Jump to content
IGNORED

Pronadjena antimaterija !


braca

Recommended Posts

Јеси ли чуо за позитрон?
... vidis bre da se Braca usro zabrinuo, pita za implikacije. Ti ko Milosevic, odgovaras na pitanje pitanjem.@Braca: crna rupa raste geometrijskom progresijom :fantom:
Link to comment
Antimatter belt around Earth discovered by Pamela craftmože li neko od fizičara da malo bolje objasni o čemu se radi i koje su moguće implikacije?
kosmički zraci koji konstantno bombarduju zemlju interaguju sa česticama u gornjoj atmosferi, a naelektrisani produkti ovih reakcija ostaju zarobljeni u zemljinom magnetnom polju (protoni, elektroni, alfa čestice). visoko-energetski protoni mogu da proizvedu antiprotone iz reakcija kao što su:A) proton+proton->proton + proton + neutron+antineutron neutron i antineutron su nestabilni, te se raspadaju dalje: neutron-> proton+elektron+elektronski antineutrino antineutron->antiproton + pozitron+elektronski neutrinoB) proton+proton -> antiproton + proton + proton + proton postojane pojasa antiprotna je predviđeno, međutim koliki je njihov fluks i da li ih ima više nego u kosmičim zracima je bilo nepoznato do sada, pošto produkcija antiprotona zavisi od energije i količine tih energetskih protona. sudeći po apstraktu (nisam još uvek pročitala rad kolaboratora PAMELA eksperimenta, tj. tek sad videh vesti zahvaljući ovoj temi :)), izmereni fluks je za tri reda veličine veći od fluksa protona u kosmičkim zracima.
Koliko ja znam, antineutrini nas buše svakodnevno. :D
lako je nama da se izborimo sa antineutrinima kad su nejaki da interaguju malo češće tj. žešće sa nama ;-).
Link to comment
kosmički zraci koji konstantno bombarduju zemlju interaguju sa česticama u gornjoj atmosferi, a naelektrisani produkti ovih reakcija ostaju zarobljeni u zemljinom magnetnom polju (protoni, elektroni, alfa čestice). visoko-energetski protoni mogu da proizvedu antiprotone iz reakcija kao što su:A) proton+proton->proton + proton + neutron+antineutron neutron i antineutron su nestabilni, te se raspadaju dalje: neutron-> proton+elektron+elektronski antineutrino antineutron->antiproton + pozitron+elektronski neutrinoB) proton+proton -> antiproton + proton + proton + proton postojane pojasa antiprotna je predviđeno, međutim koliki je njihov fluks i da li ih ima više nego u kosmičim zracima je bilo nepoznato do sada, pošto produkcija antiprotona zavisi od energije i količine tih energetskih protona. sudeći po apstraktu (nisam još uvek pročitala rad kolaboratora PAMELA eksperimenta, tj. tek sad videh vesti zahvaljući ovoj temi :)), izmereni fluks je za tri reda veličine veći od fluksa protona u kosmičkim zracima. lako je nama da se izborimo sa antineutrinima kad su nejaki da interaguju malo češće tj. žešće sa nama ;-).
a praktična primena bi bila?- bilo je na discovery-ju emisija gde su fizičari objašnjavali da bi se antimaterija mogla koristiti za dobijanje energije, jer se usred sudara materije i antimaterije oslobađa ogromna količina energije- free energy baby :s_w:, or not :fantom:- takođe teoretisano da bi se mogla napraviti "bomba" od antimaterije koja bi kada bi se tranportovala u centar planete mogla izazvati stvaranje novog pojasa asteroida između venere i marsa <_< no da bi to bilo apraktično jer je naša tehnologija na današnjem nivou sposobna da stvori antimaterju u tragovima uz ogroman trud i potrošnju energije pa bi nam za takvu bombu bili potrebni vekovi rada...
Link to comment
a praktična primena bi bila?- bilo je na discovery-ju emisija gde su fizičari objašnjavali da bi se antimaterija mogla koristiti za dobijanje energije, jer se usred sudara materije i antimaterije oslobađa ogromna količina energije- free energy baby :s_w:, or not :fantom:- takođe teoretisano da bi se mogla napraviti "bomba" od antimaterije koja bi kada bi se tranportovala u centar planete mogla izazvati stvaranje novog pojasa asteroida između venere i marsa <_< no da bi to bilo apraktično jer je naša tehnologija na današnjem nivou sposobna da stvori antimaterju u tragovima uz ogroman trud i potrošnju energije pa bi nam za takvu bombu bili potrebni vekovi rada...
Vjerujem da je Braca na ovo mislio.
Link to comment
Vjerujem da je Braca na ovo mislio.
Otprilike, meni vest deluje, ako se može porediti, kao kad su Pierre & Marie počeli eksperimentisati sa atomima, a javljeno im je da su otkriveni rudnici uranijuma. Moja pitanja bi bila : Postoji li bilo koja praktična primena sa današnjom tehnologijom? Sa nekom "na dohvat ruke", a koja će moći značajno da napreduje ako ima antimateriju na raspolaganju?Koliko je to nama uopšte dostupno sa današnjom tehnologijom?Da li bi potencijalni dobitak mogao da podigne iz mrtvih NASA? Koji su redovi veličine svega toga? Po pitanjima se sigurno vidi da sam duduk, ali trudim se da razumem koliko mogu. Edited by braca
Link to comment
Otprilike, meni vest deluje, ako se može porediti, kao kad su Pierre & Marie počeli eksperimentisati sa atomima, a javljeno im je da su otkriveni rudnici uranijuma. Moja pitanja bi bila : Postoji li bilo koja praktična primena sa današnjom tehnologijom? Sa nekom "na dohvat ruke", a koja će moći značajno da napreduje ako ima antimateriju na raspolaganju?Koliko je to nama uopšte dostupno sa današnjom tehnologijom?Da li bi potencijalni dobitak mogao da podigne iz mrtvih NASA? Koji su redovi veličine svega toga? Po pitanjima se sigurno vidi da sam duduk, ali trudim se da razumem koliko mogu.
Тебе је професор физике у гимназији баш волео.
Link to comment

