Jump to content

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

Ja uopste ni ne sporim da to jeste najrealnija solucija. Poluresenje (koje je takodje, po meni, neizvodljivo) koje ti predlazes mi se ne svidja nista, u tom slucaju savetujem svakom sa gramom i po mozga da upise nesto van Srbije (ne mora nuzno da zivi van Srbije). Ako mogu mnogi ljudi kod nas da kupe relativno dobar automobil, a sudeci po slikama sa ulica BG, mogu, onda mogu i detetu da plate studije na krstenom univerzitetu.
Totalno neverovatno.Pa šta misliš, da deca takvih likova ne studiraju već na nekom stranom univerzitetu ako to mogu/žele? Tj. da oni koji imaju normalnu, vrednu i radnu decu istu već nisu poslali u inostranstvo? Naravno da jesu. Šta misliš uostalom da govore rezultati popisa, odnosno gde se dede 300+ hiljada ljudi za ovih desetak godina "procvata"? Međutim, ne razumem šta sad očekuješ, niti sva deca onih koji mogu da kupe relativno dobar automobil mogu/žele da ozbiljno studiraju, niti je broj i procenat ljudi u Srbiji (pusti me slike iz centra Beograda) koji mogu to da učine blizu dvocifrenom.Takva "Da, zašto da ne" logika posmatranja na događaje i dešavanja deluje totalno nadrealno, ali u negativnom kontekstu. U krajnjoj liniji, takvi kadrovi koji idu u inostranstvo su svoje probleme rešili, i školovanja, i doškolovanja, pa i budućeg zaposlenja (najverovatnije, jer će pre tamo da traže posao nego da se vraćaju ovde) - ergo, šta nas briga više za njih? Govorimo o tome kako treba srediti sistem u Srbiji, koji funkcioniše onako kako je Tribun Populi opisao, sa izvrtanjem Bolonje naglavačke, i kako u ovom okruženju nekako stvoriti stabilan izvor kadrova za bolju budućnost. Kao da ne znamo da ima stranih studija...pa kopaju svi koji mogu i rukama i nogama za njih.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Totalno neverovatno.
Nije ništa neverovatno, osim tvoje potrebe da meni objašnjavas nešto (bilo šta). To možda kod tebe OK da pile uči pevca, ali kod mene neće moći.BTW. Ideš na Ignore listu dok me neko ne obavesti da si sklonio Broza sa avatara. Šta god mislio o Tiletu, on zaslužuje nekog jačeg forumaša da ga nosi. EDIT. Zayebavam se. :DEDIT 2 - Jel' nisi video da sam našao i (skoro) besplatnu opciju? Gomna treba tržište da razbuca, a ne likovi u šinjelima. <_< Edited by Indy
Link to comment

Naravno da je neverovatno da neko ekvivalentira kvalitet automobila na ulicama sa fotografija sa ekonomskim stanjem stanovništva, pa još da konstatuje da ko ima para za to treba da šalje dete u inostranstvo na studije i da to bude - veliko finale - odgovor na sistemske probleme visokog obrazovanja...Dabome, ključna stvar je u ovom poslednjem, ali čitav niz tvrdnji kad se tako poslažu je za nevericu. Obaška što kao da mi ne znamo da je bolje studirati u inostranstvu nego ovde, ako postoje uslovi za to.

