Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

A onda pogledaš još malo dalje u prošlost i shvatiš da partokratija ima neuporedivo dublje korene u državi koji datiraju mnogo pre KPJ, da se kraljevina Jugoslavija raspadala od nje, a čak je koren partokratije daleko starija i od same Jugoslavije i datira iz vremena kada su Obrenovići na silu držali na vlasti stranke koje su osvajale 3-17% glasova na izborima. Gle čuda, te stranke su upravo bile "liberalne" i o njima se govorilo kao "naprednima", a ceo period se potpuno pogrešno percipira kao period "snaženja države i unutrašnje homogenizacije". Da ne spominjem sistem upravljanja državom preko lokalnih nasilnika, koji datira još iz vremena prvog srpskog ustanka, pa i pre njega. Dabome, Tribun i slični će silno ovlažiti (silnovlažiti...? :blink: ) kad god se neko zlo proglasi kao tekovina komunizma vrste "made in", ali ljudi obično ne žele da pogledaju istini u oči pa je tako i ovoga puta. Narod je stoka, vlasti na ovim prostorima su (uglavnom) stoka, u takvoj interakciji teško da se neko dugoročno dobro može stvoriti ili ispoljiti ili isplivati na površinu osim nekim strahovito povoljnim rasporedom velikih sila, čiji mi saveznici (za razliku od ondašnjih vremena) nismo ni u ludilu i kombinacijom sa neverovatnom slučajnošću kada neki genije zasedne na tron pa uprkos okruženju uspe da napravi nešto za svoju zemlju. To se ne odnosi samo na vođe države, može da bude i neki funkcioner koji se u istoriji pokazao pravim pogotkom (na primer, Branko Pavlović, gradonačelnik Beograda) i koji je uprkos okolnostima i dešavanjima, a ne zahvaljujući njima, uspevao da ostavi pozitivan trag u Srbalja.
Obrati paznju sta sam napisao pre dve strane:
Savez komunista se idealno nastavio na korumpiran, oportunisticki sistem stare Jugoslavije sa svim Ducicevim izrodima.
Nisam ja nikakav antikomunista koji misli da je ranije bilo sve med i mleko. Cak nisam ni principijelno protiv velike drzave, drzavnih firmi ili javnog sektora/drustvenog vlasnistva, nego je moj glavni problem drzavna prinuda/centralizam/regulacija/izivljavanje i nedostatak konkurencije svih vrsta (od salteruse koja je jedina sa kojom mozes da zavrsis posao do politickog lidera koji kontrolise neko ministarstvo preko kojeg jedino ide neka dozvola) sto je i glavni razlog svake korupcije - daleko najveci i univerzalni problem na ovim prostorima od kada postoje moderne nacionalne drzave. Edited by Anduril
Link to comment

Pardoniram. Mada, jbg, ko će sada da čita postove od pre par strana kako bi proverio da li je pisac redova na ispravnoj socijalističkoj liniji naših razmišljanja :P

Link to comment
Dabome, Tribun i slični će silno ovlažiti (silnovlažiti...? :blink: ) kad god se neko zlo proglasi kao tekovina komunizma vrste "made in", ali ljudi obično ne žele da pogledaju istini u oči pa je tako i ovoga puta. Narod je stoka, vlasti na ovim prostorima su (uglavnom) stoka, u takvoj interakciji teško da se neko dugoročno dobro može stvoriti ili ispoljiti ili isplivati na površinu osim nekim strahovito povoljnim rasporedom velikih sila, čiji mi saveznici (za razliku od ondašnjih vremena) nismo ni u ludilu i kombinacijom sa neverovatnom slučajnošću kada neki genije zasedne na tron pa uprkos okruženju uspe da napravi nešto za svoju zemlju. To se ne odnosi samo na vođe države, može da bude i neki funkcioner koji se u istoriji pokazao pravim pogotkom (na primer, Branko Pavlović, gradonačelnik Beograda) i koji je uprkos okolnostima i dešavanjima, a ne zahvaljujući njima, uspevao da ostavi pozitivan trag u Srbalja.
