Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ne možeš pretpostaviti da je nasilje nametnuto, jer to je upravo ono o čemu raspravljamo. To je prosto begging the question.Gagorderka je deset puta ponovila pitanje da li u datoj situaciji može da se pobegne, odnosno da se izabere neko drugo rešenje osim nasilja. Ako može, onda ti nasilje nije nametnuto, nego si ga sam izabrao.
naravno da mogu pretpostaviti. ako izaberem da se ne pomerim, da se ne izmaknem nego da nastavim svojim putem, šta onda?izbor nije binarni, pobeći (zvati, policiju, itd) ili odgovoriti na nasilje (srazmerno, nesrazmerno), odlučio sam da u datom trenutku ne reagujem (pošto se nije desila nikakva promena situacije u kojoj se nalazim, jel tako) i da dopustim da me neko npr izbode. eto, bio sam bolji čovek, ništa mi nije nametnuto, umro sam prirodnom smrću, desilo se jbg.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

odlučio sam da u datom trenutku ne reagujem (pošto se niej desila nikakva promena situacije u kojoj se nalazim, jel tako) i da dopustim da me neko npr izbode. eto, bio sam bolji čovek, ništa mi nije nametnuto, umro sam prirodnom smrću, desilo se jbg.
tako si razumeo ovo što sam napisala? ja govorim o idejnom bekgraundu pravila koje usko tumači prinudu, a ti postavljaš hipotetičku situaciju kojom dokazuješ šta?
Link to comment

mali troll, a sta zakon kaze o pomaganju kada vidis da jaci bije slabijeg, tu nema obaveze da se pomaze? i da li je iko osudjen zato sto nije npr. pozvao hitnu pomoc za drugoga?

Link to comment
tako si razumeo ovo što sam napisala? ja govorim o idejnom bekgraundu pravila koje usko tumači prinudu, a ti postavljaš hipotetičku situaciju kojom dokazuješ šta?
ovo je odgovor symetu na tvrdnju da nasilje nije nametnuto (provala u stan nije nasilje, inherentna pretnja po dobrobit ukućana isto nije nasilje), dakle ne moram da uzmem nasilje u obzir.korolar je da će nasilja biti samo ako ga ja izaberem, inače je sve ok.
Link to comment
ovo je odgovor symetu na tvrdnju da nasilje nije nametnuto (provala u stan nije nasilje, inherentna pretnja po dobrobit ukućana isto nije nasilje), dakle ne moram da uzmem nasilje u obzir.korolar je da će nasilja biti samo ako ga ja izaberem, inače je sve ok.
Nisam rekao da upadanje u kuću nije nasilje, već da na njega ne mora da se odgovori nasiljem, u tom smislu nasilje ti nije nametnuto. Kada neko pokušava da te izbode, situacija je potpuno drugačija, zato to i jeste nužna odbrana, tu ti nasilje jeste nametnuto (jer ti je alternativa smrt).Dakle, stvarno ne znam da li se praviš nevešt ili stvarno ne uviđaš razliku. Edited by Syme
Link to comment

Troll na troll:

mali troll, a sta zakon kaze o pomaganju kada vidis da jaci bije slabijeg,
Pa ne može obrnuto. Uvek je u tom trenutku jači onaj koji bije.
Link to comment

pa ne mora, marko i musa, dva junaka ...jos jedno pitanje, ako se nekom odgovara. lopov hoce samo da pobjegne ali sa tvojim laptopom. ti se uhvatis za laptop i tek tada pocinje gusanje. jel minus vlasniku sto ga nije prosto pustio da ode?

Link to comment

ne znam, ako je pitanje da li je ortak mogao da bezi dok ga ovaj vije dizalicom po slaviji bilo ozbiljno i predstavlja istinski okvir u kome sud razmislja, mislim da to samo pojacava argumentaciju onih koji se zalazu za opustenije shvatanje pojma samoodbrana. naime moj prijatelj je verovatno vise pukom srecom nego vestinom sprecio da zavrsi kao pokojnik, biljka, whatever od udarca dizalicom u glavu - sto je napadac pokusao da uradi. to sto mu je onda sto rukama sto kolenom izmenio licni opis je sad, sta? prekoracenje nuzne odbrane? sta je nuzna odbrana, izmako se pa mu ovaj nije rascopao lobanju, i onda treba da ostane u toj pozi dok patrola policije ne nabode GPS koordinate sukoba? ili da proba da trci tj bezi ali kojom metodom da (kao inteligentna osoba, copyright kim) kvantifikuje potencijalnu brzinu napadaca sa dizalicom u ruci i tacku u kojoj ce ga stici i da li ce iscrpljen od jurnjave moci da podigne dizalicu na mog prijatelja i da mu 200m dalje rascopa glavu?ozbiljno, o cemu vi pricate ovde? o kompjuterskoj simulaciji ili o stvarnoj sceni iz zivota? onesposobljavanje napadaca je JEDINI moguci odgovor na ovu situaciju. nalazim da je duboko licemerno potezati druge opcije, licemerno i neljudski na kraju krajeva. ako zakon u srbiji to radi, a radi jer je moj prijatelj na kraju popio jacu kaznu od napadaca jer je nanosenje teskih telesnih povreda gora stvar od nasilnickog ponasanja po zakonu, to je verovatno zato sto je ili nedorecen ili se u njemu definitivno jednako tumace prava napadaca i napadnutog, sto izmedju ostalog ima veze i sa temom ovde.

