Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Kako je moguce iskljuciti transpoder (to mi je vec cudno da pilot moze da ga iskljuci u letu) a da se ne ukljuci neki alarm kod kontrolora leta?

Shvatam da se to deslio u nicijoj zoni ali i u toj zoni je avion bio pod posmatrom civilnog radara.

 

edit: vjerujem da ce od sada na svim avionima biti nemoguce iskljuciti transpoder za vrijeme leta.

 

Ako sam dobro shvatio, kada se odjavi od malezijske kontrole on menja frekvenciju transpondera na onu koju koristi vijetnamska kontrola. Istog trenutka, logično, nestaje sa malezijskog civilnog radara.

 

Pošto je još uvek u ničijoj zoni, postoji mogućnost da još uvek nije u dometu vijetnamskog civilnog radara (čak i ako podesi transponder na njihovu frekvenciju) i da treba da prođe neko vreme dok im ne uđe u domet. Za to vreme vijetnamska kontrola ga očekuje da se javi radio vezom i potvrdi dolazak.

 

Vrlo je moguće da je u toj međuzoni samo malezijski civilni radar mogao da ga vidi a oni nisu ništa posumnjali kada je signal nestao jer su mislili da je pilot po planu promenio frekvenciju transpondera. Kažem, idealan momenat da se avion otme i šmugne negde.

 

Što se tiče isključivanja transpondera, pročitao sam na airliners.net da mnogi aerodromi zahtevaju od aviona da isključe transpondere dok su na zemlji. Možda će posle ovoga biti dizajnirani tako da se ne mogu isključiti u letu.

Link to comment

Kriju verovatno da su totalno nesposobni, tj. da nemaju pojma šta se dogodilo, treba onaj general sa tri kile ordenja da objasni kako je moguće da veze nemaju šta se desilo

 

Prilično sam siguran da ćemo saznati šta se tačno dogodilo ali da ne možemo očekivati instant odgovore. Čak i mnogo manje misterije od ove su se razrešavale mesecima, ponekad godinama. Problem je u tome što u današnje vreme javnost zahteva instant odgovore pa ako istih nema onda ih javnost sama iskreira a to baš i nije od pomoći.

 

Jedno pojašnjene u vezi one mape koridora: u pitanju su podaci sa malezijskog primarnog radara, koje je malezijska vojska naknadno analizirala i pretpostavljaju da bi moglo da se radi o odrazu MH370. Podaci sa američkih satelita još uvek nisu objavljeni tj. čeka se da odnekud procuri lokacija poslednjeg SATCOM pinga koji su uhvatili.

Edited by beowl
Link to comment

Zeljeznicki saobracaj ima mnogo stroziju kontrolu. U vozovima (brzim vozovima) koji su direktno praceni, svi sigurnosni sistemi su duplirani. Dispacer koji prati voz, prikljucen je na taj voz preko "cabradio" (recimo transponder). Kada taj isti voz promjeni zonu (regiju ili zemlju), automatski se drugi "cabradio" prikljuci kod tog drugog dispacera bez prekidanja veze sa prvim tako da je voz stalno pracen bez mogucnosti da se izgubi.

 

Vjerujem da ce razmisljati o instaliranju ddrugog transpondera u avione.

Link to comment

Ja bih voleo™ da mi se objasni kako to funkcioniše civilna kontrola.

Bio sam ubeđen da se nebo kontroliše radarima koji na primaran/primitivan način detektuju objekte na nebu, pozicija, brzina, kurs...

Transponderi su sekundarna stvar, koja jel daje info o o avionu, visini i dr.

Nemaju ga svi avioni, komercijalni obavezno.

Nisam ni slutio da avion može "nestati" ako neko isključi/pokvari isti...

Link to comment

Ako sam dobro shvatio, kada se odjavi od malezijske kontrole on menja frekvenciju transpondera na onu koju koristi vijetnamska kontrola. Istog trenutka, logično, nestaje sa malezijskog civilnog radara.

 

Pošto je još uvek u ničijoj zoni, postoji mogućnost da još uvek nije u dometu vijetnamskog civilnog radara (čak i ako podesi transponder na njihovu frekvenciju) i da treba da prođe neko vreme dok im ne uđe u domet. Za to vreme vijetnamska kontrola ga očekuje da se javi radio vezom i potvrdi dolazak.

 

Vrlo je moguće da je u toj međuzoni samo malezijski civilni radar mogao da ga vidi a oni nisu ništa posumnjali kada je signal nestao jer su mislili da je pilot po planu promenio frekvenciju transpondera. Kažem, idealan momenat da se avion otme i šmugne negde.

 

Što se tiče isključivanja transpondera, pročitao sam na airliners.net da mnogi aerodromi zahtevaju od aviona da isključe transpondere dok su na zemlji. Možda će posle ovoga biti dizajnirani tako da se ne mogu isključiti u letu.

I sta se desi ako pogresno unese frekvenciju.

Zar taj transponder ne moze automatski da se prebaci sa jedne frekvencije na drugu?

Link to comment

I sta se desi ako pogresno unese frekvenciju.

 

Iskoriguju se preko radio veze. Pilot je u obavezi da čim promeni frekvenciju transpondera pozove tu kontrolu i najavi se.

