Jump to content

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

jedno prakticno pitanje. treba da upalim 1 auto kome je prazan akumulator. smara me da ga punim pa me zanima da li mogu da ga predjem na ovaj nacin - imam drugi akumulator koji je pun i na koji mogu da prebacim kleme i upalim. e sad, pitanje svih pitanja - da li dok auto radi mogu da prebacim kleme natrag na prazan akumulator ili ne, i da li uopste tako mogu da ga napunim ili barem pripunim? taj drugi akumulator koji je prazan je inace prilicno nov (recimo da je bio koriscen godinu dana) a ispraznjen je tako sto auto nije vozen jedno 6 meseci pa ga je praznio alarm. ako ovo nije dobra ideja mogu uvek da ga napunim kod kuce, samo me kao sto rekoh smara cela ta operacija
nema sanse da to radi : auto ce se ugasiti kad skines klemenajjednostavniji nacin bez skidanja i punjenja je da nadjes ili pozajmis nesto ovako :561.jpgP.S. ili jump start kablovima sa punog na prazan akumulator, ova sprava je u stvari to, ima u sebi jedan obican akumulator Edited by braca
Link to comment

Sto mrzim kad nemam pojma o cemu pricate, a voleo bi' da znam. Nesho, u vezi ove tvoje zadnje poruke - kad odem u prodavnicu auto delova i ostalih zajebancija, sta tacno da trazim? Uljni aditiv i aditiv za gorivo, to kapiram, ali da li ima veze koji je auto i pitanju? Recimo, ja imam Opel Astru 1.4i 16v, '98 godiste, koja trosi poprilicno ulja... mislim da imam neko Valvoline polu-sinteticko 10/40 ili tako nesto, i relativno cesto dosipam.I u vezi guma, tj. stavljanja manjih na pogonske - imam 195/60/15.. jel treba menjati ili ne? Cilj je, naravno, manja potrosnja. Na kraju sam ipak presao ~630km sa 50 litara ali i to je malo, ne sipam vise tamo u Dvorovima

Link to comment
nema sanse da to radi : auto ce se ugasiti kad skines kleme
Pa ne baš. Imao sam istu situaciju sa autom kao gazza i uradio upravo ono što što on razmišlja da uradi. Bez problema sam, dok je auto radio, skinuo ispravan i montirao prazan akomulator. Nije se ugasio auto, ali se ugasilo servo upravljanje iz nepoznatog razloga. Što nije smetalo da auto radi jedno pola sata u mestu, dopuni akomulator i sve OK. Fora je što akomulator nije bio potpuno prazan kao kod gazze, već je mogao kao nešto i da pokuša da zavergla. Pola sata punjenja na ovaj način ga je dovoljno osvežilo i posle je palio bez problema.Međutim, na drugom autu kome je akomulator bio potpuno prazan ova fora nije uspela. Morao je da ide na punjenje. Možda bi i uspela da sam mogao da provedem sate i sate u parkiranom upaljenom autu, al...Tako da, gazzo, najbolje ga odnesi u neki servis da prenoći na punjaču.
Link to comment

Ma kakvo gasenje ... barem sam za situaciju 'istrosio mi se akumulator, nece ni da pisne' expert :DSlobodno ostavi kleme od drugog auta malo duze, tipa pola sata (i dotle udaraj malo po gasu na tom drugom autu), i akumulator ce se dopuniti dovoljno da moze da funkcionise i nece se ugasiti. Nakon toga moras da vozis auto kako bi se akumulator jos vise napunio. Naravno, to je dovoljno samo da mozes sutra ujutru da ga opet upalis i nikako nije dovoljno da bi mogao da ga ne vozis 48h jer ce se desiti isto sranje. Dakle ne moras da brines da ce se ugasiti ili da nece zaverglati sutra, ali mora na punjenje svakako.