Na šta ćeš ti ničim izazvan lafovski naskočiti da braniš tekovine socijalizma i revolucionarne borbe, makar one bile neopevano sranje; i automacki krenuti da korene zala tražiš u doba Karađorđa Petrovića, kad već ne može u pretkosovskom ciklusu i Dušanovom zakoniku.Jebiga druže, DA, komunističko ustrojstvo je krivo što danas imamo bolesnu partokratiju, jer je privid decentralizacije i deetatizacije države, privrede pa i čitavog društva u SFRJ upravo kontrolisan kroz centralizovane institucije - partiju i UDBu (koje su se vazda, pa i sada, prožimale). Razlika je samo u tome što smo tada imali jednu, a sad pedeset partija, što je pedeset puta grđe po nas.
Link to comment
.SPO jeste bio najveca opoziciona stranka ali ja sam mislio da pricamo o Pekicu i osnivacima DS a ne o SPO. 1990. je svakako SPO bio relevantniji i uticajniji od DS. I mislim da je histeriji - narocito ratnoj - mnogo vise doprineo Vuk nego Pekic i ekipa. Uostalom, SPO se slao dobrovoljce na front a ne DS.
naravno. s tim sto ni DS nije bio imun na nacionalizam (pok. premijer o bosanskim srbima: kada igra zvezda ja ne mogu da ne navijam za nju. misa vasic odgovara: pa na ovoj utakmici su navijaci odavno uleteli u teren i prebili sudiju.) ili koketeriju sa smekom paravojne avanture (mauzer). stavise, prvi program DS u sebi sadrzi direktnu referencu na srpske zemlje i srpski narod ma gde bio. ocu da kazem i za DS, kao i za vecinu drugih stranaka, horizont je bio nacija i drzavotvornost.pri tome naravno da baba draga nije isto sto i vuk. bas zato DS i nije imao sansi u toj i takvoj ideoloskoj konstelaciji. niti je DS znao statacno zeli sto se videlo vrlo brzo kroz cepanje te stranke na nacionalno i ono drugo. mislim i taj rascep govori o nekoj nepomirljivosti pozicija. rat je dobar otvarac za oci, zar ne?
Dakle problem nisu samo nacionalisti kao takvi i oni koji su spominjali nacionalno pitanje (kao Pekic) nego su problem bili ludaci koji su bili spremni da idu jako i do samog kraja sto u ostvarivanju velikonacionalnih ciljeva, sto u ostvarivanju dugovecnosti sopstvene vlasti. Moze se biti nacionalista a da ne budes sovinista, arhitekta genocida ili etnicki cistac. Kao sto mozes da budes socijaldemokrata a da ne budes staljinista.Elem, problem bivse Jugoslavije bili su - ludaci. Bas tako, ludaci, kojima nije bilo strano ni ratovanje, ni klanje neduznih, ni etnicko ciscenje, ni bombardovanje od strane NATO. Ludaci koji dobrim delom nekih 5-10-20 godina pre tih dogadjanja nisu ni bili nacionalisti, vec su u to mutirali.
ako su mutirali otkud mutagen? to je pravo pitanje.pri tome ti ludaci su, s obzirom na to kako je jugoslovenski problem postavljen - stvaranje novih drzava u uslovima govora apsolutne etnicke ugrozenosti - sustinski bili 'najnormalniji'. ostali, koji su s njima mozda i delili odredjena polazista, nisu bili spremni da idu 'jako' i 'do kraja' a to je bila krilatica dana. ukoliko je fizicka egzistencija naroda pod znakom pitanja onda je sve na stolu.da probam primerom da objasnim. gersom solem, cionista a samim tim po nekoj definiciji i nacionalista, u jednom pismu benjaminu pise otprilike ovako: 'ne verujem u normalizaciju jevrejstva'. sta to znaci? da nasuprot diskursu cionizma da ce jevreji biti 'normalni' onoga momenta kada budu imali drzavu kao i svako drugi (svoji na svome) i osiguraju neke jasne granice i postave temelje opstanku svog nacionalnog bica onda ce se sve to normalizovati. drugim recima moci ce biti 'lezerni jevrejin' kada bude bilo izraela. naravno, da bi obukao leisure suite prvo moras biti zli sabra iz siprazja koji udara granice u aktu mitoloskog nasilja koje uspostavlja poredak.u nasem konkretnom slucaju to je znacilo da je svaki pokusaj 'normalizacije' nacionalizma bio unapred osudjen na propast. u stanju krize, nepostojece drzave i natopljenosti atmosfere nacionalnim resentimanima dinamika dogadjaja je diktirala to da se na kraju morala zauzeti strana ukoliko uopste zelis igrati igru 'nacionalizma'. sto po meni i dokazuju brojni rascepi unutar DS koji je bio neka 0 tacka demokratske opozicije. ukoliko dakle pristanes na tu logiku igre onda su 'ludaci' u pravu - zasto odlagati sukob i zadovoljavati se polu-resenjima? jedini nacin je da kazes ne zelim igrati tu vasu igru sve drugo neumoljivom inercijom dogadjaja je vodilo u rat.
