Jump to content

Privatni vs. državni fakulteti


Zoe

Recommended Posts

od fakulteta u cijem je ukupnom budzetu i do 80% sopstvenih prihoda, od cega skoro sve dolazi od studenata i koji je pritom u Srbiji, ne treba da cudi takvo ponasanje <_<
Kao ni ogroman otpor integraciji univerziteta, koji je najavljivan prvim nacrtom zakona o visokom obrazovanju iz 2003. (u vreme ministrovanja Gaše Kneževića i Srbijanke Turajlić). Sećam se izjave svoje profesorke: "zamislite kolega, hoće da nam oduzmu pravni subjektivitet, da nemamo ni račun ni statut...".Štancovanje kadra em ubija kvalitet, em bolesno otežava onima koji bi da tu nešto nauče. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 809
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    59

  • fonTelefon

    47

  • hazard

    42

  • gagorder

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dakle. Administraciju srpskih fakulteta treba spaliti.Upravo mi je javljeno da transkript ocena na filoloskom fakultetu kosta 3000 dinara. :o Pa jebote! angry.gif Inace, prosle godine je kostao 700 dinara.Poredjenja radi transkript na 1 Univerzitetu u Torontu (u Kanadi) kosta 10$. To po trenutnom kursu dodje 760 dinara. I da, to je "zvanicni" transkript, sa potpisom i pecatom, dok se "nezvanicni" listing ocena moze odstampati sa sajta univerziteta bilo kad.

Edited by hazard
Link to comment

but ofkors :lol:kako mislis da oni inace isplate plate na tom mamutskom fakultetu od nekoliko stotina zaposlenih, pri cemu su im sopstveni prihodi manje od 30%, dok im je ukupan godisnji budzet drugi po velicini na BU? filoloski je rupa bez dna...

