Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

1. pod velikim servisom se podrazumeva zamena ulja, i svih filtera(vazduh, ulje, gorivo, klima)zamenu kaiša(španera i ostalih pripadajućih delova) i zamena vodene pumpe

 

 

Zar nije zamena ulja i filtera mali servis, a mali servis nije podskup velikog servisa?  Ne mislim da se ne može obaviti sve zajedno, već na to šta podrazumeva termin "veliki servis" za  servisere.

Link to comment

Amperaža nema veze sa sijalicama. Sa sijalicama ima veze koliko vati. Amperaža ima veze sa osiguračima.

 

Taj auto kao i svi drugi, ima iste sijalice. Pitanje je samo koja ti ne radi(a ne radi zato što je crkla). Imaš za štop svetla sa dva vlakna(5 i 21 W), migavci, poziciona svetla. Napred? Nazad? Ako su za farove, onda su halogene. Da li su H4? H7? 

 

U svakoj radnji sa autodelovima imaš sijalice, čak i na bolje snabdevenim pumpama. Ali moraš da znaš za koje svetlosno telo ti treba.

 

Ali može biti pogrešan napon. Ukoliko tu gde je sijalica dobijaš recimo 15V umesto 12V, novougrađene sijalice će sa solidnom verovatnoćom crkavati nakon nekog vremena.

Link to comment

Kupio sam pre 10ak dana polovnu Fiat Idea-u, 2005. prešla 115.000 km.

Iz njene servisne knjižice deluje da je to realna kilometraža.

 

To mi je prvi auto, a automobili me nikada u životu nisu interesovali, pa sam potpuni analfabeta.

Vozio sam ga jutros u servis na dijagnostiku i našli su mi:

 

Veliki servis sam i bio planirao da radim jer pretpostavljam da ga prethodni gazda nije radio. Oni su naručili taj neki set koji treba za veliki servis i to stiže za 10-15 dana.

Žena koja radi mi je preporučila da u međuvremenu pogledam polovne delove za popravku "jer novi amortizer košta 120€", a oni će ugraditi te polovne delove usput kada mi budu radili veliki servis.

 

Pitanja su:

1. Da li mi veliki servis rešava nešto od gore navedenih problema?

2. Odo onoga što ne rešava šta treba da se radi, a šta ne mora?

3. Šta uopšte od delova treba da se menja sudeći po ovim neispravnostima? Može li ta guma amortizera da se zameni ili mora ceo amortizer?

4 Gde da nađem polovne delove, a da me ne zeznu. Lako me je zeznuti jer pojma nemam o automobilima. Za sada sam našao ovo. Jel ok uzimati od tih ljudi ili ima neko pouzdanije mesto?

 

E, da - gde da nađem sijalice za auto. Kupio sam set sa prvom pomoći i ostalim stvarima, ali poznanici mi rekoše da treba da nađem sijalice koje odgovaraju mom autu. Gde to da tražim?

Najverovatnije ćeš morati da menjaš ceo amortizer, a oni se uglavnom menjaju u paru. Videću sutra za cene. Ako su diskovi korodirali to može da znači da auto duže vreme nije vožen. Vozi tako još malo kako su ti rekli, to ne moraš u paketu. Sijalicu zameni, pa ako opet bude otkazivala onda ćeš morati kod električara. Neke polovne delove vredi uzimati, a neke i ne. Znam da na Bežanijskoj kosi u Vinogradarskoj i ugrađuju polovne delove koje imaju, pa onda ako ne valja odmah možeš da se žališ. Ležajeve točka menjaj ako se jako čuju, a to je konstantan zvuk nalik avionskomkoji se naročito čuje pri većim brzinama. Brine me pomenuto curenje ulja. Koji je motor tu?

Link to comment

Juče sam zvao neki oglas sa interneta za amortizere. Čovek traži 30€ po amortizeru. Na eBay-u su novi oko 70€ (45€ + 25€ za poštarinu).

 

Da, može to biti sa diskovima da nije vožen duže vreme. Tih 4-5.000 km što su napisali će meni verovatno biti godinu dana vožnje.

Koji je to servis u Vinogradskoj? Može i na PP.

 

Da, za ležajeve je otprilike takav zvuk koji sam čuo kada sam vozio brže. Ok, mislim da bi to trebalo promeniti.

 

Motor je benzinac 1,2 16v. U servisu su napisali "tragovi". Kada sam kupovao auto motor nije bio opran i nije se videlo curenje. Znači li onda da to ne mora da bude problem?

 

Sad našao radnju koja ima sve što mi treba: sachs 5.250,00 komad, bilstein 4.500,00. Za ležajeve mora "u glavčini" (šta god to bilo) spf 5.200 kom, mug 4.000,00. Nosač menjača (koska) 2.400,00.

 

2 amortizera, 2 ležaja, nosač = 23.300,00 + veliki servis oko 20.000,00 :(

 

Uf, bolje da sam se držao bajsa.

Edited by salerokada
Link to comment

Ne, nego je bolje da si trazio delove na drugim mestima. Ima i guma posebno, to ti je 560 komad, a amortizer je 3500 po komadu. Ako te zanima poslacu ti telefon na pp. Ulje onda moze biti i malo prosuto kad je siano. Vozi malo i gledaj da li ti gubi.

Link to comment

Jbg, niko mi nije izneo opciju o menjanju samo gume amortizera. A već rekoh da sam analfabeta za automobile.

Daj telefon na pp. Častim ako sve prođe kako treba.

Link to comment

sajt im je prilicno neiformativan, al vidim u komentarima na vest da ako se unapred kupi vreme daju popust, sat onda izadje1000 din

Link to comment

vozila ne budu ostavljena u gradskim zonama u kojima se naplaćuje parking, kao i na privatnim parkinzima.

 

pa gde da ga ostavim, u žarkovu???

 

 

glede cene nije to ni tako skupo. npr. osoba x i y treba da sa nbgda odu u mirijevo, pa odatle u žarkovo, pa kući na nbgd, ili treba da pređu nekih drugih 40ak km, što je maksimalna kliometraža za sat vremena vožnje po gradu, ako imaju auto koji troši 7l/100km za tu avanturu im treba oko 3l goriva(dizela) 450 kinti i dva bus plusa, nešto manje od 200(valjda) sve ukupno 650 din.

za 350 kinti izbegneš gradski prevoz plus uštediš si malo na vremenu. nije loša pogodba.

 

nego, ne znam kako su oni obezbedili vozila od raznoraznih krađa, do toga da nekom genijalci ne padne na pamet da tera zamrzivač na plac.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...