Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

čekaj, pa pun je topik toga kako je istraga jedna NSKIPIRS i koja može "sve da utvrdi" i sve što je potrebno sazna.
Ne nego "mi" kazemo da drzava radi ono sto joj je u opisu posla, a "vi" bi da drzavu izuzmete.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

a sama cinjenica da je neko ubio drugog coveka sa 6 uboda nozem je dovoljna za pritvor, bez obzira na ishod sudjenja,
Sama cinjenica da je neko ubio drugog coveka je dovoljna za pritvor, a to da li ga je ubio sa jednim, sest, ili 10 uboda je tu od malog znacaja.
Link to comment
Ne nego "mi" kazemo da drzava radi ono sto joj je u opisu posla, a "vi" bi da drzavu izuzmete.
to što zakoni važe sve vreme, ne znači da je i država prisutna sve vreme. Ona dođe kasnije i tumači. A kako će da tumači i šta će da tumači - to zavisi od toga šta piše u zakonu i ostalim propisima.
Link to comment
to što zakoni važe sve vreme, ne znači da je i država prisutna sve vreme. Ona dođe kasnije i tumači. A kako će da tumači i šta će da tumači - to zavisi od toga šta piše u zakonu i ostalim propisima.
Pa eto ti bi da oslobodis drzavu tih nepotrebnih preganjanja oko prekoracenja dozvoljene sile.
Link to comment
Sama cinjenica da je neko ubio drugog coveka je dovoljna za pritvor, a to da li ga je ubio sa jednim, sest, ili 10 uboda je tu od malog znacaja.
U ovom slucaju, ubica je u pritvoru DO 30 dana da ne bi uticao na iskaze svedoka (supruge). Kada ona bude saslusana, on ce biti pusten na slobodu, mozda vec i za par dana.Ako sud proceni da je prekoracio nuznu odb., ici ce u zatvor. Niko od nas ne zna sta se desilo te noci, pa sve nagadjamo. Gde je ubijena zrtva, u stanu ili mozda na ulici? Da li je srafciger bio u sluzbi alata za obijanje ili je upotrebljen i kao oruzje? Da li je ubica imao prethodno nanete povrede? Itd, itd. Za sada, sve sto se prica je cisto nagadjanje. Neko je pomenuo vestake: oni jedini mogu da sklope sliku. Sta ce reci tragovi krvi, najpre...
Link to comment
zdrav razum, jebiga bas. ne postoji nacin da vestak utvrdi da li je neko nesto rekao u sobi sa betonskim zidovima, a kamoli na seoskom imanju. druge stvari vestaci mogu utvrditi trasometrijom, balistikom, medicinskim metodama itd, ali ovo je bukvalno neresivo bez telepatije.
u odredjenim slucajevima, u odrednjenim bi bilo resivo. odgovoricu ti ozbiljnije kasno uveče. ova sesija je gotova :D
Link to comment
Pa eto ti bi da oslobodis drzavu tih nepotrebnih preganjanja oko prekoracenja dozvoljene sile.
ne bih, ja bih samo da redefinisem prekoracenje sile
Link to comment
Pa eto ti bi da oslobodis drzavu tih nepotrebnih preganjanja oko prekoracenja dozvoljene sile.
Mene zanima (pitam, ne znam) sta je prekoracenje dozvoljene sile a sta samoodbrana kad je u pitanju vatreno oruzje? Posto je neko spominjao slucaj kad je zena koja je prethodno upozorila provalnika pa mu pucala u koleno ipak optuzena za nanosenje teskih povreda. Sta treba, pucati u plafon i nadati se da ce ovaj da se poplasi i pobegne?I sta tek da radi neko kome ne pada na pamet da u kuci drzi puske i pistolje a uz to nije ni aikido majstor? A uz to je i zena od 50 kila?Da razmahne skalpelom za papir pritom vodeci racuna da ne pogodi nista vitalno gosn lopovu? Karikiram al zato sto pokusavam da zamislim realnu situaciju a ne da vodim akademsku raspravu o tome sta su ljudska prava provalnika. Sta biste savetovali svojoj zeni/ devojci/ koleginici ako se nadje u situaciji da joj se neko nepozvan sunja po kuci usred noci?
Link to comment