Link to comment
Dakle. Administraciju srpskih fakulteta treba spaliti.Upravo mi je javljeno da transkript ocena na filoloskom fakultetu kosta 3000 dinara. :o Pa jebote! angry.gif Inace, prosle godine je kostao 700 dinara.Poredjenja radi transkript na 1 Univerzitetu u Torontu (u Kanadi) kosta 10$. To po trenutnom kursu dodje 760 dinara. I da, to je "zvanicni" transkript, sa potpisom i pecatom, dok se "nezvanicni" listing ocena moze odstampati sa sajta univerziteta bilo kad.
Pocetkom oktobra je bilo 1500, znaci duplo za dva meseca, sreca te sam shvatila da mogu isa overenom kopijom da prodjem :isuse:
Link to comment
but ofkors :lol:kako mislis da oni inace isplate plate na tom mamutskom fakultetu od nekoliko stotina zaposlenih, pri cemu su im sopstveni prihodi manje od 30%, dok im je ukupan godisnji budzet drugi po velicini na BU? filoloski je rupa bez dna...
Jos jedan razlog zbog kog univerzitet treba integrisati, skroz. Jer trenutno zapravo ne postoji 1 univerzitet nego 31 usko-specijalizovan univerzitet.Ja razumem da skolarina za ovaj ili onaj smer kosta drugacije (to je skroz logicno, razliciti su troskovi) ali administrativne stvari koje se svode na izdavanje parceta papira (diploma, transkripti, prijave ispita, raznorazna uverenja) treba da kostaju isto na svakom fakultetu. Zasto bi ti za isto parce papira naplacivali na jednom 500 a na drugom 3000? Edited by hazard
Link to comment
Jebiga, Indy, sto onda kreces u polemiku o stvarima u koje nisi dovoljno upoznat, a onda kada se upoznas sa detaljima, to te iznervira? :D Ljudi pisu ono sto je realno. Jebiga.
Ne bih se slozio sa tim da je za Srbiju realnost nuzno nesto drugo nego sto je za neku, npr, razvijenu zemlju (makar u domenu visokog obrazovanja, ne pricam generalno). To sto ima korupcije i sl, ne znaci da nema i drugde. Ponekad je potreban jedan leap of faith. Kako bilo, ako ce se srpski univerzitetski prostor integrisati u savremeni svet, onda je jedino logicno da to bude po pravilima kakva vaze u tom svetu. Te lose skole koje ti pominjes ce vremenom jednostavno otpasti iz igre. Ne treba mi da snizavamo kriterijume zato sto ima sibicara na sceni.Toliko, zao mi je sto sam se iznervirao, ja sam stvarno pokusao i da vas saslusam (ima informacija sa terena koje ja nemam, posebno u Srbiji), a i da prenesem neko iskustvo iz kreiranja programa, kurseva, ishoda sto biste vi rekli, atributa diplomaca i tome sl, medjutim tema se ubrzo vratila u blato tranzicije u kojem "ne vaze" principi najbolje svetske prakse.
Link to comment
Ne bih se slozio sa tim da je za Srbiju realnost nuzno nesto drugo nego sto je za neku, npr, razvijenu zemlju (makar u domenu visokog obrazovanja, ne pricam generalno). To sto ima korupcije i sl, ne znaci da nema i drugde. Ponekad je potreban jedan leap of faith. Kako bilo, ako ce se srpski univerzitetski prostor integrisati u savremeni svet, onda je jedino logicno da to bude po pravilima kakva vaze u tom svetu. Te lose skole koje ti pominjes ce vremenom jednostavno otpasti iz igre. Ne treba mi da snizavamo kriterijume zato sto ima sibicara na sceni.
Pazi ja nisam govorio o tome "da ima korupcije" nego generalno kakva je koncepcija najvecih privatnih univerziteta u Srbiji. Evo saznadosmo da ima i izuzetaka, npr. Union - i super. Problem je sto su te "lose skole" zapravo najveci deo trzista kada su privatni faksovi u pitanju - Singidunum i Megatrend npr., a oni funkcionisu ovako kako sam opisao. A onda ima i jos gorih...i postoji razlog zasto te lose skole imaju svoje trziste i svoje studente, koji su, dobrim delom, super zadovoljni tim losim skolama, ali zbog razloga koji veze nemaju sa kvalitetom obrazovanja na njima. To je jedino sto sam pokusao da objasnim. Te da jedan od kriterijuma koji se u svetu koristi za rangiranje univerziteta i njihovog kvaliteta (dobro znam da je "student satisfaction" samo jedan od desetine parametara koji se gleda) nema preterano smisla u srpskom slucaju kada su privatni (ne drzavni) fakulteti u pitanju. Danas, sad. Da li ce imati za 5-10 godina? Mozda. Da li neki drugi parametri koji se takodje koriste u razvijenom svetu imaju smisla? Naravno.Pa i ti Indy si neki naucnik, zar ne, pa valjda znas da za odredjeni zadatak/eksperiment/merenje treba odabrati prave alate. Nesto sto ima smisla meriti u situaciji A nema smisla meriti u situaciji B. Besmisleno je pokusavati da se izmeri struja od 1 miliampera strujomerom koji ima preciznost +/- 0,5 miliampera. That's all I'm saying. Potreban je precizniji strujomer. Edited by hazard
Link to comment

Ne znam da li si razumeo sta sam mislio sa onim "leap of faith": i na ovoj temi, a i nekim drugima u vezi Srbije, verujem da treba (ako mogu da se tako grubo izrazim) na silu primeniti ista pravila igre koja vaze u razvijenom svetu. Neka su neodgovarajuca! To me ne brine. Vise me brine prilagodjavanje sibicarima.Neka studenti tih cudnih privatnih fakulteta prijavljuju 100% student satisfaction. Pa sta. Nije to jedino merilo (kao sto sam vec pisao). Po onome sto je napisano ranije (a verujem vam na rec) diplome tih skola su realno bezvredne. Bilo koji broj pomnozen sa nulom daje 0. Ne treba se brinuti da ce iko pomisliti da su to dobre skole (a to je sva poenta sistema rangiranja za koji sam se zalagao, i jos se zalazem, u primeni za Balkan).

