Jump to content
IGNORED

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ali ako je u stanu došlo do borbe u kojoj je provalnik stradao, zakon bi trebalo da bude prilično popustljiv prema onome ko je branio svoj život u svom stanu.
Ja sam za više od toga. Voleo bih, i bogami bih bio aktivista za promenu zakona u tom smislu, da vidim da napadnuti (onaj u čiji je stan provaljeno) ima pravo da:a) ako poseduje vatreno oružje da jednom jasno i glasno upozori provalnika da će pucati ako se ne zaustavi i potom da im pravo da puca ako "perpetrator" posle upozorenja ne prestane sa provalnom radnjom. Ovo bez obzira na to da li je provalnik naoružan ili ne.b) ako nema vatreno oružje da ima pravo da iskoristi faktor iznenađenja (u narodu poznatiji kao zaseda), ako je moguće, koji će koristiti tako da onesposobi provalnika, kako najbolje ume i kako procenjuje da je najbezbednije za njega/nju i njegovu/njenu porodicu. Ne sme biti cilj da se ubije, ali ako se desi da se provalnik ubije – tough luck. Time bi se teret dokazivanja u slučaju da je provalnik ubijen svalio na predstavnike ubijenog provalnika – ono bi bili ti koji bi morali da dokažu da je postojala namera da se ubije.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

ako vec insinuirate da ovo sto je sasho uradio jeste neka forma toga, nozem umesto kursumom.
taman procitam post i mislim da ce sve biti OK i na kraju naletim na psa od slame. ja ne insinuiram da je Sasho streljao i klao posto uopste ne znam sta je Sasho uradio, kao ni ti, ni onih 12.000 koji na internetu traze...nesto. jedino sto znamo su okolnosti njegovog povratka zeni posle obracuna, kao i broj uboda. javnost se ovde opredelila na osnovu svidjanja i nesvidjanja, i brate zaista je prisutan jedan turoban element koji podseca na americke polemike tog tipa (fin covek, radi, veruje u Boga, a pljackao ga narkoman). kad je Kim pokusao da skrene paznju da je reakcija javnosti ovde usledila. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

@dabovicu pa sta ako je bezao? dok je na teritoriji tudjeg privatnog poseda lopov ne bi trebalo da ima ikakva prava. (ovo cisto sporta kazem, treba da postoji i totalno opozitan stav tvom stavu :) ) uzgred napisano, meni je provaljen jedanput stan na slican nacin kao sto je i duda opisala a 1997 mi je potpaljen stan, profesionalno nalivanje praga od vrata benzinom, sreca sto sam bio budan i sto stalno imam kurseeve protivpozarne zastite te sam uspeo savrseno mirno da ugasim pozar jer da sam i ja spavao jednostavno bi se ugusio od dima moj tada trogodisnji sin, supruga i ja. cudo jedno sta minut vatre ucini od stana, zidovi i plafon su u pola stana bili bukvalno mat crni. ne, nisam nikome dugovao pare i slicne konstatacije policije. za provalu u vreme mog odsustva, sta da kazem, ruzan ugodjaj, nista nije odneseno jer je lopov trazio samo novac ili zlato, bilo pa proslo. za potpaljivanje stana, uopste ne ulazim u motive pocinioca, slutim da bih i posle toliko godina bio savrseno sposoban da priredim potpaljivacu puno gadnih trenutaka sve do njegove smrti koja bi nastupila kao posledica tih gadnih trenutaka. ruzno zvuci ali tako je. ukratko, nemam nikakvog razumevanja i opravdavanja za lopove svih mogucih fela, da li zbog narkomanije, alkoholizma ili naprosto obicne ljudse alavosti. uostalom, da postoje drakonske kazne za kupce kradene robe broj provala i pljacki bi bio poprilicno manji