Edited by gazza1
Link to comment
da li je onaj ko je napadnut mogao da pobegne?
Victim trol on: Kad te vec zbog necega napadnu, tesko se bezi. Da ne kazem nikako. Neko te napada da bi te 1) opljackao, 2) povredio, 3) iz nekog besa, ludila, itd. Napadnu te na ulici, u haustoru, u prevozu, ispred stana. Gde ces da bezis, kako da uteknes? Razbojnik te juri za zlatni lancic/telefon/evrice u novcaniku, siledzija da te demolira jer si ga "isekao" u saobracaju, manijaci jer vozis rolere u njihovom parku. Tesko takvi odustaju kad krenes da se povlacis & bezis. A da ti iskreno kazem, i udarci bole. Nekad bas u pizdu materinu. Sad i svi nose nozeve. Jedan ubod i nema te. I eto, ti znas sve to, hoces da pobegnes, da te ne boli i da prezivis, ali ne mozes. A policije & hrabrih sugradjana nigde.E, da, sta je mene zacudilo: sve vreme dok sam se borio da ne dobijem noz u stomak i grlic razbijene flase u grlo, i da ne padnem na asfalt gde bi mi brzo presudili, oko glave mi je neprestano bljeskalo, totalno me zbunjujuci. Non stop, kao da su munje sevale oko mog privatnog Bojista. Osim flajke nisam dobio nijedan udarac u glavu, pa me je vise cudilo u svoj frci sta seva. Da, razjasnio posle: stajao covek na doslovce pola metra pored nas i sve vreme okidao snimke fotoaparatom sa blicem. Snimio valjda 100 slika za taj minut.Victim trol off. Edited by Topola
Link to comment

@bergasakakva kurac jeftina banalizacija majke ti? i to kazes ti koji sve koji ne misle u dlaku isto kao i ti proglasavas ubicama?

Edited by aram
Link to comment
@bergasakakva kurac jeftina banalizacija majke ti? i to kazes ti koji sve koji ne misle u dlaku isto kao i ti proglasavas ubicama?
Ne bih te previse zamarao. Ako ne kapiras da i po sadasnjem zakonu mozes da uradis sve kada te neko napadne dizalicom nemamo o cemu da pricamo dalje.
Link to comment
Nisam rekao da upadanje u kuću nije nasilje, već da na njega ne mora da se odgovori nasiljem, u tom smislu nasilje ti nije nametnuto. Kada neko pokušava da te izbode, situacija je potpuno drugačija, zato to i jeste nužna odbrana, tu ti nasilje jeste nametnuto (jer ti je alternativa smrt).Dakle, stvarno ne znam da li se praviš nevešt ili stvarno ne uviđaš razliku.
super je što veruješ da je ta razlika tako sekirom odsečena, pošto je nezamislivo da iz stanja tzv nenasilja (upao u kuću) u stanje nasilja (potegao pištolj) može da prođe i cele sekunda npr ali će srpski sud to proceniti kako dolikuje.i to jeste ono što smo pričali - home invasion menja celu dinamiku situacije ali se vi pretvarate da ne menja. upad u perinu kuću, perin zamak ako voliš jeste ugrožavanje perine bezbednosti samo po sebi i pera je tim činom prinuđen da reaguje imajući svoju bezbednost na umu, a to mu je nametnuto samim činom upada. i tu nema paralele sa javnim prostorom da bismo razmatrali samo u izolovanoj formi duela 1:1 u egal poziciji. ako naš zakon to ne uviđa, a ne uviđa osim u formi lakšeg dokazivanja afektivnog stanja i prepasti - treba ga menjati, i to je moj argument od pre 453532535 strana, i neću se ponavljati.btw, smanji doživljaj sa tim da ako neko ne razmišlja kao ti mora biti da se pravi nevešt, pošto implicira da je tvoj stav rock solid a da je sve ostalo prosto logički i razumski fejl - sasvim je u redu ne slagati se.
Link to comment
Ne bih te previse zamarao. Ako ne kapiras da i po sadasnjem zakonu mozes da uradis sve kada te neko napadne dizalicom nemamo o cemu da pricamo dalje.
sta mozes da uradis? da u samoodbrani izmenis licni opis napadacu i da fasujes kaznu za teske telesne povrede i odstetu coveku koji te je napao dizalicom samo zato sto nisi krenuo iz sve snage da trcis niz ulicu? jel to "mozes da uradis sve"?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...