Jump to content

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ali Kauboje, slučaj se desio na ulici u po bela dana. Ja razumem tvoju paranoju, samo ti skrećem pažnju da nije dovoljno radikalna.
Dobro, ako je paranoja smatrati pretnjom nekoga ko je alatom u sred noci obio tvoja zakljucana vrata i usao u tvoj stan, onda mi prepisi neke tabletice da se unormalim.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Ne, ne, to je sasvim u redu, ali kažem ti, zašto stati tu? Upravo vest koju si citirao pokazuje da pretnjom treba da smatramo svakog sa kim se posvađamo na ulici, na poslu, u samoposluzi. Nikad ne znaš sa kim imaš posla. Always shoot first, that's what I say.

Edited by Syme
Link to comment

klinac je preparkiravao ocev auto, pogresio i udario dostavno auto koji pripada trgovcu sa pijace. klinac zovne majku, odbiju da plate ono sto je trgovac trazio jer nije bila tolika steta. trgovac ih isamara. sutradan otac i muz (imao je tezgu na pijaci) dodje do trgovca da se rasprave, trgovac mu opsuje zenu i dijete, otac glavom udari trgovca. trgovac ode u trgovinu, izvadi pistolj koji je tamo drzao da bi se branio od lopova, dodje do tezge ubije oca, i pokusa da ubije sesnaestogodisnjeg sina.blok 44

Link to comment
klinac je preparkiravao ocev auto, pogresio i udario dostavno auto koji pripada trgovcu sa pijace. klinac zovne majku, odbiju da plate ono sto je trgovac trazio jer nije bila tolika steta. trgovac ih isamara. sutradan otac i muz (imao je tezgu na pijaci) dodje do trgovca da se rasprave, trgovac mu opsuje zenu i dijete, otac glavom udari trgovca. trgovac ode u trgovinu, izvadi pistolj koji je tamo drzao da bi se branio od lopova, dodje do tezge ubije oca, i pokusa da ubije sesnaestogodisnjeg sina.blok 44
Ubistvo sa umisljajem i pokusaj ubistva, 40 godina Zabele?
Link to comment

@CowBoyAko se lopovi ovako ponašaju u po bela dana, kakve li su njihove namere u tri izjutra krene da petljaju oko tvojih vrata?U svakom slučaju, nije tvoja obaveza da objektivno proceniš njihove namere pre nego što se braniš. To o objektivnom procenjivanju je izvrtanje.Ako proceniš to jest osetiš da si ugrožen, bilo da je to realno ili si se prepao, naravno da smeš da se braniš. Tvoje je da kad kreneš da se braniš, da se zaustaviš kad je napadaš onesposobljen da te dalje ugrožava a ne kad je mrtav. Lepo su to i odavno objašnjavali pravnici ovde. To je svo objektivno procenjivanje koje se traži, i po meni je to sasvim smisleno. Nije idealno i nije jednostavno.

Link to comment
Ubistvo sa umisljajem i pokusaj ubistva, 40 godina Zabele?
tesko ubistvo u pokusaju (pokusaj ubistva vise lica). 10 godina na kraju.poenta je; jesu lopovi zlo, ali jednako je zlo kada svaki kabadahija pocne mlatarati tandzarom okolo. Edited by nautilus
Link to comment
Ne, ne, to je sasvim u redu, ali kažem ti, zašto stati tu?
Zato sto iz je ulica svacija a tvoj stan je tvoj.Ako se ti osecas isto na ulici kao u svojoj jazbini koju drzis pod kljucem, to je onda druga stvar. Edited by CowBoy
Link to comment

Zato izmedju ostalog dozvola za posedovanje i dozvola za nosenje oruzja nisu isto. Syme polazi od toga da je ugrozenost ista kad s ena ulici mimoidjes sa lokalnim tabadzijom i kad ti isti nocu provali u zakljucani stan. Sto se mene tice najradije bih zabranila bilo kome da poseduje oruzje, ali takodje ne moze se neko goniti ako je usred noci isprebijao nekog ko mu je usao u stan, pa makar to bio samo nesrecni narkoman.Citala sam pre neki dan onu vest o mladicu koji je u Nisu valjda obogaljen bejzbolkom, i niko od drugara sa kojima je bio za stolom nije ga branio. A onda ukapiram da je sistem takav da su mogli samo sebe da uvale u problem, em bi imali posla sa policijom, mozda cak i pretnju zatvora da su krenuli da brane druga pa nezgodno udarili manijaka, em znas da ti manijaci izlaze iz zatvora za max godinu i da drzavu ne zanima sistem po kome daje zabranu prilaska i takve stvari. Izes sistem koji je koncipiran tako da kad mlate nekog u tvom drustvu je najbolje da stanes sa strane i pustis da ga umlate ako im ej do toga.

