Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

hajde da pitam ovde, mada je malo sira tema.

 

naime:

 

imam 2 drzavljanstva, ch i srb.

imam samo jednu dozvolu, ch.

mislim da mi je prijavljen boravak i u srbiji. mislim, zato sto se nikad nisam zvanicno odjavljivao, mogu da uzimam licnu kartu i pasos. jedno vreme sam ih i uzimao, medjutim srb pasos mi je istekao ima vise godina i ja sam prestao da ga produzavam. licna karta mi je istekla 2011, ako se ne varam. svake godine sam u srbiji jedno nedelju do dve dana, licna karta mi nije trebala, auto sa srpskim tablicama (nisam vlasnik) sam po malo vozio. niko me nije zaustavljao i nisam se temom mnogo bavio.

sada cu morati da vozim nesto duze. da li smem da vozim sa stranom dozvolom i pod kojim okolnostima? nalazim oprecne odgovore na netu. na sajtu mupa, ako dobro tumacim, nema problema ako si privremeno, ali me izgleda jebe srpsko prebivaliste, ili?

koliko prekrsaja pravim i sta mogu da da uradim (sto je brze moguce, sa sto manjim investiranjem vremena) pa da resim postojecu zavrzlamu.

 

zaustavljali su me ranije cesto sa mojim kolima i stranim tablicama gde sam im pokazivao stranu dozvolu i srpsku licnu kartu i nisu pravili nikakve probleme. cenim da ce praviti probleme ako im pokazem stranu dozvolu i pasos? imaju li oni negde u registru da ja imam prebivaliste i u srbiji ili mogu da kazem da nemam i da sam samo privremeno tu?

Edited by panta rhei
Link to comment

Свака особа на свету може да има возачку дозволу само једне државе тако да нећеш имати никакав проблем.Неку личну исправу тражиће ти у случају само да си направио саобраћајни прекршај.

Link to comment

Свака особа на свету може да има возачку дозволу само једне државе тако да нећеш имати никакав проблем.Неку личну исправу тражиће ти у случају само да си направио саобраћајни прекршај.

Jesi siguran u to sto si napisao??

 

Sta je sa ljudima koji su napustili Srbiju sa Sr dozvolom i u drugoj zemlji morali opet da polazu vozacki ispit jel im se nasa dozvola ne priznaje ???

 

Svi koji dodju u FR na rad tj. Na radnu vizu imaju pravo da prevedu dozvolu samo prve god boravka,( u tom slucaju im se oduzima Sr dozvola) a oni koji to ne urade moraju da polazu vozacki ispit ponovo jel im osiguravajuce kuce ne priznaju Sr dozvole . U stvari oni ti lepo naplacuju osiguranje a ako dodje do nekog udesa osporavaju dozvolu. Ja sam dve god placao osiguranje a u stvari nisam bio osiguran,srecom jedna zena mi je rekla za problem i kako nisam mogao da zamenim vise dozvolu morao sam da polazem ovde.

 

Sad imam dve dozvole bez ikakvih problema i nikakav zakon ne rusim ni ovde ni u SR !!!!

Link to comment

Sad imam dve dozvole bez ikakvih problema i nikakav zakon ne rusim ni ovde ni u SR !!!!

Ovo je striktno zabranjeno,(mislim. imam i ja dve dozvole), pogotovo sad kad je polaganje ispita u Srbiji uskladjeno sa propisima koji vaze u EU i sto podrazumeva u bliskoj buducnosti, zaboravih godinu, smestanje podataka u centralni kompjuter. 

Link to comment

Pa, trebalo bi da bude zabranjeno, medjutim što se tiče ljudi iz Srbije, bila je situacija gde nijedna zemlja nije priznavala dozvolu iz Srbije za zamenu, pa su ljudi nakon obično 12 meseci prebivališta morali da ponovo polažu, jer više nisu imali pravo da voze sa dozvolom iz Srbije. Kad ponovo polažeš, onu iz Srbije ti niko ne uzima, pa imaš dve.

