Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

promena kaiseva, zupcastog i klinastog, spanera, svih filtera, svih tecnosti, a kod nekih automobila i vodena pumpa.

 

pregledaj zupcasti pa ako je sve u redu teraj dalje do sledeceg malog servisa, pa onda neka ponovo pregledaju

Link to comment

Ali to sve pod uslovom da si ti prešao pomenutih 60.000 km, a ako si uzeo polovnjaka s tom kilometražom menjaj kaiševe odmah. Veliki servis je mnogo jeftiniji od kvara koji može nastati usled pucanja ili prezupčivanja kaiša.

Link to comment

Prešao ja, tj. mi svih 60k km. :) Kupljen nov 2011. godine.  Kontaktirao ovlašćeni servis, oni savetuju da se sad uradi veliki servis, ali i zamena ulja u menjaču. 

Edited by Velocipede
Link to comment

Tja, na mojoj Marei ja to zaista radim na svakih 60.000 km, ali kod novijih kola su često ti rokovi duži. Kako oni objašnjavaju da tebi piše 90.000, ako treba sad? Meni baš piše 60, tako da se to slaže.

Edited by nesha taxista
Link to comment
  • 2 weeks later...

urezali mi kukasti krst pre 10ak dana dok je auto spavao u centru ns-a

jel moze to da se resi crnim markerom?

Link to comment

zavisi koliko su duboko zagrebali. generalno odgovor je ne. ali možda je dovoljno samo da se ispolira taj deo pa da se ukloni, a postoje i nekakvi spec. "flomasteri" koji baš služe za takve ogrebotine.

 

video u beogumi dok sam nešto čekao, stoji među onim drangulijama na kasi, a posle ih video i na nekom telešopu

Link to comment

hvala, izguglala na tv shopu, probacu..

flomaster-protiv-ogrebotina-4.jpg

Nemoj da bacaš pare, ništa ne vredi. Jedino da se polira ako nije duboko, ili ako je dublje, od Arexons-a onaj chip kit, koji praktično nečim što liči na boju popunjava duboku ogrebotinu.

Link to comment

hvala, izguglala na tv shopu, probacu..

flomaster-protiv-ogrebotina-4.jpg

 

Može li ovo da pomogne npr da se zamažu neke ogrebotine na plastičnom enterijeru kod kola? Msm ne znam po kom principu funkcioniše uopšte.

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

što ne probaš sa onim špecijama™ što ih valjaju na auto odsecima u megamarketima

ima svašte od te enterijerske hemije

Link to comment

što ne probaš sa onim špecijama™ što ih valjaju na auto odsecima u megamarketima

ima svašte od te enterijerske hemije

Koliko znam, uglavnom su to "glancalice". Ne znam za ništa za ogrebotine i ta sranja. Pogledaću detaljnije kada se zapatim tamo sledeći put.

Link to comment

Kupio sam pre 10ak dana polovnu Fiat Idea-u, 2005. prešla 115.000 km.

Iz njene servisne knjižice deluje da je to realna kilometraža.

 

To mi je prvi auto, a automobili me nikada u životu nisu interesovali, pa sam potpuni analfabeta.

Vozio sam ga jutros u servis na dijagnostiku i našli su mi:

upaljena lampica za signaiizaciju, neka od sijalica na vozilu nije ispravna (pogrešna amperaža), otkinuti zavrtnjevi na zaštiti katalizatora, tragovi curenja ulja sa prednje strane motora, prednji diskovi su korodirali, prednje disk pločice 10mm (4-5.000 km), preporuka zamena diskova i pločica.

Čuju se ležajevi zadnjih točkova, pukle su gume zadnjih amortizera, donji nosač menjača ispucao, varena cev auspuha.

Preporuka: veliki servis

 

 

Veliki servis sam i bio planirao da radim jer pretpostavljam da ga prethodni gazda nije radio. Oni su naručili taj neki set koji treba za veliki servis i to stiže za 10-15 dana.

Žena koja radi mi je preporučila da u međuvremenu pogledam polovne delove za popravku "jer novi amortizer košta 120€", a oni će ugraditi te polovne delove usput kada mi budu radili veliki servis.

 

Pitanja su:

1. Da li mi veliki servis rešava nešto od gore navedenih problema?

2. Odo onoga što ne rešava šta treba da se radi, a šta ne mora?

3. Šta uopšte od delova treba da se menja sudeći po ovim neispravnostima? Može li ta guma amortizera da se zameni ili mora ceo amortizer?

4 Gde da nađem polovne delove, a da me ne zeznu. Lako me je zeznuti jer pojma nemam o automobilima. Za sada sam našao ovo. Jel ok uzimati od tih ljudi ili ima neko pouzdanije mesto?

 

E, da - gde da nađem sijalice za auto. Kupio sam set sa prvom pomoći i ostalim stvarima, ali poznanici mi rekoše da treba da nađem sijalice koje odgovaraju mom autu. Gde to da tražim?

Edited by salerokada
Link to comment

Amperaža nema veze sa sijalicama. Sa sijalicama ima veze koliko vati. Amperaža ima veze sa osiguračima.

 

Taj auto kao i svi drugi, ima iste sijalice. Pitanje je samo koja ti ne radi(a ne radi zato što je crkla). Imaš za štop svetla sa dva vlakna(5 i 21 W), migavci, poziciona svetla. Napred? Nazad? Ako su za farove, onda su halogene. Da li su H4? H7? 

 

U svakoj radnji sa autodelovima imaš sijalice, čak i na bolje snabdevenim pumpama. Ali moraš da znaš za koje svetlosno telo ti treba.

Link to comment

1. pod velikim servisom se podrazumeva zamena ulja, i svih filtera(vazduh, ulje, gorivo, klima)zamenu kaiša(španera i ostalih pripadajućih delova) i zamena vodene pumpe

2. disk i pločice obavezno, te gume amortizera proveri da li mogu samo one da se menjaju pa ih menjaj, donji nosač menjača

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...