Link to comment
tesko ubistvo u pokusaju (pokusaj ubistva vise lica). 10 godina na kraju.
Eto, toliko vredi tvoj, moj ili život svakog od nas u ovoj zemlji. 10 godina minus dobro vladanje.10-ak godina džepnog bilijara, neukusnog kačamaka jedno dva puta nedeljno a kažnjeni ima i priliku da napiše bes celer.Srbijo, crkni.
Link to comment
Ako proceniš to jest osetiš da si ugrožen, bilo da je to realno ili si se prepao, naravno da smeš da se braniš. Tvoje je da kad kreneš da se braniš, da se zaustaviš kad je napadaš onesposobljen da te dalje ugrožava a ne kad je mrtav. Lepo su to i odavno objašnjavali pravnici ovde. To je svo objektivno procenjivanje koje se traži, i po meni je to sasvim smisleno. Nije idealno i nije jednostavno.
Ako ja imam pištolj u kući, osetim da sam ugrožen, ispalim jedan metak, pogodim ga u srce ili glavu i provalnik padne na mestu mrtav, ja sam se zaustavio kad je napadač onesposobljen da me i dalje ugrožava ako nisam ispalio i drugi metak.Ako on nije imao pištolj, to je prekoračenje nužne odbrane, a to je besmisleno, jer ja ne mogu u mraku, probuđen u 3 ujutru da znam da li ga ima i da li je spreman da ga upotrebi čim me vidi.P.S. Pod "osetim da sam ugrožen" podrazumevam da mi je u gluvo doba noći nepoznata osoba nepoznatih namera provalila u kuću. Ako se neko u tim uslovima ne oseća ugroženim, svaka čast. Edited by gotivac
Link to comment

Sad ce da ti iskontriraju primerima gde neko ide ulicom u sred bela dana, oseti se ugrozenim od strane prolaznika koji hoda drugom stranom ulice, i sruci sarzer metaka u njega.

Link to comment
tesko ubistvo u pokusaju (pokusaj ubistva vise lica). 10 godina na kraju.poenta je; jesu lopovi zlo, ali jednako je zlo kada svaki kabadahija pocne mlatarati tandzarom okolo.
zar trgovac nije ubio oca?
Link to comment
Sad ce da ti iskontriraju primerima gde neko ide ulicom u sred bela dana, oseti se ugrozenim od strane prolaznika koji hoda drugom stranom ulice, i sruci sarzer metaka u njega.
Evi, malo pažnje ne bi bilo na odmet. Primer sa ubistvom deteta na ulici u po bela dana nisam naveo ja, radi kontriranja, nego Kauboj, da bi zaključio kako to opravdava njegovu pomisao da provalnik koji mu upadne u kuću ima najgore namere. Ja sam mu rekao da je to non sequitur, i da primer, ako kazuje išta, kazuje da imamo razloga da pretpostavimo da svako sa kim se na ulici posvađamo oko parking mesta ima najgore namere.Šta činiti? Pa ako pođeš od te pretpostavke, onda jasno završavaš u hobsovskom prirodnom stanju u kojem svako ima najgore namere dok se ne dokaže suprotno. Nautilosov primer dobro pokazuje kuda to vodi.Tvoj drugi argument je da je veća ugroženost ako ti neko upadne u stan, nego kad se mimoiđeš sa lokalnim tabadžijom. Ali to je već iskrivljavanje mog argumenta i Kaubojevog primera. Pravo poređenje bi bilo: da li je veća ugrženost kada ti neko upadne u stan, ili kada se posvađate na ulici oko parkinga, ili (sad variram) ulubljenog branika, i slično. Kada je ugroženost veća? Odgovor je - ne znam, ali svakako postoje statistike koje mogu da pokažu koliko se provala završi nasiljem, a koliko se ulubljenih branika i svađa oko parkinga završi nasiljem.Da poentiram, ako je Kaubojev argument da ja kao homeowner imam prava da pretpostavim da je neko ko mi je ušao u kuću ušao sa namerom, ili barem spremnošću da mi ubije dete, onda njegov primer zapravo dokazuje nešto mnogo jače od toga, da imam razloga da pretpostavim da svako sa kim se posvađam na ulici ima nameru, ili barem spremnost da mi ubije dete. Sa takvom pretpostavkom, ostaje nam sam jedna mogućnost, pištolj u ruke, vežbajmo gađanje, uvek naoružani, uvek spremni na najgore. To je svet iz noćne more. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...