Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

mislim da ti je buffalo bill dao najkonkretniji odgovor ovde. ako sam dobro razumeo, neovlasceni upad u porodicni domen daje pravo strani koja je predmet provale na ekstreman odgovor. a koliko se secam, covek ti je odgovorio i na tvoje pitanje, sta ako je uljez ubijen 300m od kuce sa 6 uboda u ledja.da se razumemo, ovo nije i moj odgovor. ja ga nemam. ne mogu da prevalim preko tastature nesto sto je u sustini najblize licence to kill. mozda i bih ako bi znao da to u srbiji nece biti zloupotrebljeno na prvom mestu. ipak bih radije nesto sto ne vodi daljoj fetisizaciji oruzja i institucionalizaciji nasilja makar i odbrambenog (?!)...mislim da rezonujes jako naivno ako mislis da je to da li je neko pametan ili emotivan (ili kako si vec podelio) u svakodnevnom zivotu uopste bitno za ovakve situacije. mislim da treba malo da popricas sa sudskim vestacima ili barem advokatima na ovu temu. ko ti kaze da sasho nije savrseno smiren, hladnokrvan i pametan covek. zapravo se toga i bojim, ako je tacno da ga je izbo ko zeca dok bezi. to moze da bude ponasanje coveka koji tacno zna sta radi.

Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Ne najcesce, ali kada ga uhvate pri kradji mnogo su cesci slucajevi da lopov dobije batine nego da on napadne nekoga. Najcesce mirno sacekaju policiju i jedni i drugi ili lopov pokusa da pobjegne.
onda mu ziasta kuvaju kafu :D
Link to comment
onda mu ziasta kuvaju kafu :D
zatvore vrata od podruma tako da ovaj ne moze pobjeci, zovnu policiju a ovoga puste da bjezi, prepoznaju ga iz komsiluka pa zovnu policiju koja ga opet zna odranije... imas razne slucajeve.a sto se tice batina, najcesce pri samom hapsenju policija primjeni vise sile nego sto je neophodno.
Link to comment
mislim da ti je buffalo bill dao najkonkretniji odgovor ovde. ako sam dobro razumeo, neovlasceni upad u porodicni domen daje pravo strani koja je predmet provale na ekstreman odgovor. a koliko se secam, covek ti je odgovorio i na tvoje pitanje, sta ako je uljez ubijen 300m od kuce sa 6 uboda u ledja.da se razumemo, ovo nije i moj odgovor. ja ga nemam. ne mogu da prevalim preko tastature nesto sto je u sustini najblize licence to kill. mozda i bih ako bi znao da to u srbiji nece biti zloupotrebljeno na prvom mestu. ipak bih radije nesto sto ne vodi daljoj fetisizaciji oruzja i institucionalizaciji nasilja makar i odbrambenog (?!)...mislim da rezonujes jako naivno ako mislis da je to da li je neko pametan ili emotivan (ili kako si vec podelio) u svakodnevnom zivotu uopste bitno za ovakve situacije. mislim da treba malo da popricas sa sudskim vestacima ili barem advokatima na ovu temu. ko ti kaze da sasho nije savrseno smiren, hladnokrvan i pametan covek. zapravo se toga i bojim, ako je tacno da ga je izbo ko zeca dok bezi. to moze da bude ponasanje coveka koji tacno zna sta radi.
mislim da su potpisnici peticije emotivni. a za sasa mislim da se uspanicio ali ne znam coveka i nadam se da ce biti dobro.samo mi nije jasno sta je ekstreman odgovor? to je pravo pitanje. kada zaceprkas po bb-ovom resenju nailazis na gomile ogranicenja (maloletnik, zena, lice mora da je u mogucnosti da izazove osecaj ugrozenosti, ne ako je okrenut ledjima, ne ako se udaljava od vlasnika stana, ne ako je ocigledno naoruazan a ti jesi ocigledno naoruzan - onda moras prvo da ga upozoris...) te se zapravo vracas u nesto slicno situaciji koju vec imas samo uz ukidanje sudske kontrole nasilja.ocu da kazem da opet, po ko zna koji put u srbiji, imamo sledeci problem: nisu problem propisi vec organi koji ih cesto traljavo ili nikako sprovode. meni se cini da je probitacnije probati da se tu nesto menja nego otvarati jos jedno polje zloupotrebe od strane tih istih traljavih i musavih institucija. btw, americki primer pokazuje da ukoliko je neko svestan da moze da pogine prilikom B&E to ga nece spreciti vec ce ga terati da bude ili pametniji (proveri da li nekoga ima kuci) ili ukoliko je ocajan nasilniji. cinjenica da se moze pucati po kuci nije smanjila nasilje.
Link to comment

Mom ujaku je preko skela sa komšijske kuće upao neki momak preko tavana u kuću (u skrnavom Jerkoviću) i moj stariji buraz se probudio i uhvatio ga i udario ga pesnicom (kod mene u familiji izgleda svi imaju tu žicu za potući se osim mene). Onda je mladji buraz brže bolje otišao po Prvu Pomoć da ga očisti od krvi, sve usput govoreći mu "A šta ti to treba da se pucaš u venu u tim godinama?" i slično. Ja zaista ne vidim da je moj brat ili bilo ko od ukućana ikako smeo da krene da ubija tog momka samo zbog činjenice da im je upao u kuću. Taman posla.