Dakle, ako mi pokazes npr. gde je to Pekic izjavio da podrzava etnicko ciscenje ovih ili onih sa "vekovnih srpskih teritorija" i zaokruzivanje srpske nacionalne drzave topovima bez obzira na sve, ja cu ti da poverujem u tvoju tezu o bitnom i velikom uticaju Pekica (i njemu slicnima) na sve dogadjaje 90ih.
pa za pocetak ne tvrdim da je pekic imao bitan uticaj. stavise vise puta sam rekao da je nebitan osim kao primer coveka koji se od 'lezernog' srbina pretvara u nesto drugo.vec sam postovao njegove ispade u to vreme. imas ih na zasebnoj temi. imam osecaj da nas duboko postovanje koje ljudi gaje prema pekicu kao knjizevniku odvlaci od teme.inace da, ako cemo se igrati what if igre, mirni raspad jugoslavije je bio moguc ali samo pod uslovom da su prihvacene avnojevske granice. no, to bi bilo priznanje, makar i nevoljno, onoj zemlji a bas na anti-avnojevskim osnovama su svi, ili gotovo svi, resili da ponovo otvore svoja nacionalna pitanja.
Naravno da je drustveno veoma jednostavno i gotovo necujno transformisano u drzavno i to u svim bivsim republikama. Takodje, raspad drzave je usledio kao posledica raspada partije a ne obratno. Jos od pocetka su razlicite komunisticke partije konkurisale pod tim jednim Titovim kisobranom i on ih je balansirao. Otud i njihov nacionalizam jer to nije bila jedna partija nego skup drugova iz Srbije, iz Hrvatske, iz Slovenije itd. a tako su i najcesce nastupali unutar sistema - nacionalno i homogeno. Retko su jedni drugovi iz Hrvatske paktirali sa drugovima iz Srbije protiv trecih drugova iz Srbije ili Hrvatske.
republike nisu isto sto i nacije. nije bilo takve nacionalne homogenizacije. u maspoku je bilo srba.
Znaci, kad skoro svaki treci zaposlen biva clan partije - posebno u Srbiji ti mislis da to nije nista neobicno? Kako mislis da moze da se sprovede lustracija u takvom sistemu? Da li zaista mislis da sadasnja partokratija nema vec duzu tradiciju i da je dobar deo tih komunista usao u partiju iz interesa a ne iz nekakvog ubedjenja? Kad partija kontrolise skoro sve privredne tokove (iako ti pricas o nekakvoj konkurenciji i trzistu), da li mislis da clanstvo u njoj nema uticaja na napredovanje kadrova u preduzecima? Koliko direktora vecih preduzeca nisu bili clanovi partije? Mislis da je i prosek kod direktora bio 30% kao kod zaposlenih? Jedan od razloga zasto je ostalim istocno-evropskim drzavama bilo lakse da lustriraju i da se oslobode ugradjene sistemske korupcije koju nosi svaki jednopartijski socijalisticki sistem jeste upravo cinjenica da je iz jednog ili drugog razloga clanstvo bilo ograniceno pa nije bilo toliko tesko lustrirati dok je ovde svaka pora drustva a posebno elita bila do te mere ugradjena u sistem da stare veze rade i posle 20 godina od toboznjeg kraja starog sistema.
