Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Pre ce biti za sedmice ;) Inace ove godine nema sajma (koliko sam upucen), tj. udruzenje autodilera izjavilo da nece izlagati zbog krize i prevelikih popusta koje ionako daju. Mozda bude neka forma sajma ali najverovatnije year off...
Vaistinu, sedmice. Mada ko zna. Inače meni je razlika između petice i šestice neverovatno mizerna, a šestica bi ispala - ako sedmicu izbace ove godine - najkraći golf u opticaju ikada, koliko ja kapiram...Za sajam - ništa me ne čudi. Akcijsko-sajamske cene i sniženja su tokom cele godine, ne vredi, nema se...
Vozio prošle nedelje službenog Avea... Nisam baš nešto visok(184), a koleno me još boli... Sve vreme sam udarao u masku... Neudobno, u pizdu materinu... Ni najednom autu do sad koji sam vozio(čak ni na puntu) nisam imao ovaj problem... Ne znam kog Avea si ti vozio, ali, izgleda nismo istog... Edit: A Filip je i širi i viši od mene... Tek njemu ne bi legao...
Ma pusti, brate, kakav crni Aveo, još nakon ovoga što se desilo poznaniku sa Cruzeom - nema šanse nikada. Osim toga, američka kola? :isuse: Ni u snu, nikada.Uostalom, nove automobile nema svrhe kupovati.
Link to comment

Ma ne kažem da su nova kola loša, nego da sa ovakvim cenama bolje dođe kupiti 4 godine starog Nemca ili Francuza koji je (barem) 2 klase iznad novog Rumuna i pride jeftiniji.

Link to comment
Ma ne kažem da su nova kola loša, nego da sa ovakvim cenama bolje dođe kupiti 4 godine starog Nemca ili Francuza koji je (barem) 2 klase iznad novog Rumuna i pride jeftiniji.
Znam ja šta ti hoćeš da kažeš... I, u prncipu, jesi u pravu...Samo, ja se u automobile razumem kao marica u kriv... Pa mi je lakše da vozim nov, teram na servis jednom godišnje, i ne razmišljam previše... Nego da gledam u bob šta sam kupio...Pogotovo me obeshrabrilo to što je brat kolege vlasnik jednog od tih placeva... Šta je čovek sve napričao, sledio sam se i zaključio da je bolje nov Rumun ili Koreanac, nego 3-4 godine star Nemac... Pa kakav je, da je, bar znam da nije prešao 350.000, dva puta mu menjana osovina i rastezan u servisu...Da sam znao nekog da prodaje 3-4 godine starog Nemca (pa i Francuza, možda) za slične pare, i da znam da je bio prvi vlasnik, uzeo bi... Ovako, i Rumun je strava, pogotovo što unutra ima mesta koliko hoćeš(što je za moje širinske gabarite vrlo važno :) ), a i visok je, pa ga možeš terati po srpskim stazama i bogazama, bez problema... :) Meni bilo više nego dosta... Edited by radisa
Link to comment
Znam ja šta ti hoćeš da kažeš... I, u prncipu, jesi u pravu...Samo, ja se u automobile razumem kao marica u kriv... Pa mi je lakše da vozim nov, teram na servis jednom godišnje, i ne razmišljam previše... Nego da gledam u bob šta sam kupio...Pogotovo me obeshrabrilo to što je brat kolege vlasnik jednog od tih placeva... Šta je čovek sve napričao, sledio sam se i zaključio da je bolje nov Rumun ili Koreanac, nego 3-4 godine star Nemac... Pa kakav je, da je, bar znam da nije prešao 350.000, dva puta mu menjana osovina i rastezan u servisu...Da sam znao nekog da prodaje 3-4 godine starog Nemca (pa i Francuza, možda) za slične pare, i da znam da je bio prvi vlasnik, uzeo bi... Ovako, i Rumun je strava, pogotovo što unutra ima mesta koliko hoćeš(što je za moje širinske gabarite vrlo važno :) ), a i visok je, pa ga možeš terati po srpskim stazama i bogazama, bez problema... :) Meni bilo više nego dosta...
Istina, ali tu je malo i do platežne voljnosti/sposobnosti Srbina. Ljudi misle da za 5000 evra mogu i trebaju da dobiju 3 godine staru limuzinu, po mogućstvu dizel, koja je prešla manje od 80k kilometara, i sve da bude ocarinjeno i spremno. Jebiga. Ali ima itekako zanimljivih stvari - naravno, ima i užasa :) Sve zavisi kome koliko i za šta treba...Moja logika je ovakva - poslužiću se Alfom kao primerom. Za 10k evra ima nov gradski auto - sada već možda i za 8-10k sa ovim akcijama kurac palac. E sad, nekada si za to mogao da kupiš Alfu 147, koja je hečbek i klasa iznad. Potom je došlo do generalnog pada cena i mogao si da kupiš Alfu 156, koja je opet klasa iznad 147. Nakon toga je novi pad cena bio, pa može da se uzme Alfa 159 koja je opet klasa iznad, i generalno 3 klase bolji auto nego oni novi. Sada su cene još dodatno pale. Alfa 159 1,9 JTDM košta 8k evra, iz 2007. godine. Ne kažem da su Alfe neki super automobili, ali sa tim cenama, ipak se dobije klasa od automobila, naspram novajlije koji je krš već po preuzimanju. Ne znam, nisam pametan. Naravno, dosta zavisi i od potreba čoveka pa sad ako je nekome dosta neki Aygo ili Punto (ili Sandero/Logan :) ) i pride neće nikako da se cima - zabole ga. Opet, neko za 5-6 hiljada može da izvuče vrlo, vrlo pristojan auto, koji je ipak bolja mašina od novih, makar naizgled.Nema pravila :)
Link to comment
Stepway, benzinac...
A vidi tek kalkulaciju za benzinca :D Ako benzinac troši 3 litre više na 100 kilometara, to je oko 400 dinara na 100 kilometara. To znači da će na 50 tisuća kilometara benzinac potrošiti 200 tisuća dinara (dvije tisuće evra, mada sa ovim kursom...) više od dizela. Dakle, 2000 evra razlike samo na gorivo. Jeste da je servis dizela skuplji, ali nije baš toliko skuplji. Na 100 tisuća km to je već 4 tisuće evra - pola automobila uštediš.
Link to comment

