Jump to content
IGNORED

Star Wars


Razzmatazz

Recommended Posts

Je l' vi kupujete to o "Rule of Two"? Meni je to neviđeno trapavi bulšit. Ako uvek postoji Master koji vlada i Učenik koji žudi za vlašću i ka sopstvenom cilju želi da svrgne gospodara, to em vuče na onaj glupavi sistem sa klingonskih brodova, em skroz leti u lice sa onim što znamo - da je Vejder (sve do kraja je li) bespogovorno slušao svaku naredbu svog gospodara i da mu na pamet nije padalo da ga krkne u leđa da bi vladao galaksijom. Štaviše, on je sam organizovao i sprovodio veliki plan da dovuku Skajvokera da uzme njegovo samo mesto, tj ubije ga i zameni kao Palpatinov novi number 1.

Link to comment

Pa to im je valjda i tradicija, svaki sith apprentice je ubio svog sith mastera ako ovaj nije ranije zglajznuo. Kao, svaki master pokušava da odgaji nekog dostojnog da mu bude zamena, a eliminiše sve one koji se ispostave kao nedostojni. Dog eat dog deal, najjači samo ostaju, svima prkoseee...

Link to comment

Mislim da je "Rule of Two"  mozda i najbolja stvar u celoj fransizi. Odnos gospodara i ucenika je zanimljiv.Obojca rade na uvecanju moci i ostvarenju cilja,dok dzedaji imaju hijerarhiju gde su mnogi predstavljeni kao obicni vojnici sa nadljudskim sposobnostima.Svaki Sith u Rule of Two je unikatan i mora da trazi nacin da nadjaca gospodara kroz sopstveno razvijanje i kroz rad na unistenju Svetle strane.Odnos Vejdera i Palpatina je vracen na postulate dzedaja gde je Imperator gospodar a Vejder nema nacina da uveca svoju licnu moc vec je samo vojnik i smatra da ce uvodjenjem Luka Skajvokera samo povecati grupu.Tu se Rule of Two efektivno ukida pobedom nad dzedajima. Palpatin je obrnuo igricu i njegovi naslednici nemaju vise autonomiju niti protivnika i samim tim ne mogu postati jaci od njega buduci da on ne deli svoje znanje sa ucenicima jer nema potrebe,cilj je postignut.

Link to comment

Ma jeste interesantno, ali je idiotizam što su za potrebe KOTOR-a i valjda nekih stripova i knjiga to pravilo retroaktivno ukinuli. Kao, way back in the day je bilo sithova koliko i jedija, i svi su trčkarali okolo mlatarajući sabljama. Onda su džedaji pobedili, skoro istrebili ove, valjda taj jedan preživeli uspostavio pravilo da će ih biti po dvojica maksimalno. I onda, kao, preskočimo hiljadu godina u vreme prequela kad kao svi znaju "always two there are, hrmmm". 

 

(Onda skočimo još 20 godina u budućnost u vreme prvog filma i više se niko ne seća da Sila postoji, cene da je to tamo neka hokey religion, što je još luđe.)

Link to comment

Shvatio sam da baš niko ne čita šta pišem :D Sith je istrebio Sitove, sa ciljem i razlogom. Mnogo je ludje što se Sile ne sećaju u OT posle 18 godina pod Palpijem nego posle 30 sa jednim jedinim Skajvokerom u galaksiji.

Link to comment

Šta, direktna linija? Za red u kome i nije baš bilo oženjenih/udatih potomci iskaču na sve strane. Vidim da ćemo imati sinove, ćerke, nećake i unučad na sve strane. Taj nepotizam nas ubi. Dajte silu nekom drugom malo...

 

Mamatm.  ^_^

 

Asajj-Ventress-10.jpg

 

 

Ma jeste interesantno, ali je idiotizam što su za potrebe KOTOR-a i valjda nekih stripova i knjiga to pravilo retroaktivno ukinuli. Kao, way back in the day je bilo sithova koliko i jedija, i svi su trčkarali okolo mlatarajući sabljama. Onda su džedaji pobedili, skoro istrebili ove, valjda taj jedan preživeli uspostavio pravilo da će ih biti po dvojica maksimalno. I onda, kao, preskočimo hiljadu godina u vreme prequela kad kao svi znaju "always two there are, hrmmm". 

 

(Onda skočimo još 20 godina u budućnost u vreme prvog filma i više se niko ne seća da Sila postoji, cene da je to tamo neka hokey religion, što je još luđe.)

 

Zašto je čudno da se neke stvari zaborave posle 1000 ili više godina? Koliki deo sopstvene istorije na našem trećem kamenu od Sunca smo zaboravili pa onda ponovo otkrili a u međuvremenu smo imali sasvm druge ideje?