na stranu ovaj zicer gde lamentiras nad cinjenicom da se ne moze lustrirati (da ne kazem cistka) trecina radno sposobnih zitelja jedne zemlje ali zar ne mislis da je bas taj pokazatelj (trecina radno sposobnih u partiji) pokazatelj podustravljenja SK i njene transformacije od partije avangarde (lenjinisticki model) u nesto drugo. a to nesto drugo jeste da daleko sira platforma koja je na kraju dana, kaze dejan jovic, funkcionisala vise kao debatni klub nego kao monolitni aparat. btw, zanimljiv je takodje i broj mladih u SK.@tribun: i tu smo dosli do same sustine problema. mislim tvog problema u razumevanju ove materije. Edited by kim_philby
Link to comment
naravno. s tim sto ni DS nije bio imun na nacionalizam (pok. premijer o bosanskim srbima: kada igra zvezda ja ne mogu da ne navijam za nju. misa vasic odgovara: pa na ovoj utakmici su navijaci odavno uleteli u teren i prebili sudiju.) ili koketeriju sa smekom paravojne avanture (mauzer). stavise, prvi program DS u sebi sadrzi direktnu referencu na srpske zemlje i srpski narod ma gde bio. ocu da kazem i za DS, kao i za vecinu drugih stranaka, horizont je bio nacija i drzavotvornost.
Ja stvarno ne razumem zasto za Djindjica moras da vadis neke durograzredne anegdote i desavanja, kada je njegova glavno delovanje u periodu 1993-1996 bilo da se sto vise uslihta Milosevicevim glsacima ne samo koketirajuci vec i direktno podrzavajuci Karadzica. Mislim, slikanje sa Karadizcem u trenutku kada ovaj dobija pedalu od Slobe je mnogo vazniji politicki signal nego neki Mauzeri i izjave o Zvezdi. Kao i stvaranje "Demokratske alijanse" kao nacionalne opozicije 1995. sa Cavoskim, Rakiticem i Kostuniciom.
Link to comment
pri tome naravno da baba draga nije isto sto i vuk. bas zato DS i nije imao sansi u toj i takvoj ideoloskoj konstelaciji. niti je DS znao statacno zeli sto se videlo vrlo brzo kroz cepanje te stranke na nacionalno i ono drugo. mislim i taj rascep govori o nekoj nepomirljivosti pozicija. rat je dobar otvarac za oci, zar ne?
Ovo je, zapravo, netacno.Rascep je bio oko odnosa prema Milosevicu ne prema ratu.Pa su tako u DS ostali i Tadic Ljubomir, i Djogo i Perisic, a u DSS otisao Mihajlo Kovac. DSS je tako sa 1 glasom (Kostunice) nakon burne sednice GO odlucio da ide na izbore 1992. umesto da ih bojkotuje.
Link to comment

Filbi, posto vidim da cenis stavove dr Dejana Jovica, nekada vrlo bliskog Suvarovog saradnika, a u poslednje vreme jednog od vaznijeg savetnika predsednika Hrvatske, Josipovica, zamolicu te za misljenje u vezi sa sledecim Jovicevim stavom iznetim u raspravi Razlozi za raspad socijalisticke Jugoslavije - kriticka analiza postojecih interpretacija:

JovicOsjećaj nejednakosti u odnosu nadruge u Jugoslaviji vodio je kosovske Albance prema ideologiji radikalnog egalitarizma, kakav je propagiro Enver Hoxha u susjednoj Albaniji. Kosovski protesti iz 1981. nisu bili ni prozapadni ni antisocijalistički. Oni su bili, prije svega, protesti protiv nejednakosti u Jugoslaviji. Povezujući socijalističke i nacionalističke elemente u jedan narativ, oni su bili prohodžistički i zbog toga što je Hoxha bio Albanac i zato štoje Albanija – bar je tako mnogima na Kosovu izgledalo – bila zemlja jednakosti i pravednosti.Iz više je razloga stoga paradoksalno da je jugoslavensko vodjstvo proglasilo kosovske demonstracije kontrarevolucionarnim