Jump to content

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

jel neko chipovao motor? ne zanima me nasviravanje snage koliko ova remapiranja koja smanjuju potrosnju. mislim, ne mogu da se mnogo zalim na auto koji ima 150 konja na raspolaganju a trosi prosecno 6.5 leti kombinovano na autoputu (140-180) i magistralnom drumu maksimalno brzo koliko put dopusta, odnosno oko 7.5-8 u gradu. ali me malo kopkaju ti "zeleni" paketi jer manipulisu smanjenjem potrosnje i do 20%, uz recimo 25 konja i 60-tak Nm obrtnog momenta vise. mislim da kosta oko 250e, bez garancije na motor sto kosta jos 100e.misljenja, iskustva?
moja ibiza (1.9 tdi sport) je cipovana i nasvirana na 150 konjica. inace je sport varijanta sa 120, ali mu je ovih dodatnih 30 jebalo mamu. em sto zaista, ZAISTA, manje trosi (po gradu 5.5-6.3 max po bilo kakvim guzvama / autoput do 130 4.5-5.5, 130-160 6.5 160+ skace na 7++ vec), em nema boljeg osecaja kad malo pipnes gas, a on skoci od 1.8 do 3k obrtaja za sekundu ... losija strana, srce vise ulja i naravno vise se haba motor, al koga boli kurac, nije to sad nesto spektakularno. kapiram da vozis dizelasa, tdi, pa mu sipaj uvek najbolje ulje (castrol 505.01) kad to uradis i ne razmisljaj. Ja sam na na 10k km dolio tacno 3 litre sto nije mnogo za te golfove tdi motore koji i bez cipovanja trose ulje. koji bi ti motor cipovao ? pazi gde to radis, nemoj kod nekih dundjera koji su jeftiniji za 50 eur ni slucajno
Link to comment

Za koliko vremena moze da se uzme medjunarodna vozacka? I kljucno pitanje: proveravaju li AMSovci MUPovu bazu? Recimo da poznanik zeli medjunarodnu dozvolu bez poziva najblizoj policijskoj postaji...medjunarodna je cista prevara i sem ako neces kroz makedoniju, nemoj da ti pada na pamet (tj tvom ortaku) da je vadi. ja je nisam izvadio a prosao sam dosta™ zemalja gde su rekli 'ma moras tamo, obavezno je!' cisto da ti uzmu 2000 din (ili bese 1500) vise.

Edited by 8-walker
Link to comment
moja ibiza (1.9 tdi sport) je cipovana i nasvirana na 150 konjica. inace je sport varijanta sa 120, ali mu je ovih dodatnih 30 jebalo mamu. em sto zaista, ZAISTA, manje trosi (po gradu 5.5-6.3 max po bilo kakvim guzvama / autoput do 130 4.5-5.5, 130-160 6.5 160+ skace na 7++ vec), em nema boljeg osecaja kad malo pipnes gas, a on skoci od 1.8 do 3k obrtaja za sekundu ... losija strana, srce vise ulja i naravno vise se haba motor, al koga boli kurac, nije to sad nesto spektakularno. kapiram da vozis dizelasa, tdi, pa mu sipaj uvek najbolje ulje (castrol 505.01) kad to uradis i ne razmisljaj. Ja sam na na 10k km dolio tacno 3 litre sto nije mnogo za te golfove tdi motore koji i bez cipovanja trose ulje. koji bi ti motor cipovao ? pazi gde to radis, nemoj kod nekih dundjera koji su jeftiniji za 50 eur ni slucajno
ne vozim tdi motor vise (inace mi je trosio litar ulja na 10k). vozim opela koji ima fiatov multijet 1.9 motor od 150 konja (koji isto trosi oko litar na 10-15k) i to bih chipovao. vec mu sipam najbolje ulje - 0W-30, na takvim stvarima ne stedim, ionako taj servis radim samo 1 godisnje posto je servisni interval 30k ili 1 godisnje a ja ne prelazim vise od 15k u ovom trenutku.gde bih chipovao? pa imam dve opcije, jedna je da direktno od diesel tuning UK narucim njihov green box (http://www.diesel-technology.co.uk/green.php), 300 funti s tim sto mislim da mogu da dobijem neki popust i izadje 250 funti, koji se prosto zabode ispred common raila, to svaki retard (pa i ja) ume da uradi. nema nikakvih dodatnih operacija, sem izbora moda u kome zelis da ti radi motor. druga opcija je SM chip tuning, njihov optimum remapping koji kosta 250e - http://www.smchiptuning.com/2662/opel-astra-h-1-9-cdti-150
Link to comment
ne vozim tdi motor vise (inace mi je trosio litar ulja na 10k). vozim opela koji ima fiatov multijet 1.9 motor od 150 konja (koji isto trosi oko litar na 10-15k) i to bih chipovao. vec mu sipam najbolje ulje - 0W-30, na takvim stvarima ne stedim, ionako taj servis radim samo 1 godisnje posto je servisni interval 30k ili 1 godisnje a ja ne prelazim vise od 15k u ovom trenutku.gde bih chipovao? pa imam dve opcije, jedna je da direktno od diesel tuning UK narucim njihov green box (http://www.diesel-technology.co.uk/green.php), 300 funti s tim sto mislim da mogu da dobijem neki popust i izadje 250 funti, koji se prosto zabode ispred common raila, to svaki retard (pa i ja) ume da uradi. nema nikakvih dodatnih operacija, sem izbora moda u kome zelis da ti radi motor. druga opcija je SM chip tuning, njihov optimum remapping koji kosta 250e - http://www.smchiptuning.com/2662/opel-astra-h-1-9-cdti-150
optimum <_< - power :Hail: da imam tu astricu rkno' bi ga do kraja ! :Dsto se tice zajceva, naravno da dize sve, al nece auto sam da nagari vec ces ga ti nagariti (istina je da moras da istreniras stopala da pipkas gas ili u protivnom ode glava unazad). sve je u tvojim rukama.
Link to comment