Link to comment

Pa oko cega si mi onda sporimo, ako i ti kazes da su te diplome bezvredne? :DSto se tice pravila igre - ja nesto ne verujem u samo slepo primenjivanje "pravila igre" jer sam sto puta video kako pravila igre mogu da se izigraju i da izgleda da sve postuje i da je sve ok a ono ispod - trulez. To je otprilike kao uvodjenje bolonjske reforme na mnogim srpskim fakultetima, papiroloski je sve cakum pakum a ustvari - vrlo malo je promenjeno. Uveli bodovanje, obavezno prisustvo na predavanjima, ocenjivanje ucesca u diskusijama na predavanjima/vezbama, kolokvijume itd. - ali - ono sto je najbitnije, gradivo je npr. ostalo potpuno neprilagodjeno Bolonji, a sustina Bolonje je organizacija i vrednovanje gradiva a ne to da od sutra svaki ispit ima neku bodovnu vrednost i da se zapisuje ko je dosao na predavanje a ko nije.U Srbiji se cesto povrsno "primenjuje" ono sto se primenjuje u uredjenim drzavama ali tako da je to samo jedna 'simulacija' svega toga a ispod sustina ostaje nepromenjena. I kao, eto, sve smo mi uradili kako pise ali opet nesto ne stima. Zato sam i reagovao na ono o student satisfaction-u.Srbiji je potrebno usadjivanje "duha" i "sustine" (da se tako izrazim) te igre, sto u mnogim slucajevima znaci remont cele price od temelja - a onda ce primena svetskih pravila igre doci sama po sebi na kraju kao slag na tortu. Ako govorimo o Bolonji, onda je to prica da treba profesorima promeniti nacin na koji razmisljaju o svemu tome, naterati ih da shvate da je to pitanje celokupnog koncepta predavanja na faksu, i viseskolskog obrazovanja uopste, a ne da misle da je to samo neki nov nacin da se vodi papirologija o ocenama. Ako bar 50% profesora to shvati bar do pola, onda ce lako doci i logicno bodovanje ispita i sve ostalo. Ako govorimo o privatnim fakultetima, onda se prvo mora stvoriti neki okvir u kom se ti privatni fakulteti trude da studentima zaista prenesu neko znanje i nesto ih nauce, umesto da se trude da im sto pre ubace diplomu u ruku. Onda mozemo da ih rangiramo po kom hocemo kriterijumu.Da iskoristim fudbalsku metaforu, tabela prve lige ima smisao jedino nakon sto iskorenis namestanje utakmica.Ne kazem ja da su u Srbiji stvari nemoguce, i da je sve tako "posebno" da ne moze da se popravi, nego da treba da se krene od temelja a ne od krova.

Link to comment

Inace - da imam brdo kesa, otvorio bi privatni univerzitet u Srbiji. Moj je 'san' da otvorim u Srbiji 'elitni' tehnicki univerzitet koji bi skupljao najbolje djake i studente i gro para dobijao od industrije za projekte raznorazne (umesto od skolarina) i proizvodio odlicne kadrove, bolje od kadrova sa drzavnog faksa. Eh, pusti snovi :)