ali koliko je dizelaš skuplji u startu?edit našao, dizel verzija stepway je 1800 € skuplja od odgovarajuće benzinske verzije pri tome troši 4,1 a benzinac 5,9l/100km

Edited by gone fishing
Link to comment
Istina, ali tu je malo i do platežne voljnosti/sposobnosti Srbina. Ljudi misle da za 5000 evra mogu i trebaju da dobiju 3 godine staru limuzinu, po mogućstvu dizel, koja je prešla manje od 80k kilometara, i sve da bude ocarinjeno i spremno. Jebiga. Ali ima itekako zanimljivih stvari - naravno, ima i užasa :) Sve zavisi kome koliko i za šta treba...Moja logika je ovakva - poslužiću se Alfom kao primerom. Za 10k evra ima nov gradski auto - sada već možda i za 8-10k sa ovim akcijama kurac palac. E sad, nekada si za to mogao da kupiš Alfu 147, koja je hečbek i klasa iznad. Potom je došlo do generalnog pada cena i mogao si da kupiš Alfu 156, koja je opet klasa iznad 147. Nakon toga je novi pad cena bio, pa može da se uzme Alfa 159 koja je opet klasa iznad, i generalno 3 klase bolji auto nego oni novi. Sada su cene još dodatno pale. Alfa 159 1,9 JTDM košta 8k evra, iz 2007. godine. Ne kažem da su Alfe neki super automobili, ali sa tim cenama, ipak se dobije klasa od automobila, naspram novajlije koji je krš već po preuzimanju. Ne znam, nisam pametan. Naravno, dosta zavisi i od potreba čoveka pa sad ako je nekome dosta neki Aygo ili Punto (ili Sandero/Logan :) ) i pride neće nikako da se cima - zabole ga. Opet, neko za 5-6 hiljada može da izvuče vrlo, vrlo pristojan auto, koji je ipak bolja mašina od novih, makar naizgled.Nema pravila :)
To je to, mrzi me da se cimam... Pazi kad sam kupio u salonu koji je preko puta zgrade, jer me mrzelo da istražujem, da li ima možda nešto bolje za te pare po drugim salonima... Bila je varijanta ili ovo ili i30(razlika u ceni je bila manje od 1000€)...A presudilo je to što je kamatna stopa za kredit bila oko 6.5% efektivno, dok je za i30 biola preko 10%... Što je činilo ratu dosta većom...Uzgred, meni je Alfa bila u opticaju, dok sam razmišljao da uzmem polvnjaka, ali su me njom zaplašili strašno... Delovi, kvare se, kurac-palac...A da su :wub:, jesu...
Link to comment
A vidi tek kalkulaciju za benzinca :D Ako benzinac troši 3 litre više na 100 kilometara, to je oko 400 dinara na 100 kilometara. To znači da će na 50 tisuća kilometara benzinac potrošiti 200 tisuća dinara (dvije tisuće evra, mada sa ovim kursom...) više od dizela. Dakle, 2000 evra razlike samo na gorivo. Jeste da je servis dizela skuplji, ali nije baš toliko skuplji. Na 100 tisuća km to je već 4 tisuće evra - pola automobila uštediš.
Dizelaš je bio skuplji oko 1500€ u startu...Dobro, mogao sam uzeti običnog, a ne Stepway-a, za nekih 800€ razlike...E sad, računica je dobra, ali ja prelazim 7-8000 godišnje, a prodaću ga verovatno posle 5 godina... Tako da od te računice, ja nemam ništa baš puno...A inače, troši 4 litre više po gradu (7 D-11 B, pričao s kolegom koji je kupio običnog, dizela), što je meni 95% vožnje...
Link to comment
Uostalom, nove automobile nema svrhe kupovati.
filip skapirao :Hail: i tu dolazimo do neoborive činjenice... U SRBIJI JE SKIDANJE CELOFANA NAJSKUPLJI SPORT!za taj novac u nemačkU možeš da kupiš audija ili mečku kakvu hoćeš... 13k€? pa da li ste normalni! za 9-10k€ u nemačkoj može sve da pršti u full koži i alu felnicama da ti stane dah. najbolja ponuda trenutno u srba je taj a3 nov za 15k € ali i dalje ja volim svoj novac više i pre bih uzeo 2006-2007 bilo šta za taj novac, nego nov auto u srbiji. sem toga, pogledajte aman koliko će taj auto da vredi za 2-3 godine? pa nećete se venčavati s kolima!?
Link to comment