Link to comment
Pa kad nece da zaposle nase ljude iz inostranstva koji bi se (barem neki od njih) rado vratili. Nece da razbijaju ekipu. Ponekog i zaposle, i taj posle dodje kao "sekretar za rad sa inostranstvom", tj. lokalno bude potpuno ignorisan.
:lol: Realno kada bi hteo da zaposljavas za solidne plate nase ljude iz inostranstva, ocas posla bi oformio vrlo jake katedre za mnoge stvari. Naravno, morao bi usput da mnoge prethodno zaposlene jednostavno otpustis. Ti ako dodjes iz inostranstva, gledaju te kao nekog najgoreg neprijatelja (narocito ako si SVE studije zavrsio u inostranstvu, a ne samo recimo magistarske ili doktorske) - ti si otisao, udomio se tamo lepo, studirao negde gde su bili bolji uslovi, mogao verovatno i tamo da se zaposlis i sta sada ti imas da dolazis da njima uzimas leb, njima koji nisu uspeli da zbrisu i koji su se mucili tu godinama kao asistenti, trpeli teror prethodnih profesora, itd.? Mrs!Hrvati, s druge strane, kako sam cuo od nekih hrvatskih kolega, imaju konkurse za profesorska mesta otvorene iskljucivo za njihove ljude koji su doktorirali u inostranstvu. Kazu jeste da takve 'lokalci' gledaju sa podozrenjem, ali ipak administrativno se to progurava.
Sto se tice svih tih diploma, uverenja i prijava ispita, sve je to znacajno poskupelo u odnosu na proslu godinu, mislim da sama diploma kosta neke neverovatne pare, tipa sedam-osam hiljada :mellow:
Ovo mi je tek vrh. Valjda je neko diplomu zasluzio time sto je ispolagao sve ispite, a u medjuvremenu je il' platio skolarinu il' bio na budzetu. Sta ima da se naplacuje diploma?
Link to comment

Nisu samo u pitanju ni plate hazarde (mada to nije, jel'da, nebitno). Znam za slučajeve gde ljudi nisu postavljali mnogo pitanja oko plate, ali powers that be (na B.U.) jednostavno nisu hteli da ih zaposle.

Link to comment

Pa to i kazem. Plate sam samo spomenuo jer bi ti dovuklo pregrst kandidata (a i sa "standardnim" srpskim platama ima kandidata).Mislim, jednom mom clanu sire familije koji je diplomirao, magistrirao na BU pa onda otisao na doktorat na jedan od najprestiznijih evropskih fakulteta za tu oblast, pisao covek radove i objavljivao knjige, je po povratku u Srbiju jedan od profesora sa njegovog (srpskog) fakulteta rekao "lepo je sto ste vi uradili taj doktorat, ali mislim da cete ipak morati da zavrsite doktorat i kod nas da bi ste stvarno bili doktor nauka i profesor" :blink: i naravno na jedvite jade su ga primili da bude docent, i u medjuvremenu je covek odustao od profesorskog posla (udomio se na jednom institutu - a cak to je cak ekipa sa fakulteta pokusavala, neuspesno, da sabotira).

Link to comment

Taj član tvoje familije ima sličnu priču mojoj, zamalo - pošto je moja lepša (i svakako pametnija) polovina rekla historijsko NE vraćanju u Srbiju. Gnjavili su me (dok je to još bilo aktuelno) sa nostrifikacijom, istina, niko nije tražio da ponovo radim doktorat. Mada me ni to ne bi zapanjilo previše, obzirom na stanje duhova tamo.

