Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Opet. Smanjite malo saljenje, neduhovite onelinere, muziku srecnog detinjstva itd....Edit: Syme, Kim je banovan. Nema prenošenja poruka. Slijedeće čačkanje te kandiduje za par dana hladovine. Post obrisan.

Edited by nautilus
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

jos jedan primer iz mog krajaprovalnik je upao u kucu i sa nozem napao domacinadomacin je imao pistolj i ranio ga u noguprovalnik je dobio dve godine + uslovna, domacin je dobio sest godina + uslovna
Moja greska. Iz odredjenih razloga pomesao sam informacije.Jedna godina zatvora ili 4 godine uslovno za domacina, sest meseci zatvora ili dve godine uslovno za lopova (nemojte uzeti ove podatke kao 100% tacne, uglavnom je poenta da je onaj koji je branio domacinstvo dobio vecu kaznu)Izvinjavam se svima, posebno nautilusu i hamletu koji su iskusno odmah skontali da nesto nije u redu. :)
Link to comment
Moja greska. Iz odredjenih razloga pomesao sam informacije.Jedna godina zatvora ili 4 godine uslovno za domacina, sest meseci zatvora ili dve godine uslovno za lopova (nemojte uzeti ove podatke kao 100% tacne, uglavnom je poenta da je onaj koji je branio domacinstvo dobio vecu kaznu)Izvinjavam se svima, posebno nautilusu i hamletu koji su iskusno odmah skontali da nesto nije u redu. :)
ali kako je ovo moguce? mislim, znam kako je moguce, iscitala sam ceo topik. ja sam iz nekog, ocigledno pogresnog, razloga mislila da samoodbrana ide po nekom sistemu 'jedan stepen vise', tj. ako te neko napada nozem a ti imas kod sebe pistolj, ti valjda smes i da upotrebis taj pistolj za odbranu (tipa pucanjem, ne udaranjem drskom po glavi).i kako onda stoji stvar sa silovanjem? opet, iz ko zna kog razloga imam u glavi da se silovanje smatra napadom na zivot i da imas pravo da se branis svim sredstvima, ali verovatno i tu gresim. dakle, neko te siluje i ti dobijes priliku da mu tokom procesa polomis vrat ili ga prikoljes nozem kojeg si se docepala ili sta ja znam - jel to smes da uradis bez da ti preti zatvor, ili moras da cekas da zavrsi pa da vidis da li ce te pustiti da zivis ili ce pribeci zataskavanju svedoka metodom shallow grave (kao sto se ovde desilo prosle godine)?
Link to comment

Nažalost, zakon kaže da u tom slučaju možeš da se braniš samo srazmernim sredstvima. Pošto se pretpostavlja da većina žena nema onu stvar (kurac), onda je preporuka zakonodavca da se koristi dildo za tu namenu. Karikiram, ali u'll get the point.

Link to comment
i kako onda stoji stvar sa silovanjem?
Samoodbrana u odsustvu vlasti
Jasno je, međutim, i to da je praksa potpuno suluda u mnogim slučajevima, na primjer, slučajevima pokušaja silovanja. Naime, ako pripadnica ženskog roda u svojoj torbici ima sprej, bilo da je riječ o (u nas zabranjenom) suzavcu u spreju ili dezodoransu, pa se snađe u panici, uspije izvaditi sprej iz torbice i štrcnuti mlaz u oči napadača, ako se umiješa policija, krivičnu prijavu će dobiti napadač (nesuđeni silovatelj), ali će i ona dobiti prekršajnu prijavu, bez obzira na to što je to potvrđeno najefikasniji način da se manijaka bar na tren onesposobi, pa da ga se zvizne nogom u međunožje i pobjegne u pravcu nekog javnog objekta ili policijske stanice (štikla u glavu bi već bila teška tjelesna povreda, pa bismo tu opet imali slučaj dokazivanja nužne obrane i eventualnog prekoračenja...).
Link to comment
Nažalost, zakon kaže da u tom slučaju možeš da se braniš samo srazmernim sredstvima.
Ovo je sustina.Ranjavanje pistoljem je teska telesna povreda, a provalnik ima, pogresicu pojmove, pretnju i provalu u tudji posed.Da ga je zveknuo od nazad, provalnik bi imao samo provalu i manju kaznu.Neka ne bude tvrdnja, nego cuo sam, da nas zakon po tom pitanju je najstroziji za onog ko se brani, i najblazi za napadaca, za razliku od ostalih zemalja iz regiona, mozda Evrope.Silovanje cu preskociti, dovoljno sam se zakopao i ovako.e# I sve ovo pise laik, nemojte zaboraviti tu cinjenicu. Edited by fragand
Link to comment
Nažalost, zakon kaže da u tom slučaju možeš da se braniš samo srazmernim sredstvima. Pošto se pretpostavlja da većina žena nema onu stvar (kurac), onda je preporuka zakonodavca da se koristi dildo za tu namenu.
a kamo u jednacini ekvivalent za pretprljeni shok, strah i emotivni bol?il je to gratis?
Link to comment
Nažalost, zakon kaže da u tom slučaju možeš da se braniš samo srazmernim sredstvima. Pošto se pretpostavlja da većina žena nema onu stvar (kurac), onda je preporuka zakonodavca da se koristi dildo za tu namenu.
a kamo u jednacini ekvivalent za pretprljeni shok, strah i emotivni bol?
možda je bi Edited by MancMellow
Link to comment

