Jump to content

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

ja ću da uletim sa jednim pitanjem - valjda će biti neko ko se razume u stare/nove fakultete:ako sam završila fakultet u trajanju od pet godina (pre bolonje), za koga se ja sada izdajem?ako se sada postaje "bachelor" posle tri, a "master" posle pet godina, jel mogu ja da se predstavljam kao master?
Za mastera, a imaš pravo i da ti to daju napismeno tj. da ti staru diplomu zamene novom (uz oglašavanje stare diplome nevažećom u Sl.glasniku i odgovarajuću finansijsku kontribuciju).
На основу члана 127. став 2. Закона о високом образовању ("Службени гласник РС" број 76/2005), Скупштина Конференције универзитетâ Србије, на VI седници одржаној 17.11. 2006. године у Новом Саду, п р о п и с а л а ј е

КРИТЕРИЈУМЕЗА УСКЛАЂИВАЊЕ НАЗИВА СТЕЧЕНИХ ПРЕМА ПРОПИСИМА КОЈИ СУ ВАЖИЛИ ДО СТУПАЊА НА СНАГУ ЗАКОНА О ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУ

1. Лице које је стекло или стекне одговарајући академски, стручни или научни назив (у даљем тексту: назив) према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању ("Службени гласник РС", број 76/05) задржава право на његово коришћење у складу са прописима према којима га је стекло. Конференција универзитета Србије (у даљем тексту: КОНУС) предлаже Влади Републике Србије да од Народне скупштине затражи аутентично тумачење ове одредбе члана 127. став 1. Закона о високом образовању, у смислу да лице које је стекло или стекне назив према ранијим прописима – и када нови систем назива постане функционалан – има иста права у погледу запошљавања, приступа стручним испитима и др. која је обезбеђивао назив ради чијег се стицања уписало на студије.2. Овакво тумачење обухватало би и право лица које је стекло или стекне VII-1 степен према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању на упис на докторске студије. Наиме, Закон о универзитету из 2002. године, као и неки раније важећи закони у области универзитетског образовања, омогућавали су кандидатима који су завршили основне студије са одличним успехом да могу да се директно упишу на докторске студије. Далеко највећи број кандидата стицао је докторат пошто је претходно завршио магистарске студије и одбранио докторску дисертацију, јер докторске студије на већини факултета нису биле активиране. Међутим, не може се пренебрегнути чињеница да је право на упис на докторске студије било дато одличним студентима, тако да има основа за тумачење да се лицима која су стекла или стекну VII-1 степен према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању, а остварила су одличан успех, и ово право треба да зајемчи као стечено право.3. Уколико лице које је стекло одговарајући назив према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању жели да, у смислу члана 127. ст. 3. и 4. Закона о високом образовању, замени стечену диплому новом дипломом, може тражити од факултета на којем је назив стекло да му у поступку и под условима прописаним општим актом тога факултета утврди да раније стечени назив одговара неком од назива из члана 95. Закона о високом образовању.4. Факултет на којем је лице стекло одговарајући назив према прописима који су важили до ступања на снагу Закона о високом образовању дужан је да се у поступку усклађивања назива придржава критеријума за усклађивање стечених назива које прописује КОНУС.5. Када је у питању усклађивање VII-1 степена стручне спреме са називима из члана 95. Закона о високом образовању, КОНУС доноси следеће критеријуме:(a) Упоређивање трајања студија.