Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Čitaš li jarane piše u leru.

Pa jarane u odnosu na šta?

Mislim porediš ler i koju brzinu?

Ako ga ubaciš u drugu i kočiš motorom™ ima neke razlike.

Ako je u višem prenosu onda ovo što kaže Namenski.

Ne vredi i nije bezbedno.

Link to comment

Ler i optimalnu brzinu, što je za mene peta, malo jače od dve hiljade obrtaja pa tako 5-6 km svaki dan preko Fruške gore...kad se kotrlja ide oko hiljadu obrtaja. Mala je to razlika kad razmislim a čini mi se i da više kočim.

Link to comment

5 ili 6 su u poprilicnom broju slucajeva sa odnosom manjim od 1, tako da je isti kurac ler ili 5.

Sto se potrosnje tice, kao sto rekoh, teorijska usteda, ali mislim da jednostavno nema svrhe, mada je tvoj slucaj izuzetak s obzirom na rutinu, poznavanje puta, itd, itd...

Ne mogu da setim tog dela puta, 5 - 6 km je lepo parce, ali mislim da akanje kocnica pojede ustedu, vise umara....

Link to comment

Ler i optimalnu brzinu, što je za mene peta, malo jače od dve hiljade obrtaja pa tako 5-6 km svaki dan preko Fruške gore...kad se kotrlja ide oko hiljadu obrtaja. Mala je to razlika kad razmislim a čini mi se i da više kočim.

Vidi, sve zavisi od automobila tj motora.

Karburator?

Dirketno ubrizgavanje?

Benzin?

Dizel?

Stanje tj ispravnost motora.

Za stare automobile s karburatorom ler manje troši.

Za novije(u Srbiji) koji imaju el.ubrizgavanje, elektroniku™ koja vodi računa o svim parametrima rada motora i šta ja znam očekivano je da manje troši nego u leru.

Ako imaš board kompjuter™ možda dođeš do nekog najtačnijeg podatka.

Ono što je sigurno da vožnja u leru na nizbrdici nije pametna.

Mislim da se to uči i u autoškoli.

Link to comment

Opet?

Ima da vozim na BiH table, keve mi nevenke

Mislim meni u odnosu na prošlu godinu. -_-

Da ne bude da širim dezinformacije kad je evo samo što nije bolje.

Link to comment

Koliko je manja potrošnja ako se kotrljam nizbrdo u leru?

Nije manja nego veca. Razlog je prost - ukoliko motor radi na leru on troši gorivo koje je potrebno za održavanje da se ne bi ugasio, dok ako je u brzini koristi energiju zemljine teže, odnosno onu silu koja auto gura nizbrdo. Zato je tad potrošnja minimalna, odnosno ako je ispravna blokada u motoru zapravo je i nema. U svakom savremenom automobilu postoji blokada koja služi tome da se prekida dovod goriva kad pustiš gas dok broj obrtaja ne padne ispod određene granice (benzinski najčešće 1300 - 1700, dizeli oko 1000). Znači spuštanje uvek vršite u nekom stepenu prenosa. Nemojte da to baš bude najniži mogući, jer će u tom slučaju opterećenje kvačila i menjača biti preveliko. Najbolje je spuštati se u istom stepenu prenosa u kom se i penjete na određeni uspon ili 1 više.

Link to comment

Mislim meni u odnosu na prošlu godinu. -_-

Da ne bude da širim dezinformacije kad je evo samo što nije bolje.

Poskupljenje je bilo 1.7. 2014. Ko je prošle godine registrovao pre toga (kao ja npr.) tek sad će plaćati veću cenu.

Link to comment

Nije manja nego veca. Razlog je prost - ukoliko motor radi na leru on troši gorivo koje je potrebno za održavanje da se ne bi ugasio, dok ako je u brzini koristi energiju zemljine teže, odnosno onu silu koja auto gura nizbrdo. Zato je tad potrošnja minimalna, odnosno ako je ispravna blokada u motoru zapravo je i nema. U svakom savremenom automobilu postoji blokada koja služi tome da se prekida dovod goriva kad pustiš gas dok broj obrtaja ne padne ispod određene granice (benzinski najčešće 1300 - 1700, dizeli oko 1000). Znači spuštanje uvek vršite u nekom stepenu prenosa. Nemojte da to baš bude najniži mogući, jer će u tom slučaju opterećenje kvačila i menjača biti preveliko. Najbolje je spuštati se u istom stepenu prenosa u kom se i penjete na određeni uspon ili 1 više.

Sve tačno, samo treba naglasiti da ako je motor gde mehanika određuje smešu, otvaranje ventila i sl. onda troši.

Ili ne treba ništa naglašavati zato što nije pametno spuštati se u leru. :)

Link to comment

nisu pravili nikad problem. meni su samo bosanci tražili saobraćajnu, ovlašćenje i zeleni karton.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...