Jump to content
IGNORED

365(ne)lepihdana


kim_philby

Recommended Posts

  • Replies 2.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • morgana

    152

  • Turnbull

    137

  • Аврам Гојић

    120

  • gospa buba

    87

U, kao me nervira ovaj smug rasizam, zapakovan u progresivizam i ateizam. Marš bre, barabo, da nemaš šta da jedeš i da živiš u konstantnoj bedi i ti bi bio religiozan, pa bi sve pevao.
tacno, kad bi kontrolisali za gdp ove korelacije bi odmah nestalo.
Link to comment

na ovom grafikonu pise da u Centralnoj Africi zive podljudi. kolektiv koji ima prosecni IQ od 65 ne bi mogao da se zove civilizovanim drustvom.da li je moguce da je Lynn bas tako interpretirao svoje "nalaze", da ne kazem falsifikate (posto je cesto prosecni IQ zemlje racunao na osnovu rezultata dobijene u maloj nestruktuiranoj grupi emigranata)

Link to comment
U, kao me nervira ovaj smug rasizam, zapakovan u progresivizam i ateizam. Marš bre, barabo, da nemaš šta da jedeš i da živiš u konstantnoj bedi i ti bi bio religiozan, pa bi sve pevao.Već sam na drugom mestu kačio ovaj tekst, ali evo opet.
Premda je off topic, osecam se prozvanim ovde po vise osnova (plus, autor teksta sa linka je poznat mi Ozi :D)Moram da kazem da je to sto je linkovao Syme (i sto ga, vise puta ponovljeno, nervira) jedan kompleksan problem. Sad je lako pronalaziti inserte sa Jutjuba, ili citate koji ne izgledaju simpaticno, ali treba se vratiti u 2001. i u plimu neokon evangelizma, koji je provalio kao neki cir onda. Sad, paradoks Hitchensa i drustva je u tome sto su oni dosli u mega-prominentnost upravo zahvaljujuci reakciji na neokone/evangeliste, da bi sad u nekim aspektima bili asocirani sa njima.Hocu reci, daleko od toga da su stvari tu crno-bele, vise su cirkularne prirode. Ako ides u ekstrem na jednu stranu, ne budi iznenadjen ako se najednom obres na onome sto si mislio da ti je suprotnost. Pa tako, mozemo na sajtovima libertarijanaca, koji su, jel'da, po definiciji ekstremni anti-autoritarijanci, naici lako na protofasisticke tirade, dakle ono sto reprezentuje ekstremni autoritarijanizam. Go figure.Lepo se nekad govorilo, modus in rebus, imalo je razloga za to. Ili, recima omiljenog mi filozofa (B. Russella), "svi pokreti idu predaleko".Stvari se neverovatno promene za 10-15 godina, pa sad kad je jasno da uvodjenje kreacionizma u skole nema sanse, lako je podsmehnuti se onima (ukljucujuci i yours truly) koji su nekad tu pretnju vrlo ozbiljno shvatili. Uopste, mladima je mnogo lakse da budu u pravu i da budu konzistentni. :D Meni je povremeni boravak na forumu Richarda Dawkinsa bio vrlo otreznjujuci, posto se dalo videti da jedno 70% sledbenika ni ne razmislja o tome sto ovaj pise, vec su jednostavno... sledbenici. I kao sto cesto to biva, vidjeno mnogo puta, sledbenici su mnogo ekstremniji od svog gurua. Bilo je toga i na ovom forumu, ne zelim da imenujem imena. Meni je izmedju ostalog vrlo zao sto je Hitchens prerano umro, jer mu je oduzeta sansa da shvati da je bio zabrazdio, i koliko. Ne kazem da bi to shvatio (verovatnije je da ne bi), ali ovako od toga nema nista. Ne treba ipak gubiti iz vida da je on jednako strastveno verbalno napadao i izraelsku drzavu (premda polujevrejin), tako da se nikako ne uklapa u profil neokona. Takodje, da pomenem da je pok. Alexander Cockburn (counterpunch) bio na sahrani Hitchensa, ako to nesto govori.Ljudski svet je zajeban po prirodi, a ovo su ekstra zajebana vremena, tako da mene licno ne cudi da neko, inace briljantan, moze da bude toliko u krivu u odredjenim stvarima. Ima za to primera buljuk po istoriji, ali u danasnje vreme sveopsteg quickeninga & warminga, to je i mnogo teze izbeci.
Liberal admirers often mentally separated the atheistic Hitchens from the political Hitchens but in reality the two personas were inseparable.
Politicki Hitchens uopste nije takva simplisticka karikatura kakvom ga politicki Sparrow predstavlja, tako da, jeste, i te kako je moguce to razdvojiti.
Link to comment

Hitchens je svakako najkompleksnija figura iz cele te ekipe, u to nema sumnje, i verujem da Sparrow to malo previše karikira. A Cockburn (kakvo ime jebote! :)) i Hitch su bili stari drugari, koji su delili puno toga, uključujući i sklonost da se zabrazdi u odbranu neodbranjivog (kod Cockburna - staljinizam).Mislim da je ono najdragocenije u tekstu upravo taj uvid kako se politički ateizam lako da izmetnuti u podsmevanje manje srećnim i bar na prvi pogled, manje pametnim od sebe. Naravno da svaki pokret može, a možda i mora otići predaleko, ali ne odlaze svi predaleko na isti način. Iskušenje ateizma, opet naglašavam, kao politikog ili kvazi-političkog pokreta, a ne kao ličnog stava, jeste ta uobraženost i self-congratulation koji potiče iz ponosa nad sopstvenom pameću. Nisu se za džabe Dokins i ekipa nazvali - "brights".Ima tu još nečega - ateizam pretvara nešto što je u biti ekonomsko i političko pitanje, u pitanje kulture, pa, kako vidimo na onom Istokovom grafiku - i gole inteligencije, da ne kažem fiziologije. Zašto su neki ljudi religiozni - zato što su glupi. Ne kažem da svi poznati ateisti upadaju u tu klopku, ali ih neretko prosto logika njihovog argumenta vodi na tu stranu. Ako je islam (npr.) zlo, a islamski vernici nisu zli, onda preostaje samo jedna mogućnost - da su glupi. Što nam onaj grafik i pokazuje. To je jeziva simplifikacija koje izostavlja sve što je iole bitno. I to Sparou uočava, i na to reaguje - religioznost vs ateizam je u najboljem slučaju tek simptom nekog važnijeg sukoba, ili problema. Videti ova dva kao ključne pojmove za razumevanje onoga što nam se na globalnom nivou dešava, znači promašiti sve što je bitno.

Link to comment

Kako gde, ali ja imam prijatelja, psihologa po struci inače, koji je potpuno ubeđen u istraživanja Dejvida Lina, i stalno nariče nad činjenicom da ćemo se podaviti među glupacima, muslimanima, i inima. Inače fin čovek.

Link to comment
KOliko je u naučnim krugovima relevantan izvor o IQ po državama, na koji se uticajdžija poziva?
ni najmanje. Sent from my Next7P12 using Tapatalk 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

U komentarima na ovaj tekst:

Otkopajte Zapada Todorovića, zavejalo ga ka Staroj planini! Malopre je tvitnuo sa vokmena, ima pijaće vode još za pola dana, potpuno je okružen snegom!

(giuseppe, 8. decembar 2012 20:01)

Edited by Syme
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...