Академски назив дипломирани, са назнаком звања другог степена дипломских академских студија – мастер из одговарајуће области (завршене дипломске академске студије од 300 ЕСПБ бодова) може се утврдити ако је лице које је стекло VII-1 степен стручне спреме завршило основне студије у најмање петогодишњем трајању и одбранило дипломски рад. Факултет на којем је стечен VII-1 степен стручне спреме може у поступку усклађивања применити допунске критеријуме под (б) – (г), како би се установило да ли укупно оптерећење тога лица током студија одговара обиму од 300 ЕСПБ бодова.Ако је лице које је стекло VII-1 степен стручне спреме завршило основне студије у трајању краћем од пет година, факултет на којем је тај степен стечен ће утврдити да ли он одговара академском називу дипломирани, са назнаком звања другог степена дипломских академских студија – мастер из одговарајуће области, применом допунских критеријума (б) – (г).(б) Усклађеност садржаја и циљева претходног и нових студијских програма, у смислу члана 28. Закона о високом образовању – минимално 80%.(в) Упоређивање вредности и обима завршног рада. Основни критеријум је еквиваленција укупног рада лица на изради завршног рада, обим завршног рада, број библиографских референци у раду и други показатељи релевантни за оцену вредности завршног рада.(г) Упоређивање укупног оптерећења лица током савладавања завршених основних студија са оптерећењем од 300 ЕСПБ бодова из члана 29. став 11. Закона о високом образовању. Основни критеријум је еквиваленција укупног рада лица у претходном наставном плану и програму и новом студијском програму, при чему се узима у обзир оптерећење лица, изражено бројем недељних часова предавања и вежби, као и других активности за које је била предвиђена завршна верификација (обављена пракса верификована од стране наставника, одбрањени семинарски радови и др.).6. Уколико се применом критеријума (а) – (г) не донесе позитивна одлука о захтеву лица, факултет може утврдити додатне садржаје које лице мора савладати за стицање услова за признавање новог назива, при чему ти услови, узети заједно са утврђеним оптерећењем током основних студија, морају по обиму и садржају задовољити минималне захтеве о укупном раду лица за завршетак дипломских академских студија – мастер.7. Факултети на којима је лице стекло VII-1 степен стручне спреме достављају опште акте којима се уређују поступак и услови за усклађивање назива универзитету, а овај, са својим мишљењем, КОНУС-у, у року од 15 дана од дана доношења. КОНУС, по прибављеном мишљењу Студентске конференције из члана 22. Закона о високом образовању, констатује усклађеност ових општих аката са критеријумима за усклађивање назива које је донео и о томе обавештава универзитете.8. Примена одредаба члана 127. ст. 2-5. Закона о високом образовању почеће по испуњењу услова из тачке 7. ове одлуке и пошто Национални савет за високо образовање утврди листу стручних, академских и научних назива са назнаком звања одговарајућег степена студија из одговарајућих области и скраћенице тих назива из члана 11. став 1. тачка 14. Закона о високом образовању.9. Критеријуме за усклађивање осталих стечених назива са називима из члана 95. Закона о високом образовању КОНУС ће донети накнадно.10. КОНУС захтева да се одмах приступи изради Националног квалификационог оквира и спреман је да у поступку израде тог оквира узме активну улогу.11. Универзитети ће усагласити своја акта с овим критеријумима у року од 30 дана од дана њиховог усвајања.

