Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Horizontalni video:

Za nas sa jeftinijim ulaznicama - pitam kao neko ko povremeno leti, ne više od toga - ovde je na kraju odgovorna kontrola leta jer su pustili avion da poleti sa pogrešnog izlaza, jel? 

Link to comment

Nisam siguran ko je zaduzen za proveru da li je pista dovoljno duga za poletanje, da li kontrola leta ili piloti. Mozda i oba. Svakako su imali neverovatnu srecu, lako su svi mogli da izginu.

Link to comment

Sreću je u ovom slučaju nemoguće izmeriti, to naravno...

 

Da i pilot i kontrola učestvuju u proceni, to mi je jasno. Rizikujući da postavljam glupa pitanja, zanima me koliko nivoa kontrole postoji, tj. čija reč je poslednja. A laički naginjem odgovoru da su to ipak oni u čijem imenu piše kontrola.:phone_fix2:

Link to comment

@jms_uk

 

@Baldrick S.
 

Zar avione ne predvodi ono pejsmejker vozilo (crno narandzaste kocke) do predvidjenog uzletnog mesta, ili je to samo pri sletanju?

 

Vise ni ne obracam paznju. Ovo je bas bilo da se covek smrzne.

Link to comment

To sto se i Beogradu juce umalo srusio avion i sto je samo pukom srecom izbegnuta tragedija treba da se raspravlja na ovom topiku jer zahvaljujuci naprednom zaposljavanju po kojem vozaci postaju ministri a internet botovi se zaposljavaju u avio kontroli  a sto se incident prikriva kriv je samo ovaj covek ili spodoba koja se o svemu pita pa me ne bi cudilo da je on naredio da se krene sa jedne trecine piste

Link to comment

btw kad vec drvimo o ovome. mnogo ne volim onaj osecaj kad nakon uzletanja avion kao da propadne na nekoliko trenutaka dok se ponovo ne stabilizuje. tad mi se sve prevrne u utrobi.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, JozoMujica said:

 

Iako tematiku poznajem površno iz (pre par godina pasioniranog) gledanja Air Crash Investigations, slobodan sam ustvrditi da je poslednja pilotova, ipak je "volan" u njegovim rukama i može na kraju da uradi šta hoće.

Gledao sam inače par epizoda AIG gde su se dešavale upravo ovakve stvari, da piloti koji ne poznaju dovoljno aerodrom pogreše i krenu da uzleću sa pola piste.

 

E, baš na to i mislim. Da pilot ne poznaje aerodrom, to mi zvuči kao argument koji je možda nekada pio vodu ali mi zvuči nelogično da to može da danas funkcioniše u avionskom saobraćaju. U drumskom da - u smislu da vozač koji prvi put u životu prolazi nekom vukojebinom ne zna kuda ide pa će da ide polako, i tako to...u avionskom, sa toliko života, toliko osiguravajućih kuća i čega sve, ne verujem da sve zavisi od toga koliko pilot poznaje aerodrom. Šta ako su (lupam) 3 piste dodate ili oduzete između dve pilotove posete aerodromu? 

 

Koliko znam, ovo što si napisao važi za brodove, ali i tu ima izuzetaka - u Panamskom i (valjda) Sueckom kanalu pilotova je poslednja a ne kapetanova. Pretpostavljam da tu izuzeci postoje samo u slučaju ekstremnih primera - pilot se napio za 10 min, i slično. Znaće @namenski da li sam dobro upamtio.

 

Ako je ovde pilotova bila poslednja, začudiću se. Ako je na kraju kontrola odgovorna, onda...hm, da nisu i u kontroli leta počeli da zapošljavaju "Ne znam, pitaću" kadrove?

 

 

Link to comment
10 minutes ago, ragasto said:

 

Ako je ovde pilotova bila poslednja, začudiću se. Ako je na kraju kontrola odgovorna, onda...hm, da nisu i u kontroli leta počeli da zapošljavaju "Ne znam, pitaću" kadrove?

 

 

 

Pilotova faktički jeste poslednja jer on izvrši radnju.

