Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

Moram da priznam da nisam primetio ništa od svega što se filmu prišiva kao loše, iako nisam nešto raspamećen filmom, ali je naravno odličan. Večito će da ga prati prokletstvo poređenja sa LOTR serijalom, a to je ipak nešto najbolje ikad snimljeno, pa nije baš komparativno pre svega zbog mnogo zanimljivije priče, a pre svega ozbiljnije nekako.Sve je u najmanju ruku ok, i ništa mi ne smeta, niti sam u jednom momentu pomislio "do qrca, šta ovaj radi", a knjigu sam počeo da čitam u poslednjih 10 dana, i bukvalno se završio film na delu do koga sam stigao - kada ih spasavaju sokolovi, tako da nije baš da nisam znao šta da očekujem pa da nemam sa čime da uporedim. Nisam primetio prepeglani niti preterani CGi, nije mi smetao giant fight za koji Bata valjda reče da traje 15 minuta (ok, kontam da nije mislio bukvalno), ali mislim da ne traje duže od 3, nisam primetio ne znam koliko suspence momenata, ili ih barem nije bilo toliko da bi mi smetalo. Zato sam ponovo video Šajr, nikad lepši Rivendal, uživao u fenomenalnom soundtracku, Hugo Viving izgleda kao da ima 25, eto, to je možda prepeglano. :P Varge nikad moćnije, Gandalf sjajan kao i uvek, Saruman, Bilbo, Golum, i patuljci su mi ok, očekivao sam Turina malo stargijeg, pa Novi Zeland ili gde su već snimani oni neopisivi predeli, sve je fenomenalno i pravi melem za oči i dušu. Jedno sam siguran, 3D NIKAD VIŠE. Ili barem ne u koloseju. Slika je tamna, neprirodna, nema oštrine, nema jednostavno lepote, a sam 3D mi je izgledao atraktivno u 3 minuta filma od 2 i po sata ili koliko već traje.

Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

dakle, odgledah i to. kako sam se nadao, dobro sam se udao,prvo da se poserem po samom sebi zbog toga sto sam sumnjao da ce vizuelna reprezentacija patuljaka biti dostojna Torinove druzine - mada, koncept-art koji smo kacili na pocetku izgledao je dosta drugacije od onog sto smo videli u filmu, to jest opreme izuzetno solidnog kvaliteta i prirodnih boja, i licnih imidza koji potpuno odgovaraju svojeglavoj i duboko individualistickoj, gorstackoj prirodi patulj-sorte. patuljcima je vraceno dostojanstvo, hvala Dzeksonu na tome. nema vise povlacenja patuljaka za brade i podrigivanja u prestonim dvoranama i slicnih gluposti.cista desetka za vizuelni dojam.drugo, nacin na koji je materijal iz apendiksa "Gospodara prstenova" upleten u glavnu pricu nije narocito nakazan.ne smeta mi ni Azog. neka ga, sta fali da ga ozive? smeta mi, dabome, insistiranje na 3D virtuoznosti, jebala ih bitka planina, cemu to? ne mora svaka fusnota da se pretvori u ludilo scenu samo ako u njoj postoje naznake spektakularno resene vizuelne perspektive. 3D je losa stvar za film, ponavljam to svima koji zele da cuju, povlacim ih za kragne i urlam im u lice.trece, ovaj deo trilogije ce, kao i u LOTR-u, verovatno biti najbolji od tri dela. razvoj Torinovog lika vodi ka znacajnom odstupanju od predloska, sto ce se videti u njegovom daljem poslovanju sa vilovnjacima, koje u filmu sasvim nepotrebno mrzi.a sada lose.najvise mi smeta prevelika doza kosovskog patosa u filmu. film je mogao biti sasvim dobra pustolovina i bez kuknjave za izgubljenim Ereborom - zlato je patuljacko i nema nista lose u odlasku u avanturu da se povrati ono sto ti je ukrao gnusni crv. jednostavno, nije me Dzekson ubedio, i pored toga sto se jako potrudio (a njegov najveci problem je bas u tom trudjenju da ti sve objasni, posto nije dovoljno vest da pokaze) da su patuljci, takvi kakvi su, prepuni zivotne energije, veseli, snazni i ponekad izuzetno mudri - uz to i tuzni izgnanici iz doma svog pod planinom. mislim da ce ovaj fejk patos eskalirati kako trilogija bude odmicala.sve u svemu, sareno je budali milo, pa tako i meni. no, i dalje ostaje kod mene zal zbog toga sto je ovaj posao poveren adolescentski nezrelom i pomalo bezdusnom Dzeksonu, majstoru velikih scena i sirokih pastoralnih panorama, koji iznova i iznova pada na ispitu bazicnih ljudskih, hobitskih, patuljackih - osecanja. ovo je trebalo da radi Del Toro i nema tu sta da se doda.inace 3D filmove gledati samo u Sinepleksu i nigde drugde. bio sam ubedjen da je Roda najbolji bioskop u gradu dok nisam video ovaj 3D, bezbolan, svetao i cist.

