Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Kanta :D

 

Naravno, šalim se...ali kad se bira auto, traži se što povoljniji odnos "kvalitet-cena" i mislim da je Pežo u prednosti. Ima i istine u onome "kako ti se zalomi". Ja tri godine nisam imao ama baš nikakav problem, ali je zato poznanik sa 407 proplakao sa nekim problemima, a extra što ne može da mi "pridje" kad se zaputimo negde zajedno..nema pravila. A dizel ili benzin, stara priča, pa ko kako voli...imaš milion njih koji će ti vrlo kvalitetno argumentovati zašto uvek dizel a ne benzinac i obratno,...

edit: zaboravih, on u 407 ima 1,6 HDI

 

 

Od dizela u toj klasi bih najpre uzeo ovaj:

 

toyota-auris-1.4-d-4d-diesel-tr-6-hatchb

 

Odlično nam se pokazao, dosta ih znam da ga vozi, motor 1,4 90KS sasvim dobro vuče, pouzdan, a što je najlepše, tiši od svih dizela koji se mogu naći kod nas. Ne možete po zvuku pogoditi razliku između njega i benzinca ni spolja, a kamoli iznutra.

 

Ako nekog zanima, takav ima i hibrid, samo je dosta skup.

Link to comment

Ali mi je izvan cenovnog ranga jbg. Sad čitam okolo svi hvale taj 2.0Hdi kod Pežoa. Kažu da se juri 66kw jer taj nema plivajuci zamajac i neki filter.

Edited by Moća
Link to comment

Od mlađih 2,0 s 90 ks više nemaš, samo sa 110 i 132. Tu dakle ide samo 1,6HDi.  Nisam gledao, misliš da je Auris toliko skuplji?

Kažem ljudima - ako ne znaš šta će dobro da te služi pogledaj šta voze na taksiju. Krajem prošle decenije jedna taksi firma je ovde kupila 5o Citroena C4 1,6HDi. Druga je kupila Tojote Auris i Korole s motorom 1,4 D-4D. Prva je propala i više ne postoji, dok u drugoj velika većina Tojota još uvek uredno radi bez problema, a sad već sve imaju preko 400.000 km, neke i preko 500. C4 od 2000 taksija trenutno ima samo 1 (i slovima jedan jedini). Pežoa 307 i 308 već ima. Dakle C4 zaboravi, dosta je tu bilo problema + što kažu ovi što su vozili da je neverovatno tvrd. Citroene voze C5 ili Xsaru Picasso. Ovaj drugi se pravio do 2010. paralelno s novim modelom koji je krenuo još 2006. i poslednja godišta mogu biti zanimljiva. Najudobniji auto za te pare.

Ako baš mora dizel bez plivajućeg, možda da razmisliš i o Meganu DCi u verziji 86 (kasnije90) ks. Provereno troši manje i od 1,6HDi, a o 2,0 da ne pričam. Ali pogledaj ipak Tojotu.

Edited by nesha taxista
Link to comment

Korola dizel ispod 200k km nema ispod 4500€ to mi je problem. Znači ipak ću morati da jurim Pežo na kraju. Gledam taksisti šta voze ima Pežoa ima CItroena Xara Picaso  a C4 samo jedan.

Link to comment

bilo kakva ideja kupovine polovnog francuza starosti preko 6 godina sa idejom da ce da pozivi je jedna od jacih kocki koje mogu da zamislim. znam da nije uporedivo ali sam u poslednje vreme bio par puta prinudjen da vozim po gradu i posledicno toj radnji na servis pezo 206 iz 2000. potpuno sam sokiran kakva je to krsina od vozila u mehanickom smislu (kocnice, spone, trap, skvicanje po kabini). u odnosu na to jedan opel kadet koji sam vozio pre 15 godina neko vreme (slicne starosti, 1987.) je bio remek delo inzinjerstva. nikada mi se nije desilo ni na jednom vozilu da mi u voznji blokira zadnja kocnica iz cista mira (nisam je ni dotakao). da se to desilo na autoputu pri 120km/h bio bih mrtav, ovako sam imao ludacku srecu sto mi se to desilo pri 20 km/h u centru grada. to sto je neko nedavno ove pominjao clia kome se trese menjac je opste mesto i paradigma francuske auto industrije - oni ne umeju da naprave menjac koji posle nekog vremena nece poceti da se trese ili barem da sacuva klik klik hod. sreca je da postoje italijani pa uvek moze gore mada je i to vrlo dubiozno, po meni su mjet motori bolji od HDI a fiat ugradjuje opelove menjace koji su vrlo solidni. ja bih uvek uzeo pre italijanska kola novije generacije nego francuska.

Edited by yolo
Link to comment

Subaru s plinom se pokazao kao veoma loša kombinacija, stradali su motori. Za plin traži nešto drugo.

To je ono što mogu odmah iz glave da ti kažem, a ako ipak hoćeš Subaru bez plina, mogu za ostalo pitati drugara koji ima Imprezu 2,0.