Pri čemu  mislim da ovde nije bilo nesporazuma između kontrole i pilota, jednostavno je izašao na pogrešno mesto na pistu ubedjen da je na pravom. Baš tako se dešavalo u epizodama AIG koje pamtim i nije bilo nekad davno nego relativno skoro.

 

Edited by JozoMujica
Link to comment
1 minute ago, JozoMujica said:

 

Pilotova faktički jeste poslednja jer on izvrši radnju.

Pri čemu  mislim da ovde nije bilo nesporazuma između kontrole i pilota, jednostavno je izašao na pogrešno mesto na pistu ubedjen da je na pravom. Baš tako se dešavalo u epizodama AIG koje pamtim i nije bilo nekad davno nego relativno skoro.

 

Dotle je ok - izašao, zajebo se, ništa katastrofalno. I signalizacija (valjda) lepo kaže gde je, ali je ovaj svejedno pogrešio, i dalje nije strašno. Pa mu onda kontrola kaže: "E majstore - ne tu, nego ideš do kraja pa levo. E, tu. Aj srećan vam put!". 

 

 

Iznenadiću se ako sve zavisi od pilota koji je na tom aerodromu prvi put u životu. Ili drugi, a prvi je bio pre 6 godina, na pistama koje su na drugoj strani aerodroma... 

Link to comment
11 minutes ago, ragasto said:

Dotle je ok - izašao, zajebo se, ništa katastrofalno. I signalizacija (valjda) lepo kaže gde je, ali je ovaj svejedno pogrešio, i dalje nije strašno. Pa mu onda kontrola kaže: "E majstore - ne tu, nego ideš do kraja pa levo. E, tu. Aj srećan vam put!".

 

Valjda će NG da snimi za neku godinu epizodu o ovom događaju pa ćemo saznati šta se desilo.

Uglavnom, važno je da su uspeli da se prizemlje u komadu.

  • +1 1
Link to comment

Teško da kontrola može da zna sve parametre za svaki avion da bi znala koliko mu zaleta treba( koliko zaleta za koju težinu i sl.) Nekim avionima je dosta, pa se ovaj izlaz koristi za neka poletanja.

Quote

Kako Tango Six saznaje, avion je poleteo sa intersekcije D5 iako je od pokretanja aviona na gejtu posada dobila od kontrole poletanje sa D6. Kontrola letenja je na vreme uočila da se avion nalazi na D5, pitala je posadu da li je sigurna da može da poleti sa te pozicije, na šta je posada potvrdno odgovorila.

 

  • +1 2
Link to comment

Saznaćemo sigurno brzo, ne bi trebalo da istraga brzo traje. Ponegde pišu i da je motor goreo, taman da se i to razjasni. Posadi svakako idu velike čestitke, ovo je neprocenjivo dragocena lekcija.

@JozoMujica

Link to comment
2 minutes ago, yabadaba said:

Teško da kontrola može da zna sve parametre za svaki avion da bi znala koliko mu zaleta treba( koliko zaleta za koju težinu i sl.) Nekim avionima je dosta, pa se ovaj izlaz koristi za neka poletanja.

 

Znači, bilo je:

mess-confirm-image2.png

:huh:

 

Jbg, ja se nekako uzdao u procedure i to...saznaćemo valjda nešto od profi ljudi.

  • Haha 1
Link to comment

Gledajuci amaterski sve ove videje o avioncicima ukacio sam da piloti imaju neku knjizicu gde pise jebeno sve o svakom aerodromu i putu do tamo i ta knjizica se update-uje svaki put kad se dese neke promene. Ovo se ne odnosi samo na novu pistu nego i na stvari tipa ako je postojeca pista u losijem stanju, ako ne radi neki deo opreme na aerodromu, ako su zamecene vazdusne struje koje treba zaobilaziti, nacin na koji radi taj aerodrom, za koji tip aviona trebaju specijalne procedure itd itd... Bukvalno bi piloti trebalo da imaju sve neophodne informacije kod sebe. 

 

Za kontrolu leta ne znam, mozda i oni imaju tako nesto, tipa za svaki avion koliko mu treba piste. Ako je tako, ne znam kako su dozvolili pilotima da polete sa pogresnog ukljucenja. 

 

@JozoMujica secas li se ko je bio kriv sto se dozvolila takva poletanja u tim emisijama?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...