Jump to content

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

treba mi neko ko je, hmmm, sudija/pravnik/saobracajac/iskusni procenjivac saobracajki, da mi protumaci ko je kriv u saobracajci koju sam danas imao. ja sam naravno ubedjen da je ona kriva i suprotno. Na kraju su dosli panduri, nisu uradili nikakav uvidjaj sem slikanja stete (jer je padala kisa i nema tragova kocenja) i kupljenja izjava od nas dvoje. rekose mi da za 15 dana dodjem u ustanicku (kapiram da cu dobiti poziv?!) kod sudije koji ce odluciti ko je kriv. do tada ne smem da diram auto. molim bez tupavih i komicnih™ komentara posto sam na ivici zivaca.svi detalji su u spoileru

Dakle, izlazio sam sa parkinga, koji je kao malo sokace, na glavnu ulicu. dosao do linije preglednosti, video da nema nikoga sa obe strane i krenuo da skrecem u levo i ukljucujem se u, svoju, desnu traku. Kako samo morao da zaobidjem neki odvratni saht koji je odmah na izlazu sa parkinga, nisam dovoljno smotao u levo i naisao sam na desni ivicnjak glavnog puta. kako se ne bih peo na isti, jer je tu parkirano mnostvo kola, smotao sam pun desni i krenuo u rikverc 30-40 cm kako bih mogao da ispravim tockove i nastavim. Taman kada sam opet smotao u levo i ispravio tockove paralelno sa ulicom, ubacio sam u prvu, dao gas i zacuo sirenu i prasak. Udarac me bukvalno poneo u napred i nastavio sam da idem jos jedno 3-4 metra i stao. Nisam shvatio kako je neko uspeo da me udari, u glavi mi je prvo bilo - odakle se ovaj stvorio ?!. Znaci to celo moje manevrisanje, od momenta izlazka na ulicu, preko kocenja-rikverca-kretanja je trajalo sigurno 4-5 sekundi. Ogranicenje je tu 40, jer je naseljeno mesto i nije mi bilo jasno kako me neko nije video na sred ulice ?! Kad sam izasao, video sam da je u pitanju krezava plavusa sa raspalim jugom koja je odmah krenula da kenja "sta ja tu radim na sred ulice, kako se to okrecem" itd ... 3 puta sam je pitao da li je jebeno slepa i kako me nije videla, na sta je ona odgovorila nesto tipa "kasno sam te videla, nisam znala sta hoces i onda sam toliko jako nagazila kocnicu da je kao propala". Ja sam ubedjen da imbecil nije ni kocio vec me samo pukla direktno, tj da joj ne rade kocnice. Da je isla jebenih 40, koliko je ogranicenje, zakocila bi pre udarca sve i da nema kocnice. Kapiram da je bila na telefonu ili prosto nije gledala ispred sebe ili sta vec. Dakle, ja se jesam uklucivao sa parkinga (sporedne ulice?!), ali ja sam vec uveliko bio UKLJUCEN u saobracaj kad me ona pukla. Nisam ja nju isekao ili joj izleteo ne znam kojom brzinom pa da me nije videla. Sem toga, u tom slucaju bi me odvalila u suvozacka vrata a ne u sam cosak desnog kraja automobila. Ona me potkacila levim coskom juga, u moj desni zadnji. To otprilike znaci da sam ja bio jednim delom automobila u levoj traci. Pandurima sam rekao da zelim da je oteraju na vanredni tehnicki jer joj kocnice 100 % nisu ispravne, na sta mi je on rekao "nemam ja pravo da je nateram, mozes ti da je zamolis" ?!?!?! Koji kurac, od kad to panduri nemaju pravo da teraju na vanredni pogotovo posle ucestvovanja u saobracajci u kojoj je to vozilo udarilo nekoga. Jasno mi je, da ako sam ja kriv, ja placam izlazak policije i svoju stetu, njenu placa moje osiguranje. Ako je ona kiva obrnuto je.Interesuje me, ko placa izlazak pandura na "uvidjaj" ako smo oboje krivi ? Onaj ko je zvao miliciju ? Posto smo je oboje zvali, tj, i ja i njen muz koji je posle dosao. Zapravo, ja sam hteo da svako ode na svoju stranu jer sam zurio na posao, a ona je insistirala da sam ja kriv i da zovemo muriju. Ovo je otprilike skica mog kretanja (3 manevra) i njenog dolaska. Problem je sto je isprekidana linija samo do pola tog ukljucenja, sto znaci da je ovima koji dolaze sa desne strane dozvoljeno da udju na taj parking. Mada na izlazu sa istog nema nikakav znak da ne mogu levo, a i ne idem preko pune ako skrecem levo, tj pipam je jedva bukvalno. asdok.jpgNije me udarila direktno u zadnji deo kola pa sam zbog toga sumnjicav da cu mozda ja biti kriv. Tacno me udarila ovde kako sam nacrtao na slici 53750867.jpgSa tim sto mi je i deo desnog branika odvaljen i vidi se crvena farba od juga. Koje su sanse da ne budem kriv ili da makar oboje budemo krivi ?Hvala

