Jump to content

Uhvacen lopov, sta dalje?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Evi, kako smo od "para očiju koji gleda iz mraka", došli do provereno naoružanog provalnika? Ti stalno menjaš primere i dodaješ i oduzimaš šta ti se prohte. Zašto mu onda ne staviš u ruke i bazuku? Just asking.
Nije ista situacija kad ides ulicom i kad ti se u stanu nadje neko ko tu nije trebalo da bude. Ako jasno vidiš da čovek nema oružje, ili je krenuo da beži, naravno da nemaš pravo da pucaš. Ali ako vidiš par očiju u mraku, i uplašiš se pa pomisliš (a ne vidiš jasno dal je naoružan jer je mrak) da je neko naoružan, treba da imaš 95% šansi da ti sud kaže da si slobodan a ne kao kod nas da ideš u tu Zabelu jer si prekoračio nužnu samoodbranu ili kako već.
Link to comment
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    158

  • kim_philby

    135

  • Turnbull

    106

  • Caligula

    85

Kakva Kina i kakav parking jebote?
Vesti kojima se puni glava coveka koji ne baca decu o beton. Kina, Rusija, SAD, Brazil, kisa informacija, bujica prica o necovestvu i neempaticnosti kriminalaca. Pa se onda o lopovima stvori jedna jaka kao beton predrasuda kod onih koji iglu u zivotu nisu ukrali.Pa ako dodje do situacije da te lopov pokrade na ulici, otpratices ga socnom psovkom. Ali ako te probudi u stanu gde ti spava sve sto imas, onda psovka nekako nije primerena niti ima odbrambeni potencijal, iz subjektivnog ugla gledano.Dakle, Kina, parking - to je, aman, primer, slika jedne kapi u moru vesti koje o lopovima stvaraju jake predrasude. Aj sad ti opet udri nekim Symetovim argumentom pa da se razilazimo. Edited by CowBoy
Link to comment

^^ Aha, tako kaži, dakle Kaubojevoj difolt pretpostavci da ima najgore namere, ti dodaješ difolt pretpostavku da je naoružan. Na osnovu čega je dodaješ? Ili radije, na osnovu čega je ne dodaješ u slučaju nekog ko te napada povodm mesta za parking? Možda jeste, možda nije, znajući na šta su sve takvi ljudi sposobni (a na osnovu vesti iz Kine), bolje pretpostavi da jeste. A onda je već jasno šta ti je činiti.

Edited by Syme
Link to comment

Mom komšiji procuri kupatilo usred noći. Otabanam gore po mračnom stepeništu i tiho pokucam da mu ne probudim familiju. On me ustreli kroz vrata sačmarom jer se, misleći da nas ima više i da hoćemo da ga izvučemo sa vrata, osetio ugroženim. To su vaši predlozi. Onda će se vremenom sa stepeništa preći na trotoar, itd.

Link to comment

Jeste kapetane, kada mi neko kuca na vrata ja se odma uvatim za sacmaru.

