Jump to content

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

sad vec zvucis kao Hella ili neko vrlo blizak mu :unsure: (sala :))Indy, da li ti mislis da se ljudi u Srbiji i Australiji ili tamo u EU gde kazes da si radio razlikuju po odnosu koji imaju prema svom poslu, profesiji, novcu, svojoj drzavi, pa i ljudima uopste?
Aman (mislim da mi skoro svaki post pocinje sa "aman" ovih dana), pricamo o jedinstvenom univerzitetskom prostoru. Trebalo bi da je jedinstven, cak i bez Bolonje.Ne treba da se razlikuje, naravno da se razlikuje. Treba da Kanadjanin, Japanac, student, kaze, "e ovu 3. godinu hocu da uzmem na univerzitetu u Srbiji." Onda pogleda rangiranje srpskih univerziteta, odabere BU kao najbolji, pa se prijavi. Tako se to radi. Nece da se prijavi na privatni fakultet "Bidza i Raka", posto mu se nece svideti akademski rang istog. Vremenom, "Bidza i Raka" univerzitet ce ispasti iz biznisa. "Hazard" privatni univerzitet ne mora, zato sto je uvek forsirao kvalitet nastave i istrazivanja.Ovo sto ja pricam je, jasno, free market. To sto Srbija nije deo otvorenog trzista (ni u cemu, pa ni u visokom obrazovanju) ne znaci da treba da insistiramo da tako treba i da ostane.
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma jok... ja sam za optimistickiji pristup. Tretirajmo Srbiju kao da je normalna, pa ce vremenom i da postane takva.
Bahahahahaha :D (izvini)Rekao bih da jedino sto moze da upali u Srbiji (kod stvari koje su bas lose - kojih ima mnooogo ali naravno ne spada sve u tu kategoriju) je da uzmes nesto sto hoces da poboljsas, razbucas skoro potpuno postojeci sistem/resenje, i onda gradis novi, onako namenski i s namerom, od temelja, prakticno od nule. U mnogim sferama su stvari previse metastazirale da bi moglo drugacije. To je kao firma ciji jedini moguc spas stecaj uz zestoku reorganizaciju. Nego fale dobri stecajni upravnici.
Link to comment

Ma, to sam i ja nekad mislio. Pa mi se cak i Herr podsmevao. Nema od toga nista. Treba postaviti visoke standarde i biti strpljiv, crkotina ce vremenom sama da otpadne iz igre.

Link to comment

Problem je sto nije do kraja crkotina i sto se izvana tesko da to proceniti i sto postoji protekcionizam.Treba promeniti odnos snaga u sistemu. Trenutno oligarsi sa drzavnih fakulteta jasu i nece da sjasu jos jako dugo jer su se jako dobro uvezali sa onima koji im tu poziciju mogu uzdrmati. I u interesu im je da odrze status quo: sto vise para od drzave bez polaganja racuna (trenutna situacija), sto duze odrzavati mit kako su privatni losi i za sebe prigrliti sto vise studenata zbog sto vise para. Briga njih za to da li studenti imaju posao kad zavrse ili im je satisfaction na odgovarajucem nivou.Ne mozes ocekivati da mehanizmi trzista rade ako imas information assymetry ili monopol. A u ovom slucaju imamo oba. Drzava je ta koja mora da intervenise u takvim situacijama. A ona to nece. Dakle, market failure.Visoko obrazovanje u Srbiji drzi desetak ljudi koji ma je u interesu da to tako i ostane I ostace jos jako jako dugo, osim ako ne dodje do revloucije.

Edited by Quince
Link to comment

@IndyIli ce da crkne skroz. Celokupno. "Ispadanje iz igre" (ako je igra vise nego lokalna, kao sto kazes da jeste - Srbija nije pusto ostrvo) moze biti vrlo bolna ukoliko se radikalni rezovi ne preuzmu na vreme. Uzmimo primer Grcke, zemlje koja je 3 decenija clanica EU, sigurno otvorenija ka svetu nego Srbija, sigurno uspesnija u usvajanju i primeni (i "primeni") raznoraznih svetskih standarda, pa cak i drzava koja je postala clanica evropske monetarne unije. I sta se desilo? Pukla je. Pukla je jer je imala odredjeni unutrasnji trulez koji je morao biti resevan iznutra i koji sva spoljasna integracija sa Evropom i svetom nije mogla da iskoreni. I eto, "crkotina" na kraju jeste sama ispala iz igre, ali vidimo na sta to danas lici.Elem, Srbija moze ili sama radikalno da krene da se reformise u mnogim sektorima, ili da nastavi svojim 'crkotinskim' putem i da bude "reformisana" u nekom trenutku na vrlo nasilan nacin od strane sila koje nece kontrolisati. Kao sto se desava Grckoj sad.