Link to comment

Saosećam. Nisam stručan te je bolje da ne lupam bez veze. Nadam se bar da su izmerili sve što treba da zaključe bar kojom je brzinom ona išla.

Link to comment

Laički, ona je kriva. Kako sam razumeo tvoje manevrisanje je potpuno nebitno za sam sudar, ti si mogao i da stojiš na tom mestu (nije zabranjeno), mogao si i da ukočiš zbog bilo čega... kučka te udarila otpozadi. Kako sam razumeo, ona je pri dolasku imala dovoljno vremena da te vidi (prav put?), tako da ne vidim po kom osnovu bi ti mogao biti kriv, ne vidim da si napradio bilo kakav prekšaj koji je izazvao sudar. Da li su kočnice ili je kucala sms ili je čisto slepica...

Link to comment
Laički, ona je kriva. Kako sam razumeo tvoje manevrisanje je potpuno nebitno za sam sudar, ti si mogao i da stojiš na tom mestu (nije zabranjeno), mogao si i da ukočiš zbog bilo čega... kučka te udarila otpozadi. Kako sam razumeo, ona je pri dolasku imala dovoljno vremena da te vidi (prav put?), tako da ne vidim po kom osnovu bi ti mogao biti kriv, ne vidim da si napradio bilo kakav prekšaj koji je izazvao sudar. Da li su kočnice ili je kucala sms ili je čisto slepica...
Sa druge strane...bez obzira sto si ti vec bio prakticno u odgovarajucoj traci...moguce je da ispadne da nisi dovoljno dobro procenio njenu brzinu i udaljenost i da si je prakticno "isekao"...na sta naravno treba dodati i njenu slabu reakciju tj. da nije ukocila...nezgodna situacija svakako
Link to comment

ne znam ... pandur kad je dosao da nas saslusa™ ova je pocela da skici i peni i ovom se smucilo i samo nam je dao svakome po papir da popunimo (izvestaj, ali ne evrospki vec pandurski :D) i to je to. Mislim da je i on pravio svoj izvestaj ali to nismo dobili na uvid. Mozda cemo dobiti kopiju u medjuvremenu putem poste ?!@idioteque - put ne da je prav, nego bi i slabovid covek video crni auto u sred bela dana na ulici i to sa 300 metara, a ne sa 3 metra.

Link to comment
treba mi neko ko je, hmmm, sudija/pravnik/saobracajac/iskusni procenjivac saobracajki, da mi protumaci ko je kriv u saobracajci koju sam danas imao. j
nisam ni sudija ni pravnik ali imam iskustva sa par "čukanja" tako da:sve mi se cini da nemas razloga za brigu! Ti si završio sa uključivanjem u saobraćaj (to ti je slaba tačka - mogu da kažu da si se isparkiravao i da si trebao da sačekaš da "kučka" prođe) i već si (kao što si i sam rekao) bio uključen u saobraćaj. Tako da ona je tebe "zviznula" odpozadi (neprilagođena brzina - bla bla) i nema šta da se sekiraš - svi znamo da je kriv onaj koji udari drugog od pozadi!
Link to comment

hvala na odgovorima i recima utehe :lol: juce sam bio u staju da joj prerezem grkljan zubima i krenem da lajem posle toga. danas je vec bolje, samo bih je kasapio nozem. evo i slike rupcage :( dsc00286uj.jpg