Link to comment

u Jerkovicu?i jos narkoman koji mozda kriziraverovatan hepatitis, mozda i jos ponestosta da je imao utoku i .....pretpostavljena situacija sashinadeca u kuci i zena ga budi i kaze mu za lampu pored prozoradovati noz, ili mozda provalnik ima noz pa mu otme (vise preferiram tiganj)provalnik ga bije na podu, jedino moze nozem u ledja da ga udarasve su plitki udarci bez pune snage, ali uspeva do mu osteti neki jaci krvni sudmoze i da umre ali ne sme da ne uspe, misli samo na zenu i decuda li ga je jurio pa ga dokrajcio zato sto mu ugrozava porodicu, ili je ovaj pobegao ili mozda nerascisceni racuni ili ta pogresna adresa otkrice istraga valjda

Edited by fragand
Link to comment
manc, sada mi je jasnom, smatra da mora da se podje od toga da je svako ubistvo u odbrani kuce opravdano pa tek ukoliko je policiji, po njihovoj proceni, nesto sumnjivo da se ide dalje. ukoliko gazda kaze da je dva puta rekao 'stoj, pucacu' onda je ispunio svoju duznost cak i kada, zenbudisticki, nije bilo nikoga da ga cuje. paradoksalno, ovaj stav pokazuje vise poverenja u drzavu i policiju nego moj zapravo ostavljajuci na organima gonjenja da donose odluku. makar, ja to tako razumem.
Da. I na tužioca. Drugim rečima, prebacuje se težište sa dokazivanja da nije prekoračena nužna odbrana na dokazivanje da jeste i to po zakonu koji bi bio sličan (i pravno uobličen) onome što sam napisao. Nema šanse da tako bi na taj način bilo više posla za sudove na primer, a za policiju bi bilo verovatno isto. Nemoj me sad terati ovde da pišem novi krivični zakon RS. Niti svi oni koji u skupštini donose zakone umeju da ga napišu, ali se u teroiji, a bogme više puta i u praksi, pitaju kakav će biti njihov "duh", odnosno šta je duh nekog konkretnog zakona i . A to je, kao što je BB bio napisao - žrtvovanje važnosti principa reciprociteta nauštrb naglašenijeg prava čoveka da se brani svoj i život svoje porodice "u" svom domu.
pa osim sto ne potvrdjuje tvoju tvrdnju. ili bolje receno ovako: i danas mozes ubiti u samoodbrani ali ne i zbog kola. ja ne znam sta je tu problem. mene ovde interesuje ono sto je manc napisao: kako mislite da prosirite mogucnost upotrebe sile za 'vlasnika stana' a da jednostavno ne pregazite neke civilizacijske tekovine.
Kime, znam odlično šta ti smeta - smeta ti izdvajanje samoodbrane u svom domu od ostalih oblika samoodbrane jer u tome vidiš klasni momenat. To je ok, što se tebe tiče. Ali kad su u pitanju civilizacijske tekovine, samo pogled na Unverzalnu deklaraciju o ljudskim pravima će ti reći da je ovde reč o više tih prava koji ovde dolaze u međusobni sukob.I vidi, pre ću ti popustiti u tome da sindikati arbitrarno određuju cene svih proizvoda umesto menadžmenta nego u ovome :D nema trika da, osim što sam svestan kakvi su važeći zakoni, ikada prihvatim da je logično i „civilizacijski“ da onaj kome silom neko provaljuje u dom mora, dok napad traje (dakle – moram da ponovim zbog nekih – ne kad provalnik legne i kaže predajem se ili kad počne da beži) da, povrh sveg stresa, koji je nemoguć, još razmišlja i o tome sa koliko njutna mora, a sa koliko sme da provalniku pritisne glavu da ne bi završio na višegodišnjoj robiji. Edited by MancMellow
Link to comment

Manč, ti zapravo tražiš zakonsku dozvolu to go berserk. Copkillah je u tome još ovtoreniji, on traži da mu država dopusti da reaguje instiktivno. E, pa izvini, niko nema to pravo. Okolnosti se naravno moraju uzeti u obzir, ai uzimaju se i po ovom zakonu. Ali to nije ono što ti tražiš. ti tražiš dozvolu za otputštanje kočnica.Postoji ovde čini mi se još jedna zbrka. Više puta je pomenuto u posprdnom tonu da onaj kome je provaljeno u kuću nema vremena da "lista krivični zakonik", da ljubazno pita "gospodina provalnika" kakve su mu namere, itsl, sve u tom stilu. Kao da je zakon krojen za robote i Šeldon Kuper, a ne za ljude. Ali, kao što je Gagorder neumorno ponavljala tokom cele teme, u razmatranju šta se u datom slučaju smatra nužnom odbranom uzimaju se u obzir brojni kontekstualni detalji, dakle ne ugurava se svaki slučaj u jedan rigidan kalup. Od onoga napadnutog se ne očekuje da bude pravnik-amater, već to excercise common sense, i da se ponaša u skladu sa relanom pretnjom kako je onu datom momentu procenjuje.