Link to comment
3D je losa stvar za film, ponavljam to svima koji zele da cuju, povlacim ih za kragne i urlam im u lice.
i couldn't disagree more! to je samo još jedna alatka u rediteljskom arsenalu koja u pravim rukama može da pomogne konačnoj viziji filma. ili da odmogne. ili ne uradi apsolutno ništa, kako se meni činio hobitov 3d. sve u svemu, meni malo smeta ta polaroizacija mišljenja oko 3d tehnologije, kao da je to nešto zaista značajno. moš' mislit'! uzmi ga il idi ga...
Link to comment
ma to ja namerno malo preterujem, potpuno si u pravu. u ovom slucaju 3D je, cini mi se, odmogao filmu.
pa što ga ne gleda u 2d kao svi normalni ljudi...
Link to comment
najvise mi smeta prevelika doza kosovskog patosa u filmu. film je mogao biti sasvim dobra pustolovina i bez kuknjave za izgubljenim Ereborom - zlato je patuljacko i nema nista lose u odlasku u avanturu da se povrati ono sto ti je ukrao gnusni crv. jednostavno, nije me Dzekson ubedio, i pored toga sto se jako potrudio (a njegov najveci problem je bas u tom trudjenju da ti sve objasni, posto nije dovoljno vest da pokaze) da su patuljci, takvi kakvi su, prepuni zivotne energije, veseli, snazni i ponekad izuzetno mudri - uz to i tuzni izgnanici iz doma svog pod planinom. mislim da ce ovaj fejk patos eskalirati kako trilogija bude odmicala.
То је чист Толкин, и то је Џексон испоштовао™, не видим шта је ту лажно, види се то и кад Гимли жали за изгинулима у Морији. Толкин јесте направио атуљке изгнаницима, који чезну за кућом и поздрављају се са Догодине у Призрену Морији или Еребору.
i moja je htela.
Ене, човек домаћин, зна се ко носи бркове, а ко сукњу. :ziga:
Link to comment

Ту си потпуно у праву, само мислим да си користио погрешан пример. Какогод. Дебељко је поставио одређене стандарде које нику у тој врсти продукције(спектакл,фантази,стрип...и остало) није досегао.

Link to comment

Mene je više iznerviralo nego što sam očekivao petljanje sa tokom priče, veštačko indukovanje dramatičnog jedannajedan™ duela na kraju (i nekonkluzivnost istog), i beskonačni niz nezanimljivih ork-monologa. Takođe, smeta mi što su Torin i ekipa naprasno zavoleli Bilba i poverovali u njega bezuslovno - kako će još dva filma da razvlače character development ako su već sad BFFs? Kako će posle da se naljuti Torin na njega zbog "izdaje" u Planini?E da, neka me podseti neko od čitača, da li je orlovski deus ex machina stvarno postojao i u knjizi? Meni je ostalo u pamćenju da ih je tu spasao Gandalf i njegove vatrene šišarke, ne sećam se da su morali orlovi da ih odnesu? Postalo je besmisleno, kao da svaki Tolkien film mora da se završi odletanjem protagoniste na neuhvatljivim orlovima. Sad kao u trećem delu neko treba da bude iznenađen kad Bilbo bude viknuo "The eagles are coming! The eagles are coming!" <_<

Link to comment

Orlovi ih spasli i u knjizi i u filmu. No, u knjizi su dosli `nako, "filled with curiosity to know what was afoot"". U filmu su dobili poziv preko mobilnog leptira. Sa aspekta pripovedanja, bolji je filmski postupak posto nije cisti deus ex machina.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...