Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Stvarna zabluda je nesto drugo i predvidja je zakon. Npr. kretanje lica u mraku prema napred shvatis kao napad jer nikako nisi mogao da znas da nije u pitanju provalnik vec drug koji se sa tobom sali.
npr. provalnik posegne rukom u dzep, ti mislis da ima pistolj i opalis?@bb: pa zakon se pise za krimi drame. ili bolje receno krimi drame pisu zakon.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Razilazimo se u principu koji je za mene vrlo vazan. Za mene je ljudski zivot svetinja koja je ispred privatnog vlasnistva.
Ovde se priča o zaštiti sopstvenog života, a ne o zaštiti privatne svojine. Ne čudi me da ti je to promaklo.
Link to comment

kime, fokusiraj se. vec si u zoni opakog trolovanja. svejedno je ko ce pobediti u ovoj diskusiji, sutra je novi dan, partizan je prvak u fudbalu, sve je pod kontrolom.

Link to comment

^^^^^jao ne, da se ne vraćamo na nagađanje tipa "šta je lopov zaista hteo".edit: @kimsorry druže, nisam toliko literarno kreativan :)

Link to comment
i za mene je, narocito moj i moje porodice.
Pa ne. Ti mislis da je svaki lopov tu da bi ubio i onda nema problema da ga roknes zato sto ima srafciger. Ja mislim da se velika vecina lopova uplasi kada shvati da ima nekog u kuci i da je otkriven.
Link to comment

ma ne razumem ovoliko odbijanje da se o ovome uopste raspravlja, a o podmetanju da bi bilo kakva promena predstavljala "davanje dozvole za ubijanje" i da ne pricam. ja bih prosto da se u svakom pogledu uzorni gradjanin ne tretira automatski kao ubica kad mu se nesto ovako dogodi. ja bih da drzava krece od pretpostavke da on to nije zeleo, od pretpostavke nevinosti. a cini mi se da to sada nije slucaj.

Link to comment

Ovde se (barem meni) stalno javlja problem da domaćin mora sačekati akciju pa dobro odmeriti reakciju i delovati.Tom logikom već je stavljen u neravnopravan položaj, u nekakvom fajtu prednost je na strani uljeza-napadača.

Link to comment

@gazza: sta ti je? kakvo trolovanje? na sve bbove promene zakona nautilus mu je vec odgovorio. meni samo nije jasno gde je problem. covek nasrnuo na coveka u mraku ovaj ga ubio? nuzna odbrana. napao ga nozem, ovaj ga ubio u gusanju? nuzna odbrana. provalnik bezao, kucevlasnik ga oladio pri bekstvu? prekoracenje nuzne odbrane.u svakom od tih slucajeve istina se utvrdjuje istragom i sud donosi presudu. ovde preovladava stav da zakon onemogucava da se pripuca na hordu manijaka na cracku koja nekome siluje zenu, cerku i psa. dakle jos jednom: kakve tacno promene trazite?

Link to comment

meni je samo jasno da bi ara

ma ne razumem ovoliko odbijanje da se o ovome uopste raspravlja, a o podmetanju da bi bilo kakva promena predstavljala "davanje dozvole za ubijanje" i da ne pricam. ja bih prosto da se u svakom pogledu uzorni gradjanin ne tretira automatski kao ubica kad mu se nesto ovako dogodi. ja bih da drzava krece od pretpostavke da on to nije zeleo, od pretpostavke nevinosti. a cini mi se da to sada nije slucaj.
pa naravno da se uvek polazi od pretpostavke nevinosti. i da je obrnut slucaj polazilo bi se od pretpostavke nevinosti.
Link to comment

pa rekoh, meni se cini da nije tako. meni se cini da drzava srbija uvek ima stav prema gradjaninu "kriv si nesto sigurno, sad ce da vidimo sta". tako mi se i u ovom slucaju cini da ce ovaj covek morati da dokazuje da je nevin, umesto da istraga utvrdjuje sta se desilo. kolika je verovatnoca da u nekom ovakvom slucaju tuzilastvo odustane od tuzbe?

Link to comment
Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad.
Jel se ovo odnosi i na imovinu i ako se odnosi sta je nuzna odbrana? Ako je nesto ukrao i bezi sa plenom da li u nuznu odbranu spadaju sve radnje koje ce ga zaustaviti?
Link to comment
Jel se ovo odnosi i na imovinu i ako se odnosi sta je nuzna odbrana? Ako je nesto ukrao i bezi sa plenom da li u nuznu odbranu spadaju sve radnje koje ce ga zaustaviti?
ako bjezi tada se stvari vec nalaze u njegovom posjedu, kradja je vec izvrsena, pa nema nuzne odbrane.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...