Link to comment

Koliko priče oko tako jednostavnih stvari. Srpskoj privredi takvoj kakva je ne trebaju naročiti stručnjaci jer se ne bavi ničim naročitim. Trebaju joj gomila šljakera i odrađivača zadataka. Ko se tu snađe, snašao se. A i kad se proširi, trebaće joj još više šljakera i odrađivača zadataka, uz možda nešto veće potrebe za stručnim licima sa znanjima. Stoga, uopšte ne razumem neko sablažnjavanje nad sirotim znanjem i univerzitetima i tobožnjem neproizvođenju mega-kvalitetnih kadrova. Konačno, kao da se u inostranstvu koriste naročito obrazovani i specijalno kvalitetni kadrovi? Svako ko je imao posla sa strancima koji recimo dođu u našu zemlju da rade i to na solidne pozicije i sa solidnim univerzitetskim znanjem odlično zna da su bez preterivanja barem 2/3 njih klasični idioti, koji su tamo negde završili strašne fakseve.Naravno, ne sporim da tamo ima i veoma stručnih ljudi, ali za njih su rezervisane visoke pozicije koje se mogu dobiti u startu prilikom zapošljavanja. Ostali idu u jedan veliki tor šljakera, pa ko pokaže ambiciju i sposobnost, omogući mu se da kroz firmu napreduje. Ko ne pokaže, ostaje u mestu ili otpada. Samo što je u Srbiji odnos kvalitetnih kadrova i šljakera u solidnim kompanijama umesto npr. 1:20 otišao na 1:200. Zašto bi se univerziteti stoga brutalno lomili oko obrazovanja svih vrsta i to na način koji nije mnogo odmakao od 19. veka? To jednostavno u današnje vreme nije potrebno. I to pre svega nije potrebno u privatnim firmama za koje se Indy tobože strašno čudi zašto ne bi angažovale te moćne stručnjake, jer one hoće da prođu što jeftinije i imaju taj luksuz da mogu da pogreše, otpuste bilo koga u bilo kom trenutku ako se pokaže pogrešnim izborom i tako dalje. A ako je potrebno, doškolovaće firma čoveka ili će mu omogućiti unapređivanje konkretnih znanja koja su mu potrebna za napredak.Malo realnosti nije naodmet. I da, državnom univerzitetu prva normalna vlast treba oduzeti autonomiju i ako se ni tada ne uspe dovesti u red treba ga ugasiti i prepustiti sve privatnoj inicijativi.

Edited by Filipenko
Link to comment
Koliko priče oko tako jednostavnih stvari. Srpskoj privredi takvoj kakva je ne trebaju naročiti stručnjaci jer se ne bavi ničim naročitim. Trebaju joj gomila šljakera i odrađivača zadataka. Ko se tu snađe, snašao se.
Zajebu se ponekad i mladosti koja se u neznanju javlja za šljakerski posao kažu nešto tipa "čuj, da ti kaže teta Ljilja (iz Šljaker & Majstorović Limited, prim. aut.), idi traži nešto drugo ili upiši master/PhD negde napolju, smorićeš se k'o klackalica u staračkom domu ako te primimo ovde sa ovako okej CV-jem i prosekom i vidim nekim iskustvom i sve, mi, znaš tražimo nekoga kome neće biti dosadno da nešto ovako rudimentarno radi godinama".... a onda takvi ljudi ili apliciraju u drugoj firmi ili stvarno odu.... pa onda dođe Indy i pita pa zar naš Average Joe Electronics nema interes da zaposli samo najbolji produkt obrazovnog sistema.
Link to comment
Da iskoristim fudbalsku metaforu, tabela prve lige ima smisao jedino nakon sto iskorenis namestanje utakmica.
Ma jok... ja sam za optimistickiji pristup. Tretirajmo Srbiju kao da je normalna, pa ce vremenom i da postane takva.BTW. Filipenko daj leba ti skloni Tileta sa avatara. Uvek mrav ozbiljan pocnem da citam tvoje postove zbog avatara, a tek onda shvatim da si ih ti pisao. Edited by Indy
Link to comment
... pa onda dođe Indy i pita pa zar naš Average Joe Electronics nema interes da zaposli samo najbolji produkt obrazovnog sistema.
Gde sam ja to pitao? Ocito ni najmanje ne razumes ni o cemu pricam sve vreme.Srbija nije pusto ostrvo, bre. Zasto je stalno tako tretirate?
Link to comment
Tretirajmo Srbiju kao da je normalna, pa ce vremenom i da postane takva.
sad vec zvucis kao Hella ili neko vrlo blizak mu :unsure: (sala :))Indy, da li ti mislis da se ljudi u Srbiji i Australiji ili tamo u EU gde kazes da si radio razlikuju po odnosu koji imaju prema svom poslu, profesiji, novcu, svojoj drzavi, pa i ljudima uopste? Edited by Quince
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...