Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ja sam na te stvari prestala da obraćam pažnu još od kada sam išla u bioskop sa mamom i tatom da gledamo Supermena I. Tada sam im dosadila konstantnim zanovetanjem, da ako Luis Lejn pada sa visoke zgrade, a Supermen je uhvati rukama , da bi ona trebalo da bude presečena na pola, tako kaže fizika. Na to mi je tata rekao: "Dušo, ja volim što si ti odličan đak i što sve to znaš, ali ovo je film, a na filmu je sve moguće, zato uživaj u filmu, a na realističnost ne obraćaj pažnju" :lolol: :D :lol:
Ne, ne pričam uopšte o realističnosti i zakonima fizike, ovo je Tolkien (it's supposed to be unrealistic). Pričam o ponavljanju u istom filmu i nečemu drugom - možda je bolje da ilustrujem na drugom filmu kao primeru: Džems Bond filmovi. Svi znamo da je "nerealno" jedna od postavki ovih filmova i obožavao sam kako to rade Šon Koneri i Rodžer Mur, svaka nerealistična scena je bila fenomenalna. Ali su sa Pirsom Brosnanom preterali, da svaki sledeći film bude jedan neverending stunt, gde su iz filma u film otišli od lasera ugrađenog u sat do skakanja iz tenka u avion dok u zubima drži dvanaest nuklearnih glava (kao da će to, ta gradacija i pomeranje granice učiniti svaki sledeći film boljim), to je momenat kada se iz "phenomenal" prelazi u "ridiculous".Tako i ovde - sama priča koja uključuje nestvarni svet sa patuljcima, vilenjacima i magijom je po definiciji daleko od realističnosti i to je stvarno u redu za jedno fantasy delo. Ali autori filma odlučuju da li će ekranizacija biti fenomenalna ili smešna. Džekson je u LOTR, koji jeste daleko opsežnije delo i gde je bilo daleko više mesta gde je moglo da se ubace takve stvari, imao daleko više mere. Tu i tamo je bilo momenata na koje je čovek morao da se nasmeje (ili podsmehne), ali je to ipak bilo tu i tamo.Poenta je u tome da je sama priča već dobra i dovoljno neverovatna da filmu takve stvari objektivno ne trebaju u tolikoj meri. Takve "over the top" akcione scene popunjavaju prazninu u filmovima koji nemaju ništa drugo - ovde sasvim nepotrebno kao ćebe prekriju delove filma koji su stvarno odlično urađeni.
+1000!!!!baš sam to rekla tamo na ,,poslednji film...,, grozno je sve opeglano,plastično i oštropri tom ni ne skidam blurejeve od 34562G nego uvek skinem neki pristojan od 700mb a o novim filmovima koji se rode digitalni da i ne govorimo..
Staviš kauč dovoljno daleko od televizora i onda ti bude svejedno :lol:
Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Ne, ne pričam uopšte o realističnosti i zakonima fizike, ovo je Tolkien (it's supposed to be unrealistic). Pričam o ponavljanju u istom filmu i nečemu drugom - možda je bolje da ilustrujem na drugom filmu kao primeru: Džems Bond filmovi. Svi znamo da je "nerealno" jedna od postavki ovih filmova i obožavao sam kako to rade Šon Koneri i Rodžer Mur, svaka nerealistična scena je bila fenomenalna. Ali su sa Pirsom Brosnanom preterali, da svaki sledeći film bude jedan neverending stunt, gde su iz filma u film otišli od lasera ugrađenog u sat do skakanja iz tenka u avion dok u zubima drži dvanaest nuklearnih glava (kao da će to, ta gradacija i pomeranje granice učiniti svaki sledeći film boljim), to je momenat kada se iz "phenomenal" prelazi u "ridiculous".Tako i ovde - sama priča koja uključuje nestvarni svet sa patuljcima, vilenjacima i magijom je po definiciji daleko od realističnosti i to je stvarno u redu za jedno fantasy delo. Ali autori filma odlučuju da li će ekranizacija biti fenomenalna ili smešna. Džekson je u LOTR, koji jeste daleko opsežnije delo i gde je bilo daleko više mesta gde je moglo da se ubace takve stvari, imao daleko više mere. Tu i tamo je bilo momenata na koje je čovek morao da se nasmeje (ili podsmehne), ali je to ipak bilo tu i tamo.Poenta je u tome da je sama priča već dobra i dovoljno neverovatna da filmu takve stvari objektivno ne trebaju u tolikoj meri. Takve "over the top" akcione scene popunjavaju prazninu u filmovima koji nemaju ništa drugo - ovde sasvim nepotrebno kao ćebe prekriju delove filma koji su stvarno odlično urađeni.
Tacno je da su akcione scene prikazane u maniru video igara i da su preterano nerealisticne, ali meni nisu (mnogo) pokvarile ugodjaj, jer sam znao sta da ocekujem od Dzeksona. Ako bi iz pamcenja obrisali i potisnuli u nesvesno par najgorih scena (boks planinatm, bezanje iz goblinskog kraljevstva), koje ukupno traju mozda 20-tak minuta, dobili bi po svim parametrima odlican film. Mislim da dugujemo taj napor Dzeksonu, izmedju ostalog zato sto je uspeo da snimi film koji je na mnogim mestima bolji od knjige (jedan primer: kad u knjizi Bilbo spazi trolove on, buduci da je provalnik, smatra da mu je duznost da ih odzepari :isuse:; pokusaj dzeparenja medjutim propadne kad trolovski novcanik :isuse: vrisne "ej, ko si ti?" :isuse: . Izbacivanje ove WTF scene je po meni vise doprinelo kredibilnosti price nego sto su ga pokvarili svi dzeksonovski this is sparta momenti).
Link to comment