Aha, tako kaži, dakle Kaubojevoj difolt pretpostavci da ima najgore namere, ti dodaješ difolt pretpostavku da je naoružan. Na osnovu čega je dodaješ?
Na osnovu mraka?Na osnovu toga sto je neko uradio nesto po njega rizicno samo da bi bio tu gde jeste, preko puta tebe u mracnoj sobi? Nema taj pistolj, taj u tom trenutku ima katane, mitraljez i rucne bombe.E voleo bih vas mudrosere da vidim kako mu pristavljate kafu. Ja sam izbegao za dlaku to iskustvo (opisao vec, slucajno nisam bio u studentskoj sobi, prespavao kod devojke - ispreturali sve moje stvari, ukrali grejalicu od 20 maraka i otisli u drugu sobu gde su bejzbolkama prebili coveka trazeci mu novac)Nikada se ogoljenije nisam osecao nego tada, dok sam sa poda skupljao svoje stvari koje je neko drugi razbacao.Uvredjen, uplasen i besan u isto vreme, zajeban koktel osecanja, nije mi nesto radio racio u tom trenutku. Edited by CowBoy
Link to comment
Mom komšiji procuri kupatilo usred noći. Otabanam gore po mračnom stepeništu i tiho pokucam da mu ne probudim familiju. On me ustreli kroz vrata sačmarom jer se, misleći da nas ima više i da hoćemo da ga izvučemo sa vrata, osetio ugroženim. To su vaši predlozi. Onda će se vremenom sa stepeništa preći na trotoar, itd.
Čovek koji kuca na vratima i čovek koji ti je provalio u stan u gluvo doba noći nisu isto.
Link to comment
^^ Aha, tako kaži, dakle Kaubojevoj difolt pretpostavci da ima najgore namere, ti dodaješ difolt pretpostavku da je naoružan. Na osnovu čega je dodaješ? Ili radije, na osnovu čega je ne dodaješ u slučaju nekog ko te napada povodm mesta za parking? Možda jeste, možda nije, znajući na šta su sve takvi ljudi sposobni (a na osnovu vesti iz Kine), bolje pretpostavi da jeste. A onda je već jasno šta ti je činiti.
Nije isto provala u kucu nocu, i parking. U tvoj kuci nocu niko* ne treba da se nalazi za razliku od parkinga.*niko ko se tu našao nakon što je prethodno provalio u tu kuću tj Edited by Evi_
Link to comment
Mom komšiji procuri kupatilo usred noći. Otabanam gore po mračnom stepeništu i tiho pokucam da mu ne probudim familiju. On me ustreli kroz vrata sačmarom jer se, misleći da nas ima više i da hoćemo da ga izvučemo sa vrata, osetio ugroženim. To su vaši predlozi. Onda će se vremenom sa stepeništa preći na trotoar, itd.
Ili, ćerkin bleskasti momak dolazi da je poseti usred noći. Ili, sinovljev bleskasti drugar pravi glupu šalu. Ili, komšijin bleskasti drugar pravi glupu šalu, pa pogreši prozor, itd, itd.
Jeste kapetane, kada mi neko kuca na vrata ja se odma uvatim za sacmaru.Na osnovu mraka?Na osnovu toga sto je neko uradio nesto po njega rizicno samo da bi bio tu gde jeste, preko puta tebe u mracnoj sobi? Nema taj pistolj, taj u tom trenutku ima katane, mitraljez i rucne bombe.E voleo bih vas mudrosere da vidim kako mu pristavljate kafu. Ja sam izbegao za dlaku to iskustvo (opisao vec, slucajno nisam bio u studentskoj sobi, prespavao kod devojke - ispreturali sve moje stvari, ukrali grejalicu od 20 maraka i otisli u drugu sobu gde su bejzbolkama prebili coveka trazeci mu novac)Nikada se ogoljenije nisam osecao nego tada, dok sam sa poda skupljao svoje stvari koje je neko drugi razbacao.
Ovo sasvim razumem, i nemam šta da dodam, ali to je par hiljada kilometara daleko od kineskog parkinga.
Link to comment
Nije isto provala u kucu nocu, i parking. U tvoj kuci nocu niko ne trba da se nalazi za razliku od parkinga.
Ne treba, naravno, i?Niko ne treba ni fizički da te napada ili da ti preti zbog mesta za parking. Edited by Syme
Link to comment
Ne treba, naravno, i?Niko ne treba ni fizički da te napada ili da ti preti zbog mesta za parking.
Pa ništa, samo ako dođe do suda i vide da si ti regularan građanin koji inače ne mlati ljude okolo i ne bavi se kriminalom, a bio si žrtva provale u stan ne treba povrh toga još da strahuješ od Zabele.Pretnje su ništa, a i fizički napad na prkingu možeš bolje da proceniš, da li ima oružje, koliki je napadač, gde možeš da bežiš i sl, sve što ti nije dostupno kad noću u mraku sopstvene sobe skačeš probuđen zog kriminalca. Takođe taj kriminalac ima svoju šansu da beži kad te čuje pa neka je iskoristi, ako već nije tu da te napada. Ako ne beži znači tu je da te napada. Dok je parking javni prostor pa nebežanje ne implicira napadačke intencije. Edited by Evi_
Link to comment

Nemate kontakt sa praksom™Obijaju se stanovi koji su procenjeni kao prazni, najčešće, a prisustvo vlasnika izaziva paniku kod obijača još veću nego vlasnikovu.Teški krimosi idu na vrata, u grupi, tamo gde znaju da živi stariji, nejak, žena, baba i sl. Oni zaista izvlače sa ulaza i uskaču momentalno. Moju majku su nekoliko puta izvodili na kapiju, sve fino uz zvono, sa pitanjem gde je Kristina. Srećom ona nije mutava, tu je pas, unuk koji promalja glavu, pa se dobro završi.Ali poenta mog primera sa vratima i sačmarom je ona da kad jednom dopustiš da se nužna odbrana tumači od slučaja do slučaja, prema ličnom tumačenju, i moj komšija može legitimno da se brani da se osetio ugroženim kad neko pokušava da ga dozove usred noći na vrata i taj sigurno nema dobre namere (po njemu). Kad i to jednom prođe, zašto ne bi skinuo nekog i kroz prozor ako liči na lopova. Ne znam da li ste razumeli, hoću da kažem da je ideja srazmernosti u nužnoj odbrani nešto što je brušeno vekovima kroz razna zakonodavstva, možda su primeri banalni, ali to je to

Link to comment
Pa ništa, samo ako dođe do suda i vide da si ti regularan građanin koji inače ne mlati ljude okolo i ne bavi se kriminalom, a bio si žrtva provale u stan ne treba povrh toga još da strahuješ od Zabele.Pretnje su ništa, a i fizički napad na prkingu možeš bolje da proceniš, da li ima oružje, koliki je napadač, gde možeš da bežiš i sl, sve što ti nije dostupno kad noću u mraku sopstvene sobe skačeš probuđen zog kriminalca. Takođe taj kriminalac ima svoju šansu da beži kad te čuje pa neka je iskoristi, ako već nije tu da te napada. Ako ne beži znači tu je da te napada. Dok je parking javni prostor pa nebežanje ne implicira napadačke intencije.
Baš preterujete.Ako prekoračiš nužnu odbranu, treba da strahuješ od Zabele itekako. Bilo da zbog tuče na parkingu, bilo zbog pucanja u nekog ko pokušava da ti obije stan ili ti je već banuo u stan u tri izjutra. A da li ćeš ići u Zabelu, utvrđuje sud - da li je postojalo prekoračenje nužne odbrane, i ako jeste ima li olakšavajućih okolnosti (ili kako već pravnici tačno nazivaju).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...