Edited by hazard
Link to comment
@IndyIli ce da crkne skroz. Celokupno.
Ja uopste ni ne sporim da to jeste najrealnija solucija. Poluresenje (koje je takodje, po meni, neizvodljivo) koje ti predlazes mi se ne svidja nista, u tom slucaju savetujem svakom sa gramom i po mozga da upise nesto van Srbije (ne mora nuzno da zivi van Srbije). Ako mogu mnogi ljudi kod nas da kupe relativno dobar automobil, a sudeci po slikama sa ulica BG, mogu, onda mogu i detetu da plate studije na krstenom univerzitetu.To ti je donekle kao ona tema o Jat-u. Nisam se tamo puno javljao, ali sam citao i mislio za sebe "pa, mozda Srbija ni ne treba da ima avioprevoznika. Ima drugi koji to rade bolje, na sve strane. A lako mogu da ukljuce i srbijanske gradove u svoje letove". Ista stvar. Ako propadne, onda i treba da propadne.
Link to comment

Vidim u predlogu budzeta za narednu godinu ponovo smanjena sredstva za obrazovanje i nauku. Da li je realno da zivotna sredina i obrazovanje treba da dobiju ista sredstva?Nebitno, verovatno drzava svojim povlacenjem sa trzista zeli da trziste bude napokon slobodno i na planu obrazovanja. Gistro!Kazes Quince da sve to drzi 10 ljudi. Pa koji su to ljudi, aj da vidimo imena, aj da vidimo sta tih 10 ljudi ima od imovine i kakvo je njeno poreklo, aj da vidimo sta imaju od privatnih biznisa, udela/akcija u nekoj kompaniji, koji su UO gde oni greju stolice i za to primaju basnoslovne naknade, aj da vidimo sadrzinu Ugovora sa izdavackim preduzecem koje stampa njegove knjige/radove, aj da vidimo sta on ima koji kurac da trazi u politici... Sukob interesa? Gistro! Informacije od javnog znacaja... Sve je to privid, fasada i maska!Oni koji tu nisu u talu i zahvataju onoliko koliko je dovoljno za pristojan zivot, docenti, vanredni profani, a takvih je koliko - 90%, 95% - sta rade, cute i gledaju svoja posla, saginju glavu i veruju da oni tu nista ne mogu da promene, jer ispred sebe imaju mafiju, ljude koji su povezani na sve moguce i nemoguce nacine mehanizmima od kojih je sacinjena i sama ova drzava. I oni su deo toga kada su pristali da udju u taj zacarani krug u kome svi vrte kintu, a omladinci ostaju uskraceni za obrazovanje. Kao da je to vazno.

Link to comment
http://www.open.ac.uk/(I pored guglanja nisam uspeo da nadjem tacnu cenu studija za strance, ali makar u UK okvirima Open Uni. se trudi da bude "jeftin", tako kazu. Takodje treba reci da OU ima obrazovne partnere u drugim zemljama, npr i u Rumuniji. Cini mi se da sam ranije vidjao da neki programi mogu da se rade iz Srbije, tj. ima neki partner, ali ne mogu da to sad izguglam)
Link to comment

Indy, ti si vidim odlucio da direktno doprineses podizanju svesti kod lokalnog zivlja :)@plasticniovde ima ljudi koji rade na fakultetima u Srbiji pa nek oni sami kazu kako dozivljavaju uslove rada, u kontekstu ove diskusije, ja nisam medju njima.sto se tih 10 ljudi tice, tu sam mislila na mali broj ljudi, ne konkretno 10 velicanstvenih, ali ako bas hoces, to su ti predsednik nacionalnog saveta i jos par ljudi oko njega, par faca sa pravnog BU koji su sedeli po radnim grupama za pisanje zakona i uopste dekani ili neki od prefesora iz pravnog esnafa (ovo je inace sindrom na nivou regiona), dekani ekonomskog BU, medicine, filozofskog, uopste fakulteti koji se najbucnije zalazu protiv integracije univerziteta i protiv promena modela finansiranja (koji je trenutno, da se podsetimo, drzava ti da pare i ne trazi nista zauzvrat + upisujes studente van te kvote iz budzetske formule i muzes ih kako ti padne na pamet i nikom ne polazes racune ni za te pare + otvaras d.o.o. cerke i odatle sipas na plate i ni za to ne polazes racune) i to vode kao odbranu autonomije.