I jos nesto, spektakularnost akcionih scena naravno ima za svrhu da izmuze sto vise vise para od popkorn debila (to su oni koji u ocenama filma isticu da ih je najvise smorio pocetak jer se nista ne desava i likovi samo pricaju i pevaju) - i kao takva je nuzno zlo. Ako hoces da gledas viskobuzetnu ekranizaciju iz tri dela, koja uz to opisuje neke u knjizi nepravedno zapostavljene likove, onda "moras" da prihvatis da od tih 7-8 sati filmske trake jedan (nadam se) manji deo nije namenjen tebi, nego recenim popkorn debilima, ciji novcanici sluze da opravdaju sredstva ulozena u film.

Link to comment
Tacno je da su akcione scene prikazane u maniru video igara i da su preterano nerealisticne, ali meni nisu (mnogo) pokvarile ugodjaj, jer sam znao sta da ocekujem od Dzeksona. Ako bi iz pamcenja obrisali i potisnuli u nesvesno par najgorih scena (boks planinatm, bezanje iz goblinskog kraljevstva), koje ukupno traju mozda 20-tak minuta, dobili bi po svim parametrima odlican film.
Pa to i ja pričam - da je isekao taj durmitorski fajt, malo skratio i smanjio doživljaj kod pećinskog bega (meni se već smučilo kod onog penjanja na drveće), bio bi baš dobar film. Nemam ništa protiv fajta, mada isto fajt njih nekoliko protiv milion protivnika deluje malo suviše filmski ili bolje rečeno dečiji. Ali početne scene, predstavljanje Erebora i Smauga, scena sa Bilbom i Golumom, to sa trolovima... ima stvarno dobrih dobrih scena, ali me stvarno smorio tim nekim polusatnim spajdermenskim akcijama. Izgleda da je podrazumevao da se to očekuje danas u filmu, jebem li ga. Kao što danas jako teško možeš da vidiš obučenu ribu u muzičkom spotu.
Link to comment

da se slozim sbatom, svaka mu je na mestu.otprilike kako je njegovo ludilo krenulo da se razvija, tako je padao kvalitet trilogije, a cetvrti film potpuno nastavlja u istom maniru.dobijali smo sve napucanije scene sa sve manje smisla, ko matriks tri, aj da pokazemo sta sve mozemo da snimimo fazon.zakljucno sa delom sa radagastom bio sam skroz ocaran, i ubedjen da je film super adaptacija knjige. medjutim nakon toga gubi se sva bajkovitost i dobijamo arkadnu video igru. preteruje sa cgijem, ne kazem da to lose izgleda, al prosto jako brzo dosadi. da ne pricam o tome kako je potpuno obesmislio angazovanje najveceg glumca danasnjice (218, 160 kila misica). bledolikog orka sam mogao i ja da igram, pored toliko cgija.imam utisak da djekson pocinje pravo da se plasi masaka, pa to rezultira izdkavanjem spec efektima.jea, film je imao puno potencijala, a rezultovao hipervitaminozom.no jebiga, jedva cekam sledeci.da, kralj goblina je isti milorad dodik.

Link to comment

clanovi akademije su ove godine bili bas siroke ruke, posle gomile drugih filmova pretendenata na oskara i hobit se pojavio na trafikama u dvdscr formatu, bravo ;)

Link to comment

Bem li ga, oko mene u bioskopu su bila uglavnom deca od 12-13. Taj uzrast je pravo vreme i za citanje knjige imo, a ne samo filma. Nece je skroz razumeti, ali nije greda.

Edited by Fins fleet
Link to comment
jel moze junior (10) da gleda tog hobita?
moja je 11 i gledala jeedit:izbegavati kolosej ako je moguće. slika je mnogo mračnija i mutnija nego u novom sadu koji valjda ima istu tehniku kao roda. ne znam za delta city. Edited by eoten
Link to comment
jel moze junior (10) da gleda tog hobita?
Sekin mali (10) se odusevio. Doduse ja bih reko da je najbolje par godina stariji da su al moze da prodje :)
Link to comment

Vrtim film, ja sam u tim godinama procitao sve od Old Seterhenda, Bafalo Bila, Orlovi Rano Lete i par Nusicevih. Hobiti u principu mogu u tu kategoriju, mozda malo kasnije, ali nije ga bilo u dedinoj biblioteci. :(

Link to comment

Zanimljivo da je skoro svaka osoba sa kojom sa pricao u poslednje vreme isla da gleda "Hobite", kao sto su isli da gledaju "Gospodare". Naravno, svima se dopao. :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...