i antisocijalističkim. Demonstracije su bile revolucionarne i fundamentalističko-socijalističke jer su se temeljile na zahtjevima za povratak revolucionarnim idealima marksizma-lenjinizma,koje su mnogi vidjeli izdanima. Glavne su podzemne organizacije albanske pobune na Kosovu bile i ostale inspirirane ekstremno lijevim i marksističkim idejama. Liberalne su vrijednosti na Kosovu tada, kao i sada, bile beznačajne. Slično se može reći i za antibirokratsku revoluciju u Srbiji. I ona je bila inspirirana socijalističkim idejama me u kojima je jednakost bila najvažnija. Njen se fundamentalističko-revolucionarni karakter ogleda u stvaranju mita o Aleksandru Rankoviću, srpskoj verziji mita o Enveru Hoxhi, koji je bio utemeljen na mitu o revolucionarnom egalitarizmu i nacionalizmu, bez obzira na stvarne činjenice o samoj osobi okojoj se mit gradio. Povratak izvornom socijalizmu,onaj bez nejednakosti i nepravde, bio je glavni zahtjev i albanskog i srpskog pokreta na Kosovu i oko Kosova. Srpski je zahtjev za jednakošću i pravednošću kasnije eksploatirao Slobodan Mi-lošević, dok su na albanskoj strani njega preuzeli albanski ekstremisti u svojim paramilitarnim organizacijama (UČK/OVK), čiji su politički savjetnici bili nekadašnji istaknuti marksisti-lenjinisti. Sukob izmedju dviju opcija, stoga, nijebio u prvom redu ni sukob dviju ekstremnih nacionalizama, ni sukob izmedju komunizma i demokracije, kako mnogi analitičari objašnjavaju.On je u svojoj osnovi imao (i) element sukoba izmedju dviju ideoloških opcija nastalih u okviru anti-liberalno-demokratskog (marksističkog) koncepta, te je stoga bio neka vrsta “sukoba na ljevici". Kao i drugi “sukobi na ljevici", i ovaj je bio iznimno žestok.
Zanimljivo ideolosko vidjenje oko borbe levih skretanja.Takodje, zanimljivo da Jovic albansku pobunu 1981. ne posmatra sa stanovista ostvarenja nacionalnih ciljeva iako ima dovoljno materijala za to. Prizrenski proces iz 1956. dokazuje povezanost Albanaca sa Kosova sa Sigurimijem (sto je sve naravno stavljeno u oblandu bratstva i jedinstva nakon uklanjanja Rankovica). Cim je Veli Deva objasnio Brozu da je Prizrenski proces posledica deformacije UDBe zarad potrebe cistke medju Albancima za nekoliko meseci desila se Pobuna iz 1968. Na Dan zastave (drzavni praznik Albanije po dogadjaju iz 1912. kada je u Valoni proglasena republika Albanija) izbijaju demonstracije sa sve spaljivanjem drzavnih zastave, klicanjem Albaniji, trazenjem novog statusa za Kosovo kojem demonstranti zele da prisajedine delove teritorija Crne Gore i Zapadne Makedonije.Kako, takodje, tumacis ovu analogiju izmedju Rankovica i Enver Hodze? Edited by Yoda
Link to comment
republike nisu isto sto i nacije. nije bilo takve nacionalne homogenizacije. u maspoku je bilo srba.
Miss, jesu. Pogledaj im prve članove ustava, ništa više. Nasuprot svojoj suštinskoj internacionalističkoj prirodi, komunizam je u YU napravio kompromis sa etničkim nacionalizmom, i to militantnog nemačkog tipa iz XIX veka (Uostalom, od 1963. i pogotovo 1974. SFRJ kopira BRD u pitanjima uređenja zemlje). Svaka republika je titulirana državom ovog ili onog naroda (sem CG).1 paradox je da je tu praksu promenio ustav Ratka Markovića iz 1990. titulirajući Srbiju državom njenih građana.
@tribun: i tu smo dosli do same sustine problema. mislim tvog problema u razumevanju ove materije.