Link to comment
Manč, ti zapravo tražiš zakonsku dozvolu to go berserk. Copkillah je u tome još ovtoreniji, on traži da mu država dopusti da reaguje instiktivno. E, pa izvini, niko nema to pravo. Okolnosti se naravno moraju uzeti u obzir, ai uzimaju se i po ovom zakonu. Ali to nije ono što ti tražiš. ti tražiš dozvolu za otputštanje kočnica.
Ne. Već samo, ukoliko istraga to utvrdi, da sam napadača lišio života u afektu, braneći svoj život i/ili život svoje porodice. Da u tom slučaju ne snosim nikakvu krivicu.Ili plastično, pošto vidim da je neophodno: u pola noći neko je na mene krenuo sa nekim oružjem i ja ga u toj instinktivnoj samoodbrani ubijem ili osakatim, da u tom slučaju ni za šta ne odgovaram.
Link to comment
Manč, ti zapravo tražiš zakonsku dozvolu to go berserk. Copkillah je u tome još ovtoreniji, on traži da mu država dopusti da reaguje instiktivno. E, pa izvini, niko nema to pravo. Okolnosti se naravno moraju uzeti u obzir, ai uzimaju se i po ovom zakonu. Ali to nije ono što ti tražiš. ti tražiš dozvolu za otputštanje kočnica.
NE! Ja tražim dozvolu da mi se da sloboda da sam procenim šta mi je u tom trenutku potrebno i dovoljno da u svom domu onesposobim i provalnika i odbijem percepiranu opasnost za svoj i život ukućana. Ako se desi da ga pri tom ubijem, na tužiocu ili provalnikovim pravnim zastupnicima je da dokažu da sam bio SVESTAN da primenjujem ISTOVREMENO i nepotrebnu i smrtonosnu silu i nisam prestao. To je ona pričao "promeni težišta", to jedva da je nalik onome što imamo sada. Ali to nije licence to go berserk.
Ali, kao što je Gagorder neumorno ponavljala tokom cele teme, u razmatranju šta se u datom slučaju smatra nužnom odbranom uzimaju se u obzir brojni kontekstualni detalji, dakle ne ugurava se svaki slučaj u jedan rigidan kalup. Od onoga napadnutog se ne očekuje da bude pravnik-amater, već to excercise common sense, i da se ponaša u skladu sa relanom pretnjom kako je on u datom momentu procenjuje.
bold - ne, to ja predlažem. Sada se očekuje da se ponaša u skladu sa realnom pretnjom kako je (pretnju) policija i sudstvo kasnije procenjuje. ogromna razlika.
Link to comment
NE! Ja tražim dozvolu da mi se da sloboda da sam procenim šta mi je u tom trenutku potrebno i dovoljno da u svom domu onesposobim i provalnika i odbijem percepiranu opasnost za svoj i život ukućana. Ako se desi da ga pri tom ubijem, na tužiocu ili provalnikovim pravnim zastupnicima je da dokažu da sam bio SVESTAN da primenjujem ISTOVREMENO i nepotrebnu i smrtonosnu silu i nisam prestao. To je ona pričao "promeni težišta", to jedva da je nalik onome što imamo sada. Ali to nije licence to go berserk.bold - ne, to ja predlažem. Sada se očekuje da se ponaša u skladu sa realnom pretnjom kako je (pretnju) policija i sudstvo kasnije procenjuje. ogromna razlika.
Pa i ta procena mora da bude common sense, a ne paranoična. Ne znam šta da ti kažem. Kao ni Kim, ne uspevam da razumem šta je to čega po sadašnjem zakonu nema, a šta bi ti da promeniš. Edited by Syme
Link to comment
Mancov duh zakona bi oslobodio coveka u svom posedu bilo kakvih stega. Krajnja konsekvenca jeste dozvola za ubistvo.
Daj molim te pročitaj pažljivije šta sam napisao...osim toga imaš i danas sijaset situacija u kojima imaš dozvolu za ubistvo.Mancesquieu
Link to comment
Pa i ta procena mora da bude common sense, a ne paranoična. Ne znam šta da ti kažem. Kao ni Kim, ne uspevam da razumem šta je to čega po sadašnjem zakonu nema, a šta bi ti da promeniš.
ne mogu više :D
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...