Link to comment

@Mos: Mnjaha, sami se istrebili da smanje opseg poslovanja i cost of doing business. Za šta se koji moj onda svete džedajima u E3 ako ne za poraz koji ih je doveo na ivicu opstanka?

 

Zašto je čudno da se neke stvari zaborave posle 1000 ili više godina? Koliki deo sopstvene istorije na našem trećem kamenu od Sunca smo zaboravili pa onda ponovo otkrili a u međuvremenu smo imali sasvm druge ideje?

 

Pa i nije, čudno je da se neke stvari sećaju. Na primer to da se sithovi kreću isključivo u trojkama parovima.

Link to comment

Najbolji su mu ovi izgovori tipa "to je sve setup, budalo, setup za sledeći film u kom će se sve naše fanzazije orgazmično ostvariti!"

 

Ako je tako, ispada da je veci omaz A New Hope nego sto smo mislili :D.

Link to comment

Gledao sinoc. Odlican je film, ali nekoliko stvari mi je zasmetalo:

 

 

 

 

Ispada da svako ko dohvati mac moze da se nosi sa najboljim dzedajima u galaksiji. Ajde Rey je kao nekakav kurcev buduci Jedi pa jos i ok, ali Finn je do juce bio covek kegla stormtruper, a sada odjednom dohvati mac i bije se sa najboljim Sithom.

 

Svidja mi se ideja da Luke Skywalkera uvedu u pricu pred kraj kao najavu Episode 8, ali njegovo pojavljivanje deluje kao da pati od autizma ili je u najbolju ruku doziveo slog.

 

 

 

Link to comment

Gde se bre nosio sa njime Erasere, sve šta je laički pokušao je bilo bezuspešno i onda ga je ovaj prostro po patosu.

Nositi se je valjda fajt na otprilike ravnopravnoj nozi, a ovo je trajalo sve u sekundama.

Link to comment

Rule of two se kosi sa elementarnom logikom. Čak i da zanemarimo činjenicu da su Sithovi po prirodi autoritarni, samoživi i isključivi, a ne mudraci skloni podučavanju mlađih, nema nikakve logike u tome da Master Sith uzme bilo kakvog učenika na školovanje. Ovo zato jer kraj tog školovanja može imati samo dva moguća ishoda - ili smrt učenika, gde se postavlja pitanje čemu toliko ulupavanje vremena u to da bi nekog podučio, da bi ga na kraju koknuo, ili smrt učitelja, gde je pitanje što bi neko ko žudi za apsolutnom vlašću obučavao nekog da ga ubije. Meni je mnogo bliža ideja iz prvog KOTORA o nekakvoj Sith trening akademiji, gde se obučava topovsko meso za one na vrhu piramide, pa se onda neko nekada istakne i probije u hijerarhiji.

 

Što se prirode Sile tiče, ja sam odnos Light i Dark side pre doživljavao kao odnos Jina i Janga, ili Reda i Haosa, nego kao odnos Dobra i Zla. Štaviše, mislim da su oba ekstrema u Sili podjednako štetna - dok je Dark side divlja, destruktivna i neobuzdana komponenta Sile čiji ekstrem vodi u potpuno uništenje i anarhiju, dotle je Light side uređena, konstruktivna i kontrolisana komponenta. Svemir u kojem bi Light side apsolutno dominirao bi bio svemir apsolutne harmonije, ali suštinski mrtav svemir, u kojem bi bilo kakav život ili dinamika nestali, kako ne bi narušili apsolutnu harmoniju. Iz ovoga dalje se eventualno može izvući zaključak da je Anakin Skajvoker / Dart Vejder stvarno i doneo balans Sili, kao što je to bilo i predodređeno, obzirom da je tas na vagi pre njegovog rođenja bio u dobroj meri u neravnoteži u korist Light side-a. Njegovim padom na Dark side i eksterminacijom Džedaja je došlo do balansiranja u Sili, a druga je stvar to što je iz džedajske / republičke vizure ovaj događaj percipiran kao loš / zao.

 

Što se filma tiče, gledao sam ga pre dva sata, ali nemam sada snage da detaljnije pišem. Daću samo tri crtice :

 

- Moja konačna ocena ovog filma će zavisiti od toga kako budu izgledale Epizode 8 i 9. Ako one budu poprimile ozbiljniji ton od  limunade  "tinejdžerski vikend film sreće špansku seriju u svemiru Star Warsa", što Epizoda 7 suštinski jeste, mislim da će ona biti sasvim dobar uvod u rasplet sage o porodici Skajvoker. U tom slučaju bi se infantilno ponašanje glavnih junaka filma moglo sasvim dobro razumeti i pripisati njihovom uzrastu u tom trenutku, ali za to je preduslov da oni u sledećem filmu ne dođu kao tinejdžerski stereotipi, već kao zreliji karakteri. Ako se to ne dogodi, onda će moje mišljenje o, tada već dva ili tri, filma biti veoma loše. Sve to ostaje da se vidi.

