Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

danas kočnice traju po 40.000km tako da je potpuno nebitna stavka "čuvati kočnice kočenjem motorom"edit: a ne koštaju ništa specijalno (pločice)

Edited by twisted
Link to comment
Kočenje motorom, šta je tu dobro a šta loše?
Ne preterivati, tj. ne ići na to da se prebacuje u niži stepen i razvije skoro maksimalan broj obrtaja. Sasvim je dovoljno puštanje gasa i držanje u stepenu prenosa dok broj obrtaja ne padne na skoro minimalan i tek onda menjač postaviš u ler. Intenzivno kočenje motorom preporučujem jedino na dugoj i strmoj nizbrdici jer bi bez toga moglo doći do pregrevanja kočnica i osetnog slabljenja njihovog dejstva. Recimo negde pomenuta strmina od Banjice do Miljakovca. Nekad je bilo odomaćeno pravilo da se tad koristi isti stepen prenosa kao i pri penjanju i sad bih vam to preporučio za benzinske motore, dok vozila s dizelom mogu ići s jednim stepenom više jer je kod tih automobila kočenje motora osetno jače. Leto je na izmaku, ali važi za sve da klima uređaj značajno pojačava kočenje motora. Edited by nesha taxista
Link to comment

Cekajte, stanite... mene zanima konkretno iriski venac, posto prilicno cesto idem za NS. Tamo se nizbrdo zapicim kao zivotinja u cetvrtoj i nekad zna da bude zajebano prikociti - jel ovo znaci da treba ici u trecoj ili sta?

Link to comment
Uvek se duže čeka kad je prekršaj napravljen u drugoj opštini. Izbegavaj pozive koliko možeš, možda i zastari. Za opraštanje je slaba nada, jedino možda da su ti naveli neki jeftiniji prekršaj. Jesu li ti nudili da potpišeš zapisnik?
тек сад видим, да нудили су, али нисам потписао нити узео примерак
Link to comment

U pokušaju da svrgnem gazzino pitanje "gde da naučim da plivam" sa trona pitanja koja odrasli i kvaziodrasli ljudi ne bi trebalo da postavljaju, dolazim ovde sa sledećim pitanjem :Kako se menja ulje na kolima ? Znam, glupo je, blam me da pitam, ali nisam imao od koga da naučim, a ne bih da se samoučim pa da sjebem nešto.Enivej, potrošio sam ulje u kolima, sad treba da dospem novo. Išao bih kod majstora, ali em je malo frka sa kintom, em tog ulja ima toliko malo da nemam pojma dal bih stigao do majstora, em ne znam nijednog dobrog majstora u mom kraju (Kraj je palilula, između taša i pionira, pa može i neka preporuka, za nedaj bože). A i moram to da naučim, jebote.Auto je, ako je bitno, Peugeot 308, 1.6, benzinac. Ako nije bitno pravite se da sam hvalisavi mentol, podneću.Blagodarim unapred! :)

Link to comment

potrosio si ulje ? JESI LUD ??? :blink:edit : covece ne plasi me. trk do auta i proveri koiko ulja imas (to valjda znas). ako je na minimumu ili ispod trci odmah kod majstora, a usput kupi koliko ti treba ulja (5 lit i thinks). zapravo, uradi ceo mali servis (svi filteri), ne menja se ulje tek tako. pa nemoj bre sa tim da se zajebavas. ako malo vozis bez ulja, mozes da pokrivis klipove i sejebs jos stosta. ako dugo vozis bez ulja (znaci ispod minimuma) mozes totalno da unistis motor. koliko si presao od prethodnog malog servisa?

Edited by 8-walker
Link to comment

nisam potrošio, ima ga nešto malo, proverio sam.Hvala na savetu da ništa ne diram sam, našao sam majstora u blizini pa ću da vidim sutra da ga odguram do onde, prilično je blizu.Jutros je prvi put zasvetlela lampica i krenuo je tako da se ponaša. U pitanju je relacija od 1km, plus minus 100 metara. Tako da cenim da nema štete, ali nemam pojma jel mogu da stignem do majstora.

Link to comment

nemoj bre da dozvolis DA TI SE PALI LAMPICA za ulje. ikada. i UVEK, ali UVEK proveravaj ulje na barem 1000 KM i dolivaj po malo da bude gornjoj granici. uvek imaj 1 litar u gepeku u steku. steta da sjebes tako dobar i nov auto. i ako ti majstor kaze da na 10k ili 8 ili koliko god km dodjes opet na servis, idi odmah. sto kaze moj zet (koji je mehanicar) 'mnogi me zovu i pitaju jel mogu da predju bar jos 1000 km posle 10k, nemaju para itd, pa za par dana dodju na slep sluzbi'.

Link to comment

Švašta. Kako potroši toliko ulje? Da negde ne curi? Jesi li proveravao. Da li je motor i oko pomora masno? Možda ti riknuo dihtung? Možda otišao čep?Sa uljem se nije nikako zajebavati, može ogromnu štetu da napravi.

Link to comment
Cekajte, stanite... mene zanima konkretno iriski venac, posto prilicno cesto idem za NS. Tamo se nizbrdo zapicim kao zivotinja u cetvrtoj i nekad zna da bude zajebano prikociti - jel ovo znaci da treba ici u trecoj ili sta?
Konkretno idem trećom do pravca gde često ima radar (ograničenje 60) onda četvrta 80-90 na sat. Ovo sve naravno po suvom putu i imaj u vidu da se predmeti pojavljuju iznenađujućom brzinom tipa odronjena stena, palo drvo ili kamion koji mili.Nema smisla da ideš otvorenim putem i onda kočiš kao blesav zato što ideš prebrzo. Mislim, ima kad si mlad i lud a kola puna pičaka.
Link to comment

Ovo za ulje ne verujem da curi pa valjda bi primetio, meni se nedavno upalila lampica iako sam menjao i ulje i filtere mesec dana ranije, pogledam ima ulja al sam za svaki slučaj rknuo sve što sam imao u kolima :D. Ispostavilo se da se neki plovak pokvario, lažna uzbuna.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...