pa dobro čiča, nije ga zanimalo ili mu nije bilo po planu i programu. sad ga zanima i pita. jbg, nije se naučen rodio.osim ako ne misliš da je smarao fizičara ovim pitanjima :)

Edited by McCabe
Link to comment
a praktična primena bi bila?- bilo je na discovery-ju emisija gde su fizičari objašnjavali da bi se antimaterija mogla koristiti za dobijanje energije, jer se usred sudara materije i antimaterije oslobađa ogromna količina energije- free energy baby :s_w:, or not :fantom:
praktična primena bi bila energija, kad bi mogli efikasno da ih pohvatamo i držimo dovoljno dugo zatvorene do ciljane anihilacije sa materijom, pošto se sva raspoloziva masa pretvara u energiju anihilacijom antimaterije sa materijom.
...no da bi to bilo apraktično jer je naša tehnologija na današnjem nivou sposobna da stvori antimaterju u tragovima uz ogroman trud i potrošnju energije pa bi nam za takvu bombu bili potrebni vekovi rada...
da, kao i skladištenje. nisam upućena, ali mi nije poznato kao bi efikasno čuvali velike količine antimaterije, a da se ona ne anihilira sa svojom okolinom. potrebne su zamke sa što čistijim vakuumom i jakim magnetnim poljem koje bi držalo antiprotone zarobljene tako da ne dodiruju materijal od koga je zamka napravljena.
Postoji li bilo koja praktična primena sa današnjom tehnologijom?Sa nekom "na dohvat ruke", a koja će moći značajno da napreduje ako ima antimateriju na raspolaganju?Koliko je to nama uopšte dostupno sa današnjom tehnologijom?Da li bi potencijalni dobitak mogao da podigne iz mrtvih NASA?Koji su redovi veličine svega toga?Po pitanjima se sigurno vidi da sam duduk, ali trudim se da razumem koliko mogu.
i ja sam duduk što se razvoja tehnologije po tom pitanju tiče kao i planova za blisku budućnost. kao što rekoh gore, nije mi poznato kako bi se antimaterija efikasno čuvala u sadašnjem vremenu. u cernu su zarobili atome antivodonika na oko 1000 sekundi ove godine (negde u aprilu je objavljen rad o njihovom proučavanju stabilnosti antivodonika).što se tiče redova veličina, treba da izračunamo koliko ima ovih antiprotona, te da ih pretvorimo u energiju. sudeći po grafiku koji pokazuje diferencijalni energetski spektar antiprotana koji je dobijen na eksperimentu PAMELA, fluks je oko 10 (da uzmemo najnižu vrednost) po sekundi po metru kvadratnom po steradijanu po GeV-u energije. sad ovo treba da integralimo po energiji i efektivnoj zapremini ovog pojasa da bismo dobili tačan broj ovih antiprotona. (ako neko ovde ima vremena da izračuna ovo ili pristup internetu u slobodno vreme, bilo bi super :).) samo kao slikovit primer, od anihilacije grama antimaterije sa gramom materije se dobija energija nekoliko puta veća od one oslobođene eksplozijom nuklearne bombe u Hirošimi, ali oko hiljadu puta manje od najveće testirane nuklearne bombe (Car bomba). da li su u ovom pojasu oko zemlje u pitanju nanogrami, miligrami ili grami, trenutno ne znam. Edited by mei
umor i glad
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...