Edited by Pontijak
Link to comment
daj bre dabovicu, ajde uvedi sad u igru i da li je napadac imalac busplus kartice a lopov dobrovoljni davalac krvi pa da se lepo nasalimo ovde sa 1001 opcijom provalne kradje sa mogucim ubistvom.99% ljudi ovde govori o slucaju da je provalnik ubijen u tuci/odbrani whatever, svakako ne ustreljen na 300m iz snajpera u teme ili tako nekako, isto tako o postupanju u afektu, sa smanjenom uracunljivoscu, sa stanjem svesti koje svakako ne odgovara uslovima za racionalno donosenje odluka. ljudi koji zagovaraju blaze zakonodavstvo za ubicu polaze od ove premise a ne od toga da psihopata svake noci pravi sacekusu u podrumu a specijalitet koji godinama vezba je precizan pogodak sa velike daljine u ledja i eto, celi zivot ceka da dodje njegova noc u kojoj ce da testira the state of the art nocni nisan za takve prilike.daj bre, uozbiljite se. fer je reci, bottom line je za mene ubistvo, oduzimanje zivota i svako ko ubije treba da robija jer je oduzeo zivot. ja to cenim i nisam daleko od tog stava, zapravo mislim isto to sem mozda (ali samo mozda, jer verujem da je tezina samog lisavanja zivota dovoljna kazna za ceo zivot) u jako specijalnim slucajevima za koji se bojim da bi to mogao biti nekakav upad u fizicki domen porodice koji mozda (ne znam, mozda) aktivira neke sasvim drugacije mentalne mehanizme od onog koji se meni jave kada vidim lopova kako vozi moj bicikl po vracaru. ne bih ga ubio, ali bi ga roknuo ciglom u glavu, po mogucnosti da mu bude ozbiljno lose od toga a i da vratim svoj bajs. ali ga ne bih streljao, ako vec insinuirate da ovo sto je sasho uradio jeste neka forma toga, nozem umesto kursumom.
pa ja isto mislim da sasho verovatno nema cega da se boji, osim nekog karmickog duga, ako je provalnik rane zadobio u obostranom gusanju. samo mi ne znamo sta se desilo i to ce utvrditi istraga.btw, us of a je puna psihopata kakve si sada opisao. Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment
ti ne insinuiras, izvinjavam se, ali kim to radi iz posta u post pa brkam. mozda ima informacije iz istrage ali sumnjam...
sta bre insinuiram?Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

pusti editovo je covek, mozda je video da iz posta u post pises da ce istraga utvrditi cinjenice

Link to comment

ja nista ne insinuiram vec 12000 ljudi pre istrage oslobadjaju coveka koji je nozem ubadao u ljud-meso. verovatno s ledja. to je insinuiranje. ja samo ispovrcem suprotne scenarije kako bih vam pokazao da nisu tako jednostavne stvari.Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment
jedino sto znamo su okolnosti njegovog povratka zeni posle obracuna, kao i broj uboda.
S tim da broj uboda sam po sebi apsolutno ništa ne mora da znači.
Link to comment
S tim da broj uboda sam po sebi apsolutno ništa ne mora da znači.
naravno, samo iznosim ono sto je poznato, ne kvalifikujem nista. a sama cinjenica da je neko ubio drugog coveka sa 6 uboda nozem je dovoljna za pritvor, bez obzira na ishod sudjenja, i smatram ovu peticiju drustveno opasnim cinom, po posledicama na javno mnenje ne mnogo razlicitu od slicnih peticija za slobodu za Urosa, Tatonove ubice i slican olos. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

btw, moj primer s psom je trebalo da dokaze sledece: you are all different person when you are scared sto be rekao warren zevon ali to je samo olaksavajuca okolnost a ne obavezno (stavise) oslobadjajuca. na kraju krajeva nautilus je objasnio kako to izgleda u praksi.ma ja sam navukao omrazu na sebe kada sam rekao da je impuls da se dopusti neogranicena odbrana poseda malogradjanski. iskljucujem se iz rasprave. glupo mi je da se vredjam s ljudima koje volim.propadam, suvise ste mi postali dragi da se nesputan emocijama svadjam.Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment
ja nista ne insinuiram vec 12000 ljudi pre istrage oslobadjaju coveka koji je nozem ubadao u ljud-meso. verovatno s ledja.
Mašala :fantom:Inače, čemu sad toliki značaj nekoj onlajn kampanji? U Srbiji se takve peticije™ sprovode čak i nakon što sud presudi u slučajevima teškog ubistva, pa jebiga. Očigledno je da nije u pitanju krivično delo. Edited by beowl
Link to comment
Mašala :fantom:Inače, čemu sad toliki značaj nekoj onlajn kampanji? U Srbiji se takve peticije sprovode čak i nakon što sud presudi u slučajevima teškog ubistva, pa jebiga. Očigledno je da nije u pitanju krivično delo.
ubodi su na ledjima. zato je covek u tvorza. sto kaze gag, prima facie, prekoracenje nuzne odbrane.i sada odoh. jebte se svi.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

@beowlpa svi mediji su preneli da je u ledja, wtf?

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...