Link to comment

Ako sam dobro shvatio, kada se odjavi od malezijske kontrole on menja frekvenciju transpondera na onu koju koristi vijetnamska kontrola. Istog trenutka, logično, nestaje sa malezijskog civilnog radara.

 

Koliko ja shvatam, transponder emituje na fiksnoj frekvenciji.

 

Promena frekvencije koja se spominje u izveštajima se odnosi na frekvenciju radio komunikacije sa kontolom letenja (pri napuštanju zone koju pokriva malezijska kontrola, a pred ulazak u zonu koju pokriva vijetnamska kontrola).

Link to comment

Ne citam temu od pocetka. Elem, jel neko zna koja je popularna teorija oko ovih freescale inzinjera koji su bili u avionu. procitao sam ovde u kini da ih je bilo oko 20ak medjutim nisam mogao da nadjem nikakvu potvrdu. Koliko znam o firmi oni rade comms i ponesto na ARMu ali nesto ne znam kolika im je aplikacija u civilnom sektoru. da su veci verovatno bih to znao malo bolje. da nerade sa vojskom?

 

nova dimenzija :D (ili vec prezvakano?)

Link to comment

 

Dk3xxkHa_bigger.jpegSINGAPORE TODAY@sgify

#MH370 This is latest and most accurate flight path and the reason why the search is now where it is. pic.twitter.com/yhvZEHqT9e

 

 

BirnQGVCAAEZ0It.jpg

 

 

ako je ova mapa istinita onda u slucaju da su nastavili samo pravo mogli bi da izbiju pravo na Sentinelce. a Sentinelci bi dobili dobar omen i samim time razlog da ne kontaktiraju sa nasom civilizacijom jos jedno 1000 godina.

 

Edited by DarkAttraktor
Link to comment

da se razumemo, pa cak i najbezbednije sletanje na Sentinel bi bio horor scenario.

 

 

Other unintentional encounters include on August 2, 1981,a Hong Kong freighter navigating the choppy waters of the Bay of Bengal ran aground on a submerged coral reef. The ship, called the Primrose, was hopelessly stuck. The crew stayed on their boat for a few days, when the saw native people advancing towards their ship, armed with spears, bows and arrows .The captain made a distress call via radio and the crew were airlifted to safety by helicopter.

The last recorded contact with the Sentinelese was in 2006, when the Sentinelese archers killed two fishermen who were fishing illegally within range of the island. The archers later drove off, with a hail of arrows, the helicopter that was sent to retrieve the bodies.

 

+

 

India scours uninhabited jungle islands for lost Malaysian jetliner

By Sanjib Kumar Roy

PORT BLAIR, India Fri Mar 14, 2014 7:46pm IST


(Reuters) - Indian aircraft combed Andaman and Nicobar, made up of more than 500 mostly uninhabited islands, for signs of a missing Malaysia Airlines (MASM.KL) jetliner that evidence suggests was last headed towards the heavily forested archipelago. Popular with tourists and anthropologists alike, the islands form India's most isolated state. They are best known for dense rainforests, coral reefs and hunter-gatherer tribes who have long resisted contact with outsiders.

 

The search for Flight MH370 turned west toward the islands after Malaysia's air force chief said military radar had detected an unidentified aircraft suspected to be the lost Boeing (BA.N) 777 to the west of Malaysia early on Saturday. On Thursday, two sources told Reuters the unidentified aircraft appeared to be following a commonly used navigational route that would take it over the islands. The Indian Navy has deployed two Dornier planes to fly across the island chain, a total area of 720 km by 52 km, military spokesman Harmeet Singh said in Port Blair. So far the planes, and a helicopter searching the coast, had found nothing.

 

"This operation is like finding a needle in a haystack," said Singh, who is the spokesman for joint air force, navy and army command in the Andaman and Nicobar islands. The Defence Ministry said the Eastern Naval Command would also search across a new area measuring 15 km by 600 km along the Chennai coast in the Bay of Bengal. The shape of this area, located 900 km west of Port Blair, suggested the search was focusing on a narrow flight corridor. Chinese Foreign Ministry spokesman Hong Lei said China appreciated India's search efforts. Most of the passengers on Flight MH370 are Chinese.

 

The 2004 tsunami devastated much of Andaman and Nicobar. In the wake of that disaster, a member of the reclusive Sentinelese tribe was photographed firing arrows at a coastguard helicopter. Another nomadic tribe, the Jarawa, are increasingly in contact with outsiders. Tribal rights group Survival accuses travel agencies of organising "human safari" tours to view the Jarawa, who are fish and turtle hunters and number about 400.

 

On standby is India's most advanced maritime air surveillance plane, the P-8I Poseidon, a long range anti-submarine variant of the U.S. Navy's P-8A. India, the first overseas customer for the aircraft, has ordered eight P-8Is. Indian ships are also helping the search by more than a dozen nations for the missing plane, one of the most baffling mysteries in the history of modern aviation. The ships are searching an area north of Sumatra, in the south Andaman Sea.

 

Andaman and Nicobar is of strategic importance for India, because of its location near the busy Malacca Straits shipping route. Over the past decade, India has built up its military presence on the islands with the joint command.

Edited by DarkAttraktor
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...