Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

A ono kad ti poštar ostavi obaveštenje da imaš da preuzmeš pismo na pošti, tj. poziv kod sudije za prekršaje i ti ne odeš da ga preuzmeš/primiš, šta onda biva?
To je otprilike najbolja varijanta izbegavanja, postar nece da instistira, ti se pravis lud i zvanicno nisi primio poziv. Iz slucaja dobrog drugara znam da je sledeca faza kuc-kuc na vrata od strane organa reda - "Je l tu taj i taj" , - "Nije". "U redu, dovidjenja" i tako par puta (mada su njemu nakupili 2-3 prekrsajne prijave zadnjih godina pa mozda i zato podigli na visi nivo). Epilog je da je uspeo da izgura do zastarevanja. Opet to je jedan od retkih primera, veca je sansa da te navataju da se ne lazemo. Znam slucaj i da su nasli coveka na poslu (licno video), do duse preko preporucene posiljke. Mada slucaj star par godina. Prosao samo novcano, dozvolu sacuvao :)
Link to comment

Ma juče sam ustopirao nekog apsolventa prava pa sam ga propitivao...kaže da dok ne primiš poziv prekršajni postupak nije ni počeo i murija nema ni osnova da te traži. Znači bitno je ne primiti. Takođe kaže da nemaju pravo ni da ti poziv uruče na poslu, ulici...Tresko, anyone?

Link to comment
Ma juče sam ustopirao nekog apsolventa prava pa sam ga propitivao...kaže da dok ne primiš poziv prekršajni postupak nije ni počeo i murija nema ni osnova da te traži. Znači bitno je ne primiti. Takođe kaže da nemaju pravo ni da ti poziv uruče na poslu, ulici...Tresko, anyone?
Evo kako je to zakon rešio. Možeš kupiti malo vremena, ali surovoj pravdi ne možeš izbeći.

MERE ZA OBEZBEĐENjE PRISUSTVA OKRIVLjENOG I USPEŠNO VOĐENjE PREKRŠAJNOG POSTUPKA Zajednička odredba Član 181.Mere koje se mogu preduzeti prema okrivljenom za obezbeđenje njegovog prisustva i za uspešno vođenje prekršajnog postupka jesu: poziv, dovođenje, jemstvo i zadržavanje. Prilikom odlučivanja koju će od navedenih mera primeniti, prvostepeni organ za prekršaje će se pridržavati uslova određenih za primenu pojedinih mera, vodeći računa da se ne primenjuje teža mera, ako se ista svrha može postići blažom merom. Pozivanje okrivljenog Član 182.Prisustvo okrivljenog pri izvođenju radnji u prekršajnom postupku obezbeđuje se njegovim pozivanjem. Poziv okrivljenom upućuje prvostepeni organ za prekršaje. Okrivljeni koji treba lično da prisustvuje pri izvođenju radnji u prekršajnom postupku, odnosno lično da učestvuje u njihovom izvođenju, poziva se pismenim pozivom. Pozivanje se vrši dostavljanjem zatvorenog pismenog poziva koji sadrži: naziv prvostepenog organa za prekršaje, lično ime okrivljenog, naziv prekršaja koji mu se stavlja na teret, mesto gde okrivljeni ima doći, dan i čas kad se okrivljeni treba javiti, naznačenje da se poziva u svojstvo okrivljenog, službeni pečat i potpis sudije, odnosno službenog lica koje poziva. U pozivu kojim se okrivljeni poziva naznačiće se da li mora lično prisustvovati radi ispitivaja ili svoju odbranu može dati i pismeno. Kad se okrivljeni prvi put poziva, uz poziv mu se obavezno dostavlja primerak zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. Kad se okrivljeni prvi put poziva, poučiće se u pozivu o pravu da može uzeti branioca i da branilac može prisustvovati njegovom ispitivanju. Kad se okrivljeni poziva da lično pristupi, jer je njegovo ispitivanje neophodno, u pozivu će se upozoriti da će u slučaju neodazivanja biti doveden. Ako za utvrđivanje činjeničnog stanja prisustvo okrivljenog nije neophodno, u pozivu će se upozoriti da će rešenje o prekršaju u slučaju neodazivanja biti doneto bez njegovog ispitivanja. Odredbe ovog člana shodno će se primenjivati i na predstavnika okrivljenog pravnog lica. Dovođenje okrivljenog Član 183.Ako se uredno pozvani okrivljeni ne odazove pozivu a svoj izostanak ne opravda, ili ako se nije moglo izvršiti uredno dostavljanje poziva, a iz okolnosti očigledno proizilazi da okrivljeni izbegava prijem poziva, prvostepeni organ za prekršaje narediće njegovo dovođenje, ako je njegovo prisustvo neophodno radi utvrđivanja činjeničnog stanja. Dovođenje okrivljenog može se narediti samo ako je u pozivu bilo naznačeno da će biti prinudno doveden ako se ne odazove pozivu. Ako se uredno pozvani predstavnik okrivljenog pravnog lica ne odazove pozivu, a svoj izostanak ne opravda, narediće se njegovo dovođenje. Naredba za dovođenje izdaje se pismeno. Naredba treba da sadrži: lično ime okrivljenog koji se ima dovesti, razlog zbog čega se naređuje dovođenje, službeni pečat i potpis sudije koji naređuje dovođenje. Naredbu za dovođenje izvršavaju organi unutrašnjih poslova. Lice kome je povereno izvršenje naredbe, predaje naredbu okrivljenom, odnosno predstavniku okrivljenog pravnog lica i poziva ga da sa njim pođe. Ako pozvani to odbije, dovešće ga prinudno. Protiv pripadnika milicije ili straže ustanove u kojoj se izvršava kazna, neće se izdavati naredba za dovođenje, već će se zatražiti od njihove komande, odnosno ustanove da ih sprovede. Troškove privođenja snosi privedeno lice. Dovođenje učinioca prekršaja Član 184.Pripadnici milicije i druga službena lica ovlašćena za dovođenje mogu i bez naredbe sudije za prekršaje privesti lice koje je zatečeno u vršenju prekršaja, ako se ne može utvrditi njegov identitet ili ako nema prebivalište ili boravište, ili ako odlaskom u inostranstvo radi boravka (na duže vreme) može izbeći odgovornost za prekršaj, kao i u slučaju da je dovođenje potrebno da bi se sprečilo nastavljanje vršenja prekršaja. Dovođenje učinioca prekršaja u slučajevima iz stava 1. ovog člana mora se izvršiti bez odlaganja. Ako je u slučajevima iz stava 1. ovog člana učinilac prekršaja zatečen u vršenju prekršaja i ne može se odmah privesti sudiji za prekršaje, a postoji osnovana sumnja da će pobeći ili opasnost da će neposredno nastaviti sa vršenjem prekršaja, ovlašćeno službeno lice organa unutrašnjih poslova može učinioca zadržati najduže 24 časa. Zadržavanje okrivljenog Član 185.U prekršajnom postupku okrivljeni može biti zadržan do donošenja rešenja o prekršaju u sledećim slučajevima: 1. ako se ne može utvrditi njegov identitet ili prebivalište, odnosno boravište, a postoji osnovana sumnja da će pobeći; 2. ako odlaskom u inostranstvo može izbeći odgovornost za prekršaj za koji je predviđena kazna zatvora; 3. ako je zatečen u izvršenju prekršaja za koji se može izreći kazna zatvora, a zadržavanje je potrebno da bi se sprečilo dalje vršenje prekršaja.