Link to comment
Pitanje u vezi sa registracijom vozila (Beograd) - da li mora u opstini prebivalista ili moze i u Ljermontovoj bez obzira na opstinu?
moze u bilo kojoj opstini, samo ne u ljermontovljevoj. tamo se registruju motori, kamioni i sl, i dobijaju se uputi za atest, odjavljuju/prijavljuju kola... ne vrsi se registracija automobila fizickih lica. Edited by Grunf
Link to comment
izmerili su kurac .. padala je kisa i nema tragova kocenja i da hocu ...
Žao mi je što ti ovo moram reći, ali po meni si ti kriv. Njena prebrza vožnja ili mobilni mogu ti biti olakšavajuća okolnost, ali pošto to nije zvanično utvrđeno onda ništa. Dakle bilo gde da se uključujete u saobraćaj morate se prvo uveriti da time ne ometate nikoga. Pošto si manvrisao ti zapravo još nisi bio uključen u glavni tok, a ona jeste. Da ne bude zabune, ja uvek navijam da svi vi koji ovde dolazite prođete najbolje što možete, ali ako pitaš kako stvari zvanično stoje ( a ja sam 2 godine radio uviđaje ) onda je to ovako kako sam ti opisao. Edited by nesha taxista
Link to comment
Žao mi je što ti ovo moram reći, ali po meni si ti kriv. Njena prebrza vožnja ili mobilni mogu ti biti olakšavajuća okolnost, ali pošto to nije zvanično utvrđeno onda ništa. Dakle bilo gde da se uključujete u saobraćaj morate se prvo uveriti da time ne ometate nikoga. Pošto si manvrisao ti zapravo još nisi bio uključen u glavni tok, a ona jeste. Da ne bude zabune, ja uvek navijam da svi vi koji ovde dolazite prođete najbolje što možete, ali ako pitaš kako stvari zvanično stoje ( a ja sam 2 godine radio uviđaje ) onda je to ovako kako sam ti opisao.
Na osnovu slike auta, tesko ce se utvrditi njegovo manevrisanje. Na prvi pogled djeluje kao cukanje odzada. Ja sam imao slican slucaj, doduse malo lakse okolnosti.Kriv je bio, kao i obicno, onaj koji dolazi odzada, iako ga je tip koji se ukljucivao u saobracaj isjekao, i samo sto se ispravio bum tras.. U svakom slucaju, nezgodan slucaj.A sto se tice vanrednog, na vanredni jedino mogu da posalju ovlastena sluzbena lica. Znaci policija, inspektor, sudija i sl. Edited by beeva
Link to comment
Jasu se pojavili u prodaji ti novi kompleti prve pomoći za automobile? Ako jesu onda gde i koliko koštaju?
Sa malim zakašnjenjem...Mislim da nisu, trebalo bi da imaju oznaku P.P. ASRPSZ.B3.001, a takav nisam videla, ovi po apotekama, benzinskim pumpama i sl., nose oznaku JUS, dakle nisu u skladu sa ZOBS-om.

Oprema za prvu pomoćU motornim vozilima kategorija M, N i T mora postojati oprema za pružanje prve pomoći ( kutija prve pomoći veličineA ) koja odgovara standardu A SRPS Z.B3.001 tako da se može po potrebi koristiti. Oprema za pružanje prve pomoći mora se nalaziti na dostupnom mestu.Kutija prve pomoći po standardu A SRPS Z.B3.001 mora da sadrži:1. Sterilna kompresa od gaze (pojedinačno pakovanje 10 cm x 10 cm) – 5 kom.2. Sterilna gaza 0,5 m (pojedinačno pakovanje 80 cm x 25 cm) – 2 kom. 3. Sterilna gaza po 1 m (pojedinačno pakovanje 80 cm x 25 cm) – 1 kom. 4. Trouglasta marama veličine 100 x 100 x 140 cm, gustoće 20 x 19) – 3 kom.5. Adhezivni zavojni materijal (hanzaplast) 10 cm x 8 cm – 5 kom. 6. Lepljivi flaster (25 cm x 5 m) – 1 kom. 7. Kaliko zavoj (10 cm x 5 m) – 2 kom. 8. Kaliko zavoj (8 cm x 5 m) – 2 kom. 9. Kaliko zavoj (5 cm x 5 m) – 2 kom. 10. PVC kesa – manja (20 cm x 30 cm) – 1 kom. 11. PVC kesa – veća (40 cm x 60 cm) – 1 kom. 12. PVC rukavice za jednokratnu upotrebu – 2 para 13. Izotermalni prekrivač (150 cm x 200 cm) – 1 kom. 14. Makaze sa zaobljenim vrhom – 1 kom. 15. Sigurnosne igle (zihernadle) – 6 kom. 16. Zaštitno sredstvo za davanje veštačkog disanja – 1 kom. 17. Papir i olovka – 1 kom. 18. Uputstvo o pružanju prve pomoći izdato od Crvenog krsta – 1 kom. 19. Specifikacija sadržaja kutije – 1 kom.

Evo korisnog linka :

Pravilnik o tehničkim uslovima za vozila

http://www.informisanje.info/2009/10/pravilnik-tehnickim-uslovima-vozila/

Edited by Krotka
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...