beograda. Na njima se isključivo razgovaralo o podeli BiH između Hrvatske i Srbije. Rekao nam je tada da su se on i Milošević oko toga načelno dogovorili, a da mi vidimo kako povući konkretnu crtu razgraničenja.“Prema njegpovim rečima, članovi hrvatskog pregovaračkog tima dobili su i direktive, a posle svakog sastanka sa srpskim timom podnosili su izveštaj Tuđmanu."U jednom sam trenutku rekao: 'Franjo, molim te, nema ništa od tih razgovora'. Pitao me je: 'Zašto?' Odgovorio sam mu: prvo, zato što se ne možemo dogovoriti. Rekao sam mu da su Srbi maksimalisti. Tražili su Baranju i Kninsku krajinu. Odgovorio mi je da ne komplikujem, jer su se Sloba i on dogovorili.“Bilandžić kaže i da je Tuđmana upozoravao i na to da će se međunarodna zajednica usprotiviti podeli BiH, na šta mu je Tuđman odgovorio "Pusti međunarodnu zajednicu, jer ono što se on i Sloba dogovore, oni će to prihvatiti, pre ili kasnije".On je takođe rekao i da je tadašnjeg predsednika Hrvatske upozorio i na to da će se Muslimani pobuniti protiv te podele, ali da mu se Tuđman smejao, jer mu je tada bilo nezamislivo da Muslimani mogu sprečiti eventualni dogovor Srbije i Hrvatske o podeli BiH.Kasnije se pokazalo da je Bilandžić bio u pravu, piše "Nacional", jer su Muslimani stvorili vojsku od 200.000 ljudi i nisu pristali na plan o podeli BiH. Sve to vreme Alija Izetbegović je znao za plan o podeli Bosne, jer mu je to otkrio upravo neko iz srpskog tima koji je bio u Karađorđevu.„U to sam se vreme u jednom trenutku sreo i sa Alijom Izetbegovićem i pitao ga zna li za planove o podeli BiH. 'Kako ne bih znao. Mi smo dobili informacije iz Karađorđeva', odgovorio mi je. Mislio sam da mu otkrivam Ameriku, a on je već sve znao“, kazao je nekadašnji Tuđmanov savetnik.
Link to comment
  • 1 month later...
Može li se sa ove vremenske distance realno (realnije) sagledati šta se to desilo tog avgusta 1995. godine i nakon toga?
Ne može.
Link to comment
Utisak je da je 15 godina ipak premala istorijska distanca za realno sagledavanje stvari...
Pa neki od nas su rođeni na toj vremenskoj distanci od 1945. i veruj mi 15-tak godina (i manje) je bilo više nego dovoljno da se realno sagledaju stvari o II svetskom ratu. Ništa se bitno nije izmenilo u tom sagledanju za mog života. Doduše, povremeno se neko zapita, pa zar je moralo baš tako po civilima u Nemačkoj i Japanu. Ali to je više što ono Englezi kažu afterthought.
Link to comment
Pa neki od nas su rođeni na toj vremenskoj distanci od 1945. i veruj mi 15-tak godina (i manje) je bilo više nego dovoljno da se realno sagledaju stvari o II svetskom ratu. Ništa se bitno nije izmenilo u tom sagledanju za mog života. Doduše, povremeno se neko zapita, pa zar je moralo baš tako po civilima u Nemačkoj i Japanu. Ali to je više što ono Englezi kažu afterthought.
Pa u tom smislu i stvari koje su se desile u exYu su realno sagledane još i pre nego što su se završile, i ni tu se ništa bitno nije izmenilo u tom sagledavanju. Mi (Srbi) mu tu dođemo recimo kao Austrijanci, imamo neko svoje drugačije mišljenje, ali van naše avlije niko za to ne mari previše.Nego šta to nije sagledano: Hrvati krenuli da razbucavaju Jugoslaviju, Sloba da razbucava Hrvatsku, pa se posle predomislio i povukao, onda Hrvati isterali Srbe, i to je to. Ili ne?
Link to comment
Pa u tom smislu i stvari koje su se desile u exYu su realno sagledane još i pre nego što su se završile, i ni tu se ništa bitno nije izmenilo u tom sagledavanju. Mi (Srbi) mu tu dođemo recimo kao Austrijanci, imamo neko svoje drugačije mišljenje, ali van naše avlije niko za to ne mari previše.Nego šta to nije sagledano: Hrvati krenuli da razbucavaju Jugoslaviju, Sloba da razbucava Hrvatsku, pa se posle predomislio i povukao, onda Hrvati isterali Srbe, i to je to. Ili ne?
Ne.
Link to comment

U ovoj nesrećnoj zemlji očigledno rastu generacije koje misle da su 'Hrvati krenuli da razbucavaju Jugoslaviju' i potpuno su ubeđene u to. Nama koji smo sve te događaje ispratili (i usput najebali) ostaje samo da igramo šah na Kalemegdanu i da u to i dalje ne verujemo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...