Pa deder pojasni gde omašujem? Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Ja stvarno ne razumem zasto za Djindjica moras da vadis neke durograzredne anegdote i desavanja, kada je njegova glavno delovanje u periodu 1993-1996 bilo da se sto vise uslihta Milosevicevim glsacima ne samo koketirajuci vec i direktno podrzavajuci Karadzica. Mislim, slikanje sa Karadizcem u trenutku kada ovaj dobija pedalu od Slobe je mnogo vazniji politicki signal nego neki Mauzeri i izjave o Zvezdi. Kao i stvaranje "Demokratske alijanse" kao nacionalne opozicije 1995. sa Cavoskim, Rakiticem i Kostuniciom.
Alijansa je spakovana da 1996. pocisti SPS, SRS i SPO. Zanimljivo je zasto je Djindjic odustao od iste, da bi tek kasnije, 2000., primenio slican model koji je doneo pobedu. Zasto je, dakle, umesto Alijanse nastala Koalicija Zajedno, koja je 1996. dobila upola manje glasova od SPS...
Ovo je, zapravo, netacno.Rascep je bio oko odnosa prema Milosevicu ne prema ratu.Pa su tako u DS ostali i Tadic Ljubomir, i Djogo i Perisic, a u DSS otisao Mihajlo Kovac. DSS je tako sa 1 glasom (Kostunice) nakon burne sednice GO odlucio da ide na izbore 1992. umesto da ih bojkotuje.
Slazem se za objasnjenje oko rascepa.Ne mislim da se Kostunica izdvajao zbog izbora 1992 (na prolece?), koje je opozicija kolektivno bojkotovala. Pre ce biti zbog ideoloskih razilazenja i odnosa prema DEPOSu.
Link to comment
Alijansa je spakovana da 1996. pocisti SPS, SRS i SPO. Zanimljivo je zasto je Djindjic odustao od iste, da bi tek kasnije, 2000., primenio slican model koji je doneo pobedu. Zasto je, dakle, umesto Alijanse nastala Koalicija Zajedno, koja je 1996. dobila upola manje glasova od SPS...
DJindjic nije bio narocito odusevljen koalicijom sa SPOom nikada. Na Glavnom odboru ds u V Banji u septembru 96 je preglasan i odluceno je da se ide u koaliciju sa SPOom. Najglasniji za tu pricu su bili Kragujevcani. POsle se stvar malo razvodnila jer su Micun (na yahtev Avramovica) i DSS usle u yajedno na saveznom nivou, a na lokalu, kako gde.
Link to comment
Pa deder pojasni gde omašujem?
:lol:
Na šta ćeš ti ničim izazvan lafovski naskočiti da braniš tekovine socijalizma i revolucionarne borbe, makar one bile neopevano sranje; i automacki krenuti da korene zala tražiš u doba Karađorđa Petrovića, kad već ne može u pretkosovskom ciklusu i Dušanovom zakoniku.Jebiga druže, DA, komunističko ustrojstvo je krivo što danas imamo bolesnu partokratiju, jer je privid decentralizacije i deetatizacije države, privrede pa i čitavog društva u SFRJ upravo kontrolisan kroz centralizovane institucije - partiju i UDBu (koje su se vazda, pa i sada, prožimale). Razlika je samo u tome što smo tada imali jednu, a sad pedeset partija, što je pedeset puta grđe po nas.
