Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Inače, kažu tamo da je ta pista okrenuta prema autoputu, tako da je dopuštanje poletanja sa inače nedozvoljene pozicije moglo da za posledicu ima sudar s vozilima i požar.

Link to comment
4 minutes ago, vememah said:

pista okrenuta prema autoputu

 

Smer sletanja i uzletanja zavisi od vetra, da su bili drugi uslovi, mogao je i u Ledinama da završi.

Link to comment

Kad se uzmu u obzir sve okolnosti, ova svinjarija je prošla sa superjeftinim posledicama.

 

Još jedan komentar, ovaj put sa T6:

 

Quote

Ovde je greška kontrole koliko i pilota.
Nema šta kontrolor da bude ljubazan kada se uoči problem i nudi opcije kao da je u poslastičarnici već reaguje i zabranjuje akciju koja je potencijalno opasna…posle se pilot buni zbog neprofesionalnosti ali…prvi prioritet je bezbednost i procena rizika, menadžment rizika i njegov inžinjering (ne znam da nadjem adekvatne izraze na srpskom).

https://tangosix.rs/2024/19/02/analiza-kako-je-doslo-do-ozbiljne-nezgode-embraera-195-na-er-srbijinom-letu-ju324-kontrola-letenja-tri-puta-pokusala-da-upozori-posadu/

 

...tim pre što je na Tesli već bio incident istog tipa 2022.

https://tangosix.rs/2022/22/02/incident-avio-kompanije-flaj-dubai-prilikom-poletanja-sa-beogradskog-aerodroma-nikola-tesla-piloti-poleteli-sa-pogresne-pozicije-na-pisti/

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, vememah said:

 

Ne, mislim da moraju da postoje minimalna rastojanja od kraja piste za svaki tip aviona bez obzira na težinu (naravno, dužnost aviokompanije i pilota je da obezbede da avion ne bude preopterećen, tj. iznad maksimalne dozvoljene težine) i da ih kontrola bezuslovno sprovodi.

 

Ako svi avioni poleću sa D6 kako piše u članku, što je problem da se proveri tip za ovaj jedan jedini koji je greškom završio na D5 među pitaj boga koliko njih koji su ispravno stali na D6, i kaže mu se, sori, baki, ti si Embraer taj-i-taj, moraš da se odvezeš unazad i poletiš sa D6 pošto poletna tačka na kojoj si sada nije odobrena za tvoj tip aviona.

Ne razumemo se, pilot je taj koji ima konačnu reč da li ispred sebe ima dovoljno piste za konkretan aerodrom, kolilo vidim ovaj model sa max opterećenjem može da poleti i sa te pozicije ali sada tu ulaze drugih značajni faktori koji kada se ukalkulišu značajno menjaju stvari, no to samo pilot zna tj da mu računar. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, vememah said:

 

Pa ne znam baš, ako pilot stane na mesto odakle je očigledno da ne može da poleti, nije njihova dužnost da ga vrate iako on tvrdi suprotno?

Nije, jer ne znaju težinu aviona, itd. Da je avion bio prazan trebalo bi mu kraće do V1. Piloti imaju poslednju. E sad, zašto je JU prodala sve svoje avione, a sada rade wet lease od Grka i koga sve ne, to je pitanje za Vučića i SNS bagru.

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Nije, jer ne znaju težinu aviona, itd. Da je avion bio prazan trebalo bi mu kraće do V1. Piloti imaju poslednju. E sad, zašto je JU prodala sve svoje avione, a sada rade wet lease od Grka i koga sve ne, to je pitanje za Vučića i SNS bagru.

 

Ako je tačno da apsolutno nikome bez obzira na veličinu i praznoću aviona inače nije dozvoljeno da poleće odatle, zašto bi se kontrolor leta oslanjao na procenu pilota i rizikovao da dođe do sudara s vozilima na autoputu ili zakucavanja u neku zgradu umesto da ga bezuslovno vrati?

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment

Jebi ga, istraga će to utvrditi. Verovatno će i Brazilci i EU poslati svoje inspektore, tako da zataškavanje neće ići tek tako lako. Barem ne van Srbije.

Edited by dragance
Link to comment

S obzirom da ovo nije prvi incident tog tipa na Tesli, svakako bi u kontroli leta i sami trebalo da razmotre procedure koje primenjuju i njihovo poštovanje.

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

 

Pa da bi sleteo mora da poleti i leti - kako sam cuo, kruzio je iznad nasih glava tako pocepan citavih sat vremena?

Zajebavaš me?

Avion je bio ispravan do momenta odvajanja od piste. To je najpreciznije što se može reći.

Link to comment
3 minutes ago, Arkadija said:

Zajebavaš me?

Avion je bio ispravan do momenta odvajanja od piste. To je najpreciznije što se može reći.

 

Pa jeste bio ispravan nego je Buba pitala da li je leteo pocepan - a jeste i to ne pet minuta. Ne znam zasto su kruzili sat vremena. Ja bih uginuo

Link to comment

Tri stvari su očigledne: da se pilot nije pridržavao unapred odredjenog slota i mesta za poletanje (koje se komunicira posle preflight checka još na gejtu, kad se komuniciraju sa ATCOm parametri uzleta) tj da se zajebao i izašao na pistu na D5 umesto na, od ARCa dodeljeno D6. (Signalizacija na pistama je univerzalna, nema razlike u signalima na Hitrou, Sipolu ili Tesli, to je to). ATC nema šta da pita pilota "da li ste sigurni da možete da poletite odatle" (da bi pilot bio "siguran" morao bi da radi rekalkulaciju i unos u kompjuter što očigledno nije uradio sa D5 mesta jer bi mu proračun rekao da se vrati) nego mora da mu naredi da ode na mesto koje je određeno (sve na pisti i oko piste je pod ingerencijom ATC-a) - ekvivalent ovog "mogu ja, nije frka" bi bila da je pilot otišao skroz na recimo doletnu pistu i kaže "ma sačekam ja da još ovaj avion sleti i odoh". Treća stvar je avion! Sreca pa je bio Embraer pa je izdržao onoliku rupetinu. Da ne pominjem avione ostalih firmi, da su recimo zakačili koliko je ovaj zakačio otpali bi svi šrafovi, zategnuti ili ne.

 

Drugi isti incident za kratko vreme. Jednom može da bude slučajnost, dva puta bukvalno ista stvar teško

 

Edit: zvanična šema aerodroma. Ako je ja imam morali bi da je imaju i pilot i kopilot, makar u kompjuteru.

 

6250045_LY_AD_2_LYBE_2-1-1_en (1).pdf

Edited by Baldrick S.
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...