Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Ja bih voleo™ da mi se objasni kako to funkcioniše civilna kontrola.

Bio sam ubeđen da se nebo kontroliše radarima koji na primaran/primitivan način detektuju objekte na nebu, pozicija, brzina, kurs...

Transponderi su sekundarna stvar, koja jel daje info o o avionu, visini i dr.

Nemaju ga svi avioni, komercijalni obavezno.

Nisam ni slutio da avion može "nestati" ako neko isključi/pokvari isti...

 

Evo, pokupih još malo polovnih informacija...

 

Pod primarnim i sekundarnim radarom podrazumeva se vrsta radarskog odraza. Ne radi se o različitim tipovima radara. Primarni odraz je običan eho koji se odbija od površine aviona i koji javlja samo položaj ali ne i visinu aviona. Sekundarni odraz dolazi od transpondera (ako ga avion ima) i javlja ključne parametre leta.

 

Malezijski radar je morao imati primarni odraz MH370 čak i nakon što je transponder isključen. Jedini problem je u tome što se primarni odraz B777 gotovo ne razlikuje od primarnog odraza Cesne ili Pajpera, tako da onaj ko vidi taj odraz ne može znati da je u pitanju širokotrupac koji nosi 240 ljudi niti može znati na kojoj je visini, šta tu radi, da li je zalutao...

 

Sad, da li su operateri u malezijskoj kontroli uočili trenutak u kojem se MH370 iz regularnog sekundarnog odraza pretvorio u primarni odraz i krenuo da pravi zaokret, to ne znamo. Za to bi nam stvarno bio potreban neki kvalifikovan kontrolor leta, da pojasni. Bilo kako bilo, Malezijci su ga ispustili a Vijetnamci ga nikada nisu uhvatili. Vojni radari su verovatno mislili da je sve OK jer se držao civilnih koridora i odgovarajuće visine.

 

Ima još jedna stvar u vezi primopredaje letova između dve kontrole leta. Ona može biti direktna, u smislu da kontrola koja predaje avion direktno poziva kontrolu koja ga prima i potvrđuje joj izlazak letelice iz svoje zone. Druga varijanta je indirektna i u njoj kontrola koja predaje avion saopštava pilotu radio frekvenciju naredne kontrole i poželi mu laku noć. Posle toga pilot prema planu leta podešava odgovarajuću šifru na transponderu i radio vezom se javlja kontroli koja treba da ga prihvati. Direktna kontrola se obično primenjuje kada nema međuzone a indirektna kada je ima (što je ovde bio slučaj).

Edited by beowl
Link to comment

Evo, pokupih još malo polovnih informacija...

 

Pod primarnim i sekundarnim radarom podrazumeva se vrsta radarskog odraza. Ne radi se o različitim tipovima radara. Primarni odraz je običan eho koji se odbija od površine aviona i koji javlja samo položaj ali ne i visinu aviona. Sekundarni odraz dolazi od transpondera (ako ga avion ima) i javlja ključne parametre leta.

 

Malezijski radar je morao imati primarni odraz MH370 čak i nakon što je transponder isključen. Jedini problem je u tome što se primarni odraz B777 gotovo ne razlikuje od primarnog odraza Cesne ili Pajpera, tako da onaj ko vidi taj odraz ne može znati da je u pitanju širokotrupac koji nosi 240 ljudi niti može znati na kojoj je visini, šta tu radi, da li je zalutao...

 

Sad, da li su operateri u malezijskoj kontroli uočili trenutak u kojem se MH370 iz regularnog sekundarnog odraza pretvorio u primarni odraz i krenuo da pravi zaokret, to ne znamo. Za to bi nam stvarno bio potreban neki kvalifikovan kontrolor leta, da pojasni. Bilo kako bilo, Malezijci su ga ispustili a Vijetnamci ga nikada nisu uhvatili. Vojni radari su verovatno mislili da je sve OK jer se držao civilnih koridora i odgovarajuće visine.

 

Ima još jedna stvar u vezi primopredaje letova između dve kontrole leta. Ona može biti direktna, u smislu da kontrola koja predaje avion direktno poziva kontrolu koja ga prima i potvrđuje joj izlazak letelice iz svoje zone. Druga varijanta je indirektna i u njoj kontrola koja predaje avion saopštava pilotu radio frekvenciju naredne kontrole i poželi mu laku noć. Posle toga pilot prema planu leta podešava odgovarajuću šifru na transponderu i radio vezom se javlja kontroli koja treba da ga prihvati. Direktna kontrola se obično primenjuje kada nema međuzone a indirektna kada je ima (što je ovde bio slučaj).

Hvala drug. :)

Tako nešto sam i ja mislio. Koliko sam opet pročitao prim i sekundarni mogu biti "jedan uređaj" pa rade zajedno.

Ako nema signala od transpondera ima odraza. Ostane tačka ali oko nje nema podataka. Valjda.

Ovo sada, kako izgleda, znači da se malezijcima po kooridoru mogao šetati i bilo koji drugi avion kome tamo nije mesto...

Što je katastrofa. Biće da su "predali" avion vijetnamu i aj ćao malo da gledamo tv a ne ove tačke.

Link to comment

U trenutku nestanka 777 nije bio na primarnom radaru nego samo na sekundarnom. Kacio sam mapu radarske pokrivenosti u maleziji, primarni radar ima samo na 3-4 mesta i on po pravilu ima domet do oko 100km, a sekundarni pokrivaju najveci deo teritorije, uz domet od oko 300km, ali i samo uz transponder vezu. Koliko sam iscitao strucnijih foruma ovih dana, kada se ugasi transponder avion je neuhvatljiv za sekundarni radar.

Link to comment

U trenutku nestanka 777 nije bio na primarnom radaru nego samo na sekundarnom. Kacio sam mapu radarske pokrivenosti u maleziji, primarni radar ima samo na 3-4 mesta i on po pravilu ima domet do oko 100km, a sekundarni pokrivaju najveci deo teritorije, uz domet od oko 300km, ali i samo uz transponder vezu. Koliko sam iscitao strucnijih foruma ovih dana, kada se ugasi transponder avion je neuhvatljiv za sekundarni radar.

Hvala BB.

Meni kao laiku bilo je teško za prihvatiti da se pod kontrolisanim i sigurnim nebom podrazumeva i oblast gde su avioni vidljivi samo ako imaju transponder. Uključen.

Ali eto...

Link to comment

 

 

Are black boxes outdated technology? With GPS widely available in everyday gadgets like mobile phones, how could Malaysia Airlines Flight MH370 just disappear? Adam Rutherford speaks to Dr Matt Greaves, a Lecturer in Accident Investigation at Cranfield University, about how we track aircraft.

 

http://www.bbc.co.uk/programmes/b03xgl4b

 

negde od 02:00

Link to comment

Ovo postaje sve ludje i ludje.

 

NYT

 

 

Radar signals recorded by the Malaysian military appear to show the missing airliner climbing to 45,000 feet, above the approved altitude limit for a Boeing 777-200, soon after it disappeared from civilian radar and made a sharp turn to the west, according to a preliminary assessment by a person familiar with the data.

 

The radar track, which the Malaysian government has not released but says it has provided to the United States and China, then shows the plane descending unevenly to an altitude of 23,000 feet, below normal cruising levels, as it approached the densely populated island of Penang, one of the country’s largest. There, the plane turned from a southwest-bound course, climbed to a higher altitude and flew northwest over the Strait of Malacca toward the Indian Ocean.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...