Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

ak u motoru imam 10w40 a želim da dolijem 15w40 šta će se desi? valja li to?

Dolivaj slobodno ako je samo dolivanje u pitanju, do sledece zamene; kad god bila nece i ne moze da bude nikakvih problema.

Naravno, kad zamenis, snabdej se odgovarajucim viskom iste sorte za eventualna dolivanja.

Link to comment

Dolivaj slobodno ako je samo dolivanje u pitanju, do sledece zamene; kad god bila nece i ne moze da bude nikakvih problema.

Naravno, kad zamenis, snabdej se odgovarajucim viskom iste sorte za eventualna dolivanja.

 

sto bi to radila ako je mesanje ulja razlicitih viskoziteta i sastava bezbedno?

Link to comment

sto bi to radila ako je mesanje ulja razlicitih viskoziteta i sastava bezbedno?

Zato sto ce, pretpostavljam, kad zameni ulje da sipa jednu sortu; predlozio sam da se snabde viskom iste sorte i da ima za ubuduce.

Inace, te price o razlicitostima ulja spadaju u uobicajene majstorske mistifikacije zaostale iz nekih drugih vremena; najbolje bi bilo koristiti ricinusovo ulje neprevazidjeno do dana danasnjeg za podmazivanje SUS motora :P .  

Moderna ulja mogu da se mesaju, mislim na ulja iste namene naravno, problema nikakvih nece da bude niti ih moze biti.

 

 

@ordi: ne daj da te ove fudbalske rasprave zbune, dolivaj, vozi, ne brini i uzivaj  :)

Link to comment

Isto sam i ja htela da pitam..skoro smo zamenili ulje na mom autu i stavili polusintetsko jer sam dobila tonu tog za dz. (Trosi ulje vise nego gorivo.. :( )

I onda sam pre neki dan greskom sipala ostatak prethodnog ulja (~pola flase) - koje je mineralno. Nije penilo (sto bi valjda bio los znak), nije nista cudno pokazivao na instrument tabli i vozi kao i pre.

 

Tata kaze da ce verovatno biti sve u redu..Sad jedino sto ne znam sa kojim uljem da nastavim? Tog polusintetskog imam jos malo, tipa jednu flasu.

Link to comment

Ako kupim mercedes A klase sa motorom Euro 2 stranac i kupim polovni motor Euro 3 mogu li sa novim polovnjakom od motora da ga registrujem?

Telefon,

mozes da uvezes takvo vozilo samo ako si motor ubacio u vozilo pre pocetka carinjenja. Dakle, ako u zemlju udje vozilo sa vec ugradjenim Euro3 motorom.

 

Takodje, nastaje problem za vozila pre 2002 godista, moras da radis nekakav test da li vozilo odgovara standardu Euro3.

 

Po meni, tako nesto se ne isplati raditi.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

ma ću, nemaš brige :)

kolezinica kaže njoj onomad neki tehnolozi govorili kako za slučaj da joj nestane ulja u putu, može sipati i jestivo :unsure:

Nekoliko starijih Citroen motora, tridesete, cetrdesete pa bogami i do u pedesete je, dokumentovano, bilo podmazivano i - bananama.

U nuzdi naravno, tokom nekih probnih voznji po Africi.

Radilo se o dvocilindricnim Becchia/Gerard, kasnije obelezavanim M28 i koji su pokretali Citroen 2CV, sto ce reci Spaceka, Dijanu, Amije, itd, itd...

 

Jeep Willys je, licno provereno, vozio par hiljada sa takozvanim cistiolom umesto ulja.

Razlog: pri prvom prolecnom isterivanju na ispasu, zaboravilo se da je u motoru cistiol i prisetilo se tek kada je trebalo dolivati ulje.

 

Moderni motori su naravno zahtevniji, sa uljem se nije zezati, ali ni preterivati: dovoljno je opredeliti se za kvalitetnije ulje bilo kog poznatog proizvodjaca: pridrzavanje takozvanih preporuka proizvodjaca s obzirom da se cesto radi o takozvanim strateskim partnerstvima i prodavanju magle.

 

Teorija kaze da u novi motor ide sinteticko ulje, dakle redje koje - teorijski - nece da novom motoru smeta da se veselo vrti.

Teorija dalje kaze da negde preko 100,000 km treba ici na gusca ulja, s obzirom da je motor vec razradjen, zazori su se povecali pa se povecala i potrosnja ulja.

Moze da bude, ali ne mora da znaci.

Teorija dalje kaze da su kod matorijih motora pozeljnija jos gusca ulja, polusinteticka, iz istih razloga, da bi se kod bas matorih motora zavrsilo sa mineralnim uljima.

U praksi se vrsta ulja ne menja sve dok se ne primeti povecana potrosnja ulja; razlog nije tehnicke, nego pre svega ekonomske, da ne kazem finansijske prirode jer su sinteticka ulja trajnija i interval zamene ulja je kod njih duplo duzi nego kod mineralnih.

Uz vodjenje racuna o bitnoj razlici: povecana potrosnja ulja nije isto sto i gubitak ulja izazvan curenjem/propustanjem ulja koje se lako da primetiti.

 

Mesanje ulja je pre svega izuzetak, kao sto rekose i ljudi gore: nikakve stete po motor ne moze da bude, sto naravno ne znaci da se za zamenu recimo 4 litra ulja kupuje 4 razlicita ulja u pakovanjima od po 1 litar.

Treba se, prosto, drzati ulja jednog proizvodjaca, mada ni to nije obavezno, ali uvek treba insistirati da se (ako ulje menja majstor/servis) citko i vidljivo ispise koje je ulje i kada sipano u motor. 

 

A odgovor na Cuturino pitanje:

 

sto bi to radila ako je mesanje ulja razlicitih viskoziteta i sastava bezbedno?

 

 

je prost: zato sto verovatno nece da ide od radnje do radnje ili od pumpe do pumpe ne bi li, posto-poto, nabavio 3 - 4 litra razlicitih ulja, nego ce da ulje kupi na jednom mestu.

Link to comment

Telefon,

mozes da uvezes takvo vozilo samo ako si motor ubacio u vozilo pre pocetka carinjenja. Dakle, ako u zemlju udje vozilo sa vec ugradjenim Euro3 motorom.

 

Takodje, nastaje problem za vozila pre 2002 godista, moras da radis nekakav test da li vozilo odgovara standardu Euro3.

 

Po meni, tako nesto se ne isplati raditi.

 

Pozdrav,

X500

i auto i motor su vec u srbiji?

Link to comment
  • 2 weeks later...

potreban dobar limar, na novom beogradu ili zemunu, po mogucnosti.

 

kljucno je da dobro radi i da ne zadrzava auto vise od dogovorenog roka, ako takav uopste postoji. :)

 

da, ako je to bitno auto je golf 6, ostecenja su sa parkinga, nista preveliko.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...