Jump to content

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

u moju gajbu ne moze da se udje kroz prozor i skoro pa nemoguce sa terase, znaci kroz vrata.u 1.56 nocu likovi su dva puta pozvonili na vrata. inace se desava svaki treci dan da neko greskom zvrcne na vrata posto ljudi zamene taster za svetlo sa zvonom pa obicno ne reagujemo, kada se desi jednom. vec kada je neko pozvonio 2x u roku od 10 sekundi bilo je sumnjivo. zena i ja smo bili u krevetu ali nismo spavali, svetlo je bilo upaljeno. pogledali smo se a onda smo culi kako neko krece metalnim predmetom da radi oko brave. ja sam odmah ustao, napravio buku i oni su krenuli da beze niz stepenice. kada sam otvorio vrata nisam ih video jer su radili u mraku.
verovatno su neki diletanti. i meni neki amater bio prosle godine u poseti u gluvo doba noci skido upaljenu sijalicu na terasi (u prizemlju). a bas taj dan sam menjao bravu na ulaznim vratima (sa sve idenjem na cvetko pijacu po novu bravu i nosemenjem brave u ruci i sl.)uglavnom, ja cuo neko lagano komesanje, video neciju siluetu napolju kako stoji na zidicu od terase i mulja nesto oko sijalice. u polugrogi stanju ustao, otvorio vrata od terase i pito 'izvinite, a sta to radite ?' (sa sve persiranjem, i kid you not). tip iste sekunde dzada. a milisekund pre dzade odvrnuo sijalicu preko tacke da se ugasi svetlo i bude potpuni mrak, samo verovatno nije skontao na vreme i vec se bio dao u beg. bilo mi prosla me jeza niz kicmu tek jedno pola minuta kasnije posto sam skontao sta je hteo i pogotovo kad sam skapirao da sam na vreme izasao napolje.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

provalna kradja je teska kradja a ne sitno delo gradje i samim tim nije bitna vrednost ukradenih stvari. svako drugo tumacenje je protivno zakonu
Samo obicna kradja moze da preraste u tesku kradju, ali ne i sitno delo kradje. Zbog dileme u tom pogledu izricito se u zakonu kod teske kradje navodi clan 203.Mada u praksi je tesko dokazati da je kod provalne kradje ucinilac isao za tim da ukrade nesto u maloj vrednosti.
Link to comment
quote or it didn't happen.
zaboravio sam molbu provalniku da koristi kondom u slucaju potrebe, ako nema pri ruci eventalno ga ponuditi iz kucne zalihe
Link to comment

imho, nema tu mnogo filozofije. Sve bi to bilo ok kada bi ti znao kada neko upada u kakvom je mentalnom stanju, kakve su mu namere, da li je pijan, nadrogiran, lud, krvoločan. Zakon od tebe traži da situaciju tretiraš kao da je on revnosan i razuman a to često nije slučaj. Samim tim, zakon je na strani lopova i možda potencijalnog ubice, tebi su ruke vezane, a on, ako ima ubilačke namere ili ih možda nema ali usled adrenalina, šoka kada je uhvaćen i straha jeste u stanju da ubije - ti si u podređenom položaju kako god da okreneš. Njemu je u glavi da se izvuče i pobegne no matter what, a ti treba da razmišljaš o 10 potencijalnih zakona koje ćeš možda prekršiti u preteranoj samoodbrani, debilizam.

Link to comment

ne razumem. sta kao DA inace samo prostaci i kocijasi po forumu, pa je zato nezamislivo ?edit: ne ljutim se, samo ne razumem :)

Edited by DarkAttraktor
Link to comment

aaaaa, pa to zato sto nisam imo pojma sta se desava. tacno kad se ovaj nacrtao na terasi sam pokusavao da zaspim, a u tih 10-15 sekundi izmedju izmedju primecivanja siluete i otvaranja vrata, verovatno sam mislio da komsija pokusava da uradi/opravi nesto (u taj deo dvorista se bukvalno zalazi samo i iskljucivo zbog podruma / kotlarnice / ventila za iskljucivanje vode) ili da je nekakav lightbulb repairman dosao da odradi redovni maintenance as far as i cared atm.bukvalno sam izasao sa stavom 'kako mogu da vam pomognem' :isuse:

Link to comment

Meni su obili kuću dok sam spavao, u sred bela dana, dok su komšije bile preko puta, a i roditelji bili u istom dvorištu. Posle sam pomislio, bolje što sam spavao. Rekonstruišući njegovo kretanje po kući shvatuio sam da je na prstima prošao pored mene.Kasnije, kad su ga uhvatili, na suđenju, video sam raspalog dečka, mladog, nikakvog. Još par puta su pokušavali, uvek danju.

Link to comment
Više je pitanje za pravnika, ali je ovo prikladnija tema.(disklejmer: Gazzo, ništa lično, daleko bilo, samo mi je tvoja situacija milion puta bila u mislima, i šta da se radi u takvoj situaciji)ŠBBKBB situacija: da je (pu pu pu daleko bilo) kod Gazze ušao onaj što je pokušao, recimo da su vrata bila otključana. I da je taj što je ušao bio trezan, nije bio drogiran, potpuno nenaoružan, nikakvo vatreno oružje, nikakvo hladno oružje, ni tup ni oštar predmet, ništa. Uđe i krene da vršlja i pretura, traži pare, nakit, štagod. Gazza se probudi, dovoljno dugo bude budan da shvati o čemu se radi (eliminišemo trenutnu neuračunljivost zbog rasanjivanja, emotivni šok i sve te pravne zavrzlame). Provalnik vidi da je Gazza budan i da mu prilazi. Provalnik ne napada Gazzu fizički. Šta Gazza može u tom trenutku da uradi, a da sve bude potpuno u skladu sa važećim zakonima? Da zove policiju a provalnika zamoli da sačeka dok policija dođe? Sme li da zadrži provalnika u svom stanu protiv provalnikove volje? Ako Gazza napadne provalnika fizički u želji da ga zadrži u stanu do dolaska policije provalnik bi mogao da ga tuži za fizički napad i nanošenje lakih ili teških povreda...Dakle, strogo pravno gledano - šta se radi u takvoj situaciji?
Najčistija situacija je da ga "uhapsiš" i pozoveš policiju. Na osnovu čl.230. ZKP svako ( pa i slučajni prolaznik) ima pravo da liši slobode učinioca koji je zatečen u vršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti. U žargonu to se zove "građansko hapšenje", meni se taj termin ne sviđa (procesualiste nikad nije krasio stil), ali tako je svugde u svetu. http://en.wikipedia....en's_arrest Edited by halloween
Link to comment
A šta ako uhapšenik počne da se opire hapšenju?
Za ovakve situacije u stanu kad je kontakt obicno na kratkom rastojanju najbolje opcije su tejzeri, tejzerski meci ili sprejevi za samoodbranu.To je sasvim dovoljno da se izvrsi hapsenje i pored opiranja.Samo ukoliko je ocigledno da provalnik/ci imaju oruzje onda ima smisla i odmah uzvratiti na isti nacin.Inace, mislim da bi bilo mnogo bolje kad bi u skoli postojali obavezni kursevi iz samoodbrane (sprejem recimo), civilnog hapsenja, prve pomoci, itd. Edited by Anduril
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...