Edited by Quince
Link to comment
Indy, ti si vidim odlucio da direktno doprineses podizanju svesti kod lokalnog zivlja :)
Odlucio sam ja to odavno... a i uradio koliko mogu po tom pitanju. Zasad je makar jedna nasa studentkinja u Erasmus Mundus programu zahvaljujuci tome sto sam im ja ispricao na BU (premda su me neke stare, da ne kazem zastarele, kolege momentalno okarakterisali - kao u sali - kao stranog spijuna. Cija, snajka, Cija).
Link to comment

Pisi propalo, ako vec neces da pises tuzbu. Jer, taj iz nacionalnog saveta je jako dobar sa onim dekanom, a taj dekan sa direktorom tog instituta, a direktor instituta je kucni prijatelj sa pomocnikom ministra, a pomocnik ministra je pasenog od tog drugog dekana ciji mali je predsednik studentskog parlamenta na faxu koji je zavrsio, zamisli, i premijerov sin. I onda bi bilo jako nezgodno da neko nekoga sad tu cinkari, jer pobogu, nasi smo.

Edited by ultra plasticni
Link to comment

Pa kad nece da zaposle nase ljude iz inostranstva koji bi se (barem neki od njih) rado vratili. Nece da razbijaju ekipu. Ponekog i zaposle, i taj posle dodje kao "sekretar za rad sa inostranstvom", tj. lokalno bude potpuno ignorisan.

Link to comment

And it gets better:M.I.T. Just Announced Its First Free Online Certificate Program

Today M.I.T. university unveiled MITx, a new program that will enable students across the world to take a portfolio of its courses online and free of charge and choose to earn a certificate for demonstrating mastery of their subjects. The latter, says the university's website, will be available for a "modest fee."
Edited by Indy
Link to comment
Ja razumem da skolarina za ovaj ili onaj smer kosta drugacije (to je skroz logicno, razliciti su troskovi) ali administrativne stvari koje se svode na izdavanje parceta papira (diploma, transkripti, prijave ispita, raznorazna uverenja) treba da kostaju isto na svakom fakultetu. Zasto bi ti za isto parce papira naplacivali na jednom 500 a na drugom 3000?
Ovo je, recimo, potpuno suludo organizovano na Filoloskom. Skolarina je 120.000, odnosno 60 bodova x 2.000 dinara(sto su prosle godine dzukacki umeli da izokrenu u svoju korist), i ista je za sve. Medjutim, realni troskovi od smera do smera su poprilicno neujednaceni, pa tako najvecih nekoliko grupa - onih sa srbistike - za taj novac ne dobija ama bas nista osim predavanja u velikim grupama i vezbanja u nesto manjim grupama. I to je to. Sa druge strane, Filoloski zeli da ima katedre za sve i svasta, milion zaposlenih u administraciji, a nema realnih mogucnosti za tako nesto, pa tako postoje grupe od ~30 studenata za kineski, arapski, japanski i sta ti ja znam sta vec, a koje ne mogu same sebe da isfinansiraju, jer svima njima su potrebni lektor, profesor, sekretar(bibliotekar) itd. i onda dodje do peglanja i ujednacavanja time sto se cena skolarine postavi ista za sve i studenti sa najvecih grupa onda 'finansiraju' rad ostalih katedara. Sto se tice svih tih diploma, uverenja i prijava ispita, sve je to znacajno poskupelo u odnosu na proslu godinu, mislim da sama diploma kosta neke neverovatne pare, tipa sedam-osam hiljada :mellow:
Link to comment
Zeljo moja vecita. Hvala :) Elem, neko pomenu nepotrebnost strucnjaka danas. Najvaznije sto sam ja poneo sa matematickog je spremnost da radim ko konj. Ovde vecina kolega su zavrsile univerzitete i koledze po Juznoafrickoj i Kanadi. Ovi iz juzne su dosta lenji, ovi iz Kanade dosta opusteni. Ni jedni ni drugi nemaju naviku da uce i rade vise nego sto moraju. A prilike za usavrsavanje i dobijanje novih zaduzenja i poslova je nebrojeno. Sve zavisi od tebe. Mozda inicijalno to koliki si strucnjak nije bitno (svakako nije za mene, u pogresnoj sam profesiji :D ) al zelja za usavrsavanjem i daljnim ucenjem je kljucna. S druge strane, voleo bih da mi matematicki vrati 8 godina koje sam spiskao na njega <_< A sto se tice hazard univerziteta - secam se kada je raf pocinjao, bio je na jako jako visokom nivou. Posle godinu-2 shvatili su da to tako nece ici i uzasno spustili kriterijume (daleko nize od R smera na matematickom sto sam cuo iz razgovora profesora i asistenata koji rade na oba). Mozda bi bilo bolje kad bi cekali sigurni zestoko placeni poslovi na izlasku sa hazarderskog univerziteta.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...