Edited by nesha taxista
Link to comment

Korola dizel ispod 200k km nema ispod 4500€ to mi je problem. Znači ipak ću morati da jurim Pežo na kraju. Gledam taksisti šta voze ima Pežoa ima CItroena Xara Picaso  a C4 samo jedan.

Dobro, ali onaj 2,0 s 90 ks posle 2005. nema, a ti su svi prešli više od 200k km.

Link to comment

Koliko moze da trosi ovo

 

http://www.polovniautomobili.com/putnicka-vozila/7085374/subaru-forester-20-awd-bi-fuel

 

kada se vozi na gas, koji su rizici i lose strane voznje na gas i sta uopste treba gledati ovde?

 

Neko ko je vozio Subaru boxer benzinac mi je rekao da na motoru ima nesto sto se menja periodicno na nekoj kilometrazi sto je dosta skupo, jel zvuci poznato nekome?

Ako je fabrički bi-fuel(benzin i TNG), nemaš nikakvog rizika ni loše strane. Ako nije fabrički, nemoj uopšte da se upuštaš u to.

 

Slaba strana(ne znam kako je u Srbiji), je što ti je zabranjeno da se parkiraš u javnim garažama(podzemnim i zatvorenim), i eventualni mali broj pumpi koje imaju i TNG.

Link to comment

Yolo, onaj fotograf iz moje firme vozi Legacy Subaru 2.0 na plin već 180.000 i ni po jada. Nije fabrički plin, već naknadno ugradjen. Ovde su oba uvoznika (jedan, Graditelj iz NS više ne postoji) ugradjivala plin u sve modele i garancija na motor je ostajala. Bez plina se ne isplati, užasno mnogo troše.

 

Moćo, ja sam u onom C4 Grand Picassu što mi ga ukradose imao 1.6 hdi, a sad vozim 407- cu sa 2.0 (136 ks) . Potonji je prešao pravih 250 000 (kupljen u Veranu) . Ti motori su veoma dobri, a što se tiče FAP/DPF filtera, to se da prati i održavati, a za 100 evra možeš i trajno da ga uklonis (bez posledica po motor, ali zagadjuje više). I nije francuz francuz. Moje iskustvo sa Citroenom je takvo kako yolo piše, ali Pežo je druga priča.

Link to comment

Ako je fabrički bi-fuel(benzin i TNG), nemaš nikakvog rizika ni loše strane. Ako nije fabrički, nemoj uopšte da se upuštaš u to.

 

Slaba strana(ne znam kako je u Srbiji), je što ti je zabranjeno da se parkiraš u javnim garažama(podzemnim i zatvorenim), i eventualni mali broj pumpi koje imaju i TNG.

S fabričkim su isto imali problema, bilo je i u SAT-u, pregorevali dihtunzi, ventili i to već i na 70.000. Piznavali su garanciju, ali svejedno. Ne vari svaki benzinac jednako dobro plin. Što se pumpi ovde tiče, reče ti Dragiša, a u garažama nisam primetio nikakvo ograničenje. Inače Subaru (bez plina) je na glasu kao pouzdana i trajna mašina.

Link to comment

Znaci skidana kilometraza. Koliko kosta taj famozni plivajuci zamajac?

To zavisi od automobila, čak i od samog modela. Recimo za Megan od 100ks je oko 400e, a za onaj od 120 je 1000. Ima i tu varijanti, različiti proizvođači, prodavci ...

Najjjeftiniji je preko 200e, a najskuplji i preko 1500. Ali, to nije jedina potencijalno skupa zamka kod dizela. Kvar sistema za ubrizgavanje uvek košta više stotina evra, a kod nekih automobila i preko 1000. Popravka turbo punjača od 400, pa naviše. Neki imaju pumpu visokog pritiska i u rezervoaru, a to je isto skupo. Generalno su današnji dizeli mnogo skuplji za održavanje od odgovarajućih  benzinaca, a ako tome dodamo i najčešće veći trošak za gorivo u odnosu na benzinac s plinom, veću buku i manju udobnost, najčešće veću kilometražu kod polovnjaka, eto odgovora na pitanje zašto recimo ja posle mnogo godina druženja s dizelom to više neću da uzimam.

Edited by nesha taxista
Link to comment

Proveri ulje.

 

 

menjam na svakih 5000 milja, cak i manje, i to sinteticko sa novim filterom

 

mustang, proveri ulje u kocionom sistemu (DOT ulje) to sto ti kontrolises na 5000 milja je engine oil.

kako ti kazes da ti se lampica pali nakon ostrijeg kocenja zamoli majstora da ti proveri kociomi sistem. prva stvar je to da pogleda nivo DOT ulja u posudi.

naravno, kao sto ce ti svako reci nemoj se zezati sa kocnicama. resi taj problem. lako je ubrzati ali se treba i bezbedno zaustaviti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...