Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Da, ali.
ne vidim spor - sada se podrazumeva da nemaš pravo na upotrebu nesrazmerne sile a izuzetak se pravi retko i zahteva određene elemente.ovako postoji pravo odbrane koje uključuje i smrtni ishod uz izuzetke koje sam (neke od njih) naveo.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

a sta ako na primer protrci pored kucevlasnika odgurnuvsi ga a zatim mu kucevlasnik puca par puta u ledja. da li je prekoracio nuznu odbranu?
nema razloga da ne odgovara ako ga je upucao sa razdaljine u leđa npr, dakle zakon može da reguliše ta pitanja.
Link to comment
i ako utvrdi navedeno: covek ustao, video drugog coveka kako mu pretura po srebrnini i zatim istoga oduvao u kingdome come. sta je presuda? sta zakon kaze?
Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad.
Link to comment
ne vidim spor - sada se podrazumeva da nemaš pravo na upotrebu nesrazmerne sile a izuzetak se pravi retko i zahteva određene elemente.ovako postoji pravo odbrane koje uključuje i smrtni ishod uz izuzetke koje sam (neke od njih) naveo.
pa pravo odbrane uvek ukljucuje i smrtni ishod ukoliko je to makar i priblizno adekvatno pretnji. npr. neko na tebe krene s nozem a ti imas pistolj. u napadu opalis i usmrtis napadaca. ja mislim da bi i sada bio oslobodjen. nakon sto bi istrazni postupak utvrdio sve cinjenice.
Link to comment
ne vidim spor - sada se podrazumeva da nemaš pravo na upotrebu nesrazmerne sile a izuzetak se pravi retko i zahteva određene elemente.ovako postoji pravo odbrane koje uključuje i smrtni ishod uz izuzetke koje sam (neke od njih) naveo.
Ne znam kako ti to vidis posto je to za mene dozvola drzave za hladnokrvno ubistvo.
dakle, teret bi trebalo pomeriti od proporcionalne sile kao osnovnog merila prema inherentnom pravu za zaštitu i života i imovine u kući.
Link to comment
Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremen protivpravan napad.
mene interesuje bufalov hipotetcki zakon.
Link to comment

Nema veze sa adekvatnoscu pretnje. U pitanju je druga stvar. Odbrana mora biti ona koja je najmanja a pri tom dovoljna da se zadrzi napad.Npr. Ako goloruki provalnik napadne paraplegicara sa pistoljem i ovaj ga ubije postojace nuzna odbrana, ukoliko napadne Tajsona sa pistoljem, i ovaj ga ubije postojace prekoracenje.Edit: Kim, sori, kasno sam procitao. :)

Edited by nautilus
Link to comment

@kimšta bi bilo ako su u mraku, lopov ne vidi pišolj a kućevlasnik ne vidi da su lopovu prazne šake a lopov je krenuo u njegovom pravcu uz neke nagle pokrete?shoot, i say.@bergasadobro, to je tvoj stav.

Link to comment

ja nemam neki problem s tim, osim sto sam stekao utisak da u takvim slucajevima uglavnom budes proglasen krivim, ali te osude uslovno, pa te onda rodbina ubijenog ojadi finansijski. i jos mi vise smeta, naravno, sto te drzava skoro uopste ne stiti, ali je zato odmah tu kad na kraju budes prinudjen da se sam odbranis.etid:pod tim mislim na sadasnji zakon

Edited by aram
Link to comment
šta bi bilo ako su u mraku, lopov ne vidi pišolj a kućevlasnik ne vidi da su lopovu prazne šake a lopov je krenuo u njegovom pravcu uz neke nagle pokrete?shoot, i say.
Nuzna odbrana. Edited by nautilus
Link to comment
@kimšta bi bilo ako su u mraku, lopov ne vidi pišolj a kućevlasnik ne vidi da su lopovu prazne šake a lopov je krenuo u njegovom pravcu uz neke nagle pokrete?shoot, i say.@bergasadobro, to je tvoj stav.
onda ce kucevlasnik promasiti osim ako nije vampir.no ozbiljno, cak i danas zakon predvidja mogucnost da se prilikom nuzne odbrane moze doci u zabludu, zar ne? (ovo je za nautilusa). zar nije deo lauseviceve odbrane bio taj da su mu se pomerila sociva pa nije video gde puca?edit: eto pretekao me nautilus. Edited by kim_philby
Link to comment

Stvarna zabluda je nesto drugo i predvidja je zakon. Npr. kretanje lica u mraku prema napred shvatis kao napad jer nikako nisi mogao da znas da nije u pitanju provalnik vec drug koji se sa tobom sali.

Link to comment

Razilazimo se u principu koji je za mene vrlo vazan. Za mene je ljudski zivot svetinja koja je ispred privatnog vlasnistva.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...