Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

1 minute ago, vememah said:

 

Pa ne znam baš, ako pilot stane na mesto odakle je očigledno da ne može da poleti, nije njihova dužnost da ga vrate iako on tvrdi suprotno?

Iz dostupnih informacija pilot je više puta upozoren gde se nalazi i čak potvrdio da može poleteti. 

Toranj tu više ne može ništa iz prostog razloga što pilot unosi parametre neophodne za konfiguraciju aviona i dobije povratno koje su mu brzine potrebne, kolika pista i sl. 

Link to comment
53 minutes ago, goofs said:

Da, ali nije isto ako ti je avion poluprazan, bez pola putnika i ikakvog kargo tereta ili pun, tu moze biti razlika i u nekoliko tona tezine.

 

 

to samo uvodi nepotrebnu varijabilu u proceduru koja mora biti bullet proof.

 

uostalom ovo sinoć ti je dokaz da svaki avion mora da poleće sa najdalje tačke za taj tip aviona.

 

u suprotnom, mož da bidne al ne mora da znači - bio sličan incident pre 2 godine koji nije bitnije iscureo u medije jer je flaj dubai.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Zaboravan said:

Toranj tu više ne može ništa

 

Kako to misliš? Pilot sam sebi dodeljuje dozvolu za poletanje?

  • +1 1
Link to comment
Just now, vememah said:

 

Kako to misliš? Pilot sam sebi dodeljuje dozvolu za poletanje?

Naravno da ne. Ali za određivanje koliko piste mu je potrebno odgovoran je pilot.

Ne misliš valjda da kontrola proverava za svaki avion koji je model, koliko je trenutno težak, koja brzina mu treba za trenutno stanje (masa, vlažnost vazduha, pritisak) 

  • +1 2
Link to comment

Toranj je pitao da li su sigurni da polete sa D5, rekli su da - ali se pokazalo da ne ;) Pilot bio upozoren od strane kontrole leta i doneo pogresnu odluku onda je odgovornost na pilotu. Toranj je jedino mogao da zabrani poletanje.

 

Potrebna duzina pss zavisi od puno parametara. Ocigledni su tip aviona, broj putnika, teret i kolicina goriva. Manje znani su brzina i pravac vetra, temperatura i vlaznost vazduha. Topliji vazduh zahteva duzu pistu za poletanje :) 

 

Avion moze da se popravi i to nije veci problem. Bilo je i slicnih ostecena na Surcinu i ranije. 2012 je dostavni kamion udario jedan LH E195 i natavio mu rupu. Majstori popravili, izgledao je bolje nego nov :)

Edited by x500
  • +1 1
Link to comment

super su avioni danas, jednom bila otpala vrata skoro pa nikom ništa, stigo tamo gde je krenuo

 

i ovaj bi dobacio do disela bez frke, nego kao aj da ne plašimo ljude

  • Haha 2
Link to comment
12 minutes ago, Партибрејкер said:

 

Zato što su Japanci sitni ljudi pa su im avioni najlakši :Jova:

sam ću se ispratiti 

:D 

 

I da, ne samo da su se najranije odlepljivali, nego im je linija podizanja bila na očigled strmija od svih ostalih.

Znam da smo bili u fazonu, e vidi ti ovih Japanaca, jesu baje :D

Link to comment
15 minutes ago, Zaboravan said:

Ne misliš valjda da kontrola proverava za svaki avion koji je model, koliko je trenutno težak, koja brzina mu treba za trenutno stanje (masa, vlažnost vazduha, pritisak) 

 

Ne, mislim da moraju da postoje minimalna rastojanja od kraja piste za svaki tip aviona bez obzira na težinu (naravno, dužnost aviokompanije i pilota je da obezbede da avion ne bude preopterećen, tj. iznad maksimalne dozvoljene težine) i da ih kontrola bezuslovno sprovodi.

 

Ako svi avioni poleću sa D6 kako piše u članku, što je problem da se proveri tip za ovaj jedan jedini koji je greškom završio na D5 među pitaj boga koliko njih koji su ispravno stali na D6, i kaže mu se, sori, baki, ti si Embraer taj-i-taj, moraš da se odvezeš unazad i poletiš sa D6 pošto poletna tačka na kojoj si sada nije odobrena za tvoj tip aviona.

Edited by vememah
  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, vememah said:

Ne, mislim da moraju da postoje minimalna rastojanja od kraja piste za svaki tip aviona bez obzira na težinu (naravno, dužnost aviokompanije i pilota je da obezbede da avion ne bude preopterećen, tj. iznad maksimalne dozvoljene težine) i da ih kontrola bezuslovno sprovodi.

Zar za to sustinski ne postoji ovaj dodatni deo koji je kao nakon kraja piste?

 

Takodje, neki aerodromi su pretrpani, mislim da Hitrou i slicni ne bi mogli da funkcionisu ako bi se to uvelo.

Link to comment

Vrtimo se malo u krug, ne znam da li ima pilota ili atc da kazu da li toranj moze da ne izda clear to takeoff. ako vidi da je ovaj prijavio ocigledno pogresnu poziciju ili insistira da poleti sa nemoguce pozicije. a pola piste za embraer jeste bilo nemoguce. mislim sta ako stane na kraj piste i trazi clear to take off, toranj ce ga nezno upozoriti da ima nula metara piste ali mu dati clearance? verovatno ne. 

 

edit: koliko je industrija überregulisana, sigirno se zna sve to. 

Edited by burekdzija
  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, vememah said:

 

Ne, mislim da moraju da postoje minimalna rastojanja od kraja piste za svaki tip aviona bez obzira na težinu

 

 

Ali ne postoje jer težina nije jedini faktor već i količina i vrsta tereta, način pakovanja, atmosferski uslovi...

  • +1 2
Link to comment

Deo jednog od komentara na izveštaj o incidentu na Aviation Heraldu:

 

Quote

Whilst there is a lot of fingering pointing, and arm-chair investigation, I believe that it should be noted the D5 Take-off is not permitted for any aircraft, and despite the crew confirming they could make it, ATC should have insisted they use D6.

https://avherald.com/h?article=5151ede4&opt=256

 

Tako da bih, ako je ovo tačno, rekao da toranj i te kako jeste zasrao.

Edited by vememah
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
6 minutes ago, JozoMujica said:

Ali ne postoje jer težina nije jedini faktor već i količina i vrsta tereta, način pakovanja, atmosferski uslovi...

 

Pa šta, izračuna se za najgore moguće uslove u kojima je iko ikad poleteo i onda stavi to kao minimum.

 

Ako nije bulletproof, onda se dešavaju ovakve stvari.

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...