ПРЕДСЕДНИК КОНФЕРЕНЦИЈЕУНИВЕРЗИТЕТÂ СРБИЈЕПроф. др Дејан Поповић

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Doajen i pionir privatnog obrazovanja u nas, najuspesniji privatni visokoobrazivac, 1 popularni Mica Megatrend nam zbori:http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=12&dd=22&nav_id=567743

Jovanović: Evro i uvele i ruše SADIzvor: PressProfesor Mića Jovanović, piše Pres, je pre tačno deceniju, sa velikom preciznošću najavio aktuelnu krizu, ekonomski kolaps i sve nedostatke zajedničke EU moneteOsnivač i rektor Megatrend univerziteta to je pisao u svojoj knjizi-udžbeniku "Interkulturni menadžment", objavljenoj 2001. godine.Jovanović je još tada primetio da SAD vrlo temeljito razaraju privredu zemalja Azijsko-pacifičkog regiona, a Evropu drže razjedinjenom pomoću „sukoba niskog intenziteta" na njenoj teritoriji (Kosovo i Metohija)."Već 35 godina bavim se mikroekonomskim problemima, organizacijom i menadžmentom, ali sa pogledom na globalnu ekonomiju", kaže on za Pres i dodaje da su zapravo SAD uvele evro.Jovanović objašnjava da su početkom osamdesetih godina Japan i druge zemlje Azijsko-pacifičkog regiona vladali svetskom ekonomijom, naročito automobilskom industrijom i elektronikom. "Ove dve ključne grane u Americi počele su da gube bitku sa Japancima. Štaviše, Japanci su počeli da grade svoje fabrike u SAD", navodi on i naglašava da su Amerikanci reagovali na ovu ekspanziju "snažnim 'monetarnim udarom'". "Srušili su jen, razorili japanski finansijski sistem i dobro urušili ekonomiju celog regiona. Morali su brzo da deluju, pošto je sa druge strane sveta 'vrebao' ozbiljan neprijatelj - ujedinjena Evropa. Mnogi se sećaju čestih prizora sa kraja osamdesetih godina, kada su direktori japanskih banaka pred zaprepašćenim kolegama ispaljivali metak sebi u glavu... A onda je na red došla Evropa. Evro je bio tajno oružje", kaže Jovanović. On napominje da je "gotovo siguran da su tvorci te ideje američki ekonomisti, političari, pa i vojni stručnjaci. Da podsetim, američki predsednik Ričard Nikson je 1971. godine dao podsticaj Evropljanima da počnu da razmišljaju o zajedničkoj novčanoj jedinici kada je ukinuo 'zlatnu podlogu' američkom dolaru i doveo do devalvacije gotovo svih evropskih valuta. A Vim Disenberg, prvi predsednik Evropske centralne banke, jeste američki čovek. On je i jedan od tvoraca evra". "Destabilizacija Evrope otvara put SAD ka najvećim naftnim rezervama u centralnoj Aziji. Zato treba Evropu držati slabom, do početka nekog novog velikog rata u budućnosti. Možda baš između SAD i Evrope", navodi Mića Jovanović.Napustiti koncept neoliberalizmaMića Jovanović kaže da bi "rešenje za globalnu ekonomsku krizu bilo u potpunom napuštanju neoliberalizma i kreiranju novog ekonomskog poretka zasnovanog na etičkim vrednostima. I to je moguće. Trenutno sa britanskim profesorom Kamranom Mofidom pišem rad na tu temu".
Sta reci osim:http://www.youtube.com/watch?v=mPwfqyj-8mc&feature=related Edited by hazard
Link to comment

Kako to rade u razvijenom svetu lepo najure profesora. Professor Fired After Giving James Franco a D, Suit SaysA former New York University professor claimed in a lawsuit that his decision to give actor/poet/artist/director/academic James Franco a D in a "Directing the Actor II" class during the spring semester of last year contributed to his being fired, according to a copy of the suit posted on TMZ.Jose Angel Santana filed suit against the school in New York State Supreme Court, claiming a build-up of racial discrimination, and ultimately his decision to give Franco a D, led to the professor's ouster."The school has bent over backwards to create a Franco-friendly environment, that's for sure," Santana, 58, told The New York Post. "The university has done everything in its power to curry favor with James Franco."According to court documents obtained by TMZ, Santana said he gave Franco a D after the "127 Hours" star missed 12 of 14 classes."Upon information and belief, though Franco's attendance and participation were similar in his other classes at NYU, most professors other than Dr. Santana gave Franco high grades," court documents stated.Franco spoke to the media about receiving a D in an acting class, however the lawsuit alleged the actor's comments were "misleading and inaccurate" and caused the school to side with Franco and oust Santana.Santana also alleged that Franco received good grades despite alleged poor attendance, because he hired one professor to write and direct a film and gave the film department chair a cameo in one of his films.NYU spokesman John Beckman told E! the claims were "ridiculous" and that the school had not yet seen the lawsuit."Beyond that, it is regrettable and disappointing to see a faculty member - former or otherwise - discuss any student's grade for the purpose of personal publicity," he said.