Ma ne znam to za dizelase. Oni su u startu skuplji (drzavnom intervencijom, porezom, da ti skine kajmak sa ustede u ceni goriva i u potrosnji).U Australiji se dizel isplati odlicno. Iako startno skuplji, tamo su dizelasi 4WD koji traju po 15-20 godina pa nadoknadis i cak uzivas u ustedi posle 5 godina. Nissan, Toyota, sve sto ide po outback, to maltene mora da bude dizel.Mala kola, Golf D, na primer, u Australiji nemaju sta da traze, mrtva su posle 2 godine ako ih neko van gradova propisno rabi. Zato ih tamo, u tim surovim uslovima i nema. Nema ni LandRovera, taman posla Jeep.Samo Toyota i Nissan, dizel.

Link to comment
Moja logika je ovakva - poslužiću se Alfom kao primerom. Za 10k evra ima nov gradski auto - sada već možda i za 8-10k sa ovim akcijama kurac palac. E sad, nekada si za to mogao da kupiš Alfu 147, koja je hečbek i klasa iznad. Potom je došlo do generalnog pada cena i mogao si da kupiš Alfu 156, koja je opet klasa iznad 147. Nakon toga je novi pad cena bio, pa može da se uzme Alfa 159 koja je opet klasa iznad, i generalno 3 klase bolji auto nego oni novi. Sada su cene još dodatno pale. Alfa 159 1,9 JTDM košta 8k evra, iz 2007. godine. Ne kažem da su Alfe neki super automobili, ali sa tim cenama, ipak se dobije klasa od automobila, naspram novajlije koji je krš već po preuzimanju. Ne znam, nisam pametan. Naravno, dosta zavisi i od potreba čoveka pa sad ako je nekome dosta neki Aygo ili Punto (ili Sandero/Logan :) ) i pride neće nikako da se cima - zabole ga. Opet, neko za 5-6 hiljada može da izvuče vrlo, vrlo pristojan auto, koji je ipak bolja mašina od novih, makar naizgled.Nema pravila :)
Pa Alfa je krš i kao nova, čim izadje iz fabrike. Polovna Dacia je bolja od nove Alfa Romeo.
Link to comment
Pa Alfa je krš i kao nova, čim izadje iz fabrike. Polovna Dacia je bolja od nove Alfa Romeo.
tebe ako ne izbace iz Italije, nikog nece :D btw, skoro sam gledao neki grafikon pouzdanosti auto marki kako novih i polovnih. polovna Dacia je zardjalim ekserima prikovana za dno lestvice.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...