Link to comment
Ovo mi je tek vrh. Valjda je neko diplomu zasluzio time sto je ispolagao sve ispite, a u medjuvremenu je il' platio skolarinu il' bio na budzetu. Sta ima da se naplacuje diploma?
Logika da li nesto vredi neke pare ne radi ovde. Negde sam cini mi se rekla, jedina logika koja vazije ona iz perspektive samih fakulteta, tj. sta je njima u interesu i po nagonu samoodrzanja. Oni diplomu mogu naplatiti i 20.000 i studenti ce je i dalje placati, mozda ne odma, ali na kraju da. Stident koji je doplomirao nece izaci sad na ulice i da se bori za tamo neka prava, taj voz je za njih prosao, a opet, skuplje mu je da ostane bez te diplome.Nema smisla, dabome, al ko te pita za smisao, ko te bre sta pita.:frust:edit: ovo za vracanje, priznavanja, nostrifikacije, dalje napredovanje i sve to, tu mogu da dodam jos nekoliko slucajeva koje znam. mafija. Edited by Quince
Link to comment
Taj član tvoje familije ima sličnu priču mojoj, zamalo - pošto je moja lepša (i svakako pametnija) polovina rekla historijsko NE vraćanju u Srbiju. Gnjavili su me (dok je to još bilo aktuelno) sa nostrifikacijom, istina, niko nije tražio da ponovo radim doktorat. Mada me ni to ne bi zapanjilo previše, obzirom na stanje duhova tamo.
Ja prosto znam za ljude za koje je otvoreno mesto da bi se vratili sto je i obecano uradjeno je. Znam i slucaj lika sa ozi doktoratom kome je ponudejno mesto vanrednog profesora on nije pristao trazio redovnog bez dana predavackog iskustva. Naravno odhebali su ga na kraju. Ne deli se ni na zapadu tenure sakom i kapom.
Link to comment
Totalno neverovatno.Pa šta misliš, da deca takvih likova ne studiraju već na nekom stranom univerzitetu ako to mogu/žele? Tj. da oni koji imaju normalnu, vrednu i radnu decu istu već nisu poslali u inostranstvo? Naravno da jesu. Šta misliš uostalom da govore rezultati popisa, odnosno gde se dede 300+ hiljada ljudi za ovih desetak godina "procvata"? Međutim, ne razumem šta sad očekuješ, niti sva deca onih koji mogu da kupe relativno dobar automobil mogu/žele da ozbiljno studiraju, niti je broj i procenat ljudi u Srbiji (pusti me slike iz centra Beograda) koji mogu to da učine blizu dvocifrenom.Takva "Da, zašto da ne" logika posmatranja na događaje i dešavanja deluje totalno nadrealno, ali u negativnom kontekstu. U krajnjoj liniji, takvi kadrovi koji idu u inostranstvo su svoje probleme rešili, i školovanja, i doškolovanja, pa i budućeg zaposlenja (najverovatnije, jer će pre tamo da traže posao nego da se vraćaju ovde) - ergo, šta nas briga više za njih? Govorimo o tome kako treba srediti sistem u Srbiji, koji funkcioniše onako kako je Tribun Populi opisao, sa izvrtanjem Bolonje naglavačke, i kako u ovom okruženju nekako stvoriti stabilan izvor kadrova za bolju budućnost. Kao da ne znamo da ima stranih studija...pa kopaju svi koji mogu i rukama i nogama za njih.
Ti stvarno nemas ideju sta je Bolonja. Samo niz administrativnih procedura koji su vecina univerziteta u Jevropi sa mukom odradila. Ogromno administrativno smaranje za nastavni kadar kao sto je odavno u engleskoj i merici koje su bile uzor za taj sistem. Jos "pametni" profesori koji su studentima nametnuli nevidjen broj kolokvijuma kako bi povecali prolaznost sto je cilj koji je slabo ostvaren bilo gde uz ideju da osvoje bodove na njima pa kad nije islo uvodjenje popravnih kolokvijuma. O duzini trajanja pojedinih studija je u startu bilo problema.
Link to comment

ja ću da uletim sa jednim pitanjem - valjda će biti neko ko se razume u stare/nove fakultete:ako sam završila fakultet u trajanju od pet godina (pre bolonje), za koga se ja sada izdajem?ako se sada postaje "bachelor" posle tri, a "master" posle pet godina, jel mogu ja da se predstavljam kao master?

Link to comment

A koji fakultet? U principu bi trebalo da si bachelor ali neki na kojima se studiralo po starom sistemu daju sansu da se vrlo lako dodje do mastera (par malih ispita ili rad).

Link to comment
A koji fakultet? U principu bi trebalo da si bachelor ali neki na kojima se studiralo po starom sistemu daju sansu da se vrlo lako dodje do mastera (par malih ispita ili rad).
arhitektonski.koliko znam, svi predmeti su ostali isti, samo su prepakovani u manje semestara.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...