A mogu odlučiti i bez tvog prisustva

Link to comment

Jedno pitanje. Ne radi mi grejanje u kolima, tacnije, uopste ne ispusta nikakav vazduh ono sranje, ni topao ni hladan. Pa me zanima da li je to uopste stvar za mehanicara i, ako nije, gde da ga teram? Inace, u pitanju je Punto 1.9 D, ako je to uopste bitno.

Link to comment

Nimalo. Doskora mi je, da prostis, duvalo samo u najjacem, 4. polozaju, i to normalnom jacinom za taj polozaj, ali prva 3 nista. To sam primetio letos, pa sam i zaboravio na to. Sad ne radi uopste.Znaci, mehanicar.

Link to comment

Koliko se ja razumem,riknuo ti je deo koji se zove reostat..proces umiranja krece tako sto se prvo izgubi jedna brzina ventilatora..pa druga..na kraju crkne skroz..mislim da kosta oko 30-40 eura.

Link to comment
Jedno pitanje. Ne radi mi grejanje u kolima, tacnije, uopste ne ispusta nikakav vazduh ono sranje, ni topao ni hladan. Pa me zanima da li je to uopste stvar za mehanicara i, ako nije, gde da ga teram? Inace, u pitanju je Punto 1.9 D, ako je to uopste bitno.
jesi zamijenio mjetlice strvino?
Link to comment

pozna fiat puntu mi se desava da se motor ugusi pri paljenju ( ne prima gas i slabo rad) i upali se ona check engine lampica iznad lampice za abs....sto je zanimljivo to se desava uglavnom kad je nizbrdo parkiran. Kad krenem da ga vozim nakon 4, 5 min radi sasvim normalno. E sad, bio sam kod elektronicara, uglavnom mi je nesto smrsio da ga nista nisam shvatio i cekao je samo da me skine sa k. Kaze je bobina otisla ali da ta njena elektronika ne moze da se popravi te sam skontao da ce CPu da crkne kad tad i da tad dodjem:D ima neko neka iskustva, posto do sada nisam imao nikakvih kvarova..u pitanju je 2000g., 16v..

Edited by beeva
Link to comment

ma bobina ... pametnjakovic. ja sam imao slican problem. slabo je palio i onda vise nije palio i odmah se palila lampica za ulje (koja se inace pali pri paljenju kad auto zeli da ti kaze prekini da verglas vise konju). iskusan majstor (jedan od najboljih u bgd za vw/audi) mi je preko telefona rekao sta je u pitanju, iako sam ja mislio otislo sve u qrac. zapravo je samo bio u pitanju cuveni 108 osigurac koji kontrolise paljenje i pumpu za gorivo kod dizelasa. i eto za 300 din sam sredio to. savet - idi kod nekog pravog majstora za fiata. cim on slabo prima gas i gasi se moze biti mnogo stvari.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...