Link to comment

OK, napunicu. imam dobar punjac kod kuce i vec sam to 1 radio.nego, moram da se ishajlujem sto sam uprkos prvobitnom planu da preobujem tockove sledeceg proleca to uradio ni manje ni vise nego danas. zapravo mi se misteriozno rascvetala 1 guma po obodu, cenim da sam posle neke od duzih relacija koje sam imao u poslednje vreme - od 500 do 1400 km u cugu - verovatno nasadio obod usijane gume na ivicnjak i sjebo joj vek kompletno. kupio sam dunlop sp sport fast response, odlicna cena (8100 din za 205/55 R16), stavio, nacentrirao trap i ponovo shvatio koliku razliku pravi dobra guma. OK, ovo je sportska guma kao i prethodna (bridgestone turanza 300) tako da apsolutna udobnost nije na prvom mestu, ali auto mi u rukama deluje znatno laksi, prednji trap se vise ne oseca, manevrisanje je preciznije i generalno je osecaj kao da imam nova kola. videcemo da li ce da se odrazi na potrosnju, ne verujem (zapravo mi je tesko da progutam tu zvaku da ima guma koje smanjuju potrosnju za i do 20%), ali osecaj je dobar. sad konacno imam 2 nova kompleta na raspolaganju, ove letnje i zimske goodyear ultragrip 7+

Link to comment
el to ono sto prodaje neke kobaje i virsle? :)
Ovo je Pežoov kamionet od talasastog lima za XXI vek :)edit: Citroën H, ne Pežo Edited by ajgor
Link to comment
Pa ne baš. Imao sam istu situaciju sa autom kao gazza i uradio upravo ono što što on razmišlja da uradi. Bez problema sam, dok je auto radio, skinuo ispravan i montirao prazan akomulator. Nije se ugasio auto, ali se ugasilo servo upravljanje iz nepoznatog razloga. Što nije smetalo da auto radi jedno pola sata u mestu, dopuni akomulator i sve OK. Fora je što akomulator nije bio potpuno prazan kao kod gazze, već je mogao kao nešto i da pokuša da zavergla. Pola sata punjenja na ovaj način ga je dovoljno osvežilo i posle je palio bez problema.Međutim, na drugom autu kome je akomulator bio potpuno prazan ova fora nije uspela. Morao je da ide na punjenje. Možda bi i uspela da sam mogao da provedem sate i sate u parkiranom upaljenom autu, al...Tako da, gazzo, najbolje ga odnesi u neki servis da prenoći na punjaču.
Ma jok servis, spojiš klemama drugi akumulator, upališ, posle možeš da odspojiš, nakon nekoliko minuta već bi i stari trebao biti u životu. ;)
Link to comment
Sto mrzim kad nemam pojma o cemu pricate, a voleo bi' da znam. Nesho, u vezi ove tvoje zadnje poruke - kad odem u prodavnicu auto delova i ostalih zajebancija, sta tacno da trazim? Uljni aditiv i aditiv za gorivo, to kapiram, ali da li ima veze koji je auto i pitanju? Recimo, ja imam Opel Astru 1.4i 16v, '98 godiste, koja trosi poprilicno ulja... mislim da imam neko Valvoline polu-sinteticko 10/40 ili tako nesto, i relativno cesto dosipam.I u vezi guma, tj. stavljanja manjih na pogonske - imam 195/60/15.. jel treba menjati ili ne? Cilj je, naravno, manja potrosnja. Na kraju sam ipak presao ~630km sa 50 litara ali i to je malo, ne sipam vise tamo u Dvorovima
Aditiv za gorivo sam pominjao u vezi dizela. Ima i za benzinske, ali to baš nije tako rentabilno. Što se uljnih aditiva tiče, imaš 2 vrste. Prva je ona koja ostaje u motoru i nakon zamene ulja (motor up, ruski modifikator) i ona koja se menja zajedno s uljem (recimo wurth). Sve koje sam pomenuo sam i probao i imao sam poboljšanja. Gume možeš staviti 185/60/15. Tu nemoj očekivati spektakularne rezultate.
Link to comment

Crko mi akumulator skroz, relativno je nov ali moraću da promenim. Za prvu pomoć sam uzeo punjač od komšije ali moram da pitam kako da zakačim sve to a da me ne spizdi nešto. Šta smem da dodirnem na akumulatoru a šta ne?Auto je golf kec od jedno 26 godina...

Link to comment

nece tebi nista biti, smes da dodirnes sta hoces (sem da jezikom nekako pipnes i + i - u isto vreme :D), ali pazi da potrefis kleme kako treba da ne bi bilo akumulatoru :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...