da, toga sam se i plasio... krajnje laicki, ima li neki koji ne dize konjazu, a spusta potrosnju? meni taj rad samo s pedalama nikad nije isao :D

Link to comment

naravno da dize. kod manje vise svih ozbiljnijih igraca imas dve opcije. jednu da dize u granicama nekakvih razumnih tolerancija i ne trazi nikakve dodatne intervencije i ne predstavlja (kazu!) rizik po motor. drugu da ga nasviras potpuno bolesno. rekoh gore, ako uzmes nesto sto ima multijet od 150KS, dobices jedno 30 konja i 60Nm vise, uz 10-20% potrosnje manje u zavisnosti od rezima. ali bog ce ga znati da li ti i taj "green" paket smanjuje trajanje motora. citao sam malo te tjuning forume, najvece ludilo je kako green box stelujes - tako sto ga prvo otvoris do kraja da najvise podigne snagu. sa time ti iz auspuha izlazi oblak crnog dima. onda polako smanjujes setting sve dok ne prestane da dimi. onda je do jaja. 'bem li ga, meni ovo smrdi na indijanstinu, a sa druge strane to je samo auto i nista vise. jednom mora da crkne.

Link to comment

moram jos nesto da dodam. sva ova moderna kola sa bolesnim motorima i sa mnostvom elektronike umesto nekadasnjih sajli i raznih mehanickih sklopova su u sustini ono sto je kod aviona fly-by-wire. i vrlo cesto nam od tih ergonomskih setovanja zavisi subjektivni osecaj u voznji, kako vuce, sa koliko snage vozimo. ja imam u kolima prekidac "sport". kad to ukljucim, auto se direktno ponasa kao mrtvacki sanduk na 4 tocka, ubrzava i vuce kao sumanut - to uopste ne lici kako se kola normalno ponasaju, kada imaju sjajno ubrzanje (mislim da je fabricki 8.3s 0-100km/h) ali i dalje to deluje kao civilizovano vozilo koje nije namenjeno budalama i samoubicama.ja sam u pocetku mislio da taj prekidac prebacuje ECU na neku drugu mapu sa kojom nabija jos barem 50 konja. malo sutra. to dugme samo "skracuje" papucicu gasa koja je ionako elektronska. normalno je papucica gasa nasetovana da ima hod od, lupam, 10 cm. ovo kad pritisnem, efekat je kao da zalepis pedalu za dno i svaki dodir papucice bukvalno dize obrtaje do granice crvenog tako da je to ovo o cemu pise walker. sa druge strane, uvek kada stisnem ovo, a retko to radim jer se stvarno ne osecam najbezbednije, imam utisak da mogu golim okom da vidim kako mi se kazaljka za potrosnju pomera ka praznom.

Edited by gazza1
Link to comment

Isti osećaj sa Alfom, evo četiri dana je forsiram, znači pipneš gas i u mislima ti je da si već poginuo, za tili čas je na nekih 5000 obrtaja (od 8000 mogućih)Jednostavno mora da se razmišlja dok je voziš

Link to comment

e blago vama :Dmoj moze do 4k obrtaja u petoj i ide 190km/h i nix vise ... blokada da ne bi zviznuo motor valjda jer je nasviran. fabricki moze do 6k obrtaja, a to bi onda bilo, jebes ga, 260 km/h ... sto bas i nema smisla jer je ugraviran™ do 240 (zapravo, ima li smisla da ce auto postici vecu max brzinu kad je cipovan ?). prosto, kad imas previse konja i cipovan motor MORAS da omeksas nogu ili si cao. znam kad ljudni sednu za moj volan pa mi polome vrat par puta dok ne skapiraju o cemu se tu radi. pre metar dana kad sam se vracao iz HR dao sam drugu da vozi sebe od Zagreba do Osijeka i vec na prvom preticanju na autoputu malo je falilo da nas slupa jer je krenuo oz srednje trake u obilazak auta ispred nas koji je vec isao oko 140 i pritisao gas ko lud (navika iz 'normalnog' automobila) i umalo ga direktno nije zabio u taj isti auto :lol: kako li se cuje motor na 7.5k obrtaja ? :Hail:yajceve ako bas hoces da smanjis potrosnju ugradi plin, sigurnije je i po tebe i po dete ako imas dizelasa, jebi ga

Edited by 8-walker
Link to comment
ako uzmes nesto sto ima multijet od 150KS, dobices jedno 30 konja i 60Nm vise
cekaj, ti ces onda na astri imati skoro 400Nm? :blink: (ako se dobro secam fabrickog obrtnog)postoje ozbiljni kamioni (do 3.5t tereta) koji imaju manje...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...