Sad je druga situacija kada može da se zameni u mnogim zemljama, pa ti prilikom zamene uzmu dozvolu iz Srbije i pošalju je nazad u Srbiju, pa imaš samo jednu(iz zemlje gde živiš). Tako da praktično, je legalno i imati dve, ako si upao u period kada si morao samo ponovo da polažeš.

Link to comment

Pravnicima je sve legalno :fantom: (naravno, kad me uvate u bgd platim kaznu, oduzmu mi bodove, boli ih uvo da proveravaju dal imam jos jednu dozvolu, koja npr ne vazi jer su svi bodovi oduzeti) isti fazon je sa pasosem, nije dozvoljeno dvojno drzavljanstvo, pa ga imam - sve na licnu odgovornost.

Link to comment

Sad je druga situacija kada može da se zameni u mnogim zemljama, pa ti prilikom zamene uzmu dozvolu iz Srbije i pošalju je nazad u Srbiju, pa imaš samo jednu(iz zemlje gde živiš). Tako da praktično, je legalno i imati dve, ako si upao u period kada si morao samo ponovo da polažeš.

 

Може и код нас да се замени страна, рекоше да кошта око 7000 динџи. Међутим, нисам морао тим да се бавим јер су ми ладно продужили стару СФРЈ дозволу (продужену последњи пут средином деведесетих у СРЈ).

 

Код Амера нисмо ни покушавали да заменимо дозволу, него ме шеф потерао да полажем. Оно је смејурија, на нивоу нашег некадашњег испита за тзв. керећу дозволу (за мопед). Тестови се полажу на пипавом монитору, 24 абецеде питалице, треба 20 бодова. Пукао сам два питања само зато што ми је то био трећи дан тамо и још нисам стекао осећај за те њихове царевинске стопе и миље. А вожња отприлике као и код нас, с тим што је испитивачица сама с тобом у колима, и тотално падне у транс кад види с којом лакоћом ми Евроси баратамо ручним мењачем, што је за Амере негде у рангу каратеа - мајсторлук који цене а не надају се да ће сами икад да му се примакну.

Link to comment

Pravnicima je sve legalno :fantom: (naravno, kad me uvate u bgd platim kaznu, oduzmu mi bodove, boli ih uvo da proveravaju dal imam jos jednu dozvolu, koja npr ne vazi jer su svi bodovi oduzeti) isti fazon je sa pasosem, nije dozvoljeno dvojno drzavljanstvo, pa ga imam - sve na licnu odgovornost.

Pa kad smo kao nacija živeli u da tako kažem "pravnom vakuumu" dosta dugo. :P

Link to comment

Ovo je striktno zabranjeno,(mislim. imam i ja dve dozvole), pogotovo sad kad je polaganje ispita u Srbiji uskladjeno sa propisima koji vaze u EU i sto podrazumeva u bliskoj buducnosti, zaboravih godinu, smestanje podataka u centralni kompjuter. 

 

Nisam bas siguran.

Skoro,prilikom boravka u Sr sam morao da jurim neke veze u MUP da bih hitno dobio neki papir i bio sam malte ne kod zamenika komandira MUP Beograd i bas postavio to pitanje i lik mi kaze da ako sam i u SR i u FR polagao imam pravo da nosim dve dozvole !!!

 

U principu ja ovde u FR nikad nisam imao problem sa policijom i SR dozvolom ( obicnom,ne medjunarodnom ) priznavali su je bez problema ali osiguranje NE ,zato sam i morao opet da polazem .

Link to comment

U principu ja ovde u FR nikad nisam imao problem sa policijom i SR dozvolom ( obicnom,ne medjunarodnom ) priznavali su je bez problema ali osiguranje NE ,zato sam i morao opet da polazem .

kakve veze ima osiguranje sa voznjom? dozvola se nije priznavala, dok nisu ujednaceni propisi za polaganje voznje.