Link to comment

Toga je bilo u Australiji puno, tzv. soft marking. Što bismo mi rekli, poklanjanje ocena, u ovim slučajevima iz komercijalnog interesa. (npr. "academics are under pressure to drop standards to pass fee-paying students")

Link to comment
Toga je bilo u Australiji puno, tzv. soft marking. Što bismo mi rekli, poklanjanje ocena, u ovim slučajevima iz komercijalnog interesa. (npr. "academics are under pressure to drop standards to pass fee-paying students")
Prati Mica MegaTrendove on dovodi pevaljke. Valjda mu savremena zena pa ga pusta.
Link to comment
Upravo mi je javljeno da transkript ocena na filoloskom fakultetu kosta 3000 dinara. :o Pa jebote! angry.gif
but ofkors :lol:kako mislis da oni inace isplate plate na tom mamutskom fakultetu od nekoliko stotina zaposlenih, pri cemu su im sopstveni prihodi manje od 30%, dok im je ukupan godisnji budzet drugi po velicini na BU? filoloski je rupa bez dna...
Samo da dodam - doticna osoba je sada dobila svoj transkript (obicno parce belog A4 papira sa pecatom) i za tih 3000 placenih dinara dobila je- pogresno upisane ocene (osam umesto devet, i tako)- imena predmeta ispisana do pola ako su duza (prekinuta nakon veznika tipa "do", "i")- pogresno upisan broj bodova za neke ispite- nepotpun spisak (nekih ispita jednostavno nema - i to bas nekih 9ki recimo, pa obara prosek)- imena asistenata tamo gde treba da pisu imena profesora (ili docenta)- izdrkavanje sluzbenice kada su joj ukazani nedostaci uz odgovor "ne znam da li ce to moci da resi" (!?)Dakle da ponovim: administraciju srpskih fakulteta treba spaliti.
Link to comment

i jos jednom:but ofkors :lol:Inace, ja sam na tom istom filoloskom diplomirala 2006. i kako je tada novi zakon vec bio na snazi morali su da mi izdaju diploma supplement u kome stoje predmeti i ocene po starom programu, bez bodova, i koji sam uredno dobila (na cirilici) zajedno sa diplomom, odnosno 14 meseci nakon diplomiranja (2007). Mislim da je diploma tada kostala oko 3500, dok je dodatak bio dz. (sto ne bi smeli da naplate jer je to zakonski propisano valjda). Ne secam se da je bilo gresaka.E sad, ne znam kada je osoba iz tvoje price diplomirala, ali ako je nakon septembra 2005. onda bi morala imati pravo na dodatak za dz.

Link to comment

Pa ljudi koji su par meseci pre nje diplomirali, dobijali su transkript za dz, a ona mora da ga placa tj. nije ga dobila uz diplomu tj. potvrdu o diplomi (jer nove diplome jos nisu gotove, a kad ce ne zna se). Ona je diplomirala na prolece ove godine, i jos je super hepi jer ljudi koji su diplomirali nakon nje sada tu potvrdu placaju duplo vise nego sto je ona platila.

Link to comment
Samo da dodam - doticna osoba je sada dobila svoj transkript (obicno parce belog A4 papira sa pecatom) i za tih 3000 placenih dinara dobila je
jel pisano rukom, ili samo odstampano sa neke baze podataka, tako sto su uneli broj indeksa i pritisnuli "print"?
Link to comment
Čudo da ne može da se odštampa transkript sa sajta univerziteta? Ja sam mislio da smo mi prilično uhvatili priključak sa tim online stvarima.
:lol: Mene su terali da ja sam popunim obično uverenje da sam student, a oni samo pregledaju i udare pečat. Čak ih je mrzelo da upišu datum ako bih zaboravio, nego bi mi vraćali da to uradim ja uz prekoran pogled.Kakav crni transkript, kakav sajt, kakvi bakrači. Stari dobri u Srbiji nikad ne prevaziđeni šalter.
Link to comment

To baš nije nikakav problem da urade, posebno što je u Srbiji web programera "dime a dozen". Znači, samo žele da sačuvaju uposlenje svih tih armija ispijača kafe, pardon administrativaca, što je pretpostavljam od neke socijalne koristi, a za drugo... slabo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...