Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Ko god piše prenup treba da ostane da živi u vanbračnoj zajednici. To bar danas sasvim lepo može. 

 

Ono gore - nisi ti to rekla nego ovo

 

 

Pre 1974 jedina država svih je Jugoslavija. Ali razumem, jer ti si na umu imala nešto drugo...

 

 

Ama država kao što si i građanin Teksasa i građanin USA (mada je jugoslavija formalno bila federacija a ne savezna republika, al svejedno, efektivno uvek se sastojala od specifičnih i različitih delova).

 

Što se prenupa tiče, besmisleno ti je to treba da žive u vanbračnoj zajednici kao da je to nešto suštinski drugačije od bračne, dal je bračna ili vanbračna, u oba slučaja je zajednica koja može da traje i ceo život i samo godinu dana, i u oba slučaja možeš da definišeš šta će biti čije ako se razvedete/raziđete (pa da se nikad ne razvedete) ili da ne definišete ništa i da se time počnete baviti tek kad/ako dođe do razvoda.

 

Lično mislim da uvek treba da se što više definiše ako postoji mogućnost za to (tj ako svaka strana unosi konkretnu imovinu itd, često to nije slučaj pa onda i nema poente).

Link to comment

At Dagmar

 

To je bila polušala, hence smiley  

 

 

Pa...50-tih onako...

 

Istina. 1948. generiše jugoslovenstvo kao deo odbrambenog mehanizma kontra spoljne opasnosti i poziva se na patriotski sentiment iz rata. Kada je ta opasnost prestala, polako se vraća na stare pozicije a centralistički eksponenti bivaju ukljonjeni. Ustav iz 1974. je čisto ovaploćenje odluka AVNOJ-a.

Link to comment

Odnos rukovodstva SKJ, posebno republičkih SK, prema tome šta Jugoslavija zapravo predstavlja je užano komplikovan problem i velika tema za ex-Yu istoriografije u budućnosti. Ustav iz 1974. godine predstavlja izraz jedne relativno dosledne partijske politike od njenog osnivanja pa do kraja.

ok, razumem da je odnos komplikovan ali mi se cini da i dalje mogu da ustvrdim da nema niceg postenog u razaranju onog sto ti je posao da cuvas, kao sto je natuknuto u postu koji sam komentarisao.
Link to comment

Istina. 1948. generiše jugoslovenstvo kao deo odbrambenog mehanizma kontra spoljne opasnosti i poziva se na patriotski sentiment iz rata. Kada je ta opasnost prestala, polako se vraća na stare pozicije a centralistički eksponenti bivaju ukljonjeni. Ustav iz 1974. je čisto ovaploćenje odluka AVNOJ-a.

 

Pazi, to bi im i oprostio, al 1972-gu jako teško. Ako nije 1 Koča Popović, onda ne moram ni ja :D

Edited by MancMellow
Link to comment

Lično mislim da uvek treba da se što više definiše ako postoji mogućnost za to (tj ako svaka strana unosi konkretnu imovinu itd, često to nije slučaj pa onda i nema poente).

 

U Srbiji što uneseš ostaje samo tvoje zauvek  :fantom:

Link to comment

Istina. 1948. generiše jugoslovenstvo kao deo odbrambenog mehanizma kontra spoljne opasnosti i poziva se na patriotski sentiment iz rata. Kada je ta opasnost prestala, polako se vraća na stare pozicije a centralistički eksponenti bivaju ukljonjeni. Ustav iz 1974. je čisto ovaploćenje odluka AVNOJ-a.

meni se cini da je to avnojevsko (i ustav 74-tasko) insistiranje na visokom stepenu decentralizacije i prava republika koje su cinile jugoslaviju bio najbolji nacin da se zajednica ocuva i da se u tome nije uspelo samo zato sto je zid pao par godina pre nego sto nam je to odgovaralo. Edited by ikar
Link to comment

Samo da nisu otišli i korak dalje i napravili pokrajine sa onakvim ingerencijama. Tu su definitivno sjebali stvar tj otišli predaleko i izazvali reakciju kod srpskih komunista. I to pošto su prethodno sami sjebali liberalno i nenacionalističko krilo među njima

Edited by MancMellow
Link to comment

ok, razumem da je odnos komplikovan ali mi se cini da i dalje mogu da ustvrdim da nema niceg postenog u razaranju onog sto ti je posao da cuvas, kao sto je natuknuto u postu koji sam komentarisao.

 

Jugoslavija je okvir u kojem slobodni narodi grade socijalizam. To je bottom line KPJ/SKJ. Svaka promena, odnosno insistiranje da je Jugoslavija nešto drugo, tu državu ruši. Bez socijalizma nema Jugoslavije. Bez prava naroda na samoopredeljenje nema Jugoslavije.

Link to comment

Samo da nisu otišli i korak dalje i napravili pokrajine sa onakvim ingerencijama. Tu su definitivno sjebali stvar tj otišli predaleko i izazvali reakciju kod srpskih komunista. I to pošto su prethodno sami sjebali liberalno i nenacionalističko krilo među njima

 

Slazem se sa prvim delom da su pokrajinama date mozeda prevelike ingerencije, ali se ne slazem da je to izazvalo reakciju medju srpskim komunistima. To je po meni dalo sansu za nacionalnu manipulaciju jednom krilu srpskih komunista koje je na zalost doslo na vlast krajem osamdesetih.

Link to comment

U Srbiji što uneseš ostaje samo tvoje zauvek  :fantom:

 

Pa svuda je (valjda?) tako ako unosiš kuću u kojoj živiš, ali ima i drugih vrsta imovine i ulaganja koja se menjaju kroz vreme, i onda šta tu ostaje kome itd.

 

Elem, koja su to ustavna rešenja koja Hrvatska ili Slovenija moraju danas da smišljaju i menjaju i adaptiravaju da bi im se zajednica nekako održala? Jugoslavija jeste bila država, ali je istovremeno bila i ideja, okvir, modus da se zasebne celine drže u jednom državnom okviru, ali sa punom svešću da je to ipak celina osnovnih elemenata - naroda/republika.

Link to comment

U Srbiji što uneseš ostaje samo tvoje zauvek  :fantom:

 

Stara Srbija, Maćedonija, Crna Gora, Banat, Bačka i Baranja. Nije loše. :fantom:

Link to comment

Slazem se sa prvim delom da su pokrajinama date mozeda prevelike ingerencije, ali se ne slazem da je to izazvalo reakciju medju srpskim komunistima. To je po meni dalo sansu za nacionalnu manipulaciju jednom krilu srpskih komunista koje je na zalost doslo na vlast krajem osamdesetih.

 

Pa to je kretalo jako polako. NO - da su samo to uradili, a ostavili Latinku i Nikezića (SF, znam) možda bi se Srbija nekako iskobeljala a da ne zapadne kolektivno "revizija 74" mod. Međutim uzevši oba postupka zajedno - to je bio recept za dizastr. 

Link to comment

meni se cini da je to avnojevsko (i ustav 74-tasko) insistiranje na visokom stepenu decentralizacije i prava republika koje su cinile jugoslaviju bio najbolji nacin da se zajednica ocuva i da se u tome nije uspelo samo zato sto je zid pao par godina pre nego sto nam je to odgovaralo.

saglasje s prvim delom, a to koji su faktori doprinosili te naposletku i doprineli konačnom rastakanju, ostavljam na razmršavanje relevantnim strukama uz dozu zavisti - to su izuzetno zanimljive teme

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...