 

- U vezi sa ovim je i priča o mačevanju, pa i nekonzistentnosti Kylo Ren-a. Meni su svi oni (i Kylo, i Rey, i Fin) prilikom mlaćenja izgledali vrlo, vrlo trapavo, miljama daleko od veštine i virtuoznosti kompletnih Džedaja iz ranijih filmova, skoro kao da se namerno loše tuku. Svi oni su jako daleko od kompletnog Džedaja ili Sitha, pa otud i mogućnost da budu ravnopravni na nekom niskom nivou. Što se Kyloa posebno tiče, njegov invalidni trening ga je doveo dotle da bude krajnje nestabilan, pa tako sa Silom ima i briljantnih momenata, ali i totalnih fejlova - jednostavno, ne kontroliše je on dovoljno dobro da bi u svakom trenutku imao stabilnost.

 

- Uveren sam da je Snoke ustvari Palpatin, odnosno ko god je i ako je koristio Palpatina kao vessel. O tome mogu više sutra...

Link to comment

NerdOff-white.jpg

 

 

 

U odbranu Rule of Two: da su svi oni "po prirodi autoritarni, samoživi i isključivi", to je jeftina džedajska propaganda. Nažalost nismo nikad dobili prave detalje iz Dark Side perspektive, samo bulažnjenje o "unlimiteeeed powerrrr". Da se Lucas jeste zadržao na čistom Yin-Yang dualizmu, bilo bi sasvim validno reći da je jedina suštinska Sith-Jedi razlika u tome što prvi misle da je OK koristiti Silu da se ostvari svi ciljevi u životu, da je sposobnost korišćenja Sile neki pokazatelj urođene predodređenosti za vlast, Force users su master race i stoga je na njima da aktivno delaju, da povedu neprosvećene prole u slavnu budućnost. A drugi misle da je Sila nešto na čemu ne treba insistirati, ne treba "siliti" one koji je ne koriste, ne treba se gurati u positions of powers, treba pustiti stvari da teku svojim tokom i nadati se da će sve nekako spontano ispasti kako treba because reasons.

 

Dakle, ako imaš dve strane sukobljene na tom apstraktnom nivou, ako su u pitanju dva potpuno suprotna pogleda na svet, mnogo više ima smisla svako zastranjenje iz Svetlog u Tamno ili obrnuto. Ne mora sve da ostane na banalnim budalaštinama gde se neko prosto prozlio zato što je postao zao, nego može da se donese racionalna odluka. 

 

Back on topic, ako su i Sith filozofi svoje vrste a ne samo rage-fueled čudovišta, onda vrlo lako može da se zamisli model u kom prihvataju da sprovode nekakvu nemilosrdnu prirodnu selekciju nad samim sobom, iz generacije u generaciju. Cilj im je da njihovo učenje (o prednostima korišćenja Sile da se stvari poteraju željenim putem) opstane i jednog dana potisne džedajski hippie bullshit, zato agresivno treniraju svoje naslednike, očekuju od njih da konstantno rade o glavi svojim učiteljima. Taj primitivan breeding program ima za cilj da jednog dana izrodi Palpatina, lika sposobnog da nametne svoju volju celom društvu i na silu™ ga izvede na pravi put, efikasan i nepokolebljiv, gde trains run on time a neposlušne planete se uništavaju. Znaš, sve u God-Emperor of Dune stilu. Zarad viših ciljeva.

 

U tom trenutku Rule of Two postaje prevaziđeno, ali ga se Palpatine pridržava po navici - zna da on lično neće večno trajati, ceni da Vader nije sposoban da vozi dalje posle njega, pa pokušava da ga zameni Lukom. A Vader u svom trenutku katarze shvata da Rule of Two više ničemu ne služi, da ima priliku da prekine ciklus i ostavi svom sinu da proba da uspostavi neku ravnotežu nekako.

 

Zaključak: Rule of Two uspostavlja vrlo zgodnu filmsku dinamiku na master-apprentice nivou koja može da pogura glavne likove napred. Tvoja alternativa, nekakva bezvezna školica, ne pruža ništa slično. Zameniš Jedi academy Sith akademijom, i šta si postigao? Ništa. Zašto bi Palpatine ikoga ikad više podučavao uopšte, zašto bi se Vader ponovo prešaltao, ako ne postoji uređen i usmeren sistem društvenog razvoja koji je jedan od njih uspostavio a drugi odlučio da resetuje?

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...