Uh kako se razvila diskusija u međuvremenu. Ono što mene drži pod impresijom jeNiko ne zna šta je bilo, iz dana u dan štampa u hronikama dodaje i oduzima činjenice i varijante, od toga da je samo provalnik imao šrafciger i stoga da je došao da napadne ukućane, i da mu je taj šrafciger oduzet, pa da je Sašo imao nož (otkud, kako ga je našao u borbi), da je ovaj izboden pa bežao, pa podvarijanta da ga je Sašo jurio, pa podpodvarijanta da ga je sustigao negde van stana i izbo, i bog sveti zna, podrum, soba, stan.. Više ne bi ništa trebalo komentarisati. Uvek se setim slučaja takve opšte euforije negde na severu Vojvodine kad je pripadniku manjine zapaljen kiosk za peciva, isto peticije, borci za prava, osuda fašizma, kvarenje međunacionalnih odnosa, zahtevi organima da rade konačno posao. Na kraju, organi odradiše posao. Tiho se provukla vest, a i priznao je, da je sam zapalio kiosk, iz nekih desetih razloga.Drugo, fascinantno mi je da na PPP forumu ogrezlom u zaštiti svih ljudskih prava, želji za normalno uređenom državom, na ovoj temi se ladno ističu tvrdnje tipa nema on građanska prava, kakvo pravo, kakva zaštita u tim trenucima prestala su da postoje... Pa nema toga - ljudska prava imaš ili nemaš, u svim situacijama, pravo na život, pravo na imovinu, zdravlje ili šta drugo. Ko je taj ko će van zakona da određuje i proglašava kad ti je život potreban a kad ne? Ma sasvim van slučaja, meni je takav stav jako čudan.

Link to comment
U ovom slucaju, ubica je u pritvoru DO 30 dana da ne bi uticao na iskaze svedoka (supruge). Kada ona bude saslusana, on ce biti pusten na slobodu, mozda vec i za par dana.
Ne verujem da je to razlog za pritvor, obzirom da supruga ima pravo da bude oslobodjena duznosti svedocenja. Ovde je verovatno sama zaprecena kazna bila odlucujuci faktor.
Link to comment
zdrav razum, jebiga bas. ne postoji nacin da vestak utvrdi da li je neko nesto rekao u sobi sa betonskim zidovima, a kamoli na seoskom imanju. druge stvari vestaci mogu utvrditi trasometrijom, balistikom, medicinskim metodama itd, ali ovo je bukvalno neresivo bez telepatije.
Aman čoveče, ti se kao pijan plota držiš teorije o pritajenim ubicama koji jedva čekaju da ubiju nekoga. Mi ovde ipak govorimo o prosečnom čoveku koji bi (ako okolnosti dozvoljavaju) razumno upozorio da će da puca ukoliko mu neko provaljuje u stan. Takvi o kojima ti pričaš su možda 2% populacije (naoružan i jedva čeka da upuca random osobu), ja ovde pričam o velikoj većini ljudi. Ja lično, naravno da bih prvo upozorio da ću da pucam. Isto je uradila i žena koju sam pomenuo ranije u ovom topicu, upozorila je lika da će da puca ako uspe da joj provali u stan i pucala je tek kada je ušao.
Link to comment

svasta, ne drzim se toga. ali zakon ne bi smeo da ljude stavlja u iskusenje da postanu takvi.

Link to comment
Mene zanima (pitam, ne znam) sta je prekoracenje dozvoljene sile a sta samoodbrana kad je u pitanju vatreno oruzje?
Da li si ti kupila vatreno oruzje posle one provale u atelje?
Link to comment
U ovom slucaju, ubica je u pritvoru DO 30 dana da ne bi uticao na iskaze svedoka (supruge). Kada ona bude saslusana, on ce biti pusten na slobodu, mozda vec i za par dana.Ako sud proceni da je prekoracio nuznu odb., ici ce u zatvor. Niko od nas ne zna sta se desilo te noci, pa sve nagadjamo. Gde je ubijena zrtva, u stanu ili mozda na ulici? Da li je srafciger bio u sluzbi alata za obijanje ili je upotrebljen i kao oruzje? Da li je ubica imao prethodno nanete povrede? Itd, itd. Za sada, sve sto se prica je cisto nagadjanje. Neko je pomenuo vestake: oni jedini mogu da sklope sliku. Sta ce reci tragovi krvi, najpre...
pa ti si komunista!
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...