Eto i odgovora. Grešiš jer nemaš pojma i totalno ignorišeš najelementarnije istorijske činjenice i dešavanja, dok istovremeno nudiš grandiozne determinističke fatalističke analize, što se na kvotovanom primeru može i ustanoviti. Podsećaš na likove koji se kunu da je Tito nagradio Hrvate jer je bio ustaša, a onda im se spomene da je sve ustaše istrebio uz diskretno spominjanje Blajburga i pokažeš mapu Hrvatske u SFRJ i mapu hrvatske banovine u tzv. kraljevini, na šta oni daju odgovor "Ma daj" i "Jbt dokle ćeš da pravdaš komunjare" :wub: . I vaš jedini recept je "više srpstva" i "više demokratije", ali samo u slučajevima da nacionalne opcije imaju većinu.Naravno da su koreni zla u dobu Karađorđa Petrovića, voleli biste vi da su u Titovom dobu, jedino vas demantuje realnost u koju se toliko kunete. Šta kažeš, "privid decentralizacije i deetatizacije države, privrede pa i čitavog društva u SFRJ upravo kontrolisan kroz centralizovane institucije - partiju i UDBu" ? A šta je bilo pre komunističke partije? Kroz šta je onda kontrolisano? Vojsku i policiju? Parlament gde su se potezali pištolji? Apsolutističkog monarha :lol: Totalno korumpiran sistem koji je drpao čak i vojne invalidnine onih postradalih nesrećnika? Ne, uopšte tu nisu bili koreni zla...Jedino ako ne zameraš Titu što nije sasekao korene zla, što opet izbacuje na površinu vaše pravo lice... Edited by Filipenko
Link to comment
:lol: Eto i odgovora. Grešiš jer nemaš pojma i totalno ignorišeš najelementarnije istorijske činjenice i dešavanja, dok istovremeno nudiš grandiozne determinističke fatalističke analize, što se na kvotovanom primeru može i ustanoviti. Podsećaš na likove koji se kunu da je Tito nagradio Hrvate jer je bio ustaša, a onda im se spomene da je sve ustaše istrebio uz diskretno spominjanje Blajburga i pokažeš mapu Hrvatske u SFRJ i mapu hrvatske banovine u tzv. kraljevini, na šta oni daju odgovor "Ma daj" i "Jbt dokle ćeš da pravdaš komunjare" :wub: . I vaš jedini recept je "više srpstva" i "više demokratije", ali samo u slučajevima da nacionalne opcije imaju većinu.Naravno da su koreni zla u dobu Karađorđa Petrovića, voleli biste vi da su u Titovom dobu, jedino vas demantuje realnost u koju se toliko kunete. Šta kažeš, "privid decentralizacije i deetatizacije države, privrede pa i čitavog društva u SFRJ upravo kontrolisan kroz centralizovane institucije - partiju i UDBu" ? A šta je bilo pre komunističke partije? Kroz šta je onda kontrolisano? Vojsku i policiju? Parlament gde su se potezali pištolji? Apsolutističkog monarha :lol: Totalno korumpiran sistem koji je drpao čak i vojne invalidnine onih postradalih nesrećnika? Ne, uopšte tu nisu bili koreni zla...Jedino ako ne zameraš Titu što nije sasekao korene zla, što opet izbacuje na površinu vaše pravo lice...
Iskuliraj malo. Niti su koreni zla u dobu Karadjordja, niti je Kraljevina SHS/Jug drzava za zajebanciju, a niti ovde prissutni Titoslaviju omalovazavaju. OK?
Link to comment
Eto i odgovora. Grešiš jer nemaš pojma i totalno ignorišeš najelementarnije istorijske činjenice i dešavanja, dok istovremeno nudiš grandiozne determinističke fatalističke analize, što se na kvotovanom primeru može i ustanoviti. Podsećaš na likove koji se kunu da je Tito nagradio Hrvate jer je bio ustaša, a onda im se spomene da je sve ustaše istrebio uz diskretno spominjanje Blajburga i pokažeš mapu Hrvatske u SFRJ i mapu hrvatske banovine u tzv. kraljevini, na šta oni daju odgovor "Ma daj" i "Jbt dokle ćeš da pravdaš komunjare" :wub: . I vaš jedini recept je "više srpstva" i "više demokratije", ali samo u slučajevima da nacionalne opcije imaju većinu.Naravno da su koreni zla u dobu Karađorđa Petrovića, voleli biste vi da su u Titovom dobu, jedino vas demantuje realnost u koju se toliko kunete. Šta kažeš, "privid decentralizacije i deetatizacije države, privrede pa i čitavog društva u SFRJ upravo kontrolisan kroz centralizovane institucije - partiju i UDBu" ? A šta je bilo pre komunističke partije? Kroz šta je onda kontrolisano? Vojsku i policiju? Parlament gde su se potezali pištolji? Apsolutističkog monarha :lol: Totalno korumpiran sistem koji je drpao čak i vojne invalidnine onih postradalih nesrećnika? Ne, uopšte tu nisu bili koreni zla...Jedino ako ne zameraš Titu što nije sasekao korene zla, što opet izbacuje na površinu vaše pravo lice...
U jbt, HellaBot v.2.1945 :isuse::wub:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...