 

edit: sa medjunarodnom dozvolom mozes da vozis u Spaniji 3 meseca, sa nasom dozvolom ni jedan minut.

Edited by Lancia
Link to comment

kakve veze ima osiguranje sa voznjom? dozvola se nije priznavala, dok nisu ujednaceni propisi za polaganje voznje.

 

edit: sa medjunarodnom dozvolom mozes da vozis u Spaniji 3 meseca, sa nasom dozvolom ni jedan minut.

Kao nekome ko zivi i radi u FR osiguranje nije priznavalo dozvolu iz SR posto nismo clanica EU.Ja sam uredno placao osiguranje dve godine medjutim da se desilo neko sranje nebi mi nikad nadohnadili stetu .Slucajno zena koja je radila u osiguranju a poreklom sa nasih prostora mi je to rekla i morao sam opet da polazem voznju.U principu ja nisam znao za zakon koji glasi da imas pravo samo prve god boravka pa prevedes dozvolu.

 

Nasa stara dozvola ona roza je ista kao i FR cak pored Sr jezika ima i na FR  tako da za policiju nije bilo problema ...!Cak su mi dve tri sitne glupave kazne napisali sa nasom dozvolom !!

Link to comment

Nisam bas siguran.

Skoro,prilikom boravka u Sr sam morao da jurim neke veze u MUP da bih hitno dobio neki papir i bio sam malte ne kod zamenika komandira MUP Beograd i bas postavio to pitanje i lik mi kaze da ako sam i u SR i u FR polagao imam pravo da nosim dve dozvole !!!

 

U principu ja ovde u FR nikad nisam imao problem sa policijom i SR dozvolom ( obicnom,ne medjunarodnom ) priznavali su je bez problema ali osiguranje NE ,zato sam i morao opet da polazem .

Srpska dozvola u EU može da važi(uz medjunarodno), najduže do 12 meseci od kada uzmeš rezidencu u toj zemlji(negde i kraće), posle toga ako dozvoljavaju zamenu, moraš da zameniš za tamošnju dozvolu, ako ne priznaju, moraš ponovo da polažeš.

 

Osiguranje je druga stvar i nema veze sa dozvolom. Inače, srpsko osiguranje se uz zeleni karton u EU priznaje već više od 10 godina, a od pre 2-3 godine, ti više ne treba ni zeleni karton, jer je Srbija ušla u konvenciju o osiguranju, i sama činjenica da auto ima tablice i da je registrovan, pretpostavlja da je osiguran.

Link to comment

Meni su u DE tražili da predam našu dozvolu prilikom preuzimanja švapske.

Pa to je normalno, kad ti dozvoljavaju da menjaš. I meni su uzeli srpsku kad sam je menjao za italijansku. Onda je šalju diplomatskim putem nazad u Srbiju. Osim ako ne znaš nekoga u konzulatu, pa kad im stigne, zovu te pa ti vrate i srpsku.  :P

Link to comment

Srpska dozvola u EU može da važi(uz medjunarodno), najduže do 12 meseci od kada uzmeš rezidencu u toj zemlji(negde i kraće), posle toga ako dozvoljavaju zamenu, moraš da zameniš za tamošnju dozvolu, ako ne priznaju, moraš ponovo da polažeš.

 

Osiguranje je druga stvar i nema veze sa dozvolom. Inače, srpsko osiguranje se uz zeleni karton u EU priznaje već više od 10 godina, a od pre 2-3 godine, ti više ne treba ni zeleni karton, jer je Srbija ušla u konvenciju o osiguranju, i sama činjenica da auto ima tablice i da je registrovan, pretpostavlja da je osiguran.

Ja pricam o problemu koji sam imao a pritom sa SR dozvolom sam registrovao kola u FR i isao po osigiranje ovde u FR !!!

Veruj mi sigurno nebih bacao pare na polaganje vozackog ispita opet da nisam morao a pritom su testovi ovde jebeni samo tako,pogotovu za strance koji ne pricaju bas dobro jezik !!

Edited by Dudus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...