note to everyone // disregard the post above / niko nije shvatio foru = glupa je fora

ali kako je ovo moguce? mislim, znam kako je moguce, iscitala sam ceo topik. ja sam iz nekog, ocigledno pogresnog, razloga mislila da samoodbrana ide po nekom sistemu 'jedan stepen vise', tj. ako te neko napada nozem a ti imas kod sebe pistolj, ti valjda smes i da upotrebis taj pistolj za odbranu (tipa pucanjem, ne udaranjem drskom po glavi).i kako onda stoji stvar sa silovanjem? opet, iz ko zna kog razloga imam u glavi da se silovanje smatra napadom na zivot i da imas pravo da se branis svim sredstvima, ali verovatno i tu gresim. dakle, neko te siluje i ti dobijes priliku da mu tokom procesa polomis vrat ili ga prikoljes nozem kojeg si se docepala ili sta ja znam - jel to smes da uradis bez da ti preti zatvor, ili moras da cekas da zavrsi pa da vidis da li ce te pustiti da zivis ili ce pribeci zataskavanju svedoka metodom shallow grave (kao sto se ovde desilo prosle godine)?
ti ne moraš da se brineš, ti si tu gde si, znači u najgorem slučaju samo par stotina kilometara od normalnih zakona :D Edited by MancMellow
Link to comment
Jedino ako se ide logikom da je povreda naneta pistoljem teza od povrede nanete nozem, ali i dalje zvuci totalno sumanuto.
meni je potpuno nelogicno zahtevati srazmeran odgovor od ljudskog bica nateranog da se brani.ovaj deo iz linkovanog clanka je jako dobar:
kod nužne obrane intenzitet napada i srazmjernost između obrane i napada ne može se ocjenjivati isključivo prema upotrijebljenom sredstvu, već u obzir treba uzeti sve okolnosti, na kraju krajeva i s kakvim sredstvima obrane je napadnuti u toj situaciji raspolagao da bi odbio napad od sebe.
i ovi drugi slucajevi iz clanka su no comment (narocito ovo gde je majka nozem branila sebe i cerku od nekog ko ocigledno moze obe da ih prebije golim rukama, pa zaglavila zatvor)ovo za sprej znam od ranije. donekle razumem, otvorilo bi prostor da svako dobije sprej u oci (mada imam flashback na pocetak ove rasprave - kod nas samo drzava sme da koristi suzavac :P ). ali ja sam namerno pitala za situaciju koja je korak dalje - kad se silovanje vec desilo, tj. desava se, sto se moze kasnije dokazati. ako je silovatelj stranac, tj. zrtva ga ne poznaje (sto se desava u manjem broju silovanja), imas razloga da strahujes da se nece zavrsiti na silovanju, vec da ce pokusati da ukloni svedoka (jednostavno ne znas koje su mu namere, ali vec znas da nisu dobre). i recimo, dobijes priliku da ga ubijes i sta onda? preti ti optuzba za ubistvo i ova 'kriva si a nisi kriva' kazna kod koje ces jos morati da placas odstetu porodici silovatelja? ako je tako, onda, po mom laickom misljenju, nesto sa takvim sistemom (bilo zakoni, bilo praksa) nije u redu.
Link to comment
meni je potpuno nelogicno zahtevati srazmeran odgovor od ljudskog bica nateranog da se brani.ovaj deo iz linkovanog clanka je jako dobar:kod nužne obrane intenzitet napada i srazmjernost između obrane i napada ne može se ocjenjivati isključivo prema upotrijebljenom sredstvu, već u obzir treba uzeti sve okolnosti, na kraju krajeva i s kakvim sredstvima obrane je napadnuti u toj situaciji raspolagao da bi odbio napad od sebe.
Oko ovoga se i lome koplja vec 50-tak strana. Meni se cini da nije ni toliki problem u samom zakonu koliko u tumacenju, pa tako dolazi do presuda u kojima onaj koji se branio dobije tezu kaznu od napadaca ili, u slucaju ubistva, tereti se kao da je ubio coveka iz hira.
Link to comment
Oko ovoga se i lome koplja vec 50-tak strana. Meni se cini da nije ni toliki problem u samom zakonu koliko u tumacenju, pa tako dolazi do presuda u kojima onaj koji se branio dobije tezu kaznu od napadaca ili, u slucaju ubistva, tereti se kao da je ubio coveka iz hira.
...i u platežnim sposobnostima kriminalaca, naročito organizovanih mafijaških grupa, koje su u stanju da priušte najbolje advokate, ako ne i